Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Miyop iken Supersport motosiklet sürülür mü?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bn125
    Dostum 5.5 astigmatım ve kendimi bildim bileli gözlük takıyorum. Hiç göz doktoruyla konuştun mu bilmem ama göz numarası ve görme oranı diye bir şey var. Gözlüğü takarsan bu oran gittikçe artar ve gözlükle normal bir insan gibi %100 görür hale gelirsin. Sen kendi sağlığında değilsin üstüne birde gazlarken diyorsun. Ss motor alıcaksın gazlıcaksın ama tabelaları bile okur vaziyette göremiceksin. Sence bu mantıklı mı? Git gözlüğünü al tak bu kadar abartılacak bir durum yok. Arkadaşların böyle bir şeyle alay edebilecek kadar düşük seviyedeyse de ortamını değiştirmen senin için en doğrusu olur. Akıl var mantık var bu kadar milletin lafını umursamayın. Motor sürmeyi de geçtim göz sağlığın her şeyden daha önemli. Eğer o gözlüğü takmazsan gittikçe ilerkeyecek ki takarken bile ilerleyebiliyor. Gözlüğün ilk amacı görmen 2. amacı da göz numaranı sabit tutmak sayılır.
    espresso ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Gorkem.IX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    1 numara miyopum sıkıntı olmuyor ama yüksekse numaran gözlüksüz vs sıkıntı yaşarsın.
    BlackoutS1K bunu beğendi.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Bende de biraz miyopluk var. En arkada otururken tahtayı göremiyordum. 0.25 0.50 arası benimki. Sıkıntı olmuyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    1.75 miyop astigmat.şehir içi gözlüksüz kullanıyorum.şehir dışı kask içine gözlük takıyorum.motor duke 390.neden sorun olsun ki gözlük.ben soruyu anlamadım.gözlüklede rahatlıkla kullanırsın

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Düzgün görmediğiniz sürece bisiklet bile tehlikeli. Sağlıklı veya miyop olmanız değil, görüp görmemeniz önemli. Yani, gözlük, lens veya lazer, bir şekilde görün.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    20 yaşındayım bu sene oldum lazer ameliyatı. Teknikler çok gelişti artık sadece bir kere yaptırdım bir daha yaptıramam diye bir mevzu yok. Yaptırdım numaram düşmemiş olsaydı, ameliyatta bir sıkıntı olmuş olsaydı 1 sene sonra tekrar yaptırma şansım bile vardı. Ben '' No Touch Lasek'' yöntemini tercih ettim. Daha doğrusu ağır sporlar, silahlar ve motosikletle içli dışlı olduğum için doktorum bıçaklı ameliyat yapmak istemedi göz hasar alırsa, bir şey çarparsa sıkıntı olur diye. Tek mevzu astigmat asla tamamen geçmiyor, otobanda ışıklar hala yoruyor gözümü özellikle akşamları. Bu söylediğim yöntemin acısı diğerine göre fazla fakat genelde subaylar, polisler, dövüşçüler vs bu yöntemi tercih ediyor riski azaltmak açısından.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:46 ----------

Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 yaşındayım bu sene oldum lazer ameliyatı. Teknikler çok gelişti artık sadece bir kere yaptırdım bir daha yaptıramam diye bir mevzu yok. Yaptırdım numaram düşmemiş olsaydı, ameliyatta bir sıkıntı olmuş olsaydı 1 sene sonra tekrar yaptırma şansım bile vardı. Ben '' No Touch Lasek'' yöntemini tercih ettim. Daha doğrusu ağır sporlar, silahlar ve motosikletle içli dışlı olduğum için doktorum bıçaklı ameliyat yapmak istemedi göz hasar alırsa, bir şey çarparsa sıkıntı olur diye. Tek mevzu astigmat asla tamamen geçmiyor, otobanda ışıklar hala yoruyor gözümü özellikle akşamları. Bu söylediğim yöntemin acısı diğerine göre fazla fakat genelde subaylar, polisler, dövüşçüler vs bu yöntemi tercih ediyor riski azaltmak açısından.
    Şu an yaptırmak istemiyorsan da git bir göz doktoruna bir gözlük al kendine. Sadece motora binerken takarsın kaskın içinde belli olmaz zaten. 24 25 yaşına gelince de istediğin şekilde lazer yaptırırsın. Ama kesinlikle gözlük kullanmadan veya lazer yaptırmadan binme o motora. Kendini geçtim bir çocuğu fark etmezsin uzaktan koşan vurursun hem sana hem onlara yazık günah. 10 sene gözlük taktım bir Allahın kulu dört göz diyemedi, sen de dedirtmezsin bu kadar takıntılıysan.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    yazılanları tam okuyamadım ama bendeki göz çoğu kişide yoktur. doktorların deyimiyle benim göze yaşlı gözü deniyor.
    hem miyopum hem hipermetropum aynı zamanda da 2.50 belki de 3 hatırlamıyorum 2 gözde de astigmatım var.

gözlükle beraber motoru kullanıyorum yani bunda ne gibi sıkıntı olabilir ki?
    gözlüksüz kullanmaktan bahsediyorsan tabii ki kullanma.
    artı gözlüğün neyinden utanıyorsun ilkokulda insanlar utanırdı lisede falansın diyelim gözlükten mi çekiniyorsun? git şekilli kemik gözlüklerden al artistlik olarak kullanıyor o yaşta hatta 20den yüksek yaşta dahi şekil olsun diye o tarz kullananlar var.

gözlüksüz kullanma

edit: 3 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum benim bir parçam o. benim parçamdan tiksinmen hiç hoş değil. çok büyütüyorsun
    espresso ve BlackoutS1K bunu beğendiler.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Alıntı BlackoutS1K adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi biliyorumda ama bakımı biraz zor ve en ufak mikrop kaptığında gözüme sıçrar diye korkuyorum.
    Ve fakat silah sınıfındaki SS ile birisini ve kendinizi öldürmekten korkmuyorsunuz?

Kanunlar hepimizin iyiliği için koyuluyor biliyorsunuz; kanunun etrafından dolanmak hepimizi tehlikeye attığı için de ceza koyuyoruz. Konuyla ilgili bölüm diyor ki:
    "1) Her iki gözde görme gücü toplamları 10 / 20 den daha az olan ve her iki gözün görme derecesi ayrı ayrı en az 0.5 olmayan (sağ göz 0.5 ve sol göz 0.5) sürücü belgesi alamaz.
    (3) Görme Düzeltmesi;
    a) Gözlükle düzeltme kabul edilir. Ancak araç kullanırken sürücü gözlüğünü takmak zorundadır.
    b) Kontakt lens ile düzeltme kabul edilir. Ancak araç kullanırken kontakt lenslerin takılması zorunludur."
    Kaynak: resmigazete.gov

Sizden ricam kendinizi kanunun üzerinde görmemeniz, asıl önemli olanın kendimiz hariç herkesin hayatını tehlikeye atmamak olduğunu fark etmeniz.
    Ehliyet, adı üzerinde "ehil olduğunuzun kanıtı" lütfen size duyulan güvene saygı duyunuz genç arkadaşım.
    BlackoutS1K ve gurcanozturk bunu beğendiler.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Baştan belirteyim, ne saçma şeydir şu dört göz aptallığı, geçin bunu ben neredeyse 5 yaşından beri gözlük kullanıyorum hadi çocukken dört göz lafı sinir edebilir ama büyüdükten sonra aptalca bir alınma olur, baştan diyeyim gözlük takmadığınız her gün yaşınız ilerledikçe sizi pişman edecek şeylere gebe olacak, önce numaralarınız anormal artacak, yarın bir gün ameliyat olduğunda da göz numaraların bu sebepten stabil kalamayacak, gözlük takmayıp lens de kullanabilirsiniz ama oksijen geçirgenliği çok iyi olan lensler bile göz yüzeyine zarar veriyor, solüsyonlar ne kadar doğal gibi görünse de sonuçta kimyasal bir şekilde var içinde, yani sonuçta en doğal yöntem gözlük takmaktır, zamanı gelince ameliyat ile numaraları bir şekilde sıfıra yakın hale getirebilirsin ama yaş ilerledikçe yine bir şekilde gözlüğe döneceksin, tabi ki şimdiki tıp ve teknoloji ile bunu diyorum belki gelecekte böyle bir şey olmayabilir.

Miyop değilim hipermetropum ama %45 gören bir sol gözüm var yani göz tembelliğim var ailede genetik büyükbabamda da vardı, hipermetrop derecelerim 2.5 ve diğer göz de 3 numara, bunun yanında da astigmat var, gözlüğü takmazsam sıkıntı büyük, taktığım zaman çok rahatım yıllardır motor ve araç kullanıyorum, miyop araç kullanan milyonlarca insan var, bu kadar takılmayın, ayrıca gözlük takmak utanç verici bir şey değil, sonuçta hayatı iyileştiren bir şey, bu tarz fikirlerden kurtulun derim, sağlık her zaman en ön planda olmalı.

çok iyi gözüm var deyip çok hızlı giden de ölür bu iş aklını motordan geride bırakmakla alakalı, eğer hız diye sürekli uğraşırsan, istersen rossi ol trafikte başın büyük belaya girer.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Daha heyecanlı olur bence , daha fazla adrenalin ...
    Risk budur ...
    Bu arada göz ameliyatını küçümseyenler olmuş ben kötü örnekler gördüm genelde , 1 gözü kör olan arkadaş , iki kere ameliyat olup görüşü giden , gözünde sürekli akıntı olan katarakt hastası gibi.Ameliyat ameliyattır.Gözlükle mutluyum ben , hem vizör açıkken börtü-böcek gözlüğe geliyor , yağmurda yine göze yağmur gelmiyor.

youtube'dan biraz kaza videosu öneririm.
    BlackoutS1K, mattiadestro ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Risk budur ...
    Bu arada göz ameliyatını küçümseyenler olmuş ben kötü örnekler gördüm genelde , 1 gözü kör olan arkadaş , iki kere ameliyat olup görüşü giden , gözünde sürekli akıntı olan katarakt hastası gibi.Ameliyat ameliyattır.Gözlükle mutluyum ben , hem vizör açıkken börtü-böcek gözlüğe geliyor , yağmurda yine göze yağmur gelmiyor.

Sonuçta bir operasyon yapılıyor tabii ki risk var fakat saydıklarınız çok çok nadir olaylar kör kalmak vs. On binde bir karşılaşılan şeyler belki. Bu ameliyatta ki en yüksek risk oranı şu 2 şeyde. Birincisi numara hızla yükselebilir, eski haline gelebilir. İkinsiciyse ışıklarda saçılmalar, derinlik algısında değişiklikler olabilir ki derinlik algısındaki değişiklik çok yüksek bir boyutta değil, jet pilotu veya astronot değilseniz fark etmezsiniz bile. Ben zorunluluktan 20 yaşında yaptırdım, biraz daha vaktim olsa 22 23 yaşımda yaptırmak isterdim ama pişman değilim. Sonrasında 2 3 gün çok acı çekmeme rağmen sorsalar bir daha yaptırır mısın diye, gözüm kapalı yaptırırım. Gözlüğün buhar yapması, denizde yüzerken önünü görememek, sürekli kırılma ihtimali yüksek bir aksesuarla gezmek sıkıntıydı benim için. Ve çoğu kişi tip olarak gözlüklü halimi çok daha fazla beğeniyor. Ama çoğu insan için uğraşılacak dert değil.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    1993 doğumluyum ve 5 yaşından beri gözlük kullanıyordum 1 mart 2020 tarihine kadar.Bu tarihte Antalya Dünya Göz'de lazer ameliyatı oldum 2 günde normal hayatıma döndüm hemde hiç acı çekmeden.4.0 sağ 3.25 sol miyoptan ve 1.5 sağ 3.5 sol astigmattan kurtuldum.2011 yılından beri motorsiklet kullanıyorum biri olarak söylüyorum gözlük lens bunlarla rahatça kullanabilirsin hiç korkun olmasın

Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Gözde akıntı ilk 6 ay koşulsuz şartsız herkeste oluyor diyebilirim çünkü göze bir hasar veriliyor ameliyatta ve göz iyileşmeye çalışıyor. Bunun kontrolü için ameliyattan sonra 3 4 farklı damla veriliyor üşenmeden gün içerisinde 2 3 kere yapmak şart o damlaları.

Motosikleti
    Yok :D
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gözde akıntı ilk 6 ay koşulsuz şartsız herkeste oluyor diyebilirim çünkü göze bir hasar veriliyor ameliyatta ve göz iyileşmeye çalışıyor. Bunun kontrolü için ameliyattan sonra 3 4 farklı damla veriliyor üşenmeden gün içerisinde 2 3 kere yapmak şart o damlaları.
    Tecrübelerini benimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.Eğer ki bu illetten kurtulacaksam damlalar ve acılar benim için önemli değil.Sağlığını kazanmana sevindim bu arada

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1993 doğumluyum ve 5 yaşından beri gözlük kullanıyordum 1 mart 2020 tarihine kadar.Bu tarihte Antalya Dünya Göz'de lazer ameliyatı oldum 2 günde normal hayatıma döndüm hemde hiç acı çekmeden.4.0 sağ 3.25 sol miyoptan ve 1.5 sağ 3.5 sol astigmattan kurtuldum.2011 yılından beri motorsiklet kullanıyorum biri olarak söylüyorum gözlük lens bunlarla rahatça kullanabilirsin hiç korkun olmasın
    Cevabın için çok teşekkür ederim abi.Sağlığını kazanmana sevindim

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Risk budur ...

Cevabın için teşekkür ederim.Youtube'de kaza videosu bırakmadım ki :D 2.5 yıldır profesyonel kaza ve kavga videoları izleyicisiyim.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Herkes göze takılmış ama, bence 18 yaşında SS kullanmak için iyi bir gözden çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Şahsen oğluma, benden tümüyle ekonomik bağımsızlığını (sağlık sigortası dahil) kazanıncaya kadar değil SS, naked bile almazdım.

Tek istisna, eğer spor olarak tercih eder ve eğitimini alırsa, sadece pistte kullanılabilecek bir SS alabilirim... Bunda sorun yok.

Ancak doğruya doğru, belli istisnalar olmak kaydıyla, forumdaki SS meraklılarının belki ezici çoğunluğu, cesareti, aklı ve yeteneğinin önünde, altındaki aleti kullanmaktan bihaber, gösteriş ve gürültü meraklısı gibi geliyor bana... 18 yaşındayken benim de altımda bir SS olsaydı, şu an bu satırları yazabileceğim şüpheli...
    mgora ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok :D
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes göze takılmış ama, bence 18 yaşında SS kullanmak için iyi bir gözden çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Şahsen oğluma, benden tümüyle ekonomik bağımsızlığını (sağlık sigortası dahil) kazanıncaya kadar değil SS, naked bile almazdım.

Tek istisna, eğer spor olarak tercih eder ve eğitimini alırsa, sadece pistte kullanılabilecek bir SS alabilirim... Bunda sorun yok.

Ancak doğruya doğru, belli istisnalar olmak kaydıyla, forumdaki SS meraklılarının belki ezici çoğunluğu, cesareti, aklı ve yeteneğinin önünde, altındaki aleti kullanmaktan bihaber, gösteriş ve gürültü meraklısı gibi geliyor bana... 18 yaşındayken benim de altımda bir SS olsaydı, şu an bu satırları yazabileceğim şüpheli...
    Abi elbette direk 1000cc SS ile başlamayacağım.Yamaha R125 veya Pulsar RS 200 düşünüyorum ve en az 6000 liramı ekipmana ayıracağım.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)