Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Motomania2.el sayfası Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı KırmızıGrom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bir teorim var. Sarı sitedeki fiyatlar motorların satan fiyatı değil, satmayan fiyatı. Satılan ilanlar anında siteden yok olduğu için satış fiyatlarıyla ilgili gerçekçi bir fikir sahibi olmak mümkün değil. Burda sarı sitenin de kabahati var diye düşünüyorum. Satılan ilanları en son fiyatları üzerinden (ki büyük ihtimal bir miktar pazarlık payı da var, gerçek satış fiyatı daha da aşağı) bir müddet listelemeye devam etseler bu tablo biraz düzelir. İlanlara bakıp "oo bu motor bu fiyata satılır mı" diye gaza geliyoruz. Halbuki satılmadığı için orada o ilan. Satılacak fiyattan yazıldığında hemen gidiyor zaten.
    Beğendim, gidiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Ben hiç bir kanalı takip etmiyorum, kimseyi de tanımam.
    Şimdi video'yu da 3-4 dk seyrettim, sonuna kadar devam etmedim.

İşin reklam, ıvır zıvır boyutunu da geçiyorum. Video'da takıldığım bir unsur var, Real fiyat, ve bir iki örneklem.

Burada sormak istediğim soru;

Neye göre kime göre real fiyat? Yani 2008 model 1000rr için verilen örnek 75 bin yazılmış, ama " Bana göre ederi 50 veya 55'dir gibi bir ifade var. Kişinin buradaki bana göre ifadesi hiç mantıklı gelmiyor, çünkü bir algoritma yok. Yani bana göre böyle.. Kısaca o motosiklete 75 bin TL isteyen şahıstan hiç bir farkı yok, Bana göre ederi 50-50 ise, satana göre de ederi 70-75 olabilir..

Maksadım yapılmaya çalışılan işi karalamak değil, sorgulamaktan ibaret. Anladığım kadarı ile herhangi bir matematik ile değil, kişisel görüş ile gidiliyor ve bence bu iş olmaz..

Konuda şöyle bir ibare var, " Örneğin; Km'si yılı ne olursa olsun 30.000TL üzerinde fiyat ile CBR250R yayınlanmıyor sayfada." CBR 250 r nedir, ne değildir, fiyatı nedir, piyasası nedir ben bilmem, benim için konu motorun ederi etmezi değil, neye göre edip, etmeyeceği.. Yani fiyat belirlemede bir matematik söz konusu olsaydı, o zaman çok daha akıllıca bulabilirdim, Örneğin;

Örnek Motosikletin

Model Yılı : ?
    Aksesuarlar: ?
    Km sayısı : ?
    Yaş itibarı ile yıllık değer kayıp oranı : ?
    Km değer kaybı ?

Bu şekilde kriterler belirlenerek ölçeklendirme yapılabilir, otomotiv sektöründe yıpranma ve değer kayıpları gibi temel unsurlar belirler değeri. Sigorta şirketlerinde bir aracın kasko bedeli nasıl belirleniyor ise, o şekilde olmalı.

Atıyorum yıllık değer kaybı %5 ila 10 arasında hesaplanır. Ortalama %7.5 diyelim. (5 yaş ve üzeri araçlar için %5 olarak hesaplanır)
    Motor ömrü, yaptığı km'ye göre % olarak değerlendirilir, Örneğin cbr 250'nin motoru ortalama şartlarda 100 bin km gidiyor ise, 20'bindeki bir motorun km değer kaybı %15 hesaplanır.

Bir Sağlamasını yapalım;

Örneğin PCX 125 - Anahtar Teslim fiyatı 29,800 TL
    Malum sitede 2017 Model bir PCX Fiyatı : 20.000 TL ile 24.000 TL arasında.

Bu motosikletin yaşı 4 Yani yıldan değer kaybı %30
    Bu motosikletin km'si nedir? 20 bin, değer kaybı %15 olarak hesaplanır.

Yani sonuç ; Yenisi 30 bin TL olan 4 yaşındaki bir motosikletin çıplak halinin 2. el bedeli ; 20.700 TL olur.

1000RR 'i örnekleyelim ;

0 Fiyatı : 317.000 TL

Malum sitede 2008 model 1000RR fiyatı : 52.500 TL ile - 77.000 TL arasında.
    Bu motosikletin yaşı : 13 Yani yıldan değer kaybı ; (%5 ile hesaplanınca) %65
    Bu motosikletin km'si nedir? 39000, değer kaybı : %20

Sonuca bakacak olursak ; 47.500 TL gibi bir rakam çıkar ortaya.. aksesuarı vardır yoktur, iyi bakılmıştır, veya bakılmamıştır, fiyatı %10-20 fark ettirebilir.

Vermiş olduğum oranlara takılmayın hepsini ben uydurdum, ama bu işin temelinde böyle bir algoritma var, ve değer kişinin görüşüne göre değil, yıpranmaya ve yıllanmaya göre hesaplanır.

2. El Motosiklet alırken baz aldığımız kriterlerimiz nedir?

Model yılı
    Motorun Km'si
    Aksesuarları
    Hasarı olup olmadığı...

Hepimizin mantığı bu, çünkü ne kadar az yıpranmış, ne kadar yeni o kadar değerli..

Dipnot: Ülkenin ve paramızın güncel değeri ortada,, Bulgaristan'ın levası bize neredeyse 5 çekmiş durumda,, ve bütün araçlar ithal, yani döviz ile geliyor, ve hiçbirimiz, motosikletini satarken yerine koyamayacağı bir paraya satmak istemiyor.. E çok mantıklı, sattığım fiyata aynısını alamayacağım bir motoru neden bu fiyata satayım? Hepimiz için geçerli, öyle değil mi?

O sitedeki bütün ilanlar bizlerin, senin, benim onun şunun.. Demem o ki, hiç kimse aslında kafasına göre fiyat yükseltmiyor, bu döviz ile ithal edilen bütün ürünlerde geçerli..

Adam 2020'de fiyatı ortalama 1.150 TL olan bir klavye satın almış, (ürünü tanıdığım için fiyat bilgisine hakimim) Markası modeli :Corsair Gaming K95 RGB Platinum - Şuanki fiyatı 2.500 TL ve 1 yıl kullandığı klavyeyi aldığı fiyattan daha fazla bir fiyata satışa sunuyor. Hatta faturasını paylaşmış ve çok komik bir şekilde;

Aldığın fiyatın üzerine mi satıyorsun kullanılmış bir ürünü demesinler diye kendince tutar bilgilerini gizlemiş..

Normal ülkelerde (Parasının değerini koruyan ülkelerde) bu hiç mantıklı bir hareket olmaz, zira o ürünün yenisi bu senede %3-5'lik fark ile (güncelleme ve yeni teknoloji farkı) satılıyor, yani 1000 birimlik malı 1.500 birim paraya ilana koysa, ömür boyu satamaz zaten. Ama bizim ülkemizde 1000 birim olan mal, 1 sene sonra 2.500 birim olarak satılıyor, yani bizim ülkemizde zaruri olarak mantıklı bir harekete dönüşüyor, çünkü yenisini almak için 2.500 birim ödemesi gerekecek, veya 2. elini almak icin 1.300-1500 TL ödemek zorunda kalacak.

Aslında her şey çok açık ve net.. Kıçını yaprak ile örten ülkelerin parası bile bizden kıymetli ise, biz neyi tartışıyoruz bi bakmak lazim.. Her konu siyasete geliyor diye isyan ediyoruz, ama durumumuz maalesef bu.

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster

İşin reklam, ıvır zıvır boyutunu da geçiyorum. Video'da takıldığım bir unsur var, Real fiyat, ve bir iki örneklem.

Neye göre kime göre real fiyat? Yani 2008 model 1000rr için verilen örnek 75 bin yazılmış, ama " Bana göre ederi 50 veya 55'dir gibi bir ifade var. Kişinin buradaki bana göre ifadesi hiç mantıklı gelmiyor, çünkü bir algoritma yok. Yani bana göre böyle.. Kısaca o motosiklete 75 bin TL isteyen şahıstan hiç bir farkı yok, Bana göre ederi 50-50 ise, satana göre de ederi 70-75 olabilir..

Maksadım yapılmaya çalışılan işi karalamak değil, sorgulamaktan ibaret. Anladığım kadarı ile herhangi bir matematik ile değil, kişisel görüş ile gidiliyor ve bence bu iş olmaz..

Konuda şöyle bir ibare var, " Örneğin; Km'si yılı ne olursa olsun 30.000TL üzerinde fiyat ile CBR250R yayınlanmıyor sayfada." CBR 250 r nedir, ne değildir, fiyatı nedir, piyasası nedir ben bilmem, benim için konu motorun ederi etmezi değil, neye göre edip, etmeyeceği.. Yani fiyat belirlemede bir matematik söz konusu olsaydı, o zaman çok daha akıllıca bulabilirdim, Örneğin;

Örnek Motosikletin

Km değer kaybı ?

Bu şekilde kriterler belirlenerek ölçeklendirme yapılabilir, otomotiv sektöründe yıpranma ve değer kayıpları gibi temel unsurlar belirler değeri. Sigorta şirketlerinde bir aracın kasko bedeli nasıl belirleniyor ise, o şekilde olmalı.

Atıyorum yıllık değer kaybı %5 ila 10 arasında hesaplanır. Ortalama %7.5 diyelim. (5 yaş ve üzeri araçlar için %5 olarak hesaplanır)
    Motor ömrü, yaptığı km'ye göre % olarak değerlendirilir, Örneğin cbr 250'nin motoru ortalama şartlarda 100 bin km gidiyor ise, 20'bindeki bir motorun km değer kaybı %15 hesaplanır.

Bir Sağlamasını yapalım;

Yani sonuç ; Yenisi 30 bin TL olan 4 yaşındaki bir motosikletin çıplak halinin 2. el bedeli ; 20.700 TL olur.

1000RR 'i örnekleyelim ;

Sonuca bakacak olursak ; 47.500 TL gibi bir rakam çıkar ortaya.. aksesuarı vardır yoktur, iyi bakılmıştır, veya bakılmamıştır, fiyatı %10-20 fark ettirebilir.

Vermiş olduğum oranlara takılmayın hepsini ben uydurdum, ama bu işin temelinde böyle bir algoritma var, ve değer kişinin görüşüne göre değil, yıpranmaya ve yıllanmaya göre hesaplanır.

Model yılı
    Motorun Km'si
    Aksesuarları
    Hasarı olup olmadığı...

Hepimizin mantığı bu, çünkü ne kadar az yıpranmış, ne kadar yeni o kadar değerli..

Dipnot: Ülkenin ve paramızın güncel değeri ortada,, Bulgaristan'ın levası bize neredeyse 5 çekmiş durumda,, ve bütün araçlar ithal, yani döviz ile geliyor, ve hiçbirimiz, motosikletini satarken yerine koyamayacağı bir paraya satmak istemiyor.. E çok mantıklı, sattığım fiyata aynısını alamayacağım bir motoru neden bu fiyata satayım? Hepimiz için geçerli, öyle değil mi?

O sitedeki bütün ilanlar bizlerin, senin, benim onun şunun.. Demem o ki, hiç kimse aslında kafasına göre fiyat yükseltmiyor, bu döviz ile ithal edilen bütün ürünlerde geçerli..

Adam 2020'de fiyatı ortalama 1.150 TL olan bir klavye satın almış, (ürünü tanıdığım için fiyat bilgisine hakimim) Markası modeli :Corsair Gaming K95 RGB Platinum - Şuanki fiyatı 2.500 TL ve 1 yıl kullandığı klavyeyi aldığı fiyattan daha fazla bir fiyata satışa sunuyor. Hatta faturasını paylaşmış ve çok komik bir şekilde;

https://i.hizliresim.com/VfScix.png

Aldığın fiyatın üzerine mi satıyorsun kullanılmış bir ürünü demesinler diye kendince tutar bilgilerini gizlemiş..

Normal ülkelerde (Parasının değerini koruyan ülkelerde) bu hiç mantıklı bir hareket olmaz, zira o ürünün yenisi bu senede %3-5'lik fark ile (güncelleme ve yeni teknoloji farkı) satılıyor, yani 1000 birimlik malı 1.500 birim paraya ilana koysa, ömür boyu satamaz zaten. Ama bizim ülkemizde 1000 birim olan mal, 1 sene sonra 2.500 birim olarak satılıyor, yani bizim ülkemizde zaruri olarak mantıklı bir harekete dönüşüyor, çünkü yenisini almak için 2.500 birim ödemesi gerekecek, veya 2. elini almak icin 1.300-1500 TL ödemek zorunda kalacak.

Aslında her şey çok açık ve net.. Kıçını yaprak ile örten ülkelerin parası bile bizden kıymetli ise, biz neyi tartışıyoruz bi bakmak lazim.. Her konu siyasete geliyor diye isyan ediyoruz, ama durumumuz maalesef bu.
    Üşenmeden hepsini okudum bi o kadar daha yazsaydın onları da okurdum tebrik ederim gerçekten olayı mantık çerçevesinde ele alıp öyle güzel örneklemişsiniz ki en anlamayan bile anlar ��
    Piyasaya bahsedilen şekilde hesaplamalarla el atılmalı umarım motomania'nın girişimi domino görevi görür de sonu mantıklı hesaplamalara çıkar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    "Piyasa"ya bakarsak, bugün motosikletimi 2 yıllık 9.000km'de 2. el aldığım zaman harcadığım USD karşılığı bedel ile satabiliyorum. (Şimdi 5 yıllık ve 32.000km'de ve kurun 3 yılda geldiği seviyeyi hepimiz biliyoruz...) Net olarak fiyatlar şişkin diyebiliriz.

Levent'e katılıyorum; benim hesap yöntemim önce fiyatı enflasyona göre bugüne çekip sonra yıpranma payını düşmek olur. Sonra piyasaya bakarak +/- ek bir düzeltme yaparım.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motomania cogu tarafından begenilse de youtube videoları bana samimi gelmiyor.
    ero__ bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r

Örnek Motosikletin

Km değer kaybı ?

Bir Sağlamasını yapalım;

1000RR 'i örnekleyelim ;

Model yılı
    Motorun Km'si
    Aksesuarları
    Hasarı olup olmadığı...

boyle kaliteli yazilari saatlerce okusam sıkılmam.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor

Örnek Motosikletin

Km değer kaybı ?

Bir Sağlamasını yapalım;

1000RR 'i örnekleyelim ;

Model yılı
    Motorun Km'si
    Aksesuarları
    Hasarı olup olmadığı...

Paranın kıymetini birim rakamlar ifade ediyor görüşünde iseniz lütfen alım gücünün ne ifade ettiğini, GSMH, GSYİH kavramlarını araştırın.

Bu doktrin ile Japonya'dan ve İsveç'den daha zenginiz. Sonuçta bir Japon Yeni 0,06 TL, bir İsveç Kronu 0,84 TL

Bu saydığım ükelerden zengin miyiz? Sabaha kadar tartışırız. Ben bu doktrin ile konuşursam 1 TL ile onlarca Japon Yeni alabiliyorum ki falan derim. Konu saçma bir hal alır.

The Economist dergisinin 1986 yılında alım gücünü ölçmek için dahiyane bir formül geliştirmiş. Tüm dünyada Big Mac hamburgerinin üretim formülü aynıdır (Hindistan hariç). Bir ülkenin Big Mac hamburger fiyatı, o ülkenin alım gücü hakkında net bilgi verebilir demişler ve bu teoriye de Big Mac Index adını koymuşlar. Buna göre dünyadaki en ucuz Big Mac fiyatlarından birine sahibiz aslında
    1 hamburger için kaç saat çalışmalıyız, ya da 50$'a kaç hamburger satın alınabilir gibi tablolar yapılarak ülkenin gerçek tam rekabeçti pazardaki alım gücünü, kişi başı geliri gibi kavramlar hakkında güzel fikir verebilir.

Motosiklet fiyatları konusuna gelirsek, satıcı sarı sitede istediği fiyatlardan satamamış alıcı bulamamış, motomania'ya sığınmış. Motomania'da fiyatına müdahale edebilirim diyor. Edeceğim demiyor.

İlaveten sarı site fiyat belirlemede kriter olmamalı. Orada satılan motorlar değil, "satılamayan" motorların ilanlarını görüyoruz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motomania cogu tarafından begenilse de youtube videoları bana samimi gelmiyor.
    Ben hiç seyretmedim kendisini, çünkü video seyredeceksem ürün incelemesi / gezi günlüğü vb. görsel bir şeyler sunulması gerekiyor.

Adam kameranın karşısına oturmuş konuşup duruyor tarzı videolar beni ciddi anlamda geriyor ve sıkıyor. O tipte bilgi aktarımı için yazı okumayı bin kere tercih ederim; çünkü oldukça hızlı okurum, videoda adamın konuşmasını beklemekten çok sıkılıyorum, okumaya göre ciddi zaman kaybı oluyor. Alişan Fidan'ın da böyle konuşmalı video serileri var, onları da aynı sebepten seyredemiyorum. Hiç bana uygun bir format değil; eski kafalıyım herhalde, yeni nesil okuma özürlü biraz, onlara daha uygun bu tarz videolar.
    gurcanozturk bunu beğendi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiç seyretmedim kendisini, çünkü video seyredeceksem ürün incelemesi / gezi günlüğü vb. görsel bir şeyler sunulması gerekiyor.

Adam kameranın karşısına oturmuş konuşup duruyor tarzı videolar beni ciddi anlamda geriyor ve sıkıyor. O tipte bilgi aktarımı için yazı okumayı bin kere tercih ederim; çünkü oldukça hızlı okurum, videoda adamın konuşmasını beklemekten çok sıkılıyorum, okumaya göre ciddi zaman kaybı oluyor. Alişan Fidan'ın da böyle konuşmalı video serileri var, onları da aynı sebepten seyredemiyorum. Hiç bana uygun bir format değil; eski kafalıyım herhalde, yeni nesil okuma özürlü biraz, onlara daha uygun bu tarz videolar.

ben 2-3 videosunu izledim. Öğrendiğim kadarıyla kendisi bir motoru söküp komple sıfırdan yapabilecek düzeyde bilgiye sahip.
    Ama dediğiniz gibi oturup anlatmasını dinlemek yerine okumak daha kolay. Zaten en azından izlediğim videolar için konusursam, verdiği bilgilerin hepsini 5 dakika içinde bizim forumdan ya da başka yazılı kaynaklardan da öğrenebiliyoruz. Hani +1 kattıgı bir unsur yok.

Bir de yeteneğine laf etmem, ustadır eyvallah ama motosiklet hakkında konuşan birisini 1 kere bile motor üzerinde görmeyince , ya da videoda motoru canlı göstermeyince samimi gelmiyor. İnsanlar İncelemesini yapacağı motoru rica minnet bulup video hazırlıyor. Sadece google dan bulunan bilgiler ile oturup sunulması bana biraz kolaya kacmak geliyor.

--

bu arada söyle bir video buldum, videonun başını atlayıp ortasından başladım. Anladıgım kadarıyla fiyatları ya da kendi görüşlerini eleştiren insanlara 26 dakika boyunca hakaret ediyor. Konuyu tam anlamadıgım için haklı haksız kısmını bilemem ama 26 dakika boyunca ben süperim diyip insanlara gerizekalı demesi hoş olmamış. Herşeyden önce esnaf oldugunu unutmaması gerekiyordu.

Levent yukarda gayet güzel açıklamış, ilk videodaki abimiz öyle bir ego ki " adam 75 bin tl yazmıs , bence 50 bin tl ve o ilanı koymayacağım" demiş. İyi bir şey yaptıgını varsayıyor fakat şahsi fikrine göre değil Levent'in belirttiği gibi hesaplamaya göre yapması lazım. Mesela ns200 sıfırı 26 bin tl. şimdi bu adama göre "bence hintliye o kadar para verilmez ederi 12 bin tl" tarzı bir yaklasım hakkı verir, ancak "bence" kısmını kaldırıp matematiksel hesaplama yapmalı. Diktatör ilan etmiş biraz kendini.

Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Anladıgım kadarıyla fiyatları ya da kendi görüşlerini eleştiren insanlara 26 dakika boyunca hakaret ediyor. Konuyu tam anlamadıgım için haklı haksız kısmını bilemem ama 26 dakika boyunca ben süperim diyip insanlara gerizekalı demesi hoş olmamış.
    Konuyu anlamadığını belirtmişsin ama gene boş yapmaya devam etmişsin.

Birisi 50cc motorunu ilana vermek istiyor, buda veremeyeceğini söyleyince eleman buna yiyemeyeceğin y*rr*ğın altına yatma o.ç diyor.

Buda haklı olarak biz nasıl bir insan olduk diye sitem ediyor.

Durum bu yani...

BU ARADA BELİRTTİĞİM GİBİ "Motor almak isteyen ama fahiş fiyatlar nedeniyle alamayan ve bu sayfadan haberi olmayan arkadaşlar için açtım konuyu."

Kimsenin reklamını yapmak gibi bir niyetim yok.

Motopixeli de izlerim zaman zaman(reklam izler gibi), video editleme işlerine hakim olduğu için videoları göze hoş geliyor.
    Mr.wind ve lokalsürücü bunu beğendiler.

x max yağ yakma videosunu izleyemedim
    engelledim

ilk ve son

Alıntı vandamme adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu anlamadığını belirtmişsin ama gene boş yapmaya devam etmişsin.

Birisi 50cc motorunu ilana vermek istiyor, buda veremeyeceğini söyleyince eleman buna yiyemeyeceğin y*rr*ğın altına yatma o.ç diyor.

Buda haklı olarak biz nasıl bir insan olduk diye sitem ediyor.

Durum bu yani...

BU ARADA BELİRTTİĞİM GİBİ "Motor almak isteyen ama fahiş fiyatlar nedeniyle alamayan ve bu sayfadan haberi olmayan arkadaşlar için açtım konuyu."

Kimsenin reklamını yapmak gibi bir niyetim yok.

Motopixeli de izlerim zaman zaman(reklam izler gibi), video editleme işlerine hakim olduğu için videoları göze hoş geliyor.

yani diyorsan sen hatalı olursan sana 26 dakika boyunca insanlar hakaret edebilir.

ne kadar güzel ahlaki değerlerin varmış.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    ben 2-3 videosunu izledim. Öğrendiğim kadarıyla kendisi bir motoru söküp komple sıfırdan yapabilecek düzeyde bilgiye sahip.
    Ama dediğiniz gibi oturup anlatmasını dinlemek yerine okumak daha kolay. Zaten en azından izlediğim videolar için konusursam, verdiği bilgilerin hepsini 5 dakika içinde bizim forumdan ya da başka yazılı kaynaklardan da öğrenebiliyoruz. Hani +1 kattıgı bir unsur yok.

Bir de yeteneğine laf etmem, ustadır eyvallah ama motosiklet hakkında konuşan birisini 1 kere bile motor üzerinde görmeyince , ya da videoda motoru canlı göstermeyince samimi gelmiyor. İnsanlar İncelemesini yapacağı motoru rica minnet bulup video hazırlıyor. Sadece google dan bulunan bilgiler ile oturup sunulması bana biraz kolaya kacmak geliyor.

--

bu arada söyle bir video buldum, videonun başını atlayıp ortasından başladım. Anladıgım kadarıyla fiyatları ya da kendi görüşlerini eleştiren insanlara 26 dakika boyunca hakaret ediyor. Konuyu tam anlamadıgım için haklı haksız kısmını bilemem ama 26 dakika boyunca ben süperim diyip insanlara gerizekalı demesi hoş olmamış. Herşeyden önce esnaf oldugunu unutmaması gerekiyordu.

Levent yukarda gayet güzel açıklamış, ilk videodaki abimiz öyle bir ego ki " adam 75 bin tl yazmıs , bence 50 bin tl ve o ilanı koymayacağım" demiş. İyi bir şey yaptıgını varsayıyor fakat şahsi fikrine göre değil Levent'in belirttiği gibi hesaplamaya göre yapması lazım. Mesela ns200 sıfırı 26 bin tl. şimdi bu adama göre "bence hintliye o kadar para verilmez ederi 12 bin tl" tarzı bir yaklasım hakkı verir, ancak "bence" kısmını kaldırıp matematiksel hesaplama yapmalı. Diktatör ilan etmiş biraz kendini.

https://www.youtube.com/watch?v=h6mkXx_2_F8
    orasyı öyle. üslubu asarım keserim tadında. Ali kıran baş kesen ayarında.

en ufak negatif eleştiri yap anında kanalından isimsiz ifşa eder. ya da ustasının teknik bir hatasını buldun mu sakın ola yorum yazma. 10 dk senle uğraşır (vidyolarında kendisi anlatır). hatta bazı vidyolarında bulursa darp edilmesi gerektiğini bile söylemişliği vardır.

sonuçta kimse mükemmel değil. motomania'nın youtube'dan para kazanma derdi yok. maksat dükkana ekmek çıksın. çıkıyorda.

ben mesela motomania kanalında mekanik işlerin vidyolarını izlemeyi seviyorum. saatlerce kameraya bakan ve sadece konuşma olan vidyoları çoğu kişi izlemiyordur.

ben de youtube'da hakaret vs duymak istemiyorum. duydum mu basarım çarpıya. hatta sırf bu yüzden takipten çıkmışlığım vidyolarını izlememişliğim vardır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    yani diyorsan sen hatalı olursan sana 26 dakika boyunca insanlar hakaret edebilir.

ne kadar güzel ahlaki değerlerin varmış.
    Videoyu izlememişsin bile...

26 dakika boyunca hakaret filan ettiği yok algı yaratma.

Ben senin kişiliğin veya ahlaki yapın ile ilgili bir şey demedim, sende bana dil uzatma sıkıntı çıkmasın....

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:28 ----------

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben mesela motomania kanalında mekanik işlerin vidyolarını izlemeyi seviyorum. saatlerce kameraya bakan ve sadece konuşma olan vidyoları çoğu kişi izlemiyordur.
    Bende aynı sebepten izliyorum.

Ayrıca şu kanalı tavsiye ederim https://www.youtube.com/c/Restoratio...rything/videos

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor

Ayrıca şu kanalı tavsiye ederim https://www.youtube.com/c/Restoratio...rything/videos
    roe vidyolarını hatim ettim

şu kanal da benim tavsiyemdir. terapi gibi mübarek.

https://www.youtube.com/channel/UCMr...FW6O0-MWq26gqw

Motosikleti
    cb250r
    Konu fena dagilmis. Motorumuzu satmak istesek, ilan verebilecegimiz guzel bir sayfamiz oldu artik. Adam guzel bir ise kalkismis. Adami konusma tarzindan dolayi yerden yere vurmaya gerek yok.

Destek olan olsun, olmayan da bok atmasin bence.

soyle bir deneyimimi anlatayim. Ben ingilizce ogretmeniyim. ingilizceyi de anadilim gibi konusurum. Baktim youtube ta ingilizce konusan Turk ingilizce ogretmeni pek yok, bi kanal actim.

videolarda ingilizce konustum, izleyenlere de hem nasil guzel konusacaklarini hemde yaptiklari hatalari falan anlatmaya calistim.

sonuc ne oldu? Hergun, abartisiz soyluyorum, 100 lerce kufur mesaji aldim. sebepsizce, hobi olarak kufur etti insanimiz.

Yabancilar tesekkur mesaji atti, Turkler kufur etti.

Atalarimiz ne demis? Meyve veren agac taslanir. Begen begenme. Motomania da basarili, motopixel de Enes Batur da.

Cok begendigim model suzuki gsx250r incelemesi izlemek istedim. Baktim selcuk incelemis. kamera acilari, cekimler, eksiler artilar, tuketim, parca kalitesi, servis herseyi anlatmis. cok begendim videoyu.
    Adam bana birsey katti.

AEA videolari izledim, adam bana birsey katti. Kolacan izledim, adam bana birsey katti. motomania sayfa acmis, adam motosiklet camiasina birsey katti.

Hepsinin faydali isleri de var, gereksiz isleri de var. Hatalari da var. Ne meraklisiniz herkesi gömmeye?

Bi abimiz hicbirini izlemem demis. Demekki ona birsey katmiyor. İzleyeceginizi izleyin abi sana bos gelen, baskasina bircok sey katabilir. Alacaginizi alin taktir ediyorsaniz edin, etmiyorsaniz da emege saygi deyin.
    Thesinner83 ve lokalsürücü bunu beğendiler.

Videoyu izlememişsin bile...

26 dakika boyunca hakaret filan ettiği yok algı yaratma.

Ben senin kişiliğin veya ahlaki yapın ile ilgili bir şey demedim, sende bana dil uzatma sıkıntı çıkmasın....

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:28 ----------

26 dakikanın tamamını izlemedim. parça parça 8 9 kere ileri sardım hepsinde ya gerizekalı diyordu ya başka birşey diyordu.

Esnafsa esnaflıgını bilecek, yukardaki arkadaşın da dediği gibi hakaret duymak zorunda değil kimse.

Neyse üslubuna bakarak zaten neden videodaki elemanı savundugun belli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu fena dagilmis. Motorumuzu satmak istesek, ilan verebilecegimiz guzel bir sayfamiz oldu artik. Adam guzel bir ise kalkismis. Adami konusma tarzindan dolayi yerden yere vurmaya gerek yok.

Destek olan olsun, olmayan da bok atmasin bence.

soyle bir deneyimimi anlatayim. Ben ingilizce ogretmeniyim. ingilizceyi de anadilim gibi konusurum. Baktim youtube ta ingilizce konusan Turk ingilizce ogretmeni pek yok, bi kanal actim.

videolarda ingilizce konustum, izleyenlere de hem nasil guzel konusacaklarini hemde yaptiklari hatalari falan anlatmaya calistim.

sonuc ne oldu? Hergun, abartisiz soyluyorum, 100 lerce kufur mesaji aldim. sebepsizce, hobi olarak kufur etti insanimiz.

Yabancilar tesekkur mesaji atti, Turkler kufur etti.

Atalarimiz ne demis? Meyve veren agac taslanir. Begen begenme. Motomania da basarili, motopixel de Enes Batur da.

Cok begendigim model suzuki gsx250r incelemesi izlemek istedim. Baktim selcuk incelemis. kamera acilari, cekimler, eksiler artilar, tuketim, parca kalitesi, servis herseyi anlatmis. cok begendim videoyu.
    Adam bana birsey katti.

AEA videolari izledim, adam bana birsey katti. Kolacan izledim, adam bana birsey katti. motomania sayfa acmis, adam motosiklet camiasina birsey katti.

Hepsinin faydali isleri de var, gereksiz isleri de var. Hatalari da var. Ne meraklisiniz herkesi gömmeye?

Bi abimiz hicbirini izlemem demis. Demekki ona birsey katmiyor. İzleyeceginizi izleyin abi sana bos gelen, baskasina bircok sey katabilir. Alacaginizi alin taktir ediyorsaniz edin, etmiyorsaniz da emege saygi deyin.
    Tarafsız değerlendirmeniz için teşekkür ederim.

İnanın forumdaki arkadaşlara bir faydam dokunsun diye açtım konuyu.

Görüyorum her gün şu paraya ne tavsiye edersiniz, bu paraya ne alınır konusu açılıyor.

Hatta geçen 57 bine 4 silindir tavsiyesi istedi arkadaşın birisi ve konu açtı.

Ben tam olarak 57 bine düşük km'li CB650f buldum bu motomania instagram sayfasından ve forumdan arkadaşa ilettim.

Aynı motor sarı sitede 65bin TL den aşağı yok misal.

Burada mesele motomania değil konu çok farklı yerlere gitti.

Böyle bir çalışmayı motopixel yapsa vallahi onun sayfasını paylaşırdım.

Motopixel'in yıllardır abonesiyim adamı sevmiyorum ama videoları izlettiriyor ne yapalım yani...

Fark şu; motomania bu motor alınır derse güvenir alırım çünkü adam servis işletiyor bir çok motorun problemini biliyor.

Ama motopixel alınır derse 5 kere düşünürüm, çünkü adamın işi reklam, reklamdan para kazanıyor bunu inkar etmiyor.

Öyle işte...

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:21 ----------

26 dakikanın tamamını izlemedim. parça parça 8 9 kere ileri sardım hepsinde ya gerizekalı diyordu ya başka birşey diyordu.

Esnafsa esnaflıgını bilecek, yukardaki arkadaşın da dediği gibi hakaret duymak zorunda değil kimse.

Neyse üslubuna bakarak zaten neden videodaki elemanı savundugun belli.
    Üslup diyorsun, beni ahlaki değerlerime laf ediyorsun.

Konu uzasın istemiyorum, muhatap olma benimle.

Şu forumda ayar olduğum tiplerden birisisin.

Mümkünse benim açtığım konulara yazma.

Ben de senin semtine uğramam merak etme.

gelip kendi bana yazıyor sonra bana yazma diyor hey allahım

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler