Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Bu memlekette usta yok

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    aldığım eğitimden dolayı ölçme, okuma doktrinleri ile eğitildim. ölçebildiğin herşey bilimdir, ölçemeyip yorum yaptığın her konu ise felsefenin alanıdır.

bende pek kendi işim için başkasına para vermeyi pek sevmem. kendim yaparım.

- amortisör yağımı değiştireceğim. okuma yazma biliyoruz ya, açtım servis manüelini. diyor ki 240ml +- 2ml yağ koy diyor. youtube'ya bakıyorum. kendine usta diyen vatandaşlar, eski yağı bardağa boşaltıyor. yanına aynı bardaktan koyuyor, boş bardağı eski yağ kadar dolduruyor. ne güzel değil mi?

- boş vaktim var. youtube'dan türk bir ustanın vidyosunu izliyorum. adam fren diskini söküyor yenisini aynen takıyor. loctite soruyorsun, hebele hübele bişey geveliyor. sonra disk civatası gevşedi kırıldı yamuldu...

- arkadaşın motor yağ eksiltiyor. ustaya götürmüş, silindir piston yapacaz diyor. ulen kompresyon mu ölçtün? silindiri tezgaha mı bağladın ne yaptın da bu fikre ulaştın? açıp bakıyoruz supap keçesi kaçırıyor. değiştirdim mis gibi bide alıştırma yaptım...

- parçacıya gidiyorsun 5 tl ye balata. ustaya gidiyorsun conta değiştirmeden debriyajı değiştirir. kafasına göre silindir bitik der, iç rulmanı içten çekiçler. kapaklı rulmanı açar kilosu 10 tl lik gresle yağlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok eskiden oto tamircisi arkadaşımın yanında takılıyorum. Bir gün bir araç geldi. Arkadaşım aracın içinden çaktırmadan bir parça kırdı ve adama gösterdi. O günden sonra ustalara karşı hep temkinli yaklaşırım. (dürüst ustaları tenzih ederim)

Geçen motor tamircim ile görüştüm. "Artık gelmiyorsun" dedi. "Kendim yapıyorum usta" dedim, bozuldu..
    Bozulacağına "-Güzel, haydi bakalım. Sormak istediğin bir şey olursa çekinmeden sor, yapamadığın birşey olursa da getir beraber bakarız." deseymiş belki müşteri kazanırmış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:10 ----------

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aldığım eğitimden dolayı ölçme, okuma doktrinleri ile eğitildim. ölçebildiğin herşey bilimdir, ölçemeyip yorum yaptığın her konu ise felsefenin alanıdır.

bende pek kendi işim için başkasına para vermeyi pek sevmem. kendim yaparım.

- amortisör yağımı değiştireceğim. okuma yazma biliyoruz ya, açtım servis manüelini. diyor ki 240ml +- 2ml yağ koy diyor. youtube'ya bakıyorum. kendine usta diyen vatandaşlar, eski yağı bardağa boşaltıyor. yanına aynı bardaktan koyuyor, boş bardağı eski yağ kadar dolduruyor. ne güzel değil mi?

- boş vaktim var. youtube'dan türk bir ustanın vidyosunu izliyorum. adam fren diskini söküyor yenisini aynen takıyor. loctite soruyorsun, hebele hübele bişey geveliyor. sonra disk civatası gevşedi kırıldı yamuldu...

- arkadaşın motor yağ eksiltiyor. ustaya götürmüş, silindir piston yapacaz diyor. ulen kompresyon mu ölçtün? silindiri tezgaha mı bağladın ne yaptın da bu fikre ulaştın? açıp bakıyoruz supap keçesi kaçırıyor. değiştirdim mis gibi bide alıştırma yaptım...

- parçacıya gidiyorsun 5 tl ye balata. ustaya gidiyorsun conta değiştirmeden debriyajı değiştirir. kafasına göre silindir bitik der, iç rulmanı içten çekiçler. kapaklı rulmanı açar kilosu 10 tl lik gresle yağlar.
    Adamın amacı bilgisini kullanıp sanatını icraa ederek kendisini geliştirip hizmet sunarak değil de karşısındakine aptal muamelesi yaparak para kazanmaya çalışmak olunca, kendine usta diyen ama çıraklık dahi yaptırmayacağın insanlar iş yeri veya tamirhane açıp sözde ustası olduğu işi ve gerçekten bu işi hakkıyla yapanları da zan altında bıraktı.

Yapacak birşey yok malesef. Bir şekilde "doğa yolunu bulur".
    ...

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aslinda durum cok tipik bir ortadogu mentalitesi ve kulturu.
    son yuzyilda, medeniyetlerin gelisebilmesinin sebeplerinden ve kosullarindan bir tanesi de, meslekte dikey insan profilinin gelismesiydi. ekonominin icindeki dikey insan, sadece tek alanda aşiri gelismis ve profosyonel, alani olmadigi konuda ise hicbir bilgisi olmayan calisan demekti. bati bunu cok iyi yapti. Bugun bati toplumlarina baktigimizda, herkes isinde uzmandir. kimse uzman olmadigi konuda ne is, ne yorum yapar.

gelismemis toplumlarda dikey insan degil, yatay insam profili vardir. yani her alandan azar azar birsuru yuzeysel bilgi. bugun insanimiz elektrik, ascilik, felsefe, psikoloji, motor, avcilik, saglik, ekonomi vs vs vs aklimiza gelecek her konuda azar azar bilgiye sahip. bu tur insan, hayatta kalma ve kendi isini gorme konusunda uzmandir fakat toplumun ferahi ve gelisimine hicbir katkisi yoktur.

kullanacagim tabiri mazur gorun, ulkemiz herbokolog insanlarla dolu. bende dahil.

adam 6 yil tip okumus, 4 yil uzmanlik yapmis, gunde 500 hasta bakiyor, okuma yazma bilmeyen adam geliyor isine karisiyor.

biz kendi isimizi kendimiz gordugumuz, tek alanda uzmanlasmadigimiz ve uzmani olmadigimiz konularda fikir beyan ettigimiz surece, malesef ortadogu toplumu olmaya mahkumuz.
    mükemmel tespit

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    arkadaşalr şunu hiç unutmayın bir işi bilene ustasına yaptırın herkez her işi beceremiyor veya savsaklıyor yapmak istemiyor ama para kazanmak için
    yapıyor
    15 gün önce istanbulda meşhur amortisör ustasına gittim amortisörüm keçe si patlayıp yağ kaçırıyordu
    tmm onu adam gibi yaptı gerçekten çok beğendim dedim ki fren hidroliklerine ve kliper bakımı da yapalım ok dedi neyse benim bi işim var işi elemana bıraktı usta gitti eleman dedi ki kliper temizliğine gerek yok sadece yağı değişelim bende ok dedim ve konuştuğumuz parayı vermek istemedim çünkü konuştuğumuz işi tam yapmadı pazarlık yapmaya çalıştığımı falan geveledi bende konuştuğumuz işi tam olarak yaptın mı? dedim ki ben sana tam para vereyim
    patronu yoktu dükkanda tabiii parayı tam vermedim

Tuvalet nerede?Tespitimizi nereye bırakıyoruz?Biri doktrinden girmiş felsefe ile devam etmiş sosyoloji ile bitirmiş.ABD'yi iki senede çözeni zaten katmıyorum.Yaşadığı ülkeyi , insanları gömmeye ne kadar meraklısı,heveslisi var.İyi örneklerle desteklediğiniz tezinizi güzellemesini yaptığınız insanların bizzat tanık olduğum boktan muamelesi yıkmaya çalışmacağım,yaptığınız kadar saçma olur.
    Her neyse Avrupa , ABD güzellemesi bittiyse konuya geri dönelim; o motorun aks mili düz silindirik bir parça tersi düzü yok.Sarı nokta konusunda ise balans ayarı yapıldı ise çok takılma.Eğer balans yapılmadıysa lastikçiye götürüp sarı noktayı hizalat ve balans ayarı yaptır.Motosikletler için uygun balans makinesi her lastikçide olmadığını göz önünde bulund,ur.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konuya geri dönelim; o motorun aks mili düz silindirik bir parça tersi düzü yok.
    Neyse en azından bi işi düzgün yapmış demiştim içimden ama usta milin somununu sıkmamış bile, sökmek için boşuna elime anahtar aldım. 50+km yol gezdim bu şekilde vay anasını.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tuvalet nerede?Tespitimizi nereye bırakıyoruz?Biri doktrinden girmiş felsefe ile devam etmiş sosyoloji ile bitirmiş.ABD'yi iki senede çözeni zaten katmıyorum.Yaşadığı ülkeyi , insanları gömmeye ne kadar meraklısı,heveslisi var.İyi örneklerle desteklediğiniz tezinizi güzellemesini yaptığınız insanların bizzat tanık olduğum boktan muamelesi yıkmaya çalışmacağım,yaptığınız kadar saçma olur.
    Her neyse Avrupa , ABD güzellemesi bittiyse konuya geri dönelim; o motorun aks mili düz silindirik bir parça tersi düzü yok.Sarı nokta konusunda ise balans ayarı yapıldı ise çok takılma.Eğer balans yapılmadıysa lastikçiye götürüp sarı noktayı hizalat ve balans ayarı yaptır.Motosikletler için uygun balans makinesi her lastikçide olmadığını göz önünde bulund,ur.
    Gömmeyip ne yapacağız? Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz? Gerçekliğimiz mi farklı?

Bu memlekette işini layığıyla yapan insan olsa olsa en fazla %3-5'tir. Azı vardır üstü yoktur.

Motosikleti
    cb250r
    sen hayirdir nere laf sokuyorsun? hosuna gitmediyse okumassin. yazarken senden izin mi alicaz sunu yazayim bunumu yazayim diye? ulan agzimi bozmicam gunluk hayatta biri bana bole laf sokacak sesini ciktigi geri sokar arkasindan da osurturum. gelmis burda klavye basinda laf sokuyor

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tespitimizi sıçtık, beğenmediysen sayfayı üst sekmeden kapatıp güzel tespitler içeren sayfalara gidebilirsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:34 ----------

Sen bize yazılı bir liste ver, biz de ona göre yazalım. Seni de üzmeyelim her seferinde.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Herşeyden önce at gözlüğünü çıkartıp bakmak gerek, ayrıca tespitinizi de istediğiniz yere bırakabilirsiniz biz alışığız.

İkinci paragrafta belirttiğiniz "aks milinin tersi düzü" ile ilgili olarak; evet, size mantıklı gelmese de ürünü tasarlayan mühendislere mantıklı gelmiş ki işin aslı teker millerinin sağı solu vardır. Özellikle arka aks millerinde çok büyük sorunlara neden olabilir, takılması mümkün dahi olmayabilir.

Sarı ve kırmızı noktalar lastiğin statik ve dinamik dağılımı da göz önüne alınarak fabrika tarafından işaretlenir. Esas olan sadece balans değildir, malzemenin homojen dağılması istense de asla tam dağılım sağlanamaz ve malzeme yoğunluğu belirli noktalarda değişir. Araç lastiği gibi basit görünen ancak çok fazla teknik detay ve üretim zorluğu içeren bu tip bir üründe basit bir sarı noktayı supap ile eşleştirmemeniz, sonrasında balans yapılsa dahi lastikten kaynaklı kafa sallama sorununa neden olabilir, olmuştur ve olacaktır da. Sonrasında "-60km/h ile giderken kafa sallıyor, lastikleri de yeni değiştirdik, balans da yapıldı, lanet olsun bu markaya modele, yerli diye aldık böyle oldu" konusu açmak istemiyorsanız montajda bunlara dikkat edersiniz.

Siz dikkat etmek zorunda değilsiniz, madem ki karşılığında para veriyorsunuz işi yapan bunu doğru yapmakla mükelleftir. Araç sahibi o detayı bilmek zorunda değil, bilmek ve uygulamak zorunda olan kişi belli. Siz neyi savunuyorsunuz anlayamıyorum. Adam işi yapmak için para almış, işi doğru yapmamış, ölümle sonuçlanabilecek bir hatayı da üzerine ekleyerek aracı teslim etmiş. Sen de diyorsun ki;

"-Çok takılma. O yapamadıysa git başka yerde yaptır. tekrar para ver. Belki o da yapamayacak ama olsun sen yine bir dene, belki bu sefer farketmez ölürsün. Altı üstü ön tekeri tutan bir somun(tek somun), ne olabilir ki?". Tek diyebileceğim, umarım beteri başınıza gelir de yine bu güzel ve muhteşem yorumlarınızı buralarda göre(meye)biliriz.
    espresso bunu beğendi.
    ...

Sarı ve kırmızı noktalar lastiğin statik ve dinamik dağılımı da göz önüne alınarak fabrika tarafından işaretlenir. Esas olan sadece balans değildir, malzemenin homojen dağılması istense de asla tam dağılım sağlanamaz ve malzeme yoğunluğu belirli noktalarda değişir.

kaynak gösterir misin?Günümüzde çoğu satılan lastik modelinde de o noktalar yoktur.Sarı lastik duvarının en hafif kısmını gösterir.subap ile hizalanması az sayıda ağırlık kullanılması içindir.koyo,top-gear,pırelli,koyo'nun sitesinde sarı ve kırmızı noktalarla ilgili bilgi var bakabilirsin.
    Aks mili yönü olanları zaten ters takabilme imkanın yok,yuvalar ve yataklar farklı olabiliyor.yok illaki normal bir saplama olmasına karşın yönü olduğuna inancın varsa ,evet.motor blok civataları ve aks milleri aynı yönde olur.monte ve demonte kolaylığı acısındandır o.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:04 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gömmeyip ne yapacağız? Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz? Gerçekliğimiz mi farklı?

Bu memlekette işini layığıyla yapan insan olsa olsa en fazla %3-5'tir. Azı vardır üstü yoktur.
    kendimizden başlayacağız ve genellemelerden değil gerçeklikten konuşarak.senin yanıtının bir aşağısında ülkesini gömen fakat ülkesinin yansıma olan zat var.eleştiri ile laf sokmayı ayırt edemeyen adamla ne tartışılır?

hokakey canın sağolsun,ayrıca ilk yazdığımda nereye yapacağımı sordum farkettiysen,yalnız değiliz

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Tuvalet nerede? Tespitimizi nereye bırakıyoruz?
    Buyurun sayın boz beygir.
    fazil ve greyhorse bunu beğendiler.

başka biri konu actinmi herkes yazıyor neden benim konuma kimse cevap vermiyor delirecem

Motosikleti
    cb250r
    ulkesini gommek ne demek bre cahil?

sahtekara sahtekar, yanlisa yanlis, dogruya dogru diyecegiz elbet.

olaki dogruya yanlis dedim, sende fikrini soylersin. iyi niyetli olsan boyle kirici bir uslup ile yazi yazmazsin.

senin capin benim ulkeme olan sevgimi sorgulamaya yetmez.yazdiklarimi anlamaya beyninin yetmedigi gibi.

ama nasit bir dille anlatayim: senin gibilere gomuyorum yazdiklarimda.

arkadaslar kusura bakmayin konuyla alakasiz yazdiklarim icin.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Sarı ve kırmızı noktalar lastiğin statik ve dinamik dağılımı da göz önüne alınarak fabrika tarafından işaretlenir. Esas olan sadece balans değildir, malzemenin homojen dağılması istense de asla tam dağılım sağlanamaz ve malzeme yoğunluğu belirli noktalarda değişir.

kaynak gösterir misin?Günümüzde çoğu satılan lastik modelinde de o noktalar yoktur.Sarı lastik duvarının en hafif kısmını gösterir.subap ile hizalanması az sayıda ağırlık kullanılması içindir.koyo,top-gear,pırelli,koyo'nun sitesinde sarı ve kırmızı noktalarla ilgili bilgi var bakabilirsin.
    Aks mili yönü olanları zaten ters takabilme imkanın yok,yuvalar ve yataklar farklı olabiliyor.yok illaki normal bir saplama olmasına karşın yönü olduğuna inancın varsa ,evet.motor blok civataları ve aks milleri aynı yönde olur.monte ve demonte kolaylığı acısındandır o.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:04 ----------

kendimizden başlayacağız ve genellemelerden değil gerçeklikten konuşarak.senin yanıtının bir aşağısında ülkesini gömen fakat ülkesinin yansıma olan zat var.eleştiri ile laf sokmayı ayırt edemeyen adamla ne tartışılır?

hokakey canın sağolsun,ayrıca ilk yazdığımda nereye yapacağımı sordum farkettiysen,yalnız değiliz
    Senin okuyarak öğrendiklerini yazan ben dahi olabilirim. Teknik bilginiz üretim tekniklerini değil son müşteri kitlesini bilgilendirecek seviyede olduğundan fazlasını da beklemiyorum. Aks mili konusu için söyleyecek birşey yok, siz saplamalardan devam edin yolunuzu bulursunuz.

Bıktırdınız. İnternetten iki tıkla sayfa açıp iki satır okuyup hemen herşeyi öğrendiğini zanneden kitleden resmen bıktım artık. Anlaşılsın diye basitçe yazıyoruz arkadan biri çıkıyor o öyle değil aslında şöyle diye (herkes meslek dalında kullanılan tüm teknik tabirleri bilmek zorunda değil), biraz detaya giriyoruz diğeri çıkıyor o bu sitede öyle yazılmış aslında böyle değil inanmıyorsan gir bak diye. İsteyen istediğine inansın. Sıktınız.
    espresso bunu beğendi.
    ...

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin okuyarak öğrendiklerini yazan ben dahi olabilirim. Teknik bilginiz üretim tekniklerini değil son müşteri kitlesini bilgilendirecek seviyede olduğundan fazlasını da beklemiyorum. Aks mili konusu için söyleyecek birşey yok, siz saplamalardan devam edin yolunuzu bulursunuz.

Bıktırdınız. İnternetten iki tıkla sayfa açıp iki satır okuyup hemen herşeyi öğrendiğini zanneden kitleden resmen bıktım artık. Anlaşılsın diye basitçe yazıyoruz arkadan biri çıkıyor o öyle değil aslında şöyle diye (herkes meslek dalında kullanılan tüm teknik tabirleri bilmek zorunda değil), biraz detaya giriyoruz diğeri çıkıyor o bu sitede öyle yazılmış aslında böyle değil inanmıyorsan gir bak diye. İsteyen istediğine inansın. Sıktınız.
    Ucuz polemiklerine girmeden senle ilgili dikkatimi çeken bir hususu söyleyeyim;Daha önce yazdıklarında görüyordum. ya yazılanları ya başka yerinden anlıyor yada paylaşılanla ilgili veya ilgisiz bir bilgi paylaşma ihtiyacı duyuyorsun.sonunda da yanlış anlamışım diyebiliyorsun neyseki.Ne tekim son aks mili yazınla bu düşüncemi pekiştirdin.Yanıt olarak o motorun aks milinin ters takılamayacağını yazdım sen yanıt yerine aks milleriyle ilgili başka bir bilgi verdin.Araya mesleki teknik terimler sıkıştırarak'ta sanki alanda otoriteymiş gibi gibi algı yaratmaya çalışman oldukça gülünç.Lastik konusundaki o dahi sen değilsin .Yıl 2006 yılında Giovanni Lucchino ,Luca demarchi ve eğitimlerine katılıp bizle bilgisini paylaşma nezaketini gösteren mühendis ve pazarlamadan isimler.Evveliyatını bilmiyorum da lastik konusuna girme,serinle gel.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:43 ----------

Mr.wind;
    "bizim en buyuk sorunumuz da bu zaten. is ahlakimiz yok. uckagitciyiz, yalanciyiz"

Uslubumun kırıcı yazdığımın çapının yeterli olmadığını düşünüyorsan son yazdığın mesajları kontrol etmende fayda var.ifadelerin basit bile değil bariz sığ.Mesajımın başında belirttiğim cümleye dikkat edersen. mizahi unsur barındırsın istedim o yüzden ki kendimi o benzetmeye dahil ettim.Farklı algılandıysa veya senin tabirinle algılayamadıysan,zorlama zaten, kusura bakmayın

Motosikleti
    cb250r
    Ucuz polemiklerine girmeden senle ilgili dikkatimi çeken bir hususu söyleyeyim;Daha önce yazdıklarında görüyordum. ya yazılanları ya başka yerinden anlıyor yada paylaşılanla ilgili veya ilgisiz bir bilgi paylaşma ihtiyacı duyuyorsun.sonunda da yanlış anlamışım diyebiliyorsun neyseki.Ne tekim son aks mili yazınla bu düşüncemi pekiştirdin.Yanıt olarak o motorun aks milinin ters takılamayacağını yazdım sen yanıt yerine aks milleriyle ilgili başka bir bilgi verdin.Araya mesleki teknik terimler sıkıştırarak'ta sanki alanda otoriteymiş gibi gibi algı yaratmaya çalışman oldukça gülünç.Lastik konusundaki o dahi sen değilsin .Yıl 2006 yılında Giovanni Lucchino ,Luca demarchi ve eğitimlerine katılıp bizle bilgisini paylaşma nezaketini gösteren mühendis ve pazarlamadan isimler.Evveliyatını bilmiyorum da lastik konusuna girme,serinle gel.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:43 ----------

Mr.wind;
    "bizim en buyuk sorunumuz da bu zaten. is ahlakimiz yok. uckagitciyiz, yalanciyiz"

Uslubumun kırıcı yazdığımın çapının yeterli olmadığını düşünüyorsan son yazdığın mesajları kontrol etmende fayda var.ifadelerin basit bile değil bariz sığ.Mesajımın başında belirttiğim cümleye dikkat edersen. mizahi unsur barındırsın istedim o yüzden ki kendimi o benzetmeye dahil ettim.Farklı algılandıysa veya senin tabirinle algılayamadıysan,zorlama zaten, kusura bakmayın
    yav he he sen ne issiz adamsin ya geldin seviyenin icine sictin al konus amk vir vir

Sayende seviyeyi gördük,Farkettim,senin olmayan seviyene sıctım.Dangalaklıkta ustasın tebrikler

Motosikleti
    cb250r
    Sayende seviyeyi gördük,Farkettim,senin olmayan seviyene sıctım.Dangalaklıkta ustasın tebrikler
    ulan senin beyninin on lobu gelismedi mi? herkes insanca fikrini beyan ederken ne halt yemeye gelip millete laf atiosun durup dururken? amacin ne sen onu soyle.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Yeni yilda amacimiz olsun...

Bu sefer basarmaya calisalim...

Kendi fikrimizi, baskalarina camur atmadan, konuyu sahsilestirmeden, niyet okumadan, ayni fikirde olmadigimiz insanlari vatan hainligiyle iliskilendirmeden, insan gibi ifade etmeye soz verelim kendimize...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)