Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2021 - Antik Kentler gezi planinda sorularim

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Herkese merhabalar,

Bu yaz istedigim gibi gezemedigim icin bu yil bazi planlarim var. COVID-19 sebebiyle aksilik olmazsa birkac rota alternatifim var. Bunlardan bir tanesi Turkiye'nin ozellikle guney-guneybati kesimindeki antik kentler ve oren yerleri. Mayis ayinda bayramla birlestirince yaklasik 19 gun civarinda bir sure gezmeyi planliyorum. Honda Forza 250 kullaniyorum, haliyle yol durumlarini inceliyorum, bozuk yollara girmeme fikrindeyim.

Gelelim soruya;

Asagidaki harita uzerindeki rotada;
    - Didim-Cine arasindaki yol nasildir?
    - Fethiye-Oludeniz-Golbent arasi yol nasildir?

O yollari yakin zamanda kullanmis olan, oralarda yasayanlar yorum yaparsa sevinirim. Ozellikle maxi-scooter kullanicilarinin yorumlari oldukca isime yarayacak.

Tesekkurler,

fazil bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Yolların çoğu güzel ve bol virajlı ama tek şeritliler genelde. O yüzden temkinli viraja girmekte fayda var. Bu güzergahı arabamla yapmıştım ben de antik kent gezisi için. Bazı köy yolları hariç hepsi normal yollar. Gördüğüm kadarıyla, Ephesos, Magnesia, Priene, Didyma, Herakleia, Stratonikeia, Halikarnassos, Knidos, Kaunos, Telmessos, Patara, Letoon, Xhantos, Antiphellos, Arykanda, Myra gibi yerlerden geçeceğiniz gözüküyor. Bu çevrede başka görülmesi gereken antik kentler de mevcut. Hepsine mutlaka zaman ayırın. Çok mükkemmel bir rota olacaktır.
    gurcanozturk bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Ezio41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yolların çoğu güzel ve bol virajlı ama tek şeritliler genelde. O yüzden temkinli viraja girmekte fayda var. Bu güzergahı arabamla yapmıştım ben de antik kent gezisi için. Bazı köy yolları hariç hepsi normal yollar. Gördüğüm kadarıyla, Ephesos, Magnesia, Priene, Didyma, Herakleia, Stratonikeia, Halikarnassos, Knidos, Kaunos, Telmessos, Patara, Letoon, Xhantos, Antiphellos, Arykanda, Myra gibi yerlerden geçeceğiniz gözüküyor. Bu çevrede başka görülmesi gereken antik kentler de mevcut. Hepsine mutlaka zaman ayırın. Çok mükkemmel bir rota olacaktır.
    Hocam bu daha baslangic, gezilecek antik kentlerin 1/4'u filan Virajlar konusunda sorun olmaz yavas kullaniyorum gerektiginde, zaten derdim de degil, benim derdim yolda olmak. Asil sorun yollarin bakimli olup olmadigi, asfalt kalitesi vs. Sonucta scooter ile bozuk yollarda gitmek hic iyi degil, hem yorucu hem araca hem belime zarar veriyor.

Bu yil sinirlar acilmaz ise Temmuz'da yine bir planim var ancak Temmuz cok cok sicak olur diye Temmuz'da guneye inmeyi dusunmuyorum. Bir de Mardin var aklimda eger antik kentler yapamaz isem.

Tesekkurler yorumunuz icin.

Motosikleti
    Antik kentler için rota isterseniz yardımcı olabilirim bu arada. Instagramda @antiktarih sayfasının kurucusu ve yöneticisiyim. Oradan DM atabilirsiniz

Günde ortalama 2-3 antik kent gezerseniz çok yorucu olmaz. Dinlene dinlene gezersiniz. Bozuk yollar da var illaki ama dediğim gibi yolların çoğu normal seviyede denilebilir.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Antik kentler için rota isterseniz yardımcı olabilirim bu arada. Instagramda @antiktarih sayfasının kurucusu ve yöneticisiyim. Oradan DM atabilirsiniz

Günde ortalama 2-3 antik kent gezerseniz çok yorucu olmaz. Dinlene dinlene gezersiniz. Bozuk yollar da var illaki ama dediğim gibi yolların çoğu normal seviyede denilebilir.
    Takip edecegim hocam
    Soyle bir harita var bir yerlerden buldugum.

https://www.google.com/maps/@38.8843...A6MYqEvyFvXRE6

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Didim-Çine arası,
    Didimden Anayola kadar 20km gidiş-geliş asfalt köy yolu.
    Anayoldan Sökeye kadar 25km bölünmüş yol, asfaltı güzel.
    Sökeden otobana kadar bazı yerler gidiş gelişken çoğunluk bölünmüş yol.
    Otobandan Aydına kadar Otoyol.
    Kaldı Aydın Çine. O yolda bölünmüş yoldu diye hatırlıyorum...

Siz antik yerleri gezmeyecek miydiniz?
    Milet, Pirene, Efes, Selçuk...
    Ki bunlar sadece bilinen büyük antik kentler
    Buraları hep pas geçmişsiniz.
    Ya daha önce gezdiniz, yada çok şey kaçırıyorsunuz...

Didimden Sökeye deniz kenarındaki arka yoldan gidin. Milet ve Pirenneyide gezersiniz. Yolu asfalt git-gel şeklindedir. Zaten Milet ve Pirennede asfalttan gidip motoru otoparka bırakıp yaya gezeceksiniz. Yine Şirinceye gitmeden olmaz...

Bana göre programınız eksik veya yanlış.
    Yol olayına takılırsanız buraları zor gezersiniz...

Sadece Didim-Çine arasında gezilecek çok antik yer var...

Önce gideceğiniz yerleri belirleyerek, buna göre pogram yapmanızı öneririm.

Motosikleti
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takip edecegim hocam
    Soyle bir harita var bir yerlerden buldugum.

https://www.google.com/maps/@38.8843...A6MYqEvyFvXRE6
    Bu harita büyük ölçüde yardımcı olur roto için ama önce başlangıç ve bitiş yoluna karar verin ve hangi bölgede ortalama kaç gün geçireceğinizi de hesaplayın. Kamp mı yapacaksınız?

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Didim-Çine arası,
    Didimden Anayola kadar 20km gidiş-geliş asfalt köy yolu.
    Anayoldan Sökeye kadar 25km bölünmüş yol, asfaltı güzel.
    Sökeden otobana kadar bazı yerler gidiş gelişken çoğunluk bölünmüş yol.
    Otobandan Aydına kadar Otoyol.
    Kaldı Aydın Çine. O yolda bölünmüş yoldu diye hatırlıyorum...

Siz antik yerleri gezmeyecek miydiniz?
    Milet, Pirene, Efes, Selçuk...
    Ki bunlar sadece bilinen büyük antik kentler
    Buraları hep pas geçmişsiniz.
    Ya daha önce gezdiniz, yada çok şey kaçırıyorsunuz...

Didimden Sökeye deniz kenarındaki arka yoldan gidin. Milet ve Pirenneyide gezersiniz. Yolu asfalt git-gel şeklindedir. Zaten Milet ve Pirennede asfalttan gidip motoru otoparka bırakıp yaya gezeceksiniz. Yine Şirinceye gitmeden olmaz...

Bana göre programınız eksik veya yanlış.
    Yol olayına takılırsanız buraları zor gezersiniz...

Sadece Didim-Çine arasında gezilecek çok antik yer var...

Önce gideceğiniz yerleri belirleyerek, buna göre pogram yapmanızı öneririm.
    Hocam, 20 yil Izmir'de yasadim. Efes'e 4-5 kere gittim, sonuncusu 2018 idi. Selcuk, Sirince taraflarini da iyi bilirim, esim de Soke'li

Bu arada sordugum Didim-Cine arasi yol koy yollari, anayola cikmadan, Bafa golunun guneyinden doguya dogru Cine'ye cikmak.

Ilk etapta gezecegim antik kentler sunlar;

Pergamon
    Sardis
    Teos
    Metropolis
    Magnesia
    Miletus
    Myus
    Priene
    Stratonikeia
    Kaunos
    Xanthos
    Myra
    Phaselis
    Aspendos
    Side
    Perge
    Termessos
    Kibyra
    Hierapolis
    Sagalassos
    Pisidia
    Nicea

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:19 ----------

Bu harita büyük ölçüde yardımcı olur roto için ama önce başlangıç ve bitiş yoluna karar verin ve hangi bölgede ortalama kaç gün geçireceğinizi de hesaplayın. Kamp mı yapacaksınız?
    Tek basima gidersem kamp yapmam muhtemelen, pansiyonlarda/ogretmenevlerinde kalirim, zaten kamp tecrubemde yok

Merak edenler Mayis ayi icin dusundugum rota su sekilde.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bafa gölünden ayrılıp Tağan arası yolu bilmiyorum. Yatağan-Çine arası yanlış hatırlamıyorsam bölünmüş yoldu.

Bazı yerler oldukça büyüktür. Gezmek için bir gün ayırmak gerekebilir.
    Örneğin Pergamon gibi.
    Umarım planınızı gerçekleştirirsiniz...

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bafa gölünden ayrılıp Tağan arası yolu bilmiyorum. Yatağan-Çine arası yanlış hatırlamıyorsam bölünmüş yoldu.

Bazı yerler oldukça büyüktür. Gezmek için bir gün ayırmak gerekebilir.
    Örneğin Pergamon gibi.
    Umarım planınızı gerçekleştirirsiniz...
    Yatagan - Cine arasi bolunmus yol evet.
    Yaklasik 14 gun, muhtemelen Antalya 2 gece, digerleri 1 gece. Gunde 300km surmeyi planliyorum, cunku gezecek cok yer var ama zaman az, hayat kisa

Tesekkurler dileginiz icin.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Priene antik kentine Söke güllübahçe yolu üzerinden giderken Doğanbey köyüne uğrayın, günümüze kadar gelmiş bozulmamış taş evlerden oluşan güzel bir köydür, 2009 yılında keyifli bir tur yapmıştım Karia bölgesi antik kentlerine https://www.instagram.com/p/B-w5Hz7A...=1xo6imf1653lv

Anadolu bildiğimiz üzere antik bölgelerden oluşur Likya,Frigya, Kariya, Psidia, Panfilya vb gibi, gezinizi bölgelere ayırıp sınıflandırırsanız daha iyi olur antik şehir atlamadan gezersiniz, bizim kasaba yakınında(5km) Nysa antik kenti var haberdar ederseniz rehberlik ederim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Priene antik kentine Söke güllübahçe yolu üzerinden giderken Doğanbey köyüne uğrayın, günümüze kadar gelmiş bozulmamış taş evlerden oluşan güzel bir köydür, 2009 yılında keyifli bir tur yapmıştım Karia bölgesi antik kentlerine https://www.instagram.com/p/B-w5Hz7A...=1xo6imf1653lv

Anadolu bildiğimiz üzere antik bölgelerden oluşur Likya,Frigya, Kariya, Psidia, Panfilya vb gibi, gezinizi bölgelere ayırıp sınıflandırırsanız daha iyi olur antik şehir atlamadan gezersiniz, bizim kasaba yakınında(5km) Nysa antik kenti var haberdar ederseniz rehberlik ederim.
    Cok tesekkurler not ediyorum
    Ayirma konusunda hakli olabilirsiniz, sonucta daha 3-4 ay var. Ulkede her gun bir seyler degisiyor, planlar da degisir

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pergamon,sagalasos ve termesos bayılacaksın aspendos tiyatrosu muhteşem ama şehir kazılmamış

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Fethiye-Antalya arası hakkında;
    Fetyiye şehir merkezinden çıktıktan sonra kumlucaya kadar oldukça bol virajlı ama bi o kadar güzel deniz manzaralı yollar var.Yollar buralarda bölnünmüş değil.En fazla antik şehirleri bu rotada göreceksiniz Olympos,Phaselis,Xantos,Letoon,Patara,Myra,Side,As pendos,Perge gibi bir sürü şehir var 1-2 belkide 3 gün sürer buraları görmek.

Müzekart alın 70 lira bişey.Antik kentlere,müzelere kartla girip çıkar para vermezsin

Herkese merhabalar,

Bu yaz istedigim gibi gezemedigim icin bu yil bazi planlarim var. COVID-19 sebebiyle aksilik olmazsa birkac rota alternatifim var. Bunlardan bir tanesi Turkiye'nin ozellikle guney-guneybati kesimindeki antik kentler ve oren yerleri. Mayis ayinda bayramla birlestirince yaklasik 19 gun civarinda bir sure gezmeyi planliyorum. Honda Forza 250 kullaniyorum, haliyle yol durumlarini inceliyorum, bozuk yollara girmeme fikrindeyim.

Gelelim soruya;

Asagidaki harita uzerindeki rotada;
    - Didim-Cine arasindaki yol nasildir?
    - Fethiye-Oludeniz-Golbent arasi yol nasildir?

O yollari yakin zamanda kullanmis olan, oralarda yasayanlar yorum yaparsa sevinirim. Ozellikle maxi-scooter kullanicilarinin yorumlari oldukca isime yarayacak.

Tesekkurler,

https://i.hizliresim.com/Rxuj7m.png
    Bu yaz ben izmit ten ölüdeniz e kadar belirttiğiniz güzergahta gittim. Yollarda sıkıntı yaşamazsın. Ben mümkün olduğunca sahil kenarından ilerledim.
    Kesinlikle bir müzekart almalısın. Diğer türlü zaten çok masraf olur. Marmaris ten datcanin en ucuna knidos a kadar olan yol seni oyalayacaktir. Çünkü aynı yolu geri döneceksin. Yoldan zevk alıyorsan knidosa kadar mutlaka sür. Yol tek şerit stabilize sol tarafın uçurum gibi olacak dikkat et.
    Köyceğiz e girince portakal bahçelerinin arasindan ilerleyeceksin bir müddet sonra çam ormanları ve dağlık virajli yollardan devam ederek sultaniye ve en sondada ekincik var. Sultaniye den girip kaunos antik kentine devam ediceksin. Bu yollar dağlık köy yolları zaten. Kaunos daha yeni olduğu için gezmek için uygun değil. Ama kral mezarları güzel. Zaten hepsini yol uzerinde göreceksin. Kaunos un 200 300 mt ilerisindeki feribot iskelesinden karşıya geçeceksin.
    Feribot dediğim sal gibi küçük feribotlar var. Telefon numarası yazıyor iskelede arayıp hangi iskelede olduğunu söyle 5 dk da geliyor😂
    Bafa gölünün kenarındaki kırıntılı köyünde de antik kalıntılar var.
    Genel olarak yollarda sıkıntı yaşamazsın. Yollar gayet güzel.
    Ancak bu güzergahı yaz mevsiminde yapmalısın.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Tataroglu41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yaz ben izmit ten ölüdeniz e kadar belirttiğiniz güzergahta gittim. Yollarda sıkıntı yaşamazsın. Ben mümkün olduğunca sahil kenarından ilerledim.
    Kesinlikle bir müzekart almalısın. Diğer türlü zaten çok masraf olur. Marmaris ten datcanin en ucuna knidos a kadar olan yol seni oyalayacaktir. Çünkü aynı yolu geri döneceksin. Yoldan zevk alıyorsan knidosa kadar mutlaka sür. Yol tek şerit stabilize sol tarafın uçurum gibi olacak dikkat et.
    Köyceğiz e girince portakal bahçelerinin arasindan ilerleyeceksin bir müddet sonra çam ormanları ve dağlık virajli yollardan devam ederek sultaniye ve en sondada ekincik var. Sultaniye den girip kaunos antik kentine devam ediceksin. Bu yollar dağlık köy yolları zaten. Kaunos daha yeni olduğu için gezmek için uygun değil. Ama kral mezarları güzel. Zaten hepsini yol uzerinde göreceksin. Kaunos un 200 300 mt ilerisindeki feribot iskelesinden karşıya geçeceksin.
    Feribot dediğim sal gibi küçük feribotlar var. Telefon numarası yazıyor iskelede arayıp hangi iskelede olduğunu söyle 5 dk da geliyor��
    Bafa gölünün kenarındaki kırıntılı köyünde de antik kalıntılar var.
    Genel olarak yollarda sıkıntı yaşamazsın. Yollar gayet güzel.
    Ancak bu güzergahı yaz mevsiminde yapmalısın.
    Ben genelde gittigim yoldan geri donmeyi sevmiyorum, surekli farkli yerlerden gitmeyi tercih ediyorum. Bu nedenle; gidis yonunde Bodrum-> Datca (feribot), donus yonunde Datca-> Marmaris yapacagim

Bilgiler icin tesekkurler, Nisan/Mayis/Temmuz/Ekim aylarinda izin kullanabilirim bayramlarla birlestirip. Temmuz sicak olmaz mi?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben genelde gittigim yoldan geri donmeyi sevmiyorum, surekli farkli yerlerden gitmeyi tercih ediyorum. Bu nedenle; gidis yonunde Bodrum-> Datca (feribot), donus yonunde Datca-> Marmaris yapacagim
    ...
    Knidos'ta el mahkum gidiş dönüş yapacaksınız

Motosikleti
    Xpulse 200t
    @gürcan,

Geçmişte iş icabı çok fazla, antik kent, müze ve ören yeri gezdim.
    Bu tür yerlere iş icabı bile olsa gitmeden önce mutlaka bilgi sahibi olmaya çalışırdım.

Örneğin Knidosta keşif yapıyoruz.
    Ben önceden hikayesini okumuşum.
    Yanımda Kültür Bakanlığından iki mühendis var.
    "Burada denizin dibinde yerde bir mozaik olması gerek.
    Zarar görmemesi için yağmur dönemlerinde üzeri kum torbalarıyla kapatılıyor." diyorum.
    Adam mal mal bakıyor. Üstelik en az 10 kez gitmiş antik kente.

Knidosa kadar gidip o mozaiği görmeden dönmek boşuna gitmek demek.

Pergamona gittiğimde ısrarla kanalizasyon sistemini görmek istemiştim.
    Antik kentler içerisinde kanalizasyon sistemi en gelişmiş yerdir.

Uşak müzesi hep Karun Hazineleriyle bilinir.
    Halbuki Karun Hazinesinden çok daha değerli iki broş var orada.

Bodrum müzesi duvarlarının bir çok yerinde horasan harcının nadide örneklerini görmek mümkün.
    Ama okumadan giderseniz bunu oradayken farketme şansınız çok düşük.

Didimdeki Apollon tapınağını defalarca gezmiş kimselerin bile farketmediği bir detay vardır.
    Bu tapınağın duvarlarında kayalara oyulmuş numara sistemi bulunur.
    Nedenide tapınağın başka bir yerde puzzle gibi dizayn edilerek kesilmesi, taşların Didime taşınarak
    monte edilmesinden mütevellit.
    Yine, Apollon tapınağından Milete kadar 20 kmlik bir antik yol olduğunu çoğu kimse bilmez.
    Benim yazlık ev Apollona 500 metre mesafedeydi. Defalarca okumadan gezdiğim için o taşlardaki numaraları
    ancak epey sonra merak edip sorduğum için öğrenebilmiştim.

Efesin en önemli özelliklerinden birisi antik umumi tuvaletidir örneğin.
    Çoğu kimse Antik kütüphaneye kapılıp burayı pas geçer.

Buna benzer daha çok şey var...

O yüzden önerim, planınızı yaparken yöre ve gideceğiniz yer hakkında bilgilenmiş olarak gitmeniz şeklinde...
    Cyan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    @gürcan,

Bu tür yerlere iş icabı bile olsa gitmeden önce mutlaka bilgi sahibi olmaya çalışırdım.

Zarar görmemesi için yağmur dönemlerinde üzeri kum torbalarıyla kapatılıyor." diyorum.

Bodrum müzesi duvarlarının bir çok yerinde horasan harcının nadide örneklerini görmek mümkün.

Didimdeki Apollon tapınağını defalarca gezmiş kimselerin bile farketmediği bir detay vardır.
    Nedenide tapınağın başka bir yerde puzzle gibi dizayn edilerek kesilmesi, taşların Didime taşınarak
    Yine, Apollon tapınağından Milete kadar 20 kmlik bir antik yol olduğunu çoğu kimse bilmez.
    Benim yazlık ev Apollona 500 metre mesafedeydi. Defalarca okumadan gezdiğim için o taşlardaki numaraları

O yüzden önerim, planınızı yaparken yöre ve gideceğiniz yer hakkında bilgilenmiş olarak gitmeniz şeklinde...
    Cok tesekkurler, ayni fikirdeyiz, onerilerinizi dikkate alacagim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

@gürcan,

Firsatim olmayinca detayli yazamadim az once, bu basligi aylar once acmamin sebebi sadece yol sorusu gibi olsa da, konunun uzayip gitmesini, gitmek istedigim yerler hakkinda sizin gibi daha once gezmis kisinlerin yorumlarini/fikirlerini/onerilerini almakti. Buna da katkinizdan dolayi seviniyorum.

Bu yil ozel hayatimda yasadigim sorunlardan dolayi kendimi gezmeye vermek istiyorum, o yuzden de ne kadar cok yer gezebilirsem gezeyim diyorum. Ancak bunu yaparken de ustunkoru gezmek, sadece gittim demek icin gitmek istemiyorum elbette. Malum, bordrolu calisip SGK'ya bagli olunca bayramlari seyranlari birlestire birlestire gidebilecegim. Izinleri kullanirken de buna degsin diyorum. Bunun icin de plani simdiden yapmaya basladim.

Bu amacla; bu forum basligini not defteri gibi kullaniyorum izninizle

Bu zamanda çok üşürsün. Pişman olursun hatta geri dönme ihtimalin bile var.
    Bence yazın git.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)