Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Apartman da Motosiklet park sorunu yasal haklar.

Motovento
    REKLAM ALANI
    yasincig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Forza 250 Forza 300 Suzuki DL 650 Forza 250
    Merhaba arkadaşlar hafta sonu yeni bir eve kiracı olarak taşınıyorum.Aslında apartmanın içine koymak istemiştim ama şimdi içerde gürültü olur 650 cc sesli çalışıyor diye, Fotoğrafta görülen sol taraftaki doğal gaz borusuna bağlayıp koymak istiyorum.
    Şimdi sorumuza gelelim.Yönetim Bana o motosikleti oraya koyamassın derse verilecek cevabım yasal olarak ne olabilir.

[IMG][/IMG]
    mesut hoca bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ninya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax 250 z plus
    Böyle bir hakkının olduğunu düşünmüyorum belki yönetime rica edip sığınak vs gibi bir yere koyabilirsin. tabi bina içinde çalıştırmazsın herhalde

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Apartmanda herkese kendini tanıtıp tatlı ikram edip yöneticiye kendini tanıtıp iyi niyetle durumu anlatırsan ikili ilişkilerle çözebilirsin gibime geliyor.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yasincig adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar hafta sonu yeni bir eve kiracı olarak taşınıyorum.Aslında apartmanın içine koymak istemiştim ama şimdi içerde gürültü olur 650 cc sesli çalışıyor diye, Fotoğrafta görülen sol taraftaki doğal gaz borusuna bağlayıp koymak istiyorum.
    Şimdi sorumuza gelelim.Yönetim Bana o motosikleti oraya koyamassın derse verilecek cevabım yasal olarak ne olabilir.

http://<a href="https://hizliresim.c...Nw.jpg</a></a>
    Cevap veriyorum: HİÇ BİR ŞEY.

Ortak alan olarak kabul ediliyorsa herkesin ortak alanıdır. Bu alanı kullanmak isteyene mani olmaya hakkınız yok.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yönetici OK dese bile bir apartman sakini oraya motosiklet koyduğunuz için uyuz olup problem çıkarabilir ve yönetici çark edebilir. Önce başka alternatifleri deneyin bence...
    cıbılduck bunu beğendi.

catma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX 150 & YAMAHA MT 07
    Kat mülkiyeti kanuna göre, dairenizin haricindeki tüm alanlar ortak kullama aittir. Yöneticinizden ve diğer kat maliklerinden izin alırsanız bu alanları kullanabilirsiniz. Bu alanları kullanmak tamamen onların inisiyatifine bağlı, motosiklet seven insanlarsa yardımcı olurlar.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    sağ yada sol adamın balkonunun dibi bide ortak alan zaten.bir süre normal koyup sonraları diğer oturanlar zaten merak edicektir konu orda açılır park sıkıntısı hırsızlık vs gibi ordan yürüyebilirsin.laf yapıcan yani zamana yayarak.örneğin benimde direk yola koyuyordum karşı apartmandaki gördü konusu açıldı gel bizim binaya koy dedi.2 3 senedir yağmurlu günlerde yada evde yoksam karşıya koyuyorum evdende gözüküyor.izin almak aklıma bile gelmedi ama teklif geldi allah razı olsun

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Bende apartmanın bahçesine motosiklet garajı yapmayı düşünüyorum. Sac türü malzemeden yapacağım. Yasal olarak bir sıkıntı çıkar mı acaba? Genel olarak komşular olumsuz yorum yapmadılar. Yarın bir gün biri sıkıntı çıkarırsa yasal olarak bahçeye garaj yapma hakkım var mı acaba?

Barbarouses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto 150NK 2019 > Yamaha MT-25 2016
    doğalgaz borusuna güvenlik amacıyla bağlatmayabilirler. benim bir arkadaşım bu sorunu yaşadı maalesef. 1 zincir kilit + 1 disk kilidi ve branda ile sokağa bırakmak durumunda kaldı.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Kat Mülkiyeti Kanunu’nun ortak yerler üzerindeki kat maliklerinin haklarını düzenleyen 16. maddesinde;

"Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.”

Apartmanın girişi ortak olan olduğu için arsa payı oranınızda kullanabilirsiniz. O küçük alanda bir motor park etmek için yeterli bir pay olmadığı düşüncesindeyim. Ayrıca başka kat malikleri de "sen motor için kullanıyor isen bende çamaşır makinelerimi/atıl eşyalarımı vb. koyacağım diyebilir. Bunun da pratikte mümkün olmadığı açık. Diğer arkadaşların da belirttiği üzere ikili ilişkilerle çözmeniz en mantıklısı. Belki kimse bir şey demeyecek. Fakat D. Gaz borusuna kilitlemeniz güvenlik sebebi ile apartmana sıkıntı yaşatabilir.

Sadetle ortak alanı kullanma hakkınız olsa da hem arsa payı hem de herkese bu hakkı doğurduğundan işler karışabilir ve ortak alanı kullanmak kimse için mümkün olmayabilir. Yani kimse size karışamaz değil. İnşallah işinize yarayacak bir çözüm bulursunuz.
    06Serhat bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne yazık ki Koyamazsınız hocam.

Bende benzer şekilde apartman girişinin yanındaki doğalgaz borusuna bağlıyorum. Ancak ben eve taşınırken bunu sözleşmeye şart koymuştum ve apartmanın tamamı aynı adamın kiracısı oldugundan 1-2 mızıklama hariç birşey diyemediler.

Ancak sizin durumunuz farklı, ortak kullanım ve yol güzergahına araç koymak istiyorsunuz. Tüm apartman sahipleri olayı zor iş ancak yönetici ile konusursanız o da apartmanın gıcıkları ile konusup ortak bir karar alır.

apartman içine koymak ayrı bir düşünce, ben apartmanda kapı önündeki çöpe terliğe bile uyuz oluyorum. öyle bir durumda o motoru orada barındırmazdım :D

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Koyamazsın. Orası apartman girişi, motorlu taşıtlar için otopark değil.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Yasal olarak verebileceğiniz hiç bir cevap yok maalesef.
    Ancak siz yinede bir deneyin derim.

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Bence de ikili ilişkilerle çözülse daha iyi olacaktır. Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır derler. Mesela benim oturduğum yerde böyle bir alan bile yok zaten park bakımından da çok sıkıntılı bir yer. Yan binanın otoparkı var yönetici abiye rica ettim aylık aidat ödeme karşılığında koyabilir miyim hırsızlık çok oluyor dedim, o da sağolsun koyabilirsin paraya gerek yok dedi.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşte bu vaziyet, benim pahalı bir motor almamamın en temel sebebidir. Kolay gelsin, inşallah gönlünüze göre bir çözüm bulursunuz.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Apartman ortak alanlarına kat malikleri Genel Kurul Toplantısı'nda oy çokluğu ile karar alınmadığı sürece hiçbir şekilde kişisel eşya özellikle de taşıt konulamaz. Yönetim ya da yönetici de böyle bir şeye şifahen izin veremez, verirse hukuken suç işlemiş olur. Tüm motorlu araçlar, motorlu araçlar için ayrılan veya imar planında belirtilmiş park alanlarına çekilmek mecburiyetindedir. Kişi araç güvenliğini kendisi sağlamakla mükelleftir.

Bizim apartmanımızda da kiracının genç oğlu motorunu aynı fotoğraftaki gibi apartman girişine ısrarla park ediyordu, Defalarca kez ikaz edildi, sonra dava açıldı ve hem bir sürü mahkeme avukat ücreti ödedi hem de komşuluk ilişkileri bozuldupu için taşınmak zorunda kaldılar.

Açıkçası kimse kimsenin motosikletini girişte görmek ve benzin, yağ kokusunu çekmek zorunda değil, Haklılar. Fakat aynı şeyler bebek arabaları ve bisikletler için de geçerli.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Herkes okey dese bile eminim 1 kişi tatsızlık çıkaracaktır.

yaşadığın apartmana bi seyyar satıcı taşınsaydı ve tablasını binanın girişine zincirlemek istese ne düşünürdün?

Alıntı yasincig adlı üyeden alıntı Mesajı göster

http://<a href="https://hizliresim.c...Nw.jpg</a></a>
    Şu yazıyı okuyunca gerçekten de şehrimin kıymetini bi kere daha anladım Diyarbakır’da yaşıyorum binanın içinde kimsenin geçişini zorlaştırmayacak bi yere koyarsam hiçkimse birşey demez bence borunun yanı rahatsız etmez koyabilirsin

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı burakyqmr21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu yazıyı okuyunca gerçekten de şehrimin kıymetini bi kere daha anladım Diyarbakır’da yaşıyorum binanın içinde kimsenin geçişini zorlaştırmayacak bi yere koyarsam hiçkimse birşey demez bence borunun yanı rahatsız etmez koyabilirsin
    Sehirle baglantisi nedir ? Kat mulkiyeti kanunun Diyarbakir'da gecerli degil mi ?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)