Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motoru Kışın Hergün çalıştırmak?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 125 Mh Drift 2016
    Arkadaşlar 1 ay önce yeni akü ve buji taktırdım. Sorum şu olacak kış ayında ankarada pek motor kullanmıyorum. hergün en az 10 dk çalıştırıyorum akü boşalmasın diye. Sizce gereksiz yakıt mı harcatıyorum? Yeni akü kış ayında çabuk boşalır mı hiç bilmiyorum sizce ne yapmalıyım? Kaç günde bir çalıştırmak gerek.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Onu bilmiyorum da, motor en çok soğukken ilk çalıştığında aşınır. Eninde sonunda değiştireceğiniz aküyü korumak için motoru sürekli yıpratmaya değer mi? Şarj aleti alın bence.

Üstelik 10 dakika rolantiyle akü, motoru çalıştırırken kullandığı akımı yerine koyabilir mi? O da şüpheli.

Şahsen haftada bir, ya da on günde bir çalıştırıyorum, havanın sıcak olduğu günlerde ve zamanlarda. Sonrasında da en az yarım saat binip dolaşıyorum.
    mustafaat bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben aküyü söküp evde şarj etmeyi tercih ediyorum. Böylece motoru çalıştırmaya gerek kalmıyor.

haftada bir 15dk civarı dolanıyorum ben

Motosikleti
    Akü daha önce söküp takmadım kendim yapabilir miyim bunu birkaç video izleyip? Ayrıca aküyü evde nasıl şarj edeceğim ona özel kablo aparat mı lazım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Hmm soğukken çalıştırmanın aşındırma yaptığını bilmiyordum. Tamam bundan sonra dikkat edeceğim ama aküyü söktüğümde nasıl şarj edeceğim evde bilmiyorum

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    10-15 günde bir kuru havalarda, motoru 10-20 km kullan sür. Başka bir şey yapmana gerek yok.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Aküye ulaşmak çok zor değilse, bir şekilde doldurup (güzel uzun bir sürüş veya akücüde şarj) sonra da kutup başları sökülü şekilde bırakabilirsiniz. Kullanacağınız zaman kutup başlarını bağlar öyle devam edersiniz.

Sökerken önce (-) sonra (+) sökülür, takarken önce (+) sonra (-) takılır.

yawuz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse
    Motor ne marka model ayak marşı varsa gerek yok akü bitsede dolar çalıştırınca haftada bir yarım saat gez gezme imkanı yoksa olduğu yerde çalıştır evde şarj etmek istiyorsanız göstergeli iyi bir akü şarj cihazı alın ama onun parasına iyi bir akü alınır zaten birde benzin musluğunu kapatın 1 hafta filan kullanmıyorsanız

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    hiçbir işe yaramıyor

Motosikleti
    Mondial 125 mh drift kardeşim. Ayak marşı var. Her türlü dolar diyorsun yani ayak marşı ile? Benzin musluğu kapatmazsam ne olur uzun sürede? Benzin uçmaz diye biliyorum ama başka bir mevzu var heralde

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    günde 10 dakika kendinize işkence.

haftada 1 az turlayın. hergün cogu kimse binmiyor zaten

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    işe yaramaz çünkü aküyü şarj etmek için motorun en az 2000d/d üzerinde çalışması gerekir.

Motosikleti
    SUZUKI gsx r 1000
    İki haftada bir ufak bi tur yap 15-20 dk gez yeter.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    motoru durduğu yerde çalıştırmak aküye daha çok zarar verir. motoru yürütmeniz lazım ki akü kendini şarj edebilsin.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Hergün çalıştırmak gereksiz,haftada bir güneşli günde turlamak yeterli olur,motoru çok fazla yatırmayın kompresyon kaybı olur.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Benim motorum da kışın kardeşimin kapalı otoparkında. 2 haftada bir falan kendi motoruyla çıkmak yerine benim motorumla çıkıp biraz turluyor, bu şekilde akü bitmemiş oluyor.

yawuz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse
    Alıntı jessepnkmn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mondial 125 mh drift kardeşim. Ayak marşı var. Her türlü dolar diyorsun yani ayak marşı ile? Benzin musluğu kapatmazsam ne olur uzun sürede? Benzin uçmaz diye biliyorum ama başka bir mevzu var heralde
    Benzin musluğunu kapatmak iyidir kapatmadan da olur ayak marşı varsa hiç uğraşma ayaktan çalıştırınca dolar zaten akü bende öyle yapıyorum akü ömrü bitince zaten dolmaya başlar

Motosikleti
    Tamamdır arkadaşlar teşekkür ederim

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    ilginç yorumlar gelmiş kutup başını sökebiliyorsan sök.. hepsi bu kadar.. kışın soğukta 20 dk dolaşmana gerek kalmaz, eğer motora bu havalarda binmiyorsan veya istemiyorsan... tekrar taktığında el marşı basmıyorsa ayak marşıyla çalıştırdığında akün eski değilse kendini toplayacaktır.. yada en fazla şarj ettirirsin..

BayMaellard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400UG (2023)
    5 yıl önce 0 aldığımız CG son 3 yıldır yatıyordu. Sadece 2 ayda bir motor hâlâ sağlam mı? Diye ekmek alıp geliyorduk. Orijinal aküsü daha tek seferde alıyor. Aktif olarak ETİMESGUT Sincan arası günde 40km yol yapıyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)