Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

0 Derece - 1 Derece sıcaklıkda Motosiklet ile Uzun Yol Tavsiyeleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    açılın açılın
    bizzat ankara'da haftaiçi her gün sabahın 7 sinde işe gitmek için eksi derecelerde yola çıkan biri olarak şunu söyleyebilirim ki;

gerçekten kaliteli marka kışlık motosiklet eldiveni alın.

içinize iyi bir içlik giyin hem alta hem üste.

tek mont değil de ince elyaf bir ceket giyip üzerine kışlık montu giyin. soğuk nedir hissetmezsiniz.

yağmurluk alın yanınızda bulunsun. ben hiç almadım yağmurda kalınca da sürmeye devam ettim. işe veya önemli bir yere gitmeyeceksem ıslanmak beni pek rahatsız etmiyor.

VE EN EN EN ÖNEMLİSİ BOYUN KORUYUCU BAF VEYA KALIN POLAR BİR BOYUNLUK TAKIN. İKİ ADET ÜST ÜSTE TAKIN BUNU DA. burnunuzun üzerinden boynunuzun altına kadar gelecek şekilde takın. yoksa o soğuk rüzgar ağız yüz uyuşturur.

kaskınıza da pinlock takmayı unutmayın.

ben yazlık lastiklerle yola çıkıyorum ama lastiklerim yeni daha 8000 km'de. hiç kayma vs yaşamadım. lastikleriniz iyi durumda değilse hiç yola çıkmayın.

yıllardır sadece yazın değil kışın da eksi derecelerde hem şehiriçi hem şehirler arası bu mereti kullanan, kimi zaman da ankara'da kar yağarken yazlık lastiklerle motosiklet kullanacak kadar kafayı sıyırmış bir arkadaşından birkaç tavsiye sadece.
    nickimiz boşuna zero değil herhalde.
    haluk23 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    T7
    Giyeceğiniz ekipmanlar her ne olursa olsun vücudunuzun ısısını muhafaza etmeye yardımcı olacaktır ama ısı kaybetmemeniz imkansız. Bahsettiğiniz sıcaklıktaki uzun süreli bir yolculukta vücudunuzun ısısını harici ısı kaynağı olmadan koruyamazsınız. Karton ve gazete içinize rüzgarın işlemesini önleyecektir Elçik koruma / elçik ısıtmaları, ceplerinize koyacağınız paket şeklindeki ısı sobalarını, rezistanslı yelekleri kullanmayı düşünün. Sık mola verip sıcak içecekler için. Ama en iyisi böyle bir yolculuğa çıkmamak

KinqEmpires4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 UAG (209 cc ), Honda CBR 250r HRC 2014
    CBR250r Racing tarzda bir motorum var öndeki rüzgarlık imkanı yok rüzgarı kesmeye yetecek kadar büyük bir cam değil. Yolculuk Cuma günü sabahtan olacak. Kendi motorumla takas yapmayı düşünüyorum. Isparta'ya gideceğim şeklinde anlaştık. Fakat 1 gün sürem var yolculuğa başlamadan önce. Köy yerindeyim ne kargo bekleyecek vaktim nede istesemde alabileceğim ekstradan ısınma ekipmanları bulunuyor. Detaylı kışın uzun yol durumu için yapılacaklar listesi yazanlara teşekkürlerimi iletiyorum yalnız şuan bende bulunan Deri ceket , kask , motorcu botu hariç alabileceğim malzeme malesef imkansız durumda. Artçımın ise malesef kaskı dışında hiçbir motorcu malzemesi yok. Anlattığınız çoğu bilgiden şuan elimde bulunan imkanlar dahilinde faydalanmaya bakacağım. Daha çok ilkel tavsiyeleriniz duruma özel önerileriniz varsa beklerim Allah nasip ederse 1 gün sonra yolculuğa çıkılacak.

nihiltzkrieg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 937 & SV650 & 390 Duke
    Vücudunuzu sıcak tutsanız bile önce elleriniz daha sonra ayaklarınız üşüyecektir. Şahsen, Ankara'da 0 derecelerde şehir içinde kullanırken sorun olmuyor ama 40dk uzaklıktaki işyerime giderken motorumda elcik ısıtma ve elcik koruma olmasına rağmen 30dk sonra ellerimin üst ve dış tarafları üşümeye başlıyor. İkisinden birisi bile olmasa yol çekilmez.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hiç tavsiye etmem. Motosikletle kışın bile yollarda olmak güzel bir şey. Fakat alınan risklere değer mi acaba diye düşünmekte fayda var

26 Kasım'da bir kaç günlüğüne İstanbul'dan İzmir'e gitmem gerekti. Malum hastalık içimize işlemiş yaşıma başıma bakmadan skuterla yola koyuldum. Termal içliklerimi İzmir'de unuttuğum için termal olmayan içlik, üzerine kot pantolon ve üzerine motosiklet pantolonu giydim. Üzerime fanila + 2 adet uzun kollu tshirt+polar eşofman+Kışlık motosiklet montu giydim. Sert esen rüzgar kaskın içinde bile tübülans yapıp kafamı üşütüyordu. Kaskın içine daha az hava girmesi için kalın kumaştan ikinci bir buf giydim. Hava sıcaklığının 14-15 derecelere çıktığı öğleden sonraya kadar ciddi derecede üşüdüm. Bu nedenle üstüme bir de yağmurluk giydim. Hastalanıp yolda kalacağım konusunda endişelendim. Pandemi zamanında hastalanıp hastaneye gitmek ne kadar akıllıca acaba?

29 Kasım'da dönüş yoluna çıktım. Artık içimde termal içlikler de vardı. Fakat montumun fermuar bölümünden içeriye çok az da olsa rüzgar aldığını fark ettim. Az da olsa soğuk rüzgarın sürekli olarak içeriye girmesi göğsümde üşümeye neden oluyordu. Durup motosiklet montu yerine çantamdaki kışlık montu giydim. Darbe korumaları olmasa da soğuktan korunmamı sağladı. Rahat yol almaya başladım. Öğleden sonra havanın nispeten ısınması ile biraz daha rahat ettim.

Yağmur altında İstanbul-İzmir yaptığımda bile daha rahat seyahat etmiştim.

Skuterin rüzgardan koruyan yapısına rağmen bu yolculukla sağlığımı ciddi derecede tehlikeye attım. Herhangi bir rahatsızlık yaşamadım. Fakat, naked vs motorlarla bu yolculuğu yapsaydım şimdi sağlığım yerinde olmazdı.

Herşeyin başı sağlık. Alacağınız risklere değmez...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şöyle bir şey olacak. İçinde sıcak üfleyen klima. Ohh mis. Sıcacık seyahat imkânı.

Motosikleti
    Yazın püfür püfür , kışın kütür kütür yazın nasıl bindiysek kışında bineceğiz çıkacağız o garantilendi başımıza bir iş gelmezse şuan köydeyim şuan bile 3 derece gösteriyor hava ona rağmen soğuk odada durmak zor. 3 Dereceyi geçtim 0 derecede seyahat edeceğiz , durmayı geçtim en az 60 km hızla gideceğiz , 3-5 km yi geçtim 150 km gideceğiz. Hissedilen sıcaklık tecrübeyle iliklerimize kadar işleyecek görünüyor. Ne önlem alınabiliyorsa değerlendiriyorum

ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Değerli dostum, gerekenler hep yazılmış umarım elinden geleni yapabilirsin çünkü zihninde canlandırdığından çok daha fazla soğuk olacak. Bir ilkel yöntem önerisi de ben vereyim. Eldivenlerin uzun-kısa bilmiyorum fakat bileğinden vücuduna girebilecek herhangi bir hava akışı noktası olduğunu düşünüyorsan hatta bu ayak bileklerin için de geçerli, yanında bir koli bandı bulundur ve de kesmen gerekeceği zamanlar için minik kesici alet. Yolculuğa çıkacağın vakit bileğini hiç boşluk bırakmadan sar. Üzerin ne kadar kalın olursa olsun bileklerden vücuduna girecek rüzgar bütün çabalarını boşa çıkarmış olacak. Bulabilirsen bir eş dostundan yağmurluk da alırsan çok faydalı olur yağmurluklar çok iyi derecede kesiyor rüzgarı. Son olarak ise artçın olduğundan bahsetmişsin. Özel ekipmanları olmadan o yolculuğun senin için bile çok zor geçeceği kesinken, kendisi için çok iyi geçeceğini düşünmüyorum bu konuyu da çok iyi düşünün derim.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yakacagin benzin parasiyla arac kirala rahat rahat git gel babam. 8 derecenin altinda elcik korumalari ve isitmasi ve uzun cami olmayan hic bir motosikletle 150km yol yapmak istemezsin.

Yasin genc olmezsin ama bahsettigin sicakliklarda, 0 derece, -1, 1 derece falan bunlar en pahali kislik ekipmanla kendini donatsan bile yetmeyecek sicakliklar. Yapma demekten baska hic bir sey onermiyorum o yuzden

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Tam birşeyler önerecektimki,
    Artçıda olacağını ama kasktan başka ekipmanının olmadığını okuyunca
    Vazgeçtim.
    Kimsenin vebalini almak istemem...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı KinqEmpires4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazın püfür püfür , kışın kütür kütür yazın nasıl bindiysek kışında bineceğiz çıkacağız o garantilendi başımıza bir iş gelmezse şuan köydeyim şuan bile 3 derece gösteriyor hava ona rağmen soğuk odada durmak zor. 3 Dereceyi geçtim 0 derecede seyahat edeceğiz , durmayı geçtim en az 60 km hızla gideceğiz , 3-5 km yi geçtim 150 km gideceğiz. Hissedilen sıcaklık tecrübeyle iliklerimize kadar işleyecek görünüyor. Ne önlem alınabiliyorsa değerlendiriyorum
    Her konuda farkli fikirler belirtip habire tartisan bir suru insan, agiz birligi edip ayni seyi defalarca yazmis, kendi tecrubelerinden ornekler verip...

Bu noktadan sonra yazabilecegim tek sey:

Bari arkaniza artci almayin...

Motosikleti
    Motosikleti A dan B ye gitmek için kullanıyorum. Artçım motosikletle bağlantılı olan bir insan değil. Kask'ıda ben bulacağım ona ama ekipman köy yeri gereği bulunacak durumda değil. Ekipman takan insan köyde sadece benim kask bile kullanan görmek mümkün değil 1-2 istisna . İlla doğrudan bu işin usülü böyle tam ekipman olmadan çıkılmaz durumunda değerlendiremeyiz . Buyurun bilgi vermek istemeyin ama motosikleti bir ulaşım aracı olarak görüyoruz yasal kurallara uyacak seviyede ekipmanlarımıza da sahibiz. Kalın bir mont , bot ile de takımını tamamlayacak artçım şuanki durum şartında aradığım çözümler için tavsiyelerde bulunanlar içinde teşekkür ederim çoğundan faydalanacak şekilde liste ayarlıyorum.

En azından başkasının sağlığıyla oynamamak lazım. Aşağıdaki yazıyı bir oku derim.
    https://horoz.wordpress.com/2008/10/20/hypotermia/

Bir de aşağıdaki tabloya bak. 0 derecede 60 km/h ile gitsen hissedeceğin sıcaklık -9 derece.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En azından başkasının sağlığıyla oynamamak lazım. Aşağıdaki yazıyı bir oku derim.
    https://horoz.wordpress.com/2008/10/20/hypotermia/

Bir de aşağıdaki tabloya bak. 0 derecede 60 km/h ile gitsen hissedeceğin sıcaklık -9 derece.
    https://www2.grenfell.mun.ca/~mcoyne...rt_chill_e.jpg
    ben de bu tarz bir tablo arıyordum hep. kendimi süpermen gibi hissettim teşekkürler

Alıntı -ZERO- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de bu tarz bir tablo arıyordum hep. kendimi süpermen gibi hissettim teşekkürler
    Film kahramanlarına inanmayıp motoru kış uykusuna yatırmak en iyisi.

Bir de kat kat kıyafet içinde yün kuşak bellik vs. Yolda tuvaleti gelecek diye ödü kopuyor insanın.

Motosikleti
    Tecrübeli motorcu arkadaşların yazdıklarına istinaden saat 09:00 gibi çıkmayı düşünüyoruz. O saatlerde de yine de -1 , 0 Derece arası gösteriyor. Kısmende güneşli gözüküyor umarım güneş hiç yoktan içimizi ısıtır. Çift kat çorap , Çift kat alt içlik , Çift kat üst içlik , boyunluk, boyunluk altına ince bir atkı(boyunluğun sığmasına izin verecek kadar) , şapka , maske(bir nebze ufak rüzgarı bile kesiyor ) , Kışlık motosiklet Deri ceketi , motosiklet botu ,ince kış eldiveni , eldivenin dışına latex eldiven , latex eldivenin üzerine kalın eldiven. Umarım bunlar ısındırır hatta umarım varış noktasına gittiğimde fazla sıcaktan bunaltmaz 8-9 Derece civarında olacak varış yeri nasipse saat 12:00'da. Tek derdimiz bu soğuk kış gününde sıcaktan bunalmak olsun

Uzerinizde bulunacak tüm ekipmanları akşamdan iyice ısıtırsanız yolculuğun en azından ilk yarım/bir saatini daha sıcak geçirmenizi sağlar. Havanın git gide ısınacağını var sayarsak ilk saat en zor kısmı olur.
    Soğuk havalarda işe erken gideceksem öyle yapıyorum.

Bir sıcak su torbası bulabilirseniz karnınıza vs yerleştirebilecek o da birkac saat sıcaklığını muhafaza eder.

Ben de -ZERO- gibi Ankara'da hemen hemen her gün işe gitmek için motosiklet kullanıyorum Herkesin yazdıklarına benzer şeyler yazacağım aslında, aklın yolu bir :D

Benim yolum yaklaşık 50 dk (yaklaşık 60 km gidiyorum) sürüyor. Ben Gore-tex bot, altıma iki kat termal içlik ve pantolon, üstüme de yine kalın bir polar ile Revit'in çift katlı kışlık montunu giyiyorum (atlet, gömlek falan derken üstüm 5 kat oluyor). Polar boyunluk, sağlam bir balaklava ve üzerine de kafama buff geçiriyorum. Bir de kışlık eldivenlerim var. Motosikletimde de elcik koruma var. Gittiğim yolun yarısından fazlası şehir dışında ve 120 km/h civarı hızda gidiyorum. Tüm bunları yazma sebebim şu 35. dakikadan sonra tüm bunlara rağmen ellerim ve bacaklarım üşümeye başlıyor.

Zaten yazılan tavsiyeleri almışsınız , bunlara ek olarak mümkünse 25-30 dk da bir durup mola verin. Sıcak bir şeyler içip eldiveni vs ısıtın.

Şimdiden hayırlı yolculuklar...

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Hocam şimdi buradan kışlık mont, goretex bot, elcik ısıtma tavsiye edeceğiz, sadece 150 X 2 kilometre kullanıp bırakacaksan taksiyle veya araba kiralayıp gitmen daha iyi olur.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    @Öz_Musti ekipman tavsiyesini düşünmeniz için eyvallah ama Yolculuk nasip olursa Cuma sabah 09:00 da yani yarın hatta 8-9 saat sonra motosikleti takasa götürmek için gidiyorum. Motosikletin oraya gitmesi şart. Sağolsunlar tecrübeli motorculardan baya bilgi geldi. Kısıtlı sürede ayarlayabildiğim kadar geçici çözümler ürettim. Balaklava olmasıda hoş olabilirmiş ama elimde yok yolculuğa da 8-9 saat var. Şapka ile boyunluğu kombine ederek çözümler üretmeye bakıcam. Dalgaya gelicek durum değil. Şuan 2 derece olmasına rağmen köy soğuk olduğunu hissettiriyor. Birde yarın sabah çıkış saatlerimiz -2,-1 derece gözüküyor şuan.

@berthanas En ufak püf noktaları bile değerlendirip , ince noktasına kadar inceledim çoğu yazılanların. Benzer tecrübeler yaşamış olsanızda kış için uzun yolculuk konusunda yinede farklı bakış açısı farklı ufak tüyolar buluyorum yazılar içerisinde . Tecrübenizi paylaşmanıza sevindim.

nasip olursa yatıcaz kalkıcaz çıkacağız yolculuğa. Allah kışın motor yolculuğunu her gün yapanlara kolaylık versin

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler