Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

4 Ay önce kaza yaptım mahkeme süreci tavsiye acil //

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Pulsa RS 200
    Merhaba ben 05.07.2020 Tarihinde pulsar rs 200 motorumla kaza yaptım. Kaza raporunda benim kusurum yok karşı araca ise 53/1B ceza yazıldı.
    Kaza sonucunda sol bileğim kırıldı, sağ bileğim çatladı alçıya alındı ve sağ bacagımda ufak bi kırık oluştu ama alcıya alınmadı son olarak ise serce parmagımda 3 dikiş izi kaldı.
    Sonuç olarak şikayet edip avukata dosyayı vermiştim. Geçen hafta arabuluculuk aradı ve 20 bin TL talep ettim. Karşı taraf ise 8 bin verebileciğini söyledi. Sizce ne yapayım kabul mu edeyim yoksa mahkemeye mi gitsin olay ? Mahkeme maddi manevi tazminatta ne kadar hükmedebilir?

Tecrübeli veya Fikri olanlar cevaplarsa sevinirim.

Ayrıca önemli bir not düşeyim : Ben ana caddeden hız sınırları içerisinde ilerlerken araç sol ara sokaktan sağ ara sokağa girmeye çalışıyordu mobese kayıdı var ve ayrıca çıktığı sol sokak ters yön ve girmeye çalıştığı sokakta ters yön ama tutanakta ters yön diye beliritilmemiş . Mahkemede bunu söylersem ayrı bi katkısı olur mu ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Benim böyle bir tecrübem yok ama haklıysanız hakkınızı sonuna kadar savunun. 8000 TL çektiğiniz acılar, sıkıntılar için hiçbir şey. Üstelik bu zamanda o paraya hiçbir şey alamazsınız, pişman olursunuz kabul ettiğinize.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Öncelikle geçmiş olsun.

Tüm raporlar sizin suçsuz karşı tarafın ise suçlu olduğunu gösteriyorsa, korkmadan mahkeme ye gidebilirsiniz. Mahkeme ye gitmeden önce muhakkak karakol raporlarını kontrol edin. Yanlış geçmiş veya sonradan değiştirilmiş olabilir. Biraz çevresi olan insanlar bu ve bu tarz değişiklikleri basit bir şekilde yaptırabiliyor.

Kontrol sonrası tüm raporlar sizden yana ise, iyi bir avukatla hem maddi hem manevi tazminat davası açabilir, bu mahkemeyi biraz uzun sürse de kazanabilirsiniz.

Maddi davada sizin hastane masraflarınız motosiklet ücreti gibi şeyler olur, bir limiti olur. Manevi ise limitsizdir. 10 TL de olabilir 10.000.000 TL de. Tabi bunu makul tutmak dava sonucu için önemli.

Yazdıklarınıza göre arabuluculuk sistemi size bir fayda sağlamayacak bu yüzden gerekli kontrol sonrası işinin ehli bir avukat ile dava sürecine gitmek daha mantıklı.

Sevgiler.

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    kesinlikle mahkemeye gidin çok daha fazlasını alırsınız. annemin arabayla hafifçe dokunduğu yaya bizden hayvan gibi tazminat aldı. yürüyerek eve giden kadın sonradan elinde raporlarla davayla geri döndü. davayı kazanman için kazadan sonra psikolojim bozuldu demen yeterli. birde işe gidememenin bedelini alırsın. uzun sürüyor ama kesin kazanırsın.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Mahkemeden çok daha fazlasını alabilirsiniz yalnız çok uzun sürüyor 2014 yılında bi kaza geçirdik kardeşim sigorta şirketinin verdiği 130bin TL yi kabul etti be konu kapandı 2019 yılında beklerseniz hakkınızı alırsınız sigorta şirketinden

Kaza sonrası durumunuz kötü olmuş ve düşünüyorum da siz o kadar hasar aldıysanız motosiklette de sağlam hasar vardır diye düşünüyorum. Bence mahkemeye çıkmadan karşı tarafa daha fazla istediğinizi iletin ve aksi takdirde olayın mahkemeye giderse daha fazlasını alabileceğinizi de söyleyin kendi aranızda anlaşın derim. Çünkü bildiğime göre mahkeme sonuçlanması uzun sürüyor. Öte yandan 8 bin tl az bir rakam olarak geldi gözüme. Hastane masrafı çektiğiniz acılar motosikletin tamiri vs bunları üst üste koyduğunuzda 8 bin tl zaten gidiyor.

muco55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeşim öncelikle geçmiş olsun, Mayıs 12 de bende bir kaza geçirdim ve ayağımda 17 kırık oluştu, öncelikle şükret hakkında doğru kararlar verilmiş, benim hakkımda haksız bir karar ortaya çıktı ve halen hukuki süreçle uğraşıyorum, avukatın kusur oranı karşı tarafta olduğu için gerekeni yapmış, sende de kalıcı bir engel durumu olmadığı için (%8 den aşağı olan kalıcı engeller için geçerli olmamak üzere) karşı tarafın sigortasından maddi r tazminat davası maalesef açamamış, mesela benim kalıcı engelim %11 çıktı ancak asli kusuru bana verdi çok değerli zeka sorunlu bilirkişi arkadaş, bu konuyla alakalı ciddi bir hukuk savaşı başlattım gibi birşey pes etmeyeceğim, hatta bu konuyla alakalı bir başlık açmayı düşünüyorum, gelişmeleride devamında paylaşabilirim buradaki abilerimize kardeşlerimize tecrübe olur en azından. Senin soruna gelince yukarıda cevaplar az çok cevaplıyor, 8 bin TL çok az (hele benim gibi şu an bu olaylardan dolayı psikolojisi bozulmak üzere olan biri hiç acımaz karşı tarafa😂) İnan bana çok az, hayat bu kadar ucuz değil, karşı tarafında unutmayacağı bir ders olmalı hayat boyu motosikletlileri fark edebilmeli ve çoluk çocuğuna şöförlük öğretirken motosikletlileri ne kadar fark edip onlara ekstra dikkat etmesi gerektiğini aşılamalı çünkü başına neler gelebileceğini bilmeli, hatta Allah korusun ölümlü bir motosiklet kazası korkusundan çocuğuna iyice bunu absorbe etmeden gerekirse trafiğe çıkmasına izin vermemeli.

Karşı tarafın sigortası var mıydı? Sigorta masrafları karşılamadı mı?

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    ben olsam 20k TL den de fazla talep ederdim. Maddi tazminat olarak birsey almadiysaniz motosiklet adina motor tutari + en az 50k TL tazminat isterdim yada esdenik dolar. Ucuza is kivirip, tekrar sokaklarda birilerini bicmesin diye en agir tutari tazmin ederdim. Avukatiniza danisin bir hakli cikicaksaniz arabasina kadar isteyebilirsiniz bence. Surmesin diye ne varsa yapardim ben.

Bir de sunu sorayim size: biri size bu siddeti uygulayip 8k TL verse siz tamam olur muydunuz? Bu anlama geliyor cunku. 20k TL bile az bu yuzden. Bu bir kaza belki ama kurallarin cignendigini soyluyorsunuz.

8k TL yi ancak karsi taraf gercekten vicdan yaptiysa yada pismansa; farkindaysa kabul ederdim. Sizin anlattiklarinizda oyle birsey goremedim. Yarin yine birine vurup 8k TL oderim en fazla diye dusundurebilir bunu kabul etmeniz.

ve cok gecmis olsun.

Alıntı nicknamer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben olsam 20k TL den de fazla talep ederdim. Maddi tazminat olarak birsey almadiysaniz motosiklet adina motor tutari + en az 50k TL tazminat isterdim yada esdenik dolar. Ucuza is kivirip, tekrar sokaklarda birilerini bicmesin diye en agir tutari tazmin ederdim. Avukatiniza danisin bir hakli cikicaksaniz arabasina kadar isteyebilirsiniz bence. Surmesin diye ne varsa yapardim ben.

Bir de sunu sorayim size: biri size bu siddeti uygulayip 8k TL verse siz tamam olur muydunuz? Bu anlama geliyor cunku. 20k TL bile az bu yuzden. Bu bir kaza belki ama kurallarin cignendigini soyluyorsunuz.

8k TL yi ancak karsi taraf gercekten vicdan yaptiysa yada pismansa; farkindaysa kabul ederdim. Sizin anlattiklarinizda oyle birsey goremedim. Yarin yine birine vurup 8k TL oderim en fazla diye dusundurebilir bunu kabul etmeniz.

ve cok gecmis olsun.
    Yazmakla olmuyor. Hakim/arabulucu bostan korkuluğu değil.

Arkadaş maddi tazminat + 2000 TL manevi tazminat alırsa iyidir. Sigorta şirketi maddi tazminatı eksiksiz karşıladıysa onu da alamaz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    zaten sigorta odemıyor mu parayı 8 bın tl nedir 20 bın tl nedir tazmınat accacaksınız arabulucuk sacma bişey zaten olay olmus bide sutune arabuluculuk nedir sacmalık zaten en basta hukukun içine ettiler

Motosikleti
    Pulsa RS 200
    Mesalarınız benim için değerli yazan fikrini sunan herkese çok teşekkür ederim. Motorun durumunu soranlar olmuş; Motor perte çıktı 15 model rs 200 60 bin km deydi 13.000 TL vermişti karşı tarafın sigortası zaten piyasasıda buydu tam ederini aldığımı düşünüyorum. Büyük ihtimalle yarın arabulucuyu arayıp 8 bini reddettiğimi söyleyeceğim. Yine fikir tavsiyelerine açığım tekrar teşekkür ederim.

//

//

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Manevi tazminatta sınır olmamakla beraber şöyle bir husus var galiba. Kişinin zenginleşmesine sebep vermeyecek derecede olmalı.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Av. rider olarak söyleyeyim ki avukat meslektaşıma davanı vermişsin zaten. Avukatın seni bu konu da bilgilendirir. Buradaki insanların bilgisiyle(bilmemeleriyle) hareket etmezsen iyi edersin. Maddi manevi tazminat hesaplanması durumu başlı başına bir iştir. Burada senin çalışıp çalışmadığından mesleğine maaş miktarına ve vücuttaki yara izleri kırıklar vs... kadar çok detaylı bir araştırma ile belirlenmesi gerekir. Bu hesaplamayı yaptırıp akabinde avukatınla vekalet ücretini konuşmalısın. Avukat ücretiyle ve masrafları çıkınca elinde 8 bin yine kalırsa geçen o kadar zamandan sonra üzülürsün. Tekrar geçmiş olsun
    bdrhngvnc bunu beğendi.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Bazı insanlar yazarken empati yapamıyor diye düşünüyorum. Yüksek tazminatlar istemek biraz abes.

Yarın öbür gün sizde bir yanlış veya dalgınlıkla birine çarpabilirsiniz. O zaman belki anlarsınız bu rakamların değerini.

Burada önemli olan kaza olduğundan beri karşı tarafın davranış tutumu. Eğer ters ise evet itiraz edilebilir ama sürekli konuyla ilgilendiyse veya gerçekten bilmeden terse girdiyse daha ılımlı olabilirsin.

kamil55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    moturum yok
    Öncelikle geçmiş olsun

Kazadan dolayı sağlınızla ilgili ciddi problem yok ise ve karşı taraf maddi manevi oluşan zararı karşılıyor ise ben uzatmaya gerek yok derim.
    Kimse bilerek kaza yapmaz yapsa adı kaza olmaz. Karşı tarafın tutumu niyeti düzgün ve bu olaydan dolayı gerçekten üzgün olduğunu düşünüyorsanız mahkemede sürünmeyin. kapatın gitsin. hatalı siz olsaydınız ne düşünürdünüz.

Motosikleti
    Pulsa RS 200
    @Avrider ; Hocam 4600 TL maaş alıyorum kazadan dolayı 45 gün raporluydum + hastane masrafları + ilaç yol taksi masrafları dersek zaten maddi zararım 8 binden fazla çıkıyor.
    qtyrung ve kamil55 ; Ben yerde atarken kazadaki adam bana veya bi baskasına söylediği sözü hiç unutmuyorum " Ben onun bu kadar hızlı geleceğini tahmin etmedim " dedi ki orada hız sınır 50 bende 50-55 hızla gidiyordum. Ve sonuçta paten sürmüyoruz kardeşim beni gördüysen duracaksın motorum diye neden küçük düşünüyorsun ya arac sürücüsü olsaydım .. o zaman kesin durup bekleyecekti.. Yani adam beni görüyor motor bu nasıl olsa durur hesabı yaparak önüme kırıyor. Ayrıca kazadan sonra bi kere geçmiş olsuna gelmedi ve sadece 1 kera aradı kazadan 3 gün sonra. Ondan sonra ne aradı ne sordu pişman olan üzülen adam böyle mi davranır ? Ayrıca kazadan ay geçmesine rağmen bileklerim hala ağrıyor benim yaşadığım psikolojileri saymıyorum bile

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Şu an uzlaşmada olan ceza davanız, orada size herhangi bir ödeme yapılması yönünde hüküm verilmez. İşini iyi yapan bi avukat hukuk mahkemesine dava açıp 30-40 bin lira koparabilir.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu tip tazminatları zaten sigorta şirketlerinden almıyorlar mı?

Alıntı golgeroot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @Avrider ; Hocam 4600 TL maaş alıyorum kazadan dolayı 45 gün raporluydum + hastane masrafları + ilaç yol taksi masrafları dersek zaten maddi zararım 8 binden fazla çıkıyor.
    qtyrung ve kamil55 ; Ben yerde atarken kazadaki adam bana veya bi baskasına söylediği sözü hiç unutmuyorum " Ben onun bu kadar hızlı geleceğini tahmin etmedim " dedi ki orada hız sınır 50 bende 50-55 hızla gidiyordum. Ve sonuçta paten sürmüyoruz kardeşim beni gördüysen duracaksın motorum diye neden küçük düşünüyorsun ya arac sürücüsü olsaydım .. o zaman kesin durup bekleyecekti.. Yani adam beni görüyor motor bu nasıl olsa durur hesabı yaparak önüme kırıyor. Ayrıca kazadan sonra bi kere geçmiş olsuna gelmedi ve sadece 1 kera aradı kazadan 3 gün sonra. Ondan sonra ne aradı ne sordu pişman olan üzülen adam böyle mi davranır ? Ayrıca kazadan ay geçmesine rağmen bileklerim hala ağrıyor benim yaşadığım psikolojileri saymıyorum bile
    İş göremezlik raporu almamış mıydın?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)