Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anlık unutkanlık ve sonuç

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bn125
    Herkese merhaba, geçen akşam biraz acelem vardı ve motorun brandayı kaldırıp direkt marşa bastım ki ısınsın çıkayım. Motoru her zaman boş vitese alırım ki yine aldığıma eminim fakat galiba tam almadığımdan dolayı sadece göstergede gözükmüş. Sonuç ise motorumun u kilidini diske takıyordum ve kilit diskin o kısma sıkıştı. Tekeri çevirip çıkardım fakat fotoğrafta görüldüğü gibi bir yamulma oldu. Motorda gözüken bir problem yok gibiydi yolda da arka freni denedim. 50km sürdüm bir sorun yok gözüküyordu. Haftaiçi servise götüreceğim fakat kafama çok takıldı sizlere sormak istedim. Sizce bir sorun teşkil eder mi veya parça değişimi gerekir mi?
    İlk 3 fotoğraf motorumun:

Bunlar da normal olması gereken hali:

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

geçmiş olsun
    sürtünme, ısınma var mı
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Alarmlı disk kilidinin aslında en büyük avantajı bu. Motora dokunduğun anda öttüğü için unutmuyorsun. Geçmiş olsun.
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Motorda alarm da var. Maalesef ben alarmı da açıp her şeyi yapıp kilidi. Çıkarmayı unutunca sonuç bu oldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:57 ----------

Alıntı ',' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun
    sürtünme, ısınma var mı
    Arka tekeri vites boşta orta sehpada çeviriyorum ve bir noktada uyguladığım güç yetersiz geliyor. Daha güçlü bir şekilde çevirme durumunda kalıyorum. Yani düzenli bir sürtüme yok gibi. Fakat her dönüşte bir noktada sürtünme artıyor.

"bir noktada sürtünme artıyor"

disk eğilmiş
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Öyle gözüküyor umarım diskte yamulma değil de bağlantı kısımlarında bir gevşeme veya benzeri bir durum vardır. Disk değişmesi gerekirse aptallığımın sonucu büyük olacak.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    boş bir yola çık 50 km hıza ulaş debriyajı çek sadece arka frene orta şiddete basılı tut hafifçe
    arka fren tutup bırakıyor tutup bırakıyor gibi bir his varsa yamulmuştur
    sonrasında yeni disk ve yeni fren balatası alman gerekiyor
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Bugün kullandım aslında arka fren tutuyor. Yani tutmasında bir sorun yok gibi. Bakalım artık yarın servise gidicem. Tek duam diskin yamulmaması yamulduysa da artık yapacak bir şey yok.

Motosikleti
    Dominar D400
    Yüzer kaliperi tutan parçayı eğmişsiniz gibi gördüm yanlış görmediysem. Eğer öyle ise ve fren pistonları da o parçanın bağlı olduğu yere bağlı ise pistonun/pistonların fren balatasını itmesi da bir tarafa doğru yönlü olacak ve balatanın bir tarafının daha fazla erimesine veya daha kötüsü arka fren sisteminizin daha az tutmasına neden olabilecektir.
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüzer kaliperi tutan parçayı eğmişsiniz gibi gördüm yanlış görmediysem. Eğer öyle ise ve fren pistonları da o parçanın bağlı olduğu yere bağlı ise pistonun/pistonların fren balatasını itmesi da bir tarafa doğru yönlü olacak ve balatanın bir tarafının daha fazla erimesine veya daha kötüsü arka fren sisteminizin daha az tutmasına neden olabilecektir.
    Hocam ilk gün 50km bugün de zorunluluktan 30km sürdüm. Eğer sebebi buysa gerçekten mutlu olabilirim. Çünkü parça değişimine gitmeden de halledilebilme şansı var. Şu an en büyük korkum disk açıkcası.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ilk gün 50km bugün de zorunluluktan 30km sürdüm. Eğer sebebi buysa gerçekten mutlu olabilirim. Çünkü parça değişimine gitmeden de halledilebilme şansı var. Şu an en büyük korkum disk açıkcası.
    Hocam disk yamuksa kendini belli ediyor. Arkadaşın cgsinde yamuktu frene basınca absli gibi tutup bırakıyordu. Hiç absyi deneyimlemedim ama öyleymiş diye duydum.
    ALİCEM bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    mümkünse diski söküp komparatör ile yanal salgı var mı kontrol ettirin, torna aynasına bağlanıp kontrolü yapılabilir, veya diski sökmeden komparatörün manyetik kısmı ön maşaya tutturulabilirse salgı var mı görülebilir. Geçmiş olsun hepimizin başına gelebilir.
    ALİCEM bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mümkünse diski söküp komparatör ile yanal salgı var mı kontrol ettirin, torna aynasına bağlanıp kontrolü yapılabilir, veya diski sökmeden komparatörün manyetik kısmı ön maşaya tutturulabilirse salgı var mı görülebilir. Geçmiş olsun hepimizin başına gelebilir.
    Hocam yarın sabah servise gideceğim gittiğim vakit bu dediklerinizi de ileteceğim. Sökmeleri gerekecektir malum yamulan parça da var iyice kontrol ettireceğim. Dediğiniz gibi yanal salgıyı da ölçmelerini isteyeceğim. Cevaplar ve cevabınız için ayrıca çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)