Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yakıt tüketimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 Mh Drift 2016
    Abilerim selam. Motor soğukken çalıştırdıktan hemen sonra gaza basıp gitmek karbiratöre ve diğer motor aksamlarına zarar verir mi? Bunu sorma sebebim sıcak motor daha az yakıyor bildiğiniz gibi. Motoru çalıştırdıktan sonra hiç beklemeden basıp gitmek mi daha mantıklı yoksa 10 dk falan ısınmasını bekleyip gitmek mi? Nasıl önerirsiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SoloMoto2006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2020 Xmax 250 - 2022 MV Agusta TVL
    Bilenlerin yorumlarını da okuyacağım ama kullanım kılavuzunda bir miktar ısınması tavsiye ediliyor.
    Ben ilk çalıştırmada en fazla 2 dakika o da hararet göstergeniz varsa tek tık artınca yol veriyorum.
    Marştan hemen sonra hareket edeceksiniz de hararet yükselene kadar düşük devir gitmeniz gerekir diye düşünüyorum. Hem motorun ısınması hemde lastiklerin ısınması için.
    Çok bildiğim bir konu değil ama ben böyle uyguluyorum.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hocam ben Antalyada yaşıyorum ara sıra Ispartaya gidiyorum ordaki evimde kalıyorum (Hem soğuk hem çok soğuk yerlerde bulundum). Ben motorun başına gidince çalıştırıyorum ve motor çalışırken kask eldiven giyiyorum, kameramı ayarlıyorum. Bu yaklaşık 45 saniye falan sürüyor. Sonra binip 1-2 dakika sakin sakin devam ediyorum sonra normal şekilde kullanıma devam ediyorum.

Isıtmak için 10 dakika beklemek bana göre hem benzin hem de zaman israfı. Onun yerine 1 dakika kadar yerinde ısınmasını, yağın içinde devirdaim olmasını bekledikten sonra sakin sürüşe başlamak daha hızlı ısınmasını sağlar. Yakıt tüketimide minimum seviyeye düşer böylece çabuk ısındığı için.

Tabi bu benim görüşüm.
    SoloMoto2006 ve BloodyBaron bunu beğendiler.

Gaz kolu sabitleme aparatı al sorunun çözülür

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Tabi ki basıp gitme yağ bi motorun aksamlarına ulaşsın. Ben havanın sıcaklığına göre ısıtma süremi ayarlıyorum. Kar kış kıyamet ise 5-10 dk olabilir ama sabahları okula giderken (5-6 derece) 2 dk ısıtıyorum ve harekete geçerken de 5-10 dk motoru zorlamıyorum. Zaten motor ısınınca viteslerin geçişinden belli oluyor. Mesela öğleye doğru bineceksem motora 30sn 1 dk ısıtıp yola koyuluyorum.

karacaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cf 250 nk
    merhabalar,
    ben çalıştırıp ısının 40-45 dereceye kadar yükselmesini bekliyorum (3-4 dakika kış ayında) sonra yola koyuluyorum sakince sürüp 60 derece gibi normal sürüyorum.

sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Kask, ceket, eldiveni giyene kadar zaten 2-3 dakikamı alıyor.
    Çalıştırıp hemen gittiğinde motorun sesinden bile bir farklılık olduğunu anlarsın.
    SoloMoto2006 bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Soğuk motor fazla benzin harcamaz yanlış bilgi.otomatik rolanti varsa motor devri bir iki dakika hava durumuna göre yüksek çalışır o kadar.

İlk çalıştırdıktan sonra 30 saniye sonra piston genişler silindire tam oturur.

Direk çalıştırıp gaz verip gitmek yağ tam olarak yayılmayacağından ve diğer hareketli parçalar ısınıp yerine oturmadan motorun ömrüne olumsuz etki eder.

En az rolantide 1 dakika çalıştırılması yağın yayılması ve parçaların oturması için uygun fakat en uygunu 2 dakika kadar 1 dakikadan sonra bir iki defa hafif gaz vererek motoru ısıtmaktır.

Soğukken Çalışır çalışmaz gaz verip gitmek motorun hareketli kısımlarını aşındırır uzun vadede.Hatta pistonda silindirde (gömlekte) kropaj-çizik yapma ihtimali yüksektir.

Yüksek devir gaz vermemek daha uygun olur madem acil iş varsa hemen gidilecekse biner binmez soğuk motora...
    SoloMoto2006 bunu beğendi.

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Minimum 1 dk bekleyin. Kartere süzülen yağ pistonlara ulaşsın. Zaten yağlama başlayınca motorun sesi ve çalışmasının rahatladığını anlarsınız.

Motosikleti
    Mondial 125 Mh Drift 2016
    Anladım arkadaşlar çok teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için. Motoru soğukken zorlamamak önemli olduğunu anladım. Başlangıçta birkaç dakika ısıtıp yola çıkınca yavaş tempoyla gazı arttıracağım

Soğuk havalarda 1-2 dakika vaktiniz varsa 5dk rölantide bekleyebilirsiniz normal çalışma sıcaklığına gelene kadar (70 derece ve üstü) devir bandının üçte birini geçmeyerek kullanırsanız çok iyi olur

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    sıcak soğuk meselesi değil, en mühimi kartere süzülen yağın tekrar görev yerine pompalanması için kısa bir süre beklemek gerek.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Mt07 de tavsiye edilen motorun 50 derece sıcaklığa ulaşması buda bu havalarda 2dk filan sürüyor senin motorun içinde çok farklı olduğunu sanmıyorum yani 10dk biraz abartı bence 2 3 dk bekle yeterli

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motoru çalıştırıp elektrik,yakıt sistemi,lastikler ve frenleri kontrol ediyorum, ardından akma kokma yoksa kask ve eldivenlerimi giyiyorum. Takribi 2-3 dk geçiyor. Ardından 150-200 metre düşük devir ve sakin kullanıyorum. Ondan sonra tempom artıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)