Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dolar Euro Kuru Düştü Motor Fiyatları Düşmedi !

Motovento
    REKLAM ALANI
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Plastik işi gerçekten acayip.Pandemi yokken de böyleydi.Bizimde kullandığımız plastiği aldığımız üretici petrol yada dolar fiyatları düştüğünde .Üretim tesislerinin bir kısmını kapayıp bakım revizyon var diyor.Üretimi azaltıp daha az hammadde satarak yine aynı ciroyu tutturuyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2018 Street Triple R
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E daha kötü değil mi? Nereden alıyor o sizin ufak bayiniz? Japonya'dan mı? İstanbul merkezden alıyor sonuçta. Eh aldığında güncel kur ile zaten iskontolu alıyor. Çanakkale'de kaç motosiklet satılıyor İstanbul'da kaç tane?
    Hocam sizde benim düşündüğüm şekilde mi düşünüyorsunuz tam anlayamadım ama ben fiyatların kura göre biraz daha düşmesi gerektiğini düşünüyorum.Özellikle mart ayında fiyat listelerinin güncellenmesi lazım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alım gücü artmadığı müddetçe fiyatlarda anlamlı bir düşüş beklememek lazım.

ben tüik den umutluyum
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    V-Strom DL650
    Gecen hafta 2020 model R25 aldım, sıfır. Manisa Yamaha'ya 1 tane geldi, aldım hemen. En aranan rengi, mavi. 2021 modeller taa Temmuz'da gelecekmiş; o zamana kadar 3 kere zam yapar Yamaha Haa olur da indirim yaparlarsa da sevinirim ben; tüccar değilim, motosıkletçiyim ben İndirim olursa R25 te 5 bin lira inse, yüksek cc motorda 15 bin lira iner, 20 bin lira iner. Ama, zor
    Ros1n2 bunu beğendi.

Motosikleti
    1998 electra glide
    Bizim ülkede düşen bazı şeyler şu şekilde; Genç nüfus oranı, TL, İnsan hakları ve adalet. Teşekkürler.

işsizlik de düşmüş

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı BarışN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam sizde benim düşündüğüm şekilde mi düşünüyorsunuz tam anlayamadım ama ben fiyatların kura göre biraz daha düşmesi gerektiğini düşünüyorum.Özellikle mart ayında fiyat listelerinin güncellenmesi lazım.
    Hayır. Bu aya göre değil kurun yüksek olduğu zaman alınan malların eritilmesine bağlı bir durum. Kur düştü öyle hooop fiyatı düşürelim gibi bir durum olamaz.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işsizlik de düşmüş
    adresim aynı kaderim aynı
    günlerim aynı geceler aynı
    sarı saçlım hasretimsin sen
    karadantel sokağında ben
    kapımda akşam gülleri
    mateminle tutuşurken

dumanım aynı , ateşim aynı
    bulutlar aynı , gözyaşım aynı
    sarı saçlım hasretimsin sen
    karadantel sokağında ben
    kapımda akşam gülleri
    mateminle tutuşurken

kan kırmızı gözlerimden
    sancıların gelip geçer
    kim üzülür kim bekler seni
    ben tabiki ben birtanem
    ter içinde içim bileylenir

kan kırmızı gözlerimden
    sancıların gelip geçer
    kim üşütür kim yakar beni
    sen tabiki sen birtanem
    ter içinde içim bileylenir

bu kaçıncı çalınışı kapımın
    bu kaçıncı sen değilsin başkası
    peşimde mazinin ayak sesleri
    nelerden vazgeçiyoruz bir düşünsene
    kırık kalpler üstüne kuruyoruz bir seyi
    bu kalleşlik belki bana yakışmıyor ama
    sarı saçlarından sen suçlusun.

Birkomat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa PX200e - Elektrikli
    şimdi bu aalım satım işlerinde terazinin hep satıcı kesesi ağır basıyor. nasıl, şöyle:

Düşük kurdan alınan ürünler, kurun yükselmesiyle yüksek kurdan fiyatlandırılıyor. Sebebi olarak da "tamam biz bunları kur düşükken aldık ama bunları sattıktan sonra yeni malları yüksek kurdan alacağız. Dolayısıyla yerine koyacağımız fiyattan satmak durumundayız." açıklamasını yapıyorlar. Buraya kadar eyvallah hak veriyorum.

Peki neden kur düştüğünde benzer reaksiyonu göremiyoruz? Çünkü ülkemizde fiyatı yükselen bişey malesef hiçbi zaman ilk çıktığı konuma dönmüyor.

Motosikleti
    2018 Street Triple R
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır. Bu aya göre değil kurun yüksek olduğu zaman alınan malların eritilmesine bağlı bir durum. Kur düştü öyle hooop fiyatı düşürelim gibi bir durum olamaz.
    Anladım, o zaman sizin büyük İstanbul merkezinizde binlerce 2021 mt 09-07 ler falan var, yüksek kurdan ithal edilmiş.Tabii önce onların eritilmesi lazım fiyatların revize edilebilmesi için.Ben burada ufak bayime gidip bir motosiklet almak istediğim zaman, o yüzden 3-5 ay sonra falan geliyor, tabii mesaafe uzak İstanbul'dan Çanakkale'ye siz de haklısınız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Birkomat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi bu aalım satım işlerinde terazinin hep satıcı kesesi ağır basıyor. nasıl, şöyle:

Düşük kurdan alınan ürünler, kurun yükselmesiyle yüksek kurdan fiyatlandırılıyor. Sebebi olarak da "tamam biz bunları kur düşükken aldık ama bunları sattıktan sonra yeni malları yüksek kurdan alacağız. Dolayısıyla yerine koyacağımız fiyattan satmak durumundayız." açıklamasını yapıyorlar. Buraya kadar eyvallah hak veriyorum.

Peki neden kur düştüğünde benzer reaksiyonu göremiyoruz? Çünkü ülkemizde fiyatı yükselen bişey malesef hiçbi zaman ilk çıktığı konuma dönmüyor.
    Bunun sebebi volatilite. 3 hafta once 7.5TL, 4 ay once 8.5TL civari olan dolar kurundan bahsediyoruz.

Onumuzdeki hafta ici baska bir papaz olayinin sonucu dolarin 9 olmayacaginin bir garantisi var mi? Imkansiz mi?

Saticinin bu ay ucuz kurdan sattigi mallarin yenisini, onumuzdeki ay ucuz kurdan siparis edebileceginin bir garantisi var mi?

Stabilite olmadigi muddetce piyasa kendini en kotu duruma gore ayarlamak durumunda. Siz de ayni durumda olsaniz, siz de aynisini yaparsiniz.

Bakin kurun dusmesine ragmen insanlarin genel tepkisi "fiyatlar acaba duser mi?" seklinde, cunku onlar da farkinda ulke olarak icinde bulundugumuz ekonomik belirsizligin ve volatilenin.

Velhasil her yaptiginiz alisveriste bir miktar zorunlu sigorta primi oduyorsunuz. Cunku n'olacagi belli degil.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Aklı başında şirketler forward kuru alıp buna göre fiyat açıklıyorlar. O nedenle fiyatların zınk diye düşmemesi son derece normal.

Merak eden aşağıda yaşadığımız örneği okuyabilir.

Geçmişte uzun müddet dünya çapında tanınmış Japon bir üreticinin Türkiye distribütörlüğünü yaptı.

Öncelikle her yıl aralık ayında, yeni yılın mal alım taahüdlerini vermemizi isterlerdi.
    Belli bir minimum kotası olurdu. Eğer o kotayı tutturamazsanız distribütörlüğü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırdık.

Siparişimizi geçerdik fabrikaya.
    Fabrika akreditif olmadan siparişi kabul etmez.
    Akreditif: Kabaca alıcı ve satıcının istek ve şartlarının yazıya dökülmesi, bunun alıcı, satıcı ve her iki tarafın bankasının kabul ederek taahüd etmesi işlemidir.

Akreditif işlemleri başladığımız andan itibaren 2 hafta civarı tutmaktaydı. Fabrika illaki akreditifte kusur bulur veya ilave yaptırır şartlara.
    Genelde 2 hafta süren akreditif görüşmelerinin ardından fabrika siparişi kabul eder.
    Malın fabrikadan çıkışı çoğunlukla 2 ay sürerdi. Bundan sonra sevkiyata geçilirdi.
    Sevkiyat yaklaşık 1 ayı bulurdu. Bu süreyi aşağı çekmek mümkün ancak o taktirde navlun bedeli artmakta.

Siparişi vermeye karar verdiğiniz andan itibaren,
    2 hafta akreditif işlemleri
    2 ay imalat süresi
    1 ay nakliye sonrası mal Türkiye gümrüklerine inmiş olurdu.
    Ettimi 3.5 ay.
    Malın gümrükten çekimi illavelakin uzar. Yok TSE, yok üniversite raporu gibi işlemler zaman alır.
    2 hafta gibi buna giderdi.

Netice olarak, işlemlere başladığımız andan itibaren malın gümrükten çekilmesi 4 ayı bulurdu.

Bu malı Türk Lirasıyla satacağım, Japon Yeni veya anlaşmaya göre Dolar alıp üreticiye parasını göndereceğim.

Üretici, akreditifi kabul ettiği andan itibaren 4 ay sonra ödememi alırım diyor. Benim bankam bunu kabul ediyor. Doğal olarak benden karşılığında ipotek türü teminat alıyor.

Şimdi, ben bugün sipariş işlemine başlıyorum, 4 ay sonra malım gümrükten çıkıyor. 15 gün sonra yabancı para cinsinden ödeme yapıyorum. Ama malı yurt içinde TL olarak satıyorum.

Bu bir risk. Riski ben üstlenirsem kumar olacak.
    Bu durumda riski satın almam grek. Öngörülebilir risk için, akreditif açılırken kendi bankama 4.5 ay sonra döviz/dolar alım taahüdü veriyorum.
    Bankada bana bir kur veriyor.
    Bu kur bugünkünden alağıda olabilir, yukarıda.

Diyelim bugün işlemlere başladım. Dolar 8 liraydı. Bankadan 4.5 ay sonraya forward kuru aldım. 8.5 lira verdi banka.
    4 ay sonra mal geldi. Ama dolar düştü 7 liraya.
    Banka çatır çatır 8.5 liradan doları size satar, üreticiye gönderir.

Şimdi ben 1 ay önce yeni fiyat listesi yayınlamıştım.
    Kuruda mecburen 8.5 tan hesap ettim.
    Ama kur 7 lira.
    7 liraya göre liste yaparsam zarar edeceğim.

Elimdeki malı 8.5 kurdan hesapladığım listeden satarım.
    Yeni mal siparişimde banka 7 liradan kur verirse, fiyatlamamı buna göre yaparım.

Kabaca işleyiş bu şekilde...
    ero__, computeus, gurcanozturk ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklı başında şirketler forward kuru alıp buna göre fiyat açıklıyorlar. O nedenle fiyatların zınk diye düşmemesi son derece normal.

Geçmişte uzun müddet dünya çapında tanınmış Japon bir üreticinin Türkiye distribütörlüğünü yaptı.

Öncelikle her yıl aralık ayında, yeni yılın mal alım taahüdlerini vermemizi isterlerdi.
    Belli bir minimum kotası olurdu. Eğer o kotayı tutturamazsanız distribütörlüğü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırdık.

Akreditif: Kabaca alıcı ve satıcının istek ve şartlarının yazıya dökülmesi, bunun alıcı, satıcı ve her iki tarafın bankasının kabul ederek taahüd etmesi işlemidir.

Akreditif işlemleri başladığımız andan itibaren 2 hafta civarı tutmaktaydı. Fabrika illaki akreditifte kusur bulur veya ilave yaptırır şartlara.
    Genelde 2 hafta süren akreditif görüşmelerinin ardından fabrika siparişi kabul eder.
    Malın fabrikadan çıkışı çoğunlukla 2 ay sürerdi. Bundan sonra sevkiyata geçilirdi.
    Sevkiyat yaklaşık 1 ayı bulurdu. Bu süreyi aşağı çekmek mümkün ancak o taktirde navlun bedeli artmakta.

2 ay imalat süresi
    Ettimi 3.5 ay.
    Malın gümrükten çekimi illavelakin uzar. Yok TSE, yok üniversite raporu gibi işlemler zaman alır.

Netice olarak, işlemlere başladığımız andan itibaren malın gümrükten çekilmesi 4 ayı bulurdu.

Bu malı Türk Lirasıyla satacağım, Japon Yeni veya anlaşmaya göre Dolar alıp üreticiye parasını göndereceğim.

Üretici, akreditifi kabul ettiği andan itibaren 4 ay sonra ödememi alırım diyor. Benim bankam bunu kabul ediyor. Doğal olarak benden karşılığında ipotek türü teminat alıyor.

Şimdi, ben bugün sipariş işlemine başlıyorum, 4 ay sonra malım gümrükten çıkıyor. 15 gün sonra yabancı para cinsinden ödeme yapıyorum. Ama malı yurt içinde TL olarak satıyorum.

Bu durumda riski satın almam grek. Öngörülebilir risk için, akreditif açılırken kendi bankama 4.5 ay sonra döviz/dolar alım taahüdü veriyorum.

Diyelim bugün işlemlere başladım. Dolar 8 liraydı. Bankadan 4.5 ay sonraya forward kuru aldım. 8.5 lira verdi banka.

Ama kur 7 lira.

Yeni mal siparişimde banka 7 liradan kur verirse, fiyatlamamı buna göre yaparım.

Sonunda net ve güzel bir yazı.

Teşekkürler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

2 ay imalat süresi
    Ettimi 3.5 ay.

Ama kur 7 lira.

"C"ilal'e anlatır gibi olmuş ama yine de anlayabileceklerini sanmıyorum

"Hayıııırrr dolar düştüü, Japon Yeni de düştüü ama fiyatlar düşmediiiii" ciler gelir şimdi

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Benzinde düşmüyor nedense petrol fiyatlarında yokmu değişiklik altın dolar yılın en düşük seviyelerine indi yakında yine yükselir o zaman zam yaparlar

'kooperatif market'

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bu başlıktada konu kapanmış.

Son bir mesaj var konuyu hortlatan.
    Hiç bir bilgi ihtiva etmeyen bir mesaj...

Derdiniz nedir?

kooperatif fikri dahice
    gayet yaratıcı
    dmo nun da katkıları ile ucuz motosiklet satılsa iyi olur

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kooperatif fikri dahice
    gayet yaratıcı
    dmo nun da katkıları ile ucuz motosiklet satılsa iyi olur
    Hala trollemeye devam...

Millet aç. Kooperatiften motor satmak dahice!!!
    Allah akıl fikir versin...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)