Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

sol serit dışı kullanmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Çok nadiren sağ tarafta fazla yığılma varsa soldaki araya giriyorum. Özellikle göztepe sıkışıklığından hızlı kurtulmak için gerekebiliyor. Girdiğim zaman önde motosiklet var ise mesafe bırakıyorum. Çoğu zaman arkamdaki de mesafe bırakmış oluyor. Geçen gün bir yemeksepeti banabi kuryesi dibime girip korna çalmaya başladı, biraz daha hız düşürdüm. Sağ şeritlere geçip ilerden önüme geçmek zorunda kaldı.

Şerit aralarında trafik akış hızının maksimum 1,3 katı hız ile gitmek gerek. Zaten yol olmayan bir yerde trafiğin 2-3 katı hızlara çıkmak gereksiz risk oluşturur. Bu sol arada yaşanan kazalara geçerken denk geldiğim için kornaya basıp yol isteyen vatandaşlara karşı yaklaşımım da bu şekildedir. Adam olana yol verilir.
    espresso bunu beğendi.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı LostRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Solun solu , sağın sağı ne demek yahu. 15 dakika önce varmak canınızdan kıymetli mi ? Bahsedilen kısımda kaza yapan bir çok arkadaşım var. Motosiklete tövbe ettiler. Kurallara uyalım, normal şeritten gidelim. Kendimizi ve başkalarınını tehlikeye atmayalım.Uzun süre motosiklete binelim.
    Türkiye şartlarında şeridin dışında olmak, şeritte olmaktan çoğu zaman daha güvenlidir. Oralarda kaza yapmanın asıl sebebi hızdır, şeridin dışında olmak değil.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anadolu yakasında neredeyse hiç motosiklet kullanmıyorum, bir sefer diğerler motosikletlileri görüp yolun o kısmına girdim, sevmedim, alışamadım ve mantıklı gelmedi, emniyet şeridine geri döndüm. Girmeyin oraya bence, emniyet şeridinden kesinlikle daha güvenli değil... (Her şeyi kenara bıraktım, daha dar yahu?)

Bunu trafik olduğu zaman aşağıdaki gibi motosiklet kullanan biri olarak söylüyorum; solun solu yerine bunu tercih ederim:
    Solda olmak sağda olmaktan hep daha güvenli geliyor bana. Sola aniden kıran davarlar bolca mevcut. Fakat sağa aniden kıran davar daha fazla. Ayrıca bağlantı noktaları, giriş-çıkışlar hep yolun sağında.

Ben de Avrupa Yakası'cıyım. Bizde solun solu yok. Sağda o daracık yerden gitmektense sol ve orta şerit arasında gitmeyi tercih ediyorum.

Düzenleme:

Yukarıdaki iki mesajım birbiriyle çelişiyor gibi göründü gözüme. Açıklayayım: Emniyet şeridi varsa ve trafik sıkışıksa kullanırım. Fakat emniyet şeridi yoksa, o daracık alanda, şerit çizgisinin üzerinde dans ederek kullanmayı tercih etmem, o zaman orta ve solun arasına girerim.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    arabalar gibi tam olarak seridi kullanma taraftariyim, seridi kullanmayip kiyisinda kosesinde surus yapinca diger araclar zaten size olan saygisini yitiriyor ve trafige ait bir obje gibi gormuyor, cok mecbur kalmazsam asla seritte bulunan iki arac arasina girmem.
    arndiol ve Osm@n bunu beğendiler.

Cok tehlikeli ama dendigi gibi anadolu yakasinda bi nevi mecburiyet. Dusuk suratle gitmek iyi olabilir ama oradan cok yuksek suratle geliyorlar. Durmus trafikte ortayla solun arasindan gecmek daha yavas ama daha guevnilir geliyor ama hareketli trafikte o da cok riskli.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Risk analizinizi yapın ve ona göre karar verin. Geçtiğiniz aynı nokta bir sonraki gün güvenli olmayabilir. Genel olarak arabaların tekerleri durur pozisyondaysa siz de duracak hızda gitmelisiniz, ne yazık ki adam D100'ün en sol şeridinde kapı açıyor. Neden açtın diyemezsiniz, açıyor

Diğer yandan emniyet şeridi hiç emniyetli değil. Lütfen eğer vuracaksanız da vurduğunuz hız 30 km/h süratin üzerinde olmayacak süratte gidin.

İstanbul'da motosiklet kullanmak başlı başına bir risk iken kendinizi daha da riske sokmayın.

Arkanızdan meteor gibi gelen diğer iki tekerli arkadaşa da yol verin gitsin. Maksimum 30sn içinde solun solunda yol verecek bir boşluk çıkıyor.

Hatta biraz bencilce olacak ama öne adam vermek daha güvenli, yolu açıyor, tehlikeyle karşılaşan ilk kişi o olacak. Yol vermek daha bile iyi
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Avrupa yakasında sol şeridin solunda boşluk yok. E5'de zaten emniyet şeridi de yok. Bu yüzden yolumu 5-10km uzatıp TEM otoyolundan gidiyordum orada emniyet şeridi var.
    Bir gün TEM yolunda trafik hafiften 40-50km hızla akıyor emniyet şeridine girmeyeyim kurallara uyayım deyip sağ şeritten gidiyordum. Emniyet şeridindne hızla geçen araçlarla sorun yaşamayayım diye önümdeki aracın sol teker hizasından yani sağ şeridin sol tarafında sürerken soldan bir araba önüme kırdı, ondan kaçayım diye şeridin biraz sağına geçtim ama tam o sırada (5-10sn önce aynada baktığımda bir şey yoktu) emniyet şeridinden hızla gelen geniş bir zırhlı araçla yanyana çarpıştık. Hatırladığım tek şey tekerleği benim kadar olan bir polis özel harekat zırhlı aracıydı. Tabi ben ambulansla hastaneye götürülürken falan raporda emniyet şeridinde gittiğim yazılmış itiraz etsem de sonuç değişmedi. Neyse ki sadece scooter ne olacak ki demeyip uzun korumalı botlar dahil her türlü ekipmanımı giymiştim yalnızca köprücük kemiği kırığı ve bir kaç ezik ile atlattım. Kurallara uymayıp emniyet şeridinden basıp gitseydim bu kaza başıma gelmeyecekti.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Su durumlarda kullaniyorum.

https://onedio.com/haber/istanbul-da...-ulasti-971772

Merak edenler icin asagidaki fotografta motosikletlilerin gittigi alandan bahsediyoruz. Bu alan bazi yerlerde 60-70cm, bazi yerlerde ise 1,5m filandir.

espresso bunu beğendi.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Solun solunu savunmak değil de mantıkla olaya bakıyorum, araç aralarından giderken şerit değiştiren araç ihtimali yüksektir, üstteki fotodan anlayabilirsiniz, solun solunda bir tek sağdaki araç olacağından odaklanacağınız sürekli sağ taraf, araç araları bir çok noktada daralıp geçilmeyecek duruma gelebiliyor ama solun solunda bu durum çok çok daha nadir, emniyet şeridi e5 ya da d100 de bir var bir yok ve sağ sapaklar var, burada araçların aniden sapaklara girme ihtimali var ki çok tehlikeli, solun solu devamlı kesintisiz, bu tip riskler yok, tek risk düz diye basıp gitmek, dünyada bu tip motosiklet şeritleri var, aslında d100 bunun için uygun bir orta refüje sahip, bu yapılırsa motorcular orada yasal olarak gidebilir ve dubalarla ayrılırsa arabalarla çatışma riski olmaz.
    azizsele bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Su durumlarda kullaniyorum.

https://onedio.com/haber/istanbul-da...-ulasti-971772

Merak edenler icin asagidaki fotografta motosikletlilerin gittigi alandan bahsediyoruz. Bu alan bazi yerlerde 60-70cm, bazi yerlerde ise 1,5m filandir.

https://i.hizliresim.com/Nu9JRg.png
    solda böyle birşey olması garip geldi :D biz sağcıyız gardaş :D

yine de orasının motosiklet yolu olmadıgını düşünürsek, arac gelip bizi sıkıştırsa bile haklı olacaktır.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı mattiadestro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sol şeridin solundan gitmem gidene de kızarım. özellikle anadolu yakasında bu muhabbet çok oluyor. emniyet şeridine göre çok çok daha tehlikeli bence.
    özellikle akşam trafiğinde Maltepe-Göztepe arasında o sol şeritteki geniş alan inanılmaz bir fırsat sunuyor. Gündüz ses gece sellektör ile sürücüleri de uyararak temkinli bir şekilde ilerliyorum. Ama her zaman daha iyi daha cevval ve tabakhaneye yetiştirmesi gereken sıcak ürünü olan biri çıkıp çekil lan yoldan diye baskı yapabiliyor neyse ki uzun zaman önce o güzergahtan kurtuldum

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Avrupa yakasında sol şeridin solunda boşluk yok. E5'de zaten emniyet şeridi de yok. Bu yüzden yolumu 5-10km uzatıp TEM otoyolundan gidiyordum orada emniyet şeridi var.
    Bir gün TEM yolunda trafik hafiften 40-50km hızla akıyor emniyet şeridine girmeyeyim kurallara uyayım deyip sağ şeritten gidiyordum. Emniyet şeridindne hızla geçen araçlarla sorun yaşamayayım diye önümdeki aracın sol teker hizasından yani sağ şeridin sol tarafında sürerken soldan bir araba önüme kırdı, ondan kaçayım diye şeridin biraz sağına geçtim ama tam o sırada (5-10sn önce aynada baktığımda bir şey yoktu) emniyet şeridinden hızla gelen geniş bir zırhlı araçla yanyana çarpıştık. Hatırladığım tek şey tekerleği benim kadar olan bir polis özel harekat zırhlı aracıydı. Tabi ben ambulansla hastaneye götürülürken falan raporda emniyet şeridinde gittiğim yazılmış itiraz etsem de sonuç değişmedi. Neyse ki sadece scooter ne olacak ki demeyip uzun korumalı botlar dahil her türlü ekipmanımı giymiştim yalnızca köprücük kemiği kırığı ve bir kaç ezik ile atlattım. Kurallara uymayıp emniyet şeridinden basıp gitseydim bu kaza başıma gelmeyecekti.
    Kuralsızlığın kural olduğu bu cangılda yazılı kurallara uymaya çalıştığın an bocalıyor ve mutlaka sistemin dışına itiliyorsun Geçmiş olsun
    espresso bunu beğendi.
    Aşkta kanun imiş aşıklara cevr eylemek aşık odur ki cefa-ı yare sabretmek gerek..

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Her zamanki gibi ''oradan gitmememiz lazım,orası çok tehlikeli,kullanmam kullananı da sevmem'' vs. garip yorumlar.Sanki özel bir şerit hakkı tanınmış Fransa'daki gibi bizlere de ruh hastasıyız illa kanun çiğniyoruz.

''Yaklaşık 10 senedir bu şeritlerden giderim trafiğin akışına uygun şekilde seyrettiğim sürece problem olmadı.Duran,yavaş akan trafikte oradan mermi gibi gidersen zaten belayı çağırırsın, o da hemen gelir merak etme ''

Bu aziz yol HAREM yönünde Küçükyalı'dan başlar Acıbadem'e kadar gidebiliriz.GEBZE yönünde de Göztepe'den Kartal Piazza Avm'ye kadar gidebiliriz,sonrasında iyice daralır.Bu şerit motosiklet kullanıcıları için efsane bir alternatif güzergah.Bizlere tanınmış bir ayrıcalık değil tabiki,bunun bilincinde olup uygun şekilde kullanmalıyız.Umarım birgün bu şerit biraz daha genişler ,beton bariyerlerin üzerinde motosiklet simgesi olur ve yasal olarak kullanabiliriz.
    Metela bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)