Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT 03 Gösterge Problemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    TheGokay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Merhabalar 2008 model mt 03 sahibiyim. malum mt 03 ün göstergesi kronik sıkıntılı bozuluyor. Bendeki de sağlam ama bozuk. şöyle anlatıyım. gösterge ara sıra çalışıp çalışmama yapıyordu çalışırsa komple çalışıyordu. sonra bir entegrenin bacakları birbirine değiyor ayırsın lehimleri diye TV tamircisine götürdüm iyice kötü etti entegrenin bacağını kırdı. Dijital km paneli,saat ve devir sayacı çalışıyordu ama arka kırmızı led ve üst gösterge(motor ikaz,hararet,sinyal vs) çalışmıyordu. Sonra bi anakart tamircisine götürdüm entegreyi söküp baksın diye. bi bacak çekmeye çalıştı ama olmadı km paneli vs çalışıyodu ama yine kırmızı led ve üst gösterge yoktu. sonra yedek parça olarak bozuk mt 03 göstergesi aldım entegresini almak için. bendeki entegreyi söktük taktık bu sefer komple her şey gitti .göstergede hiçbir şey çalışmıyordu sadece immoblizer ışığı aktif çalışıyor. Benim eski entegreyi takınca da çalışmıyor hiçbir şey. Şuanda göstergede immoblizer ışığı hariç hiçbir şey çalışmıyor. Sanki diğer hiçbir şeye elektrik gitmiyor gibi. Elektronikden anlayan kişiler yardımcı olabilir mi? Bildiğiniz bu işin ehli git götür halleder dediğiniz kişiler var mı? Yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.

Not: kilometreci korkmaz diye bir yere gittim bakmam dedi.
    Not2: Diyot ve diğer elektronik parçaların ölçümleri vs yapılmadı.
    Not3: İmmoblizer ışığı bu süreçte her zaman aktif çalışıyordu hiçbir zaman çalışmamazlık yapmadı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:48 ----------

Güncel....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İkinci entegre bozuk olabilir. yeniden takılan eski entegre sökülürken bozulmuş olabilir.
    Diyorlar ve dirençler kolay kolay bozulmazlar. Multimetre ile kolayca ölçebilirsin. Kapasitörler daha kolay bozulabilir. Kutuplu kapasitöre ters akım verdiysen patlatmış olabilirsin. Sorun yine de entegrede gibi gözüküyor. Entegrenin datasheet'ini bulup bacaklardan tek tek ölçüm yapmak iyi olur. Bozuksa internetten yeni entegre arattırıp bulman gerekli. Üzerinde numarası yazar.

Elektronik bilgim ve gösterge entegreleri hakkındaki bilgilerim çok az ama dendiği gibi genelde dirençler kolay kolay bozulmaz. Multimetre ile ilk olarak devreye elektrik geliyor mu onu kontrol edin. Girişte ve çıkışta elektrik devreye gelmiyorsa sorun farklı bi yerde çıkar zaten. Girişten sonra yolları ölçmeyi deneyin. Belki yollardan birinde bir ipucu bulursun.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam elektronikçi konusunda size aleti edevatı pahalı olan esnafları seçmenizi tavsiye ederim.

Yani osiloskobu olan, pahalı çift göz ve ekranlı entegre mikroskobu olan vs... ve genelde telefon anakartı ve emmc değişimi yapan yerleri arayınız.

Çünkü bu aletleri olanlar ve bu işleri profesyonelce yapanların elindeki aletlerin fiyatları çok yüksektir. Kısaca profesyonel iş yapanların profesyonel ekipmanı olur. (Harbi olarak gerçek bir elektronik ustasını bulabilirseniz bu malzeme olayı pek geçerli olmayabilir.)

Youtube u izleyerek bile böyle yerleri bulabilirsiniz. örnek olarak: gibi,
    https://www.youtube.com/watch?v=SFqZooTcSlQ

ve Eğer cihazın işlemcisi zarar görmemiş ise gerisi onarılabilir.

Not: Sizin için uygunsa gösterge entegresinin fotoğrafını bana özelden atabilir misiniz?

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    boş vakti olan bir cep telefoncu işini çözer aslında. izmir'de olsan ben bile tamir ederdim senin için.

yawuz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse
    adres: kocasinan merkez mahallesi site 1 sokak no4/b bahçlievler istanbul
    Tel: 0555 027 89 04 burayı ara götür tam elektronikçi bilgisayar parçaları tamir ediyor ama biraz yoğun oluyor sizin onun için çocuk oyuncağı
    https://www.youtube.com/channel/UCQDCfn5ingx1p0LYADGYl1w

Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Entegrenin fotoğrafları aşağıda mevcut. Elektronikçileri gezdim hiçbirinde bu entegreden bulamadım.

Son halinin fotoğrafları yok maalesef. Şuanda üzerinde bacakları sağlam olan entegre takılı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:34 ----------

Güncelleme. Bu halde iken göstergede dijital panel ve devir çalışıyor ama kırmızı led aydınlatma ve üst ekran çalışmıyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:36 ----------

Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam elektronikçi konusunda size aleti edevatı pahalı olan esnafları seçmenizi tavsiye ederim.

Yani osiloskobu olan, pahalı çift göz ve ekranlı entegre mikroskobu olan vs... ve genelde telefon anakartı ve emmc değişimi yapan yerleri arayınız.

Çünkü bu aletleri olanlar ve bu işleri profesyonelce yapanların elindeki aletlerin fiyatları çok yüksektir. Kısaca profesyonel iş yapanların profesyonel ekipmanı olur. (Harbi olarak gerçek bir elektronik ustasını bulabilirseniz bu malzeme olayı pek geçerli olmayabilir.)

Youtube u izleyerek bile böyle yerleri bulabilirsiniz. örnek olarak: gibi,
    https://www.youtube.com/watch?v=SFqZooTcSlQ

ve Eğer cihazın işlemcisi zarar görmemiş ise gerisi onarılabilir.

Not: Sizin için uygunsa gösterge entegresinin fotoğrafını bana özelden atabilir misiniz?
    Özelden yazarsanız hocam tel no veriyim whatsapp dan fikir alışverişinde bulunalım

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:39 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinci entegre bozuk olabilir. yeniden takılan eski entegre sökülürken bozulmuş olabilir.
    Diyorlar ve dirençler kolay kolay bozulmazlar. Multimetre ile kolayca ölçebilirsin. Kapasitörler daha kolay bozulabilir. Kutuplu kapasitöre ters akım verdiysen patlatmış olabilirsin. Sorun yine de entegrede gibi gözüküyor. Entegrenin datasheet'ini bulup bacaklardan tek tek ölçüm yapmak iyi olur. Bozuksa internetten yeni entegre arattırıp bulman gerekli. Üzerinde numarası yazar.
    Yeni entegre Türkiye de maalesef yok. Entegrenin kodu mb90f456

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Entegrenin canını okumuşsun. Bu entegrenin yerinde olsam ben de çalışmam. Neyse.. Fujitsu üretimi. Birçok varyantı var. Ama MB90f456 serisinden herhangi bir işlemcinin devreyi çalıştıracağını düşünüyorum. Denemekte fayda var. Alibaba 5 dolara satıyor.

https://turkish.alibaba.com/product-...831306240.html

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kontrolörü alırsınız da, programı nereden buluyorsunuz?

Motosikleti
    R1
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Entegrenin canını okumuşsun. Bu entegrenin yerinde olsam ben de çalışmam. Neyse.. Fujitsu üretimi. Birçok varyantı var. Ama MB90f456 serisinden herhangi bir işlemcinin devreyi çalıştıracağını düşünüyorum. Denemekte fayda var. Alibaba 5 dolara satıyor.

https://turkish.alibaba.com/product-...831306240.html
    İçindeki programı nereden bulacaksınız ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:57 ----------

Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Entegrenin fotoğrafları aşağıda mevcut. Elektronikçileri gezdim hiçbirinde bu entegreden bulamadım.
    https://i.hizliresim.com/jif8Z5.jpg
    https://i.hizliresim.com/mM32kP.jpg

Son halinin fotoğrafları yok maalesef. Şuanda üzerinde bacakları sağlam olan entegre takılı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:34 ----------

Güncelleme. Bu halde iken göstergede dijital panel ve devir çalışıyor ama kırmızı led aydınlatma ve üst ekran çalışmıyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:36 ----------

Özelden yazarsanız hocam tel no veriyim whatsapp dan fikir alışverişinde bulunalım

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:39 ----------

Yeni entegre Türkiye de maalesef yok. Entegrenin kodu mb90f456
    Hocam resimdeki parçalardan yol çekebilecek çok telefon tablet tamiri yapan yerler var. Galiba sıkıntılı olanlarına denk geldiniz.

eğer yakınsa şuraya bir uğrayın derim. Tabletimi göndermiştim o kadar küçük yerlere yeni yollara çektiler ki hayret edersiniz.

https://ozoglutelekom.net/iletisim/
    Özoğlu Telekom Teknik Servis
    Cumhuriyet Mah.1990 sokak Küçükşehir A-blok No:31 Beylikdüzü -E5 üzeri / İSTANBUL

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:00 ----------

Hocam ufak bir tavsiye aramayın direk gidin ben bunu düzelttirmek istiyorum diye söyleyin.

Motosikleti
    Custom Yamelli XSR 07
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İçindeki programı nereden bulacaksınız ki?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:57 ----------

Hocam resimdeki parçalardan yol çekebilecek çok telefon tablet tamiri yapan yerler var. Galiba sıkıntılı olanlarına denk geldiniz.

eğer yakınsa şuraya bir uğrayın derim. Tabletimi göndermiştim o kadar küçük yerlere yeni yollara çektiler ki hayret edersiniz.

https://ozoglutelekom.net/iletisim/
    Özoğlu Telekom Teknik Servis
    Cumhuriyet Mah.1990 sokak Küçükşehir A-blok No:31 Beylikdüzü -E5 üzeri / İSTANBUL

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:00 ----------

Hocam ufak bir tavsiye aramayın direk gidin ben bunu düzelttirmek istiyorum diye söyleyin.
    Beylikdüzünde oturuyorum çok iyi denk geldi. Elimde bacakları sağlam olan entegre de mevcut. Şuanda üzerinde o takılı ama takamadılar sanırım veya çok ısıtıp yaktılar.

Motosikleti
    R1
    Alıntı TheGokay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beylikdüzünde oturuyorum çok iyi denk geldi. Elimde bacakları sağlam olan entegre de mevcut. Şuanda üzerinde o takılı ama takamadılar sanırım veya çok ısıtıp yaktılar.
    Çok iyi Hocam gidip bir sorun. İnş. istediğiniz gibi olur.

Her ikisini de götürün isterseniz belki başka bir eleman daha arızalı direkt ise ondan alır diğerine takarlar.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)