Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

VOLTA RM5 SCOOTER HK.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Bu motoru alan bir arkadaşım bana test etmem için getirdi. İlk motorum 2018 model Nmax 155 idi. " abi bu Nmax çakması, ne derece Nmax' a benzetmişler ancak sen karar verirsin diye sana getirdim" dedi

Kısa bir mesafe de olsa kullandım. Dikkatimi çeken hususlar şunlar oldu;

Nmax daki gibi tork, ivmelenme yok. Rm5 de gazı açınca 1 sn falan geç tepki veriyor. Sonra kuvvetli şekilde ivmeleniyor. Nmax daki anında ataklık ve dolu dolu tork pek de yok. Tabi biri 9 Kw diğer 11 Kw. bununda etkisi vardır ve de çok sorun değil gidiyor mu alet gidiyor. Ama ilk gazı açınca verdiği 1 sn lik de olsa bekleme süresi can sıkıcı.

Grenaj kalitesi, etli butlu olması, doygun olması nasıl anlatsam bilemedim ama siz anladınız Nmax daki gibi değil. Ama kötü de değil.

Nmax a göre çok daha fazla oyuncaklarla dolu. Nmax da selektör, kill swich,dörtlü sinyal, renkli ekran yoktu.

Ön fren Rm5 de kuvvetli arka zayıftı. Arkadaşa sorduğumda arka diskten ses geliyordu Aspirox sarı güç sık geçer dediler sıktım bu seferde disk kaydırıyor dedi. Meğerse kaliperleri ters taktıkları için miş. Düzeltince ses gitti. Evde de balata spreyi vardı, verdim arkadaşa diske sıkınca arka frenlerin tutuşu da düzeldi. Sadetle frenlemesi iyi. Ama Nmax ön ve arka ABS idi. Fren ısırması daha belirgindi .

Dengesi güzeldi. Son hızı motor rodajda olduğu halde 117-120 leri buluyor.

Sadetle fiyatına bakarak Nmax a güzel bir rakip diyebilirim. F/P olarak paketçi arkadaşlara, şehir içinde pratik aralara derelere girerek hızlı ve ekonomik ulaşım isteyenlere, küçük cc li ikinci motor bulunduracaklara çok iyi bir alternatif olacaktır.

Aynı Nmax daki gibi artçılı şehir dışına gelmez. Bu cc ve boyuta göre normaldir.

İkisi arasındaki seçim, maddi güce ve kullanıcı tercihine bağlı. Teknik servis ağının daha genişlemesi, yedek parça ve kronik sıkıntı olup olmayacağının anlaşılması gerekir. Ama rüştünü ispatlarsa sezon sonuna 20-25 bin lirayı bulur fiyatı.

Nacizane acemiliğim ile yaptığım kişisel yorumlarımdır. Arkadaşımın isteği doğrultusunda sadece Nmax 155 kıyaslaması yaptım. Fiyatına göre motor çok iyi bana göre. Saygılarımla...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Mallaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motoru alan bir arkadaşım bana test etmem için getirdi. İlk motorum 2018 model Nmax 155 idi. " abi bu Nmax çakması, ne derece Nmax' a benzetmişler ancak sen karar verirsin diye sana getirdim" dedi

Kısa bir mesafe de olsa kullandım. Dikkatimi çeken hususlar şunlar oldu;

Nmax daki gibi tork, ivmelenme yok. Rm5 de gazı açınca 1 sn falan geç tepki veriyor. Sonra kuvvetli şekilde ivmeleniyor. Nmax daki anında ataklık ve dolu dolu tork pek de yok. Tabi biri 9 Kw diğer 11 Kw. bununda etkisi vardır ve de çok sorun değil gidiyor mu alet gidiyor. Ama ilk gazı açınca verdiği 1 sn lik de olsa bekleme süresi can sıkıcı.

Grenaj kalitesi, etli butlu olması, doygun olması nasıl anlatsam bilemedim ama siz anladınız Nmax daki gibi değil. Ama kötü de değil.

Nmax a göre çok daha fazla oyuncaklarla dolu. Nmax da selektör, kill swich,dörtlü sinyal, renkli ekran yoktu.

Ön fren Rm5 de kuvvetli arka zayıftı. Arkadaşa sorduğumda arka diskten ses geliyordu Aspirox sarı güç sık geçer dediler sıktım bu seferde disk kaydırıyor dedi. Meğerse kaliperleri ters taktıkları için miş. Düzeltince ses gitti. Evde de balata spreyi vardı, verdim arkadaşa diske sıkınca arka frenlerin tutuşu da düzeldi. Sadetle frenlemesi iyi. Ama Nmax ön ve arka ABS idi. Fren ısırması daha belirgindi .

Dengesi güzeldi. Son hızı motor rodajda olduğu halde 117-120 leri buluyor.

Sadetle fiyatına bakarak Nmax a güzel bir rakip diyebilirim. F/P olarak paketçi arkadaşlara, şehir içinde pratik aralara derelere girerek hızlı ve ekonomik ulaşım isteyenlere, küçük cc li ikinci motor bulunduracaklara çok iyi bir alternatif olacaktır.

Aynı Nmax daki gibi artçılı şehir dışına gelmez. Bu cc ve boyuta göre normaldir.

İkisi arasındaki seçim, maddi güce ve kullanıcı tercihine bağlı. Teknik servis ağının daha genişlemesi, yedek parça ve kronik sıkıntı olup olmayacağının anlaşılması gerekir. Ama rüştünü ispatlarsa sezon sonuna 20-25 bin lirayı bulur fiyatı.

Nacizane acemiliğim ile yaptığım kişisel yorumlarımdır. Arkadaşımın isteği doğrultusunda sadece Nmax 155 kıyaslaması yaptım. Fiyatına göre motor çok iyi bana göre. Saygılarımla...
    Hocam 2 şey sormak isterim. Arka kaliperden gelen ses balataları ters takarak kesinlikle çözülüyo mu? Ona göre bugün gidip düzelttireyim. İkincisi de yakıt tüketiminiz nedir, ölçme şansınız olmuş mu arkadaşınızın?

Alıntı yasinreis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer binilecekse 2. el kaygısı bence gereksiz,biz Türkler buna fena halde takıntılıyız maalesef.kaldı ki piyasası oluşmamış bir ürünün kullanılmışının para etmesi zaten mümkün değil hele kronik arızalar falan hortlarsa, ama sorunsuz çıkarsa 2 sene içinde aranan bir model olabilir .
    Yanılıyorsun , eskiden pit pazarları vardı ayakkabının kotun vs de ikinci elleri olurdu ,

İkinci el kaygısı TEK kelime ile ""YOKLUKTAN""" , iki ay çalışma ile alsan dersin ki iki ayda bunun için çalıştık çok bir şey değil dersin(AVRUPA ABD liler gibi) Ülke fakir yokluk var, İkinci el kaygısı da bundan , ..Adam 1 sene çalışıp para biktirip bu çin çakması türk malı uydur kaydır motoru alacak sonra bir senelik emegi zayi mi olsun... İkinci el kaygısı YOKLUKTAN ,aslında ikinci el kaygısı da yok FAKİRLİK , EMEGİN DEGERSİLİGİ , SÖMĞÜRÜ düzeni ve yokluk var olay bu aslında.
    espresso bunu beğendi.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam 2 şey sormak isterim. Arka kaliperden gelen ses balataları ters takarak kesinlikle çözülüyo mu? Ona göre bugün gidip düzelttireyim. İkincisi de yakıt tüketiminiz nedir, ölçme şansınız olmuş mu arkadaşınızın?
    Evet balataları düzelttiğinde sorunu çözüldü.Yakıt tüketimi konusunda bilgi sahibi olacak kadar kullanmadım. Fakat arkadaşa rodajda olduğu halde yakıt tüketimini sorar, buradan bilgi veririrm.

Motosikleti
    Honda Forza 250 - 2022 / Sym Maxsym 508
    Bu motoru çok bekleyerek beğenerek isteyerek satın alan ilk kişlerden biriyim.
    Ancak servis ve yedek parça konusunda şuanda tam bir boçalama evresindeler.
    İlk 30. Km.deyim.
    20. Km.de komple ön direksiyon, gidon söküldü, rulman değişti serviste. Direksiyon çok sertti.
    Tabii ki rulman fabrikadan gelecek denildi. Bekleyelim denildi.
    fabirkayı aradım, server.larımız arızalı, kayıt giremiyoruz dediler.
    Tabii ben isyanlardayım, sizin serverlarınız arızasında ben mi burda madur olacağım diye.
    Sonraki gün, gelin alın denildi motoru :-(
    Nasıl çözdüler bilmiyorum. Çok ama çok canım sıkıldı. Motordan soğdum açıkcası.
    Burdan sanayiden rulman mı aldılar, rulman Gebze'den e-posta yoluyla mı geldi bilmiyorum.
    Yine de İzmir - Karşıyaka'daki Moto Garage Ahmet yetkili servisine çok teşekkür ederim.

https://photos.app.goo.gl/JjwHv6maDk8oZR7SA

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı hsoydam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk 30. Km.deyim.
    20. Km.de komple ön direksiyon, gidon söküldü, rulman değişti serviste. Direksiyon çok sertti.
    Tabii ben isyanlardayım, sizin serverlarınız arızasında ben mi burda madur olacağım diye.
    Burdan sanayiden rulman mı aldılar, rulman Gebze'den e-posta yoluyla mı geldi bilmiyorum.
    Yine de İzmir - Karşıyaka'daki Moto Garage Ahmet yetkili servisine çok teşekkür ederim.

https://photos.app.goo.gl/JjwHv6maDk8oZR7SAhttps://photos.app.goo.gl/JjwHv6maDk8oZR7SA
    Geçmiş olsun daha sıfır motorda böyle bir arıza ile başlaması çok kötü olmuş.
    Bence bu motoru yeteri kadar test etmeden piyasaya sürdüler.

Kimsenin dikkatini çektimi bilmiyorum ama bakım aralıkları korkunç
    500km, 1000km, 2000km, 4000km, 6000km...
    Yani zırtpırt gidip yağ değiştiriyorsunuz ve motorun patlayan bir yeri var mı diye servis kotrol ediyor.
    Bir nevi tester verdiğiniz parayla siz oluyorsunuz.

Yerli girişim, yerli malı tamam destekleyelim de kardeşim sizde kaliteden biraz ödün vermeyin 17 olacağıa 20 olsun fiyatı ama
    daha 20km de rulman da değiştirilmesin yazıktır.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun daha sıfır motorda böyle bir arıza ile başlaması çok kötü olmuş.
    Bence bu motoru yeteri kadar test etmeden piyasaya sürdüler.

Kimsenin dikkatini çektimi bilmiyorum ama bakım aralıkları korkunç
    500km, 1000km, 2000km, 4000km, 6000km...
    Yani zırtpırt gidip yağ değiştiriyorsunuz ve motorun patlayan bir yeri var mı diye servis kotrol ediyor.
    Bir nevi tester verdiğiniz parayla siz oluyorsunuz.

Yerli girişim, yerli malı tamam destekleyelim de kardeşim sizde kaliteden biraz ödün vermeyin 17 olacağıa 20 olsun fiyatı ama
    daha 20km de rulman da değiştirilmesin yazıktır.
    Abi muhtemelen tecrübeniz daha çoktur benden ama düşük hacim motosikletlerde bu aralıklar maalesef normal. Kp150'de 2000 km'de bir yağ değişimi var. Başka bildiğim bir modelde 1000 km'de yağ değişimi varmış. Yani maalesef olabiliyor. Bunun bir sebebi sanırım yağ filtresi olmaması. Sadece süzgeç gibi bir şey var kp150'de. Yani filtre değişimi yok, sadece yağ değişimi var.

Belki Volta'nın bu modelinde de öyledir.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi muhtemelen tecrübeniz daha çoktur benden ama düşük hacim motosikletlerde bu aralıklar maalesef normal. Kp150'de 2000 km'de bir yağ değişimi var. Başka bildiğim bir modelde 1000 km'de yağ değişimi varmış. Yani maalesef olabiliyor. Bunun bir sebebi sanırım yağ filtresi olmaması. Sadece süzgeç gibi bir şey var kp150'de. Yani filtre değişimi yok, sadece yağ değişimi var.

Belki Volta'nın bu modelinde de öyledir.
    Kendime ait 15 farklı motorum oldu ve onlarcasınıda test ettim.
    Küçük cc motorda elbette kısa kmlerde yağ değişimi yapılması tavsiye edilir.
    Lakin bu motorda her gittiğiniz uzun yol sonrası servise de gitmeniz anlamına geliyor.

Örneğin şuanda benimde kullandığım sym jet14 125cc her 3bin km de bir, daha önce kullandığım honda dylan 150 saniyorum her 4-5bin de bir yağ değişimi vardı. Bu motoda 500km 1000km...
    Her yağ değişimin ve bakımın ortalama 150-200tl tutacağını da hesaplarsanız çok yol yapan adam için işletme maliyetleri de epey yüksek olcaktır.

Dip not olarak Honda Nc700 sürerken yağı 12bin km de, Mt09'da ise 10bin km de bir değiştiriyorsunuz

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Evet, yüksek hacimlerde bakım aralığı gerçekten uzun km olabiliyor.

Muhtemelen ilk 500 ve 1000km deki bakım rodaj içindir. Gerisi 2000 km aralık ile gibi duruyor. Maalesef yapacak bir şey yok. Ama bir yandan güzel oluyor. Tek tapa, filtre yok. Genellikle yağ da 1 lt istiyorlar. Yani çok ciddi bir masraf yok.
    Bakım da şehirden şehire ve servisten servise değişiyor zannımca. Ama maalesef yetkil servise gitmek pahalı tutabilir dediğinz gibi. Bunu kullanıcıları deneyimleyip buraya yazdıkça göreceğiz inşallah. Bakalım yetkili servisler nasıl ücret biçiyor.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...

Dip not olarak Honda Nc700 sürerken yağı 12bin km de, Mt09'da ise 10bin km de bir değiştiriyorsunuz
    nc700'deki 12bin km'lik değişim eskidendi. 3-4 sene önce sayın "çok bilmiş" HondaTürkiye 6000 km'de 1'e (ya da 6ay'da 1'e, hangisi önce olursa) çekti o bakımları. :D
    Görece düşük-orta kalite küçük cc'li motorlar için sık bakım aralıkları oluyor hep. Zira bu motorlar uzun yol için değil de şehir içi kolay ulaşım amaçlanarak üretilip satılıyorlar. Ancak ülkemizdeki maddi durumlardan dolayı uzun yol da dahil herşeye kullanılıyorlar.

Bugün balataları ters çevirttim, ses gitti hakkaten. Fabrikanın montaj hatası yine.

Bloğun symnin 200lük bloğu olduğunu teyit ettik, sağlamlık konusunda pek şüphem kalmadı, çanta demirinde de yamaha logosu mevcut, nmaxin çanta demirinin birebir kopyası veya direk orjinali olabilir. Montaj hataları da sıfırlanınca tepe tepe kullanırız inşallah.
    Mallaca, hsoydam ve Motorumu bunu beğendiler.

Motosikleti
    Belki merak eden arkadaşlar vardır. İlk 100 Km. yakıt tüketimi 3.11 Lt/Km.
    Her halde düşecektir, sanki biraz yüksek. Rodaj diyorum şuanda.

https://photos.app.goo.gl/Ei46K8wbX2TdUDbdA

Belki merak eden arkadaşlar vardır. İlk 100 Km. yakıt tüketimi 3.11 Lt/Km.
    Her halde düşecektir, sanki biraz yüksek. Rodaj diyorum şuanda.

Son aldığım yakıt hariç benim de aynı şekilde seyrediyo 3.2 2.9 arasıydı. Sonuncuda 4.1 yaktı ama heralde ben bi hata yaptım ölçümde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:41 ----------

Nmaxin tur camının deliklerinin direk bizim motora da uyumlu olduğunu söylüyolar, deneme şansı veya uygulayan olup bilgilendiren olursa çok sevinirim.
    hsoydam bunu beğendi.

BikeManiac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw f700 gs
    bugün bayiiye gidip sordum. motor kalmamış en yakın sevkiyat 1 ay sonra imiş. sırada ise isim yazdıran 40 kişi varmış

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Bmw F700 GS'den sonra sarmayabilir ama Şaka bir yana ikinci motor olarak mı düşünüyorsunuz?

Motosikleti
    Istanbul'u bilmem, daha iyi yapılanmış bir servis organizasyonu olabilirler.
    Ancak İzmir için konuşuyorum. Maalesef servis tarafı zayıf şuanda. Çok isteksizler.
    Biz size servislik verdik, onlarda bu işsizlikte iş olsun diye sanki kabul etmişler gibi.
    Servisler sizi görünce kafasını çeviriyor, inşallah geçip gider, birşey istemez diye.
    Servislere ne bir eğitim, ne bir destek, hiç bir yardımları yok şuanda.
    Başımdan geçenleri yukarıda yazdım, okuyanlar biliyor !...
    Bugün @impetum arkadaşımızın çözüm olarak önerdiği, arka balatadan gelen ses ve aynı zamanda az tutma sorunu için servise gitti.
    Size yemin ederim, gitmeden önce motorsiklet eğitmeni hocama test ettirdim, "git baksın servis, sorun var arka frende" dedi.
    Birebir yukarda dediğim gibi, muhatap olmak istemiyorlar. Yarım saat kapının önünde bekledim bugün.
    Belki giderim diye dua ediyorlar bunu hissediyorsunuz.
    Dedikleri şu "abi ne bekliyordun" !... ÇILDIRACAĞIM VALLAHİ...
    Gazoz kapağı ile almadık, adam gibi ön fren gibi arka frende tutsun bak buda böyle yapılınca çözülüyormuş diyorsun.
    "Oooohhhooo, sen böyle okuyup okuyup buraya mı geleceksin" diyor servis yetkilisi arkadaş.
    "Eee sen çöz o zaman, ara fabrikayı diyorsun", o zamanda "10 defa aradım, hala dönecekler abi, dönmüyor kimse" diyor.
    Benim şansızlığım olabilir, ben nasipsizliğim olabilir. Ben mutlu değilim, biniyorum ama hep tedirginim açıkcası.
    3. sorunumda bugün ortaya çıktı mesela, arka çamurluk arka lastiğe sürtüyor
    Salı günü gel abi, tel ile yukarı bağlarız dedi
    128 Km.deki motorumun çamurluğunu, Salı günü inşaat teli ile üst çamurluğa bağlayacağız. Hayırlısı...

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Istanbul'u bilmem, daha iyi yapılanmış bir servis organizasyonu olabilirler.
    Ancak İzmir için konuşuyorum. Maalesef servis tarafı zayıf şuanda. Çok isteksizler.
    Biz size servislik verdik, onlarda bu işsizlikte iş olsun diye sanki kabul etmişler gibi.
    Servisler sizi görünce kafasını çeviriyor, inşallah geçip gider, birşey istemez diye.
    Servislere ne bir eğitim, ne bir destek, hiç bir yardımları yok şuanda.
    Başımdan geçenleri yukarıda yazdım, okuyanlar biliyor !...
    Bugün @impetum arkadaşımızın çözüm olarak önerdiği, arka balatadan gelen ses ve aynı zamanda az tutma sorunu için servise gitti.
    Size yemin ederim, gitmeden önce motorsiklet eğitmeni hocama test ettirdim, "git baksın servis, sorun var arka frende" dedi.
    Birebir yukarda dediğim gibi, muhatap olmak istemiyorlar. Yarım saat kapının önünde bekledim bugün.
    Belki giderim diye dua ediyorlar bunu hissediyorsunuz.
    Dedikleri şu "abi ne bekliyordun" !... ÇILDIRACAĞIM VALLAHİ...
    Gazoz kapağı ile almadık, adam gibi ön fren gibi arka frende tutsun bak buda böyle yapılınca çözülüyormuş diyorsun.
    "Oooohhhooo, sen böyle okuyup okuyup buraya mı geleceksin" diyor servis yetkilisi arkadaş.
    "Eee sen çöz o zaman, ara fabrikayı diyorsun", o zamanda "10 defa aradım, hala dönecekler abi, dönmüyor kimse" diyor.
    Benim şansızlığım olabilir, ben nasipsizliğim olabilir. Ben mutlu değilim, biniyorum ama hep tedirginim açıkcası.
    3. sorunumda bugün ortaya çıktı mesela, arka çamurluk arka lastiğe sürtüyor
    Salı günü gel abi, tel ile yukarı bağlarız dedi
    128 Km.deki motorumun çamurluğunu, Salı günü inşaat teli ile üst çamurluğa bağlayacağız. Hayırlısı...
    Abi şu kötü servisler insanı markadan soğutur. Bence gidebileceksen başka bir servise git derim.
    hsoydam bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    İlk 30. Km.deyim.

https://photos.app.goo.gl/JjwHv6maDk8oZR7SAhttps://photos.app.goo.gl/JjwHv6maDk8oZR7SA
    Sağı solu kurcalanmamış olsun diye sıfır motor alıyoruz daha 20kmdeki motorun yarısı sökülmüş. Ben olsam motordan direk soğurdum binmezdim herhalde
    hsoydam bunu beğendi.

berkeusta01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125i
    Alıntı BikeManiac adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bugün bayiiye gidip sordum. motor kalmamış en yakın sevkiyat 1 ay sonra imiş. sırada ise isim yazdıran 40 kişi varmış
    Yakın zamanda çevremizde pcx gibi bol bol görücez gibi gözüküyor

Motosikleti
    Volta Revolt RM5
    Arka tekere sürtme sıkıntısı ne yazık ki bende de var, kaliper sesi de keza öyle. Ayrıca gaz kolunda ilk çevirirken bayağı bir boşluk var, acaba bunu düzelttirebilir miyiz? Nmax/pcx felan bakan nir ustam var, yapamayacağını söyledi. Nmax'lerde bu ayar için ek bir kablo varmış ancak RM5'te bu tel bulunmuyor, umarım servis konuyu çözer. Ben b.çekmece servisine ayaküstü bir uğradım, "hsoydam" arkadaşın dediği gibi aşırı enteresan şeylere tanık oldum, burda yorum yapmamak daha doğru olur diye düşünüyorum. 500 bakıma Esenler'e gideceğim sanırım ama, İstanbul Avrupa yakasında tecrübe ettiği, düzgün çalışıyorlar diyebilecek ve tavsiye edebilecek bir babayiğit var mıdır buralarda?
    hsoydam bunu beğendi.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456715 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)