Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Türkiye’den Komşu Ülkelere Teker Döndürmenin Maliyetleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üç tarafı deniz ve bolca komşu ülkesi olan memleketimiz için motosiklet ile Türkiye’den dışarı çıkmanın maliyetlerini derledim.

Bu maliyetler yalnızca Türkiye’den yasal olarak çıkıp, ilgili ülkelerde limitli bir sürede bulunabilmek için gerekiyor. Daha uzun süreler için rakamlar yükseliyor.

Yunanistan: 1641 TL

Bulgaristan: 1257 TL

Gürcistan: 330 TL

Rusya: 1962 TL

İran: 1909 TL

Suriye:

Detaylar için: https://www.motorumla.net/turkiyeden...n-maliyetleri/

NOT: Masrafları 22.03.2021 güncel kuru ile hesaplıyorum, USD ve EUR cinsinden de ne kadar tutacağını yazacağım. Kur değişimine göre hesabınızı tekrar yaparsınız. Vize için aracı kurum masraflarını dahil etmedim. Eğer vizenizi direkt konsolosluktan almayacaksanız, toplam masrafa aracı kurum hizmet bedelini de ekleyiniz. Trafik sigortası için 1 aylık bedeli yazıyorum, faklı sürelerde yaptırmak isterseniz, bedellerini yazının en altında bulabilirsiniz. Pasaportunuz ve yeni tip ehliyetiniz yoksa ilave etmeniz gereken miktar yine yazının altında.
    sey_47, TanerErbay, onurordek ve 18 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Üstadım eline emeğine sağlık, harika bir web sitesi oluşturmuşsun.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    En uygunu Suriye sanirim, gulumseyerek geciyoruz
    zazenya ve espresso bunu beğendiler.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Budur.... Bir çok konakladığım kamp alanlarını sizin deneyimlerinizden yola çıkarak buldum. Yurt dışı olayı gözümde büyürken bu sayfa çok iyi oldu. Emeğinize sağlık...

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Bulgaristanın bu kadar pahalı olacağını tahmin etmemiştim doğrusu..
    Teşekkürler başlık için
    Bloğunu da çok uzun zamandır takipteyim

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://lh3.googleusercontent.com/--...023_HDR-01.jpg

Üç tarafı deniz ve bolca komşu ülkesi olan memleketimiz için motosiklet ile Türkiye’den dışarı çıkmanın maliyetlerini derledim.

Bu maliyetler yalnızca Türkiye’den yasal olarak çıkıp, ilgili ülkelerde limitli bir sürede bulunabilmek için gerekiyor. Daha uzun süreler için rakamlar yükseliyor.

https://lh3.googleusercontent.com/-T...%25C4%25B1.JPG

Suriye:

NOT: Masrafları 22.03.2021 güncel kuru ile hesaplıyorum, USD ve EUR cinsinden de ne kadar tutacağını yazacağım. Kur değişimine göre hesabınızı tekrar yaparsınız. Vize için aracı kurum masraflarını dahil etmedim. Eğer vizenizi direkt konsolosluktan almayacaksanız, toplam masrafa aracı kurum hizmet bedelini de ekleyiniz. Trafik sigortası için 1 aylık bedeli yazıyorum, faklı sürelerde yaptırmak isterseniz, bedellerini yazının en altında bulabilirsiniz. Pasaportunuz ve yeni tip ehliyetiniz yoksa ilave etmeniz gereken miktar yine yazının altında.
    "Şile tayfasının 2 – 3 level sonrası uğrak mekanlarından Yunanistan ile başlayalım."

Hocam harika bir insansin ne diyeyim, su cumle bile yetti bana )
    inzell bunu beğendi.

furkanguvenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Suriye:

Emeğinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Gidenlerin de katkı sağlaması güzel olur.
    Honda CBR125R- Yamaha MT07- Yamaha Nmax 155- Honda PCX125- KTM Duke250- Yamaha Xmax 250- Ducati Scrambler İcon- Honda Forza 250

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Elinize sağlık , çok faydalı bir yazı olmuş.
    İnternette çok fazla aranan ve merak edilen bilgiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Masraflar neyse de yurtdışı çıkış harcı 50 TL çok saçma geliyor. 2 çocukla ailecek çıkmaya kalksak en az 200 lira havaya gidecek, hani özgür olmak için vergi veriyorduk, ülkeden çıkmak için ayrıca vergi veriyorsak demek ki vergimizi verip yeterince özgür olamamışız diye düşünüyorum, daha çok çalışıp daha çok vergi vereyim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Masraflar neyse de yurtdışı çıkış harcı 50 TL çok saçma geliyor. 2 çocukla ailecek çıkmaya kalksak en az 200 lira havaya gidecek, hani özgür olmak için vergi veriyorduk, ülkeden çıkmak için ayrıca vergi veriyorsak demek ki vergimizi verip yeterince özgür olamamışız diye düşünüyorum, daha çok çalışıp daha çok vergi vereyim.
    Adamlar o kadar sistemli ki, havalimanlarinda otomatik makinalar (kiosk) var artik yurtdisi cikis harc pulu satin almak icin. Demisler zaten para akiyor, niye memur bulunduralim bir de.
    espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Schengen misali mi, bir tanesini verince diğerlerini de vermek gerekiyor mu? Yoksa bir balkan turu yapayım desem böbreğin tekini bıraktım zaten burada. Yunanistan'a 1600'ü verdikten sonra sırf pul paralarını falan verip mi giriyoruz Bulgaristan'a yoksa tam masraf yine veriliyor mu?

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Schengen misali mi, bir tanesini verince diğerlerini de vermek gerekiyor mu? Yoksa bir balkan turu yapayım desem böbreğin tekini bıraktım zaten burada. Yunanistan'a 1600'ü verdikten sonra sırf pul paralarını falan verip mi giriyoruz Bulgaristan'a yoksa tam masraf yine veriliyor mu?
    - Yurtdisi cikis harc pulu, cikista 1 kez odeniyor. Diger ulkeler degil ki, bizim maliye aliyor.
    - Schengen farkli bir durum, Schengen'e dahil ulkeler icin dolasim vizen varsa, bu ulkeler arasinda geciste vize odemezsin. Schengen bolgesine giris yaptigin ilk ulkeye veya en cok kalma yapacagin ulkeye odersin bu vizeyi de.

https://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Yurtdisi cikis harc pulu, cikista 1 kez odeniyor. Diger ulkeler degil ki, bizim maliye aliyor.
    - Schengen farkli bir durum, Schengen'e dahil ulkeler icin dolasim vizen varsa, bu ulkeler arasinda geciste vize odemezsin. Schengen bolgesine giris yaptigin ilk ulkeye veya en cok kalma yapacagin ulkeye odersin bu vizeyi de.

https://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area
    Schengen'i örnek olarak verdim, bir tanesine alınca diğerlerine vize almaya gerek kalmadığı için.

Hani ben motosikletle Avrupa turu yapmak istiyorum, Almanya'ya girmek için harcını, belgesini, her şeyini ödedim. Yunanistan'a tekrar 1641 lira vermem gerekecek mi? Yol üstü kapısından geçtiğim her ülkeye para verecek miyim onu soruyorum

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Schengen'i örnek olarak verdim, bir tanesine alınca diğerlerine vize almaya gerek kalmadığı için.

Hani ben motosikletle Avrupa turu yapmak istiyorum, Almanya'ya girmek için harcını, belgesini, her şeyini ödedim. Yunanistan'a tekrar 1641 lira vermem gerekecek mi? Yol üstü kapısından geçtiğim her ülkeye para verecek miyim onu soruyorum
    Tekrar anlatayim o zaman;
    - 50TL yurtdisi cikis harc pulunu 1 defa odersiniz.

- 80 Euro Schengen vizesi ucretini 1 defa odersiniz. (Schengen vizesini, bolgeye gireceginiz ilk ulkeye veya bolgede en uzun sure kalacaginiz ulkeden alirsiniz. Turkiye'den schengen bolgesine girebilmek icin Yunanistan/Bulgaristan'dan bir tanesine veya gezinizin en uzun sureli duragi Almanya olacaksa Almanya'ya odersiniz, yol uzerindeki Schengen bolgesine dahil ulkelere tekrar tekrar vize odemezsiniz. Schengen bolgesi demek, Schengen anlasmasina dahil olan ulkeleri tek bir ulke gibi dusunmek demek. Yunanistan'a girerken dersiniz ben vizeyi Almanya'dan aldim, onlar da der ki, niye bizden almadin yaw. Ama neyse gec hadi, git gez.)

- Schengen bolgesine dahil olmayan ulkeler icin gerekiyorsa o ulkeye giriste vize odersiniz. (Bazi ulkeler giriste vize kabul eder bazilari etmez.)

- Turkiye vatandaslarindan vize istemeyen ulkelerde bir sey odemezsiniz. (Bkz. Bosna)

- Avrupa ulkelerinin cogu, Avrupa'da gecerli Seyahat Saglik Sigortasi yaptirmanizi isterler. (Bu sigortanin, avrupa gezinizin gun sayisindan +2 filan olmasi faydalidir.)

Schengen disinda bir yerlere gitmek istediginizde ise Turk vatandaslarindan vize isteyen her ulkenin vizesi icin odeme yaparsiniz. Ornegin Rusya'ya gitmek icin Gurcistan'dan gecmek zorundasiniz, vize istemedigi icin vize ucreti odemezsiniz, Gurcistan'dan Rusya'ya gecmek icin Rusya'ya vize odemek zorundasiniz.

Hangi ulkelerin Turk vatandaslarindan vize zorunlulugu veya muafiyeti oldugunu disisleri bakanligi sitesinde yayinliyor.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Suriye:

Elinize sağlık. Rusya deniz yoluyla mı yoksa karadan mı hesapladınız? Suriyede koptum. Acaba Irak için ne kadar tutardı.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hocam elinize sağlık gerçekten çok faydalı. Bu masraflar tek kişi + tek motosiklet için mi? Ben artçımla çıksam da bu ücretleri mi öderim? Yurtdışı çıkış harcı ve vize masrafları kişi için ödeniyor onu biliyorum sadece.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam elinize sağlık gerçekten çok faydalı. Bu masraflar tek kişi + tek motosiklet için mi? Ben artçımla çıksam da bu ücretleri mi öderim? Yurtdışı çıkış harcı ve vize masrafları kişi için ödeniyor onu biliyorum sadece.
    Arkadas ne zaman girer bilmiyorum, kendi masraflarinin kac kisi oldugunu yazar.

Evet, yurtdisi cikis harc pulu, vize, sigorta ucretleri kisi basi hesaplanir.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Karasu dan feribotla Ukrayna ve Moldovya en ucuz en güzel en gidilesi rotadır ;) vize yok pasaport yok dönüşte binlerce km aynı yolda sürmek yok , 100 USD feribota vereceksiniz direk cennettesiniz , not : evliler gitmesin illa gidicem diyen varsa yalnız gitsin :D

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @gurcanozturk gerekli bilgileri vermiş. Ek olarak, eğer Schengen vizeniz tek girişli ise Schengen bölgesine girip çıktıktan sonra vizeniz geçerliliğini yitirmiş olur. Örneğin Almanya'ya gitmek istiyorsunuz ve ilk olarak Yunanistan'a girdiniz ve oradan Arnavutluk'a geçtiniz. Artık o vizeniz ile Almanya'ya gidemezsiniz. Eğer çoklu vize almayı başarabildiyseniz böyle bir sorununuz olmaz.

Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık. Rusya deniz yoluyla mı yoksa karadan mı hesapladınız? Suriyede koptum. Acaba Irak için ne kadar tutardı.
    Karayolu ile hesapladım. Bu arada Rusya masrafına ilave olarak Gürcistan'ı da eklemeniz gerekir.

Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet tek kişi ve tek motosiklet için. İkinci bir kişi için ilave olarak vize ve sağlık sigorta masrafı eklenir.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karasu dan feribotla Ukrayna ve Moldovya en ucuz en güzel en gidilesi rotadır ;) vize yok pasaport yok dönüşte binlerce km aynı yolda sürmek yok , 100 USD feribota vereceksiniz direk cennettesiniz , not : evliler gitmesin illa gidicem diyen varsa yalnız gitsin :D
    Türk erkeğinin klişe Ukrayna seyahati. :(
    www.motorumla.net

Motosikleti
    Honda Forza 250
    @gurcanozturk gerekli bilgileri vermiş. Ek olarak, eğer Schengen vizeniz tek girişli ise Schengen bölgesine girip çıktıktan sonra vizeniz geçerliliğini yitirmiş olur. Örneğin Almanya'ya gitmek istiyorsunuz ve ilk olarak Yunanistan'a girdiniz ve oradan Arnavutluk'a geçtiniz. Artık o vizeniz ile Almanya'ya gidemezsiniz. Eğer çoklu vize almayı başarabildiyseniz böyle bir sorununuz olmaz.
    Tek girisli vizenin mantigini anlatmissiniz ama tek girisli vize ile karayolu ile Almanya'ya gitmek istiyorsaniz Yunanistan, feribotla Italya, Avusturya, Almanya yapilir yine cozulur

Basarabildiniz derken? Coklu vize almak o kadar zor degil. Gezi planinizi, planiniza uyacak otel/pansiyon/kamping vs. rezervasyonlarini, biletlerinizi (motosiklet ile gitmiyorsaniz), yeterince paraniz oldugunu kanitlayabiliyorsaniz veriyorlar zaten. Ben daha once bir kac kez coklu girisli vize aldim, ornegin 2015'te coklu girisli vize ile 5 ulke gezdim ama hepsi ucak seyahati idi. Motosiklet icin zor diyorsaniz onu bilemiyorum.

Tek girisli ile cok girisli vizenin farki aslinda zaman konusunda ortaya cikiyor. Tek girisli vizeyi aldiktan ve gezip dondukten sonra tekrar giremezken, cok girisli vize ile, vizenin gecerlilik tarihleri icerisinde elbette, dondukten sonra tekrar tekrar Schengen bolgesine girebilirsiniz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)