Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yurt dışı sipariş verdim, gümrük soru işaretleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Merhabalar, dün yurt dışı siparişimi verdim siparişim bugün kargoya verilmiş. Benim bildiğim ve önceki alışverişlerinde karşılaştığım gümrükte ürünün %18i kadar bir vergi alındığı. Bazı kişiler bunun üstüne %20 KDV ve belli bir tutarda ötv de ödeyeceğimi söylüyor. Bu yıl yurt dışından alışveriş yapan olduysa (internet üzerinden) süreci anlatabilir mi? Ürüne ekstra ne gibi masraflar oluyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ek vergi gelen 800 küsur kalemden biri değilse sadece gümrük vergisi ödersiniz.

Motosikleti
    Yamaha Niken
    avrupa birliğinden gelen bir ürün ise %18
    değil ise %20 gümrük vergisi ödersiniz.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Ben Alamanyadan motoin.de sitesinden kask aldıydım 4 ay kadar önce % 20 gümrük vergisi ödedim başkaca birşey yok kdv ötv mtv gibi.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ürün gümrükten geçtikten sonra PTT ile evinize geliyor. Ürünün geldiği ülke AB ülkesiyse %18 , değilse %20 vergi + kargo ücretini ptt çalışanına ödüyorsunuz.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    İnceledim ama göremedim, görülecek gibi de değil zaten. Bir ileri seviyesi bildiriyi Arapça yazmaları.

balamir01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki VanVan
    300 tl lik ürüne 27 lira ödedim. Çinden gelen üründü.

Motosikleti
    Yamaha Niken
    aliexpress2ten yapacağınız alışverişlerde ürün bedelinin düşük yazılmasını isteyebilirsiniz.
    gümrük vergisi, kargo hariç ürün bedeli üzerinden hesaplanıyor. 8 TL gibi bir gümrüğe sunma bedeli ekstra olarak tahsil ediyorlar bildiğim kadarı ile

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Biliyorum da aliexpress'den almadım. Almanya'daki kurumsal bir motosiklet mağazası. Sahte fatura keseceklerini sanmıyorum ama bir soracağım.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biliyorum da aliexpress'den almadım. Almanya'daki kurumsal bir motosiklet mağazası. Sahte fatura keseceklerini sanmıyorum ama bir soracağım.
    Bence Alman satıcıya bunu sormayın. Hakaret olarak algılayabilir. Çünkü Avrupadaki satıcılar faturayı doğru yansıtmakta ısrarcı oluyorlar ama siz yine de sorun.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Kişiden kişiye değişiyor ya, özellikle Almanlarda bir resmiyet sevdası var ama daha önceden ben sormadan kendi teklif eden de olmuştu. Adamlar da biliyorlar bizim harika ötesi vergi sistemimizi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Faturalı çalışan her firma fiyatı doğru beyan edecektir.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Ben de dün akşam fc motordan sipariş verdim. Bakalım nasıl bir süreç olacak?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Kişiden kişiye değişiyor ya, özellikle Almanlarda bir resmiyet sevdası var ama daha önceden ben sormadan kendi teklif eden de olmuştu. Adamlar da biliyorlar bizim harika ötesi vergi sistemimizi.
    Resmiyet sevdası? Adamların dürüst olmayı secmesi mi rahatsız ediyor? Bizim sahtekarlığı normalleştirmemiz mi ?
    espresso, Guven ve msandikci bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    1500 EURO mı ne bir sınıra kadar faturası şahıs adına kesilmişse kişisel gönderi olarak geçer, gümrükte kdv, ötv falan şeklinde ticari gümrüklemeler gibi değil yalnızca %20 (AB için %18 olabilir tam hatırlamıyorum) tek kalem bir gümrük vergisi çıkar o kadar. Eğer ticari ise yani faturada alıcı şirket adına kesildiyse normel ticari gümrükleme beyanname işlemi vb. işlemleri gerekir.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Her alanda kurallara saygılı olmaları açısından söyledim. fatura, dürüstlük meselesi değil bu. Ama ne mutlu onlara ki bizim gibi koyun değiller, benzine gelen 5 centlik haksız artış karşısında başındakilere geri adım attırabiliyorlar. Bizim gibi gecede 50 kuruş benzin zamı gelse, hele dünyada varil fiyatları dibe çekerken gelse o zaman görürsünüz kurallara saygıyı. Medeni, gelişmiş bir ülkeyiz ya, dünyanın hiç bir medeni ülkesinde Ürün fiyatının üzerine %20 Kdv %18 Ötv onun da üzerine %18 Ötv'nin Kdv'si alınmıyor. Ford'un üretip 27.000 dolar'a sattığı araca 75.000 dolar vergi veriyorsan bir sıkıntı vardır. Kendi maliyetinin 3 katını yapıldıktan 20 yıl sonra amorti eden köprüye 50 senedir hala para veriyorsan bir sıkıntı vardır,istersen bu sıkıntını kendin çözersin istersen dürüstlük kovalarsın. tüyü bitmemiş yetimin hakkı falan kalmadı o köprüde, çoktan bitti o yetimlerin tüyü, saçları ağardı. Dürüst olunmayan bir mevzu yok ortada mevzu kendimizi öptürmemek, az öptürmek. Zaten hiç vergi çıkmasa bile gümrük çalışanı bir tane kolinin bantını söküp içine baktı diye 10 lira para veriyorum. Varsa böyle bir bant söküp 10 lira kazanmalık iş yarın bırakayım okulu, ekonomist olacağıma kendi ekonomimi yaratırım. Yok bizde yapalım o zaman, bir siz mi akıllısınız diyecekseniz de buyurun yapın. Yurt dışında 2900 liraya satılan kask burada 6000 lira. Dürüst olmayanı, Haksız kazanç yapanı bir daha ara. 40 euroluk vizör neden 900 lira diye bir daha sorgula. Öğrencilik yaparken kazanmak için bin türlü uğraştığım parayı dürüst olmayan yerlere fazla fazla saçmak istemiyorum demek ki. Şükür ede ede şükür edecek şey kalmadı elde. Maske meselesine dönüyor bu, vatandaşa tak diyeceksen dağıtacaksın. Kask takmayı zorunlu hale getiriyorsan ''ÖZEL TÜKETİM'' vergisinden çıkarıp üzerindeki tüm vergiyi azaltacaksın. İngiltere keriz mi de motor aksesuarlarına kendi ülkesi içinde sadece %1 sembolik bir vergi uyguluyor?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Her alanda kurallara saygılı olmaları açısından söyledim. fatura, dürüstlük meselesi değil bu. Ama ne mutlu onlara ki bizim gibi koyun değiller, benzine gelen 5 centlik haksız artış karşısında başındakilere geri adım attırabiliyorlar. Bizim gibi gecede 50 kuruş benzin zamı gelse, hele dünyada varil fiyatları dibe çekerken gelse o zaman görürsünüz kurallara saygıyı. Medeni, gelişmiş bir ülkeyiz ya, dünyanın hiç bir medeni ülkesinde Ürün fiyatının üzerine %20 Kdv %18 Ötv onun da üzerine %18 Ötv'nin Kdv'si alınmıyor. Ford'un üretip 27.000 dolar'a sattığı araca 75.000 dolar vergi veriyorsan bir sıkıntı vardır. Kendi maliyetinin 3 katını yapıldıktan 20 yıl sonra amorti eden köprüye 50 senedir hala para veriyorsan bir sıkıntı vardır,istersen bu sıkıntını kendin çözersin istersen dürüstlük kovalarsın. tüyü bitmemiş yetimin hakkı falan kalmadı o köprüde, çoktan bitti o yetimlerin tüyü, saçları ağardı. Dürüst olunmayan bir mevzu yok ortada mevzu kendimizi öptürmemek, az öptürmek. Zaten hiç vergi çıkmasa bile gümrük çalışanı bir tane kolinin bantını söküp içine baktı diye 10 lira para veriyorum. Varsa böyle bir bant söküp 10 lira kazanmalık iş yarın bırakayım okulu, ekonomist olacağıma kendi ekonomimi yaratırım. Yok bizde yapalım o zaman, bir siz mi akıllısınız diyecekseniz de buyurun yapın. Yurt dışında 2900 liraya satılan kask burada 6000 lira. Dürüst olmayanı, Haksız kazanç yapanı bir daha ara. 40 euroluk vizör neden 900 lira diye bir daha sorgula. Öğrencilik yaparken kazanmak için bin türlü uğraştığım parayı dürüst olmayan yerlere fazla fazla saçmak istemiyorum demek ki. Şükür ede ede şükür edecek şey kalmadı elde. Maske meselesine dönüyor bu, vatandaşa tak diyeceksen dağıtacaksın. Kask takmayı zorunlu hale getiriyorsan ''ÖZEL TÜKETİM'' vergisinden çıkarıp üzerindeki tüm vergiyi azaltacaksın. İngiltere keriz mi de motor aksesuarlarına kendi ülkesi içinde sadece %1 sembolik bir vergi uyguluyor?
    Hocam, su yazdiklarinizin (ki 1-2 paragraf kullansaydiniz daha guzel okunurmus) hepsini okudum, katiliyorum. Ama bu hic bir zaman "yasal cerceveler disina" cikmak icin bahane degil. Siz cikiyorsunuz cikmak istiyorsunuz da demiyorum. Ama adamlar isini duzgun yapiyorsa ben saygi duyarim. Ulke yonetimi olarak vergi konusunda cok kotuyuz evet ama bu benim/senin/kimsenin vergi kacirmasi icin de bahane degil, ben de kufrediyorum icimden o ayri.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Merhabalar, dün yurt dışı siparişimi verdim siparişim bugün kargoya verilmiş. Benim bildiğim ve önceki alışverişlerinde karşılaştığım gümrükte ürünün %18i kadar bir vergi alındığı. Bazı kişiler bunun üstüne %20 KDV ve belli bir tutarda ötv de ödeyeceğimi söylüyor. Bu yıl yurt dışından alışveriş yapan olduysa (internet üzerinden) süreci anlatabilir mi? Ürüne ekstra ne gibi masraflar oluyor.
    Ötv

Bazı lüks ürünlerde (lüks arabalar, mücevherler, lüks mobilyalar, kürk..)
    İnsan sağlığına zararlı olduğu düşünülen ürünlere (tütün, alkol)
    Lüks beyaz eşyalarda.
    Çevreye zarar veren lüks ürünlerde (benzin, kömür, folik asit) uygulanır.

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ek vergi gelen 800 küsur kalemden biri değilse sadece gümrük vergisi ödersiniz.
    Ek gümrük vergisi kalktı herhangi bir ekstra vergi çıkmaz

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ötv

Bazı lüks ürünlerde (lüks arabalar, mücevherler, lüks mobilyalar, kürk..)
    İnsan sağlığına zararlı olduğu düşünülen ürünlere (tütün, alkol)
    Lüks beyaz eşyalarda.
    Çevreye zarar veren lüks ürünlerde (benzin, kömür, folik asit) uygulanır.
    Ülkedeki vergi tamamen nerden en çok gelir elde edebiliriz mantığında. Motosiklette arabada hayvan gibi vergi yükü varken yat alırsanız ötv yok sadece yüzde 1 kdv var.

Kürkteki vergi de 0lardı diye duydum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)