Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

50cc motosiklet ile otobana çıkarsak ne olur ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba dostlar, her yerde araştırdım ancak hiç bir cevap bulamadım bu konu hakkında.. belki iyi araştırma yapamamışta olabilirim. 50CC motosiklet ile A şehrinden B şehrine gitmek istiyorum, haliyle otobana çıkmam lazım.. elimde ki 50cc motosiklet 80km/h yapabiliyor. 50CC kanuna göre otobana çıkması yasak, ancak bu sebepten dolayı ceza yiyen hiç kimse görmedim, duymadım.

Eğer 50CC ile otobana çıkarsam ne olur ? Polis yakaladığında ne yapabilir ki ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CF Moto 150 NK ♥
    Alıntı dazzly adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba dostlar, her yerde araştırdım ancak hiç bir cevap bulamadım bu konu hakkında.. belki iyi araştırma yapamamışta olabilirim. 50CC motosiklet ile A şehrinden B şehrine gitmek istiyorum, haliyle otobana çıkmam lazım.. elimde ki 50cc motosiklet 80km/h yapabiliyor. 50CC kanuna göre otobana çıkması yasak, ancak bu sebepten dolayı ceza yiyen hiç kimse görmedim, duymadım.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin Hız Sınırları başlıklı 100’üncü maddesine göre motorlu bisikletlerin (49 cc) Erişme Kontrollü Karayolunu (Otoyol) kullanmaları yasaklanmıştır.

Polis çevirdiğinde, yoluna uygun olmayan aracı kullanmaktan ceza alabilirsiniz. Veya trafik kurallarına uyulmadığı içinde ceza alabilirsiniz. Yani ceza hangi maddeye göre olur onu bilmiyorum ama otoyol kurallarına göre bu araçların girmesi yasak.

Gerçi ben bu zamana kadar otobanda hiç polis görmedim oda ayrı bir şey

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    plaka ruhsat varsa bence sıkıntı olmaz polis durdurursa gösterir gidersin ama ceza yazar ama yazmaz memurun keyfine kalmış bi durum
    plaka sorgulama yaparsa büüyük ihtimal yazar merkez uyarıyor kanuna aykırı bi durum varsa

Gitmem gereken yere otoban dışında gidilmiyor.. ee haliyle kullanmam gerekiyor karadenizde yaşıyorum ve pandemi sürecinde hiç toplu taşıma kullanma niyetim yok. İstanbul'da olduğum süreçlerde en azından gidilecek yollara yan yol ve ya kıyıdan köşeden elbet rahatlıkla gidiliyordu ancak iş küçük şehir olunca yol seçenekleri bile kısıtlı. Çok mantıksız bir yasa.. ben bu yasanın çıkış sebebini devlet bu konuda sorumluluk almak istemediği için küçük ve yavaş araçların otobana çıkması yasak ibaresi getirmiş ama sadece ibare olarak durmakta düşüncesindeyim. Bu zamana kadar hiç 50cc ve ya mobilet aracın ceza yediğini hiç görmedim.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ceza yeme ihtimali ayrı konu, ölme ihtimali ayrı konu. O yasağın bir sebebi var... Madem kurallara uymayacağız, o zaman otobana at arabası da bisiklet de yaya da girsin, ne olacak? Kırmızı ışıkta da durmayabiliriz mesela...
    KırmızıGrom, msandikci, Osm@n ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

yanlış anlamadıysam arkadaşımız Karadeniz sahil yolundan bahsediyor. Eğer öyle ise Karadeniz sahil yolu otoban değil arkadaşlar. Bölünmüş karayolu. Her ne kadar halk arasında karadeniz otobanı denilse de, statü olarak bir otoban değil. Bu yüzden seyahat edebilirsin.
    espresso bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı BlueSpark adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Gerçi ben bu zamana kadar otobanda hiç polis görmedim oda ayrı bir şey
    Antalya'da otoban olmadığı için olabilir
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    plaka ruhsat varsa bence sıkıntı olmaz polis durdurursa gösterir gidersin ama ceza yazar ama yazmaz memurun keyfine kalmış bi durum
    plaka sorgulama yaparsa büüyük ihtimal yazar merkez uyarıyor kanuna aykırı bi durum varsa
    Otoyollarda seyahat eden araçların zaten plakası olmak zorunda yasal olarak.50 cc ye ne ogs ne hgs alamayacağına göre gişelerden geçmek sorun olacak.Kaçak geçse hem kaçak geçiş hemde uygun olmayan araç yüzünden çift cezada yiyebilir.

Bunların dışında bir şehirden bir şehire ücretli yol dışında yol olmaması diye bir durum olmasa gerek.Bu anayasaya aykırı bir durum illa alternatif yol olmalı.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Otoban. Karadeniz. Puhahaha.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,
    50 cc ile otobana giren bir deli olmadığı için olabilir mi? Bu zamana dek 50 cc ile otobanda ceza yiyen görmemişsiniz ya hani
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aşağıdaki gibi modifiye yaparsan olur. Milletin kulağını da silersin
    https://www.youtube.com/watch?v=KX1JHZtyhCc

Motosikleti
    cb250r
    50 cc parali yollara giremiyor.
    girebilecegin yollar:
    -parasiz butun yollar
    -patikalar, patikalar, daglar bayirlar
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Parasız bir yol ise sıkıntı olacağını sanmıyorum. Kendi halinde köşeden köşeden gidersin. Polislerin de sorun edeceğini sanmıyorum. Ama bu pandemi sürecinde iyi bir karar 50cc almak. Tekerine taş değmesin.

Motosikleti
    Forza 250
    Polis yakalamasa da yanınızdan 40 ayak bir tır 150km/h hızla geçse mesela? Onun rüzgar tüneli ile savrulursunuz yoldan kimse parçanızı bulamaz.
    espresso bunu beğendi.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650

çıkma.
    daha kamyon sollayamıyorsun o motorla :D :D
    düşünsene. en sağ şeritte 50 ile gidiyorsun. bitane kamyon senin yanından yavaş yavaş seni geçiyor.
    piskolojin bozulur.
    since 1987

Şükrü Çelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TNT 250/ Honda Dio 110
    Eğer dediğin gibi olsaydı şuan ülkede scooter ile uzun yola çıkan kişilerin hiçbiri çıktığı yoldan dönemezdi. 50cc motorların çoğu 125ccler ile aynı kalıpta.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ceza çok da önemli değil ama otoban,çevreyolu vs gibi yollarda 50 cc motor trafik akış hızını yakalayamayacağı için benim gözümde tehlikelidir. İsterseniz 100 cc'ye çıkarın, 100 cc de bir b.k değildir. Yerinizde olsam cezadan ziyade kendi güvenliğimi düşünürdüm.

Mondial 50 cc revival sahibiyim. Motorumdan cok memnunum. Istanbukun her yerine giderim az yakiyor cok kaciyor 30 35 liraya depo fulluyorsun hala kullanıyorum ise gidip geliyorum bakimlarini zamaninda yaptiriyorum. Seri kalkiyor ama diger motorlara gore degil tabi torku dusu oldugi icin. Orta bir trafikte sol seritte git sikinti yok cunku trafik var ve sen arabalari solluyorsun guzel bir sey aralardanl guzel kaciyrsun kucuk oldugu icin. Otobana e5e cikiyorum emniyet seridinden Allah ne verdiyse gidiyorim bu zamana kadar ceza vs yemedim. Evet bunlar guzel taraflari geleim 50ccin kotu taraflarına lastikler kucuk oldugu icin yağışlarda sabunngibi kayarsin onun icin kis lastigi taktir ama.kis lastigide yetmiyor cunku bu sabah benim motorda kis lastigi olmasina ragmenn hafif virajli dönüşte yalpaadim motor kaydi pay yerdeyim Allajtan yasak felan vardida arkamda arac yoktu bostu yani o yüzden saglam kask sart 3 kere motordan dustum dusmemein nedenleri aha hep bu yagislar yani benlk hiç bir hata yoktu kuralciyim kurallara uyarim bu yağışlar maalesef motorun düşmanı . Ama genel tavsiye motorumu seviyorum ona iyi bakiyorum yagin en kalitelisini vs koyuyorum .paraniz varsa alin Herkese de tavsiye ederim

wqaz00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Otobanda 250cc bile yetmiyorken , 50cc ile kaderi zorlamak fikri ürkütüyor biraz. Bu arada 250cc bile yetmiyor derken kendimizi tehlike anında hissettiğimiz anlarda anı hızlanıp bir an evvel oradan kaçmaktan bahsediyorum top speed falan değil yanlış anlaşılmasın

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 5 kullanıcı var. (0 üye ve 5 misafir)