Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

İkinci ele, Sıfırdan fazla para vermek?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Daha bir iki ay önce CRF250L almak için harekete geçmiş birisi olarak durumu anlatayım.

Niyetim yeni bir CRF250L almaktı, yani bayiden alınacak hiç kullanılmamış kutusunda 2020 model bir CRF250L. Doğal şekilde en yakınımdaki yetkili bayiye gittim (Honda Esengül. Servisini sevmem ama Y.parçadan memnunum). Dedim ki "-Bir CRF250L almak istiyorum, elinizde ne renk var, yoksa kaç güne getirebilirsiniz?", cevap "-Elimizde yok, ancak ödemeyi yapar ve beklerseniz ilk sevkiyat için listeye almaya çalışırız". Konuştukça ortaya çıkan durum şu oldu;

Adamların elinde bu motosikletten yok. Neden yok? Çünkü kendi klasmanındakilerin en ulaşılabilir, sağlam ve esnek kullanıma sahip popüler modellerinden birisi (ki bu kişisel yorumumdur, kimse bana söylemedi kavga çıkarmayın ).

Eğer almak istiyorsanız önce parayı yatırıyor ve bir listeye adınızı yazdırıyorsunuz. Ardından listedeki sıraya göre sipariş verebilecekleri miktar kadar talepte bulunuyorlar. Bunu detaylandırmak gerekirse, 25 isim varsa ancak 15 talepte bulunabiliyorlar/talep edebilecekleri sayı sınırlı veya ben öyle anladım Bu siparişin gelmesi yaklaşık 1,5-2 ay kadar sürüyor. Eğer ki sizin siparişiniz gelmedi ise sonraki sevkiyata kalıyorsunuz. Tabi ki bu arada zaman geçiyor, büyük ihtimalle yeni yıla girmiş oluyorsunuz, 2021 yılında sıfır motosiklet siparişinize 2020 model gelmiş oluyor, aradaki döviz kuru + vergi ve gümrük farkları sizden tekrar talep ediliyor, almazsanız da keyfiniz biliyor çünkü alıcısı sırada bekliyor.

Teşekkür edip bayiden çıktıktan sonra diğer bayileri aramaya başladım, İstanbul ve yakın çevresindeki tüm satış noktalarını arayıp tek tek ellerinde bulunmadığını ve aynı senaryoyu duyunca Honda Türkiye' yi aradım. Daha seviyeli ve nazik bir dille de olsa aynı muhabbeti yapıp aynı sonuca ulaştık. Ayrıca gerçekçi ve net bir şekilde bu modelin bayilerde satışına ancak 2021 Mayıs Ayında başlanacağı bilgisini aldım. Ardından son bir umut ülke sınırları içindeki diğer tüm satış noktalarını da arayarak sordum ancak tahmin ettiğim gibi hiç birinin elinde hali hazırda veya yakın zamanda gelecek CRF250L yoktu.

Şimdi insan düşününce, yeni parası verip bir önceki senenin modelini alıcam, alırken de ödediğimin üzerine tekrar fark vericem. Yeni modeli beklesem 2021 Mayıs ayını beklemek zorundayım. Tabi ki bu 7-8 ayda bu motosikleti kullanamıycam, asıl sürmek istediğim dönemde süremiycem, istediğim yola giremiycem. Yenisini beklesem tahminen 55-62 bin TL isteyecekler, o zaman fiyatı çok bulup vaz geçicem.

O zaman dedim ki iyi durumda bir CRF250L alıp bunu yenileyelim. 2016 model birtane aldım, aşağıdaki işlemleri yapıldı...

Yamulmaz gidon
    Orjinal Acerbis elcik koruma
    Kırılmaz kısa spor manet
    Full Body Kaplama
    Arka çanta demiri
    Arkaya va sol yana metal küçük çanta
    Yakıt deposu boyası
    Ön amortisör yağ değişimi
    Egzoz ve korumalarının farklı türlerde boyalarla boyası
    Lastik ve iç lastik değişimleri (iç lastikleri çok pahalıymış, bu kadar olduğunu düşünmüyordum)
    Ön ve arka fren balataları değişimleri
    Arka fren kaliperi değişimi
    Ön fren üst merkez değişimi
    Motor yağı değişimi (Motul 7100)
    Yağ filtresi+Hava filtresi değişimi
    Buji değişimi (tek buji 220 tl)
    Yan koruma demirleri
    Yan çanta bağlantı aparatları
    Marş ve Far düğmeleri değişimi
    Far ve ön park ampulleri değişimi
    Konfor sele yapımı
    Fren hidrolikleri değişimi ve aklıma şu an gelmeyen daha birkaç şey...

Bana, benim gözümde yine de uygun fiyata geldi. İçime sinerek kullandım ve kullanıyorum. Bugün bunu garaja koyup tekrar MSX125' e geçicem, haftaya belki diğerine.

Sıfırdan fazlasına koyanın tamamen kendi keyfi. İçinizden istediğiniz kadar sövün, ama bilin ki ülkenin gerçekleri bu.
    hasmet bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    Sıfırı bayide satılsa niye 2.eli pahalı olsunki

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı burak5353 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıfırı bayide satılsa niye 2.eli pahalı olsunki
    Hocam, ben kendi adima, takildigim sey satilan nesnenin sadece 'motosiklet' olmasi degil. Bunu ulkece zihniyet haline getiriyoruz, kulturumuz bu halde. Karaborsacilik, firsatcilik.

Siz "Sıfırı bayide satılsa niye 2.eli pahalı olsunki" diyebiliyorsunuz guzelce, ama bahsedilen urun gelecek yil insanlar icin gerekli/zorunlu bir urun olursa ne yapacagiz?

Konunun farkli yerlere gitmesini istemiyorum ama bu ulkedeki 2. el (otomobil/motosiklet degil, tum 2.el) zihniyetinden biktim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kötü yönetimin sonucu olarak fiyatlar yükselince markalara ve satıcılara köpürülmesini komik buluyorum. Serbest piyasa buna engel zaten. Bakın Kural Z gayet net açıklamış durumu. Bir karaborsaci ya da fırsatçı varsa, o da bu ekonomiye rağmen uyguladığı akla zarar vergilerle devletin ta kendisidir. Yüksek dolaylı vergiler zenginlere yarar, orta ve düşük gelirlinin kazancını ve yaşam kalitesini düşürür.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Az daha çevirin, konu döndü dönecek yine ekonomiye, siyasete. Bu arada neredeyse kimse 2. mesajı mı okumadan, cevap yazdığı için teşekkür ederim.

CRF' nin diyorum veya satılan diğer fahiş fiyatlı ürünlerin piyasada gizli bir topluluğu fetiş grubu mu var? Bir süre alternatifi olan ürün' e bir insan neden fazla para verir veya ister? Toplum ve insan psikolojisi bu konu. İttirip durmayın boşuna alım gücü, ekonomi ile alakası yok.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Haziranda fiyatlar yukselmeden once,sanirim mart gibi orta temiz crf250L 13bin civariydi,temiz olani 15-16ydi.nerden nereye geldik

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az daha çevirin, konu döndü dönecek yine ekonomiye, siyasete. Bu arada neredeyse kimse 2. mesajı mı okumadan, cevap yazdığı için teşekkür ederim.

CRF' nin diyorum veya satılan diğer fahiş fiyatlı ürünlerin piyasada gizli bir topluluğu fetiş grubu mu var? Bir süre alternatifi olan ürün' e bir insan neden fazla para verir veya ister? Toplum ve insan psikolojisi bu konu. İttirip durmayın boşuna alım gücü, ekonomi ile alakası yok.
    Neyle alakası var? Cinlerle mi?
    hasmet bunu beğendi.
    ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neyle alakası var? Cinlerle mi?
    Günümüz Türkiye şartlarından çok ama çok daha kötü durumda olan ülkeler var, yer yüzünde.

Bu ülkelerin belli bir kısmında bizzat bulunmuş bir insan olarak, şuan ki zihniyeti ne yazık ki kavrayamıyorum.

Bu gün söz konusu " fırsatçılık " diye adlandırılan satış stratejisi, bana göre kötü ekonomiden ibaret bir konu değil. Bu psikolojik bozukluk veya " şeref/haysiyet " meselesi.

Zaten zihniyeti bozuk olan insanlar " ekonomi " kötü diyerek, bunun ardına sığınarak toplumsal bir suç işlemekte. Bu insanlar muhtemelen ekonomi ne dönemde olursa olsun, her fırsatta bu suç' u işlemekte. Bu yüzden " ekonomi " kötü demek, konuyu büsbütün buna bağlamak bana doğru gelmiyor.

Bu yaşananlar ekonomiden ziyade vicdani değerleri bozulmuş bir toplumun eseridir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arkadaşalr görüyorumki forumda aktroller var sanırım paralı olabılır bunlar cunku bir insan haksızken hala bu kadar mıllete cevap yazma derdine dusuyorsa bu kadar magandalığa basvuruyorsa trol dur acık ve net
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı plectrum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşalr görüyorumki forumda aktroller var sanırım paralı olabılır bunlar cunku bir insan haksızken hala bu kadar mıllete cevap yazma derdine dusuyorsa bu kadar magandalığa basvuruyorsa trol dur acık ve net
    Benim bu;

Günümüz Türkiye şartlarından çok ama çok daha kötü durumda olan ülkeler var, yer yüzünde.

Bu ülkelerin belli bir kısmında bizzat bulunmuş bir insan olarak, şuan ki zihniyeti ne yazık ki kavrayamıyorum.

Bu gün söz konusu " fırsatçılık " diye adlandırılan satış stratejisi, bana göre kötü ekonomiden ibaret bir konu değil. Bu psikolojik bozukluk veya " şeref/haysiyet " meselesi.

Zaten zihniyeti bozuk olan insanlar " ekonomi " kötü diyerek, bunun ardına sığınarak toplumsal bir suç işlemekte. Bu insanlar muhtemelen ekonomi ne dönemde olursa olsun, her fırsatta bu suç' u işlemekte. Bu yüzden " ekonomi " kötü demek, konuyu büsbütün buna bağlamak bana doğru gelmiyor.

Bu yaşananlar ekonomiden ziyade vicdani değerleri bozulmuş bir toplumun eseridir.
    yazımdan, senin almadığın bir " AK TROLLÜK " ise, buna mütevellit senin değiminle ben " MAGANDA " isem, çok fazla yazacak bir şey yok demektir.

İlber Ortaylı' nın bir sözü vardır hani...

" ÇOK . . . . . . . . KEŞKE . . . . . "

Değerli yorumun, mükemmel Türkçen ve iltifatlar' ın için teşekkür ederim. Benim adım' a bu konu burada kapanmıştır.

Sağlıcakla kalın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Konu ne zaman ekonomiye ya da hükümete gelse "susalım" yazdığınız, ve aşağıdaki tür ifadelerden dolayı Aktrol tahmini yapmış olabilirler sizin için...

Şahsen katılmıyorum, ama tahminlerin nedenini anlayabiliyorum.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)