Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza, asli kusur ve pert motor yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998

Arkadaşlar merhaba. Arkadaşım aradı. Kaza yapmış geçen hafta. Çizim ile anlatmaya çalıştım kusura bakmayın.

Motosikleti cbr250r 2014 hrc. Orta şeritte seyir halinde iken ilerde sağdaki çıkıştan çıkmak için sinyal vermeden ve makas atmadan sadece şerit değiştirmiş. Sağ şeridin önü ve arkasının boş olduğunu söyledi. Ardından taksici bir anda şeride girmiş ve sinyalini şeride girmeye başlarken vermis ve şeride girince frenlemiş. Hizlari 100kmh civarı. Arkadaşım da fren yapmış ve sağda bariyer olduğu için taksiye sol arkadan vurarak orta şeride girmiş motordan düşmüşler kiz arkadaşıyla beraber. Durumları Allah'a şükür iyi. Ama motosikleti tamamen pert olmuş durumda ve kaskosu yok. Hastaneye kaldırılmışlar olaydan sonra. Polis asli kusurlunun arkadaşım olduğunu ve itiraz etme hakkının olduğunu söylemiş. Arkadaşımın dediğine göre MOBESE varmış. Ayrıca polis kazaya dümdüz bakarak sadece orta şeritte olmuş gibi tutanak tutmuş. Arkadaşım canına bir şey olmadığı için iyi durumda ama ortada giden bir emeği var. Tecrübeli abilerimizden yardım bekliyoruz. Iyi aksamlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

100 Km/s ile sağ şeritte seyir etmeleri bir kere yanlış. Şerit değiştirme kazalarında eğer öndeki araç şeride rahat bir şekilde girip kaza aksiyonu sonradan yaşanırsa arkadan çarpan suçlu olur. Arkadaşın, taksinin şerit değiştirme hamlesini anlayınca yavaşlamalıydı, eğer taksici suçlu olarak dibindeyse de basıp önüne geçmeliydi. Ölü ama haklı mı haksız ama yaşamayı mı tercih edersin derdi Barkın abi. Mobese kayıtları tam incelenmeden kesin bir şey söylenemez, ama itiraz etse iyi olur. Geçmiş olsun.

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Alıntı AdM1n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    100 Km/s ile sağ şeritte seyir etmeleri bir kere yanlış. Şerit değiştirme kazalarında eğer öndeki araç şeride rahat bir şekilde girip kaza aksiyonu sonradan yaşanırsa arkadan çarpan suçlu olur. Arkadaşın, taksinin şerit değiştirme hamlesini anlayınca yavaşlamalıydı, eğer taksici suçlu olarak dibindeyse de basıp önüne geçmeliydi. Ölü ama haklı mı haksız ama yaşamayı mı tercih edersin derdi Barkın abi. Mobese kayıtları tam incelenmeden kesin bir şey söylenemez, ama itiraz etse iyi olur. Geçmiş olsun.
    Hocam orta şeritten sağ şeride geçmiş. Sağ da seyir halinde değilmiş olay başında.

Alıntı fb__ömer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam orta şeritten sağ şeride geçmiş. Sağ da seyir halinde değilmiş olay başında.
    Tamam onu baz alarak yazdım zaten.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Taksiciyim. Bu olaydan bağımsız konuşacağım. Trafikte her gün on iki saat araba kullanıyorum. Defalarca şerit değiştiriyorum.

1- Kazaların ana sebebi aşırı sürat. Maalesef süratli gitmek bir meziyet olarak görülüyor. Bir erkeklik ölçüsü olarak algılanıyor. Bu kazada muhtemelen 50 km/h hız sınırı olan bir yerde 100 km/h ile gidiliyor. Böyle şehir içinde bu süratlerde araçlar dip dibe olduğu için tepki verme süresi yeterli olmuyor.

2- Sinyal vermek ben boş kimsenin olmadığı bir sokakta bile sinyal vermek istiyorum ama trafikte sinyal verdiğim zaman geçmek istediğim şeritteki araç benim önüne geçeceğimi anladığı için değil süratini azaltmak sanki bir hakkı gasp ediliyormuş gibi daha gaza basıyor benim önüne geçmeme engel oluyor.

3- Şerit değiştirirken geçmek istediğim şeritte arkadan gelen araçlar az ayağını gazdan çekmek yerine ya kornaya basıyor ya selektör yapıp gaza basıyor.

Maalesef kimse önüne geçen araca tahammül edemiyor olayı kabullenemiyor.

Bence olayın özü ve özeti bu.
    AdM1n bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaza hikayesinde yanlış bir şeyler yoksa arkadaşınız asli kusurlu. Önünüzdeki araç siz sağ şeride girmeye başladıktan sonra o da sağ şeride giriyorsa o araca yandan vurursunuz. Arkadan değil. Sağ şeride girip dip gaz yaparsanız şeridinize giren ilk araca arkadan vurmanız artık kaderdir. Yandan vurmuş olsaydı o zaman farklı düşünmek gerekecekti.

Tecrübe bedel ödemeden kazanılmıyor.

Geçmiş olsun. Gelen mala gelsin.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hikayeyi biraz yamuk anlatmışsın, geçmiş olsun..

Anladıgım kadarıyla özetliyorum.

Motosiklet sağ şeritten, taksi orta şeritten gidiyor. Sonra taksi sinyal vermeden ve kontrolsüz sağ şerite geçiyor.

Sağ şeritten giden arkadaşın önüne fırlayan bu dangoz yüzünden ona çarpmamak için sağdaki bariyerlere gitmek yerine orta şerite geçmeye calısıyor ve bu sırada devrilme ve darbe oluyor.

Polis memuru da ne alakaysa kaza orta şeritte olmuş gibi gösteriyor.

Sanırım durum bu.

Cezai kısmı bilemem ancak motosikletlilerin görülmediğinin en güzel örneklerinden birisidir.

Taksi , dolmuş , kamyonet vb. ticari amacla kullanılan en büyük aractan en kücük araca kadar civarımda var ise tedirgin olurum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)