Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

göz kamaştıran zenon farlar hakkında yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    merhaba arkadaşlar,

Bedavaya almış olduğum led zenon hep kafamı kurcalıyor, acaba diğer sürücülerin gözünü alıyor mu? şimdiye kadar hiç sellektör yemedim ama yinede aklıma takılıyor, kimi zaman rahatsızlık vermemek için mecbur kalmadıkça kapalı tutuyorum..

kullanmakta olduğum led zenon bu

aslında ben hep mercekli zenon istemişimdir ama hiç bütçe ayırmadım onun için, aslında araştırma da yapmadım, şu an kafamda gezen kelimeler; "mercekli zenon, mercekli sis farı, angel far, mercekli angel"

araştırmaya üşeniyorum, şu tembel kardeşinize hazır bilgi verir misiniz? bir kaç bmw ve audio arabada görmüştüm, farları açıyorlar ve far aşağıdan yukarı doğru hareket ederek açılıyor, yani içeride mercek kıpırdıyor ilk açılışta, onuda merak ediyordum ney diye...

ben istiyorum ki benim far ışığı karşıda ki araşların kaput hizasında kalsın, yani ayna hizasına gelmesin istiyorum... birde şu ışık terörü yapan yolcular için ekstradan iki tane projektör bağlamaya düşünüyorum motora...

şöyle yüksek çözünürlükte bir tane de görsel paylaşayım;

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Fatih, düz bir duvarın önüne çekip ışık paternini görebilirsin. Yoksa yani ışığı aynı araca takmamış kim ne dese boş.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Hocam o hareket edenlere halk dilinde motorlu far vb. kelimelerini kullanıyorlar. yukarı aşağı hareketli olanları çoğu araçta mevcut.

Hatta yeni değil ama yeni diyebileceğimiz direksiyonun çevrilmesine göre bazı araç modellerinde de sağ sol dahi yapıyor.

Bu sistem sonradan yapılabiliyor mu belki burada bilen arkadaşlar vardır.

Asıl yazmak istediğim ve sizin büyük sorunuzun cevabı Evet çok kötü gözü alıyor. Aracınız orjinal zenonlu değilse Lütfen orjinal halojen lambasını takıp kullanalım. (Zaten yetiyor artıyor bile)

Kendi adıma yolda gelirken bu zenonlu araçlar yüzünden bazen virajları göremeyip ezbere viraj dönüyoruz. Gerçekten karşı araçlar için çok büyük sıkıntı.
    Belki gözü almayan çeşitleri vardır bilemiyorum ama gözü almayanlarını sadece orjinal zenonlu yüksek model araçlarda gördüm diyebilirim.

İyi forumlar.
    BIYIKLI bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Led zenon diye birşey dünya üzerinde yok.

LED far ampulü var, Xenon far ampulü var. İkisi ayrı şeyler.

Mercek takılmadığı sürece her nedense bu ampuller anormal ışık gücü yüzünden patlama yapar. Mercek olmadan ya da çok düzgün bir yansıtısıcı olmayan araçlarda küfür yeme garantilidir.

Ben motosikletimde LED kullanıyorum. Farı aşağıya eğdim. Üzerine bir de ayar yaptım ve şuan kimsenin aracının içini aydınlatmıyor. Far ayaklarına pul koyup farı aşağıya benim gibi baktıramıyorsanız küfür garanti.

Bu tür ampul takılacaksa en sağlıklısı hellanın merceklerini farın içine takıp kullanmak gerisi yalan oluyor.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Ben de ayı sıkıntıyı yaşıyorum maalesef hem motor hem de araba da aynı sıkıntı var, şimdi yeni bir led aldım eğer olursa arabada da motorda da değiştireceğim, İnweels diye, eğer memnun kalırsam burada tavsiye ederim.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    anladığım kadarıyla olay mercekte bitiyor, yani far çeşidi ile alakalı değil.. bu arada benim far kutusunda "led far ampülü" yazıyor yani xenon değilmiş, ben şimdi mercek mi uydurayım yoksa mercekli bir far mı alayım diye araştıracağım..

benim far ayarı iyi galiba, sadece önümde bir buçuk arabalık alanı aydınlatıyor, sellektör yaparken projektör gibi ışık veriyor ve farı soğutan fan daha hızlı dönüyor.. yinede bir mercekli far kadar keskin bir ışıma yapmıyor, bulut gibi dağılmış ışık hüzmesi yapıyor önümde, mercekli far almakta fayda var..

Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baktıkça bakasım geliyor, bir içim su.. hem önceki avatarı sevmeyenler vardı, değiştirmemi isteyen oluyordu.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Xenon ya da LED için mercek şart değil.

Stok merceksiz LED far olduğu gibi (2017 KTM SDR) stok mercekli halojen far da var (200? Hyundai Sonata).

Önemli olan ışık kaynağı ile onu yola yansıtan kısmın uyumu. Halojene yeterince yakın ışık üreten LED ampüller mevcut, ancak çoğu öyle değil malesef.

Bunu anlamanın, ölçmenin en temiz yolu, düz duvarın önüne çekip, önce halojen, sonra da LED farın ışık paternini incelemek.

Değil motosiklet, çoğu arabanın bile aydınlatması malesef yetersiz. O yüzden Amerika'daki araç güvenlik testlerine farları da dahil ettiler artık.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Toyota Corolla'da Xenon ve merceksiz farlara bir örnektir ancak fabrika çıkışıdır. Yani düzgündür aydınlatması dağılma yapmaz.

Bu işte sonuç "genelde" çanaklı farın içine mercek takıp kapatmakla son bulur.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)