Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 ehliyete kayıt oldum ve hiç tecrübem yok

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar. Ben B2 ehliyet sahibim A2 ye kayıt oldum dersler henüz başlamadı ama benim hiç ve hiç tecrübem yok. Sadece debriyaj vites falan işaret olarak gösterebilirim. B2 ehliyete kayıt olmadan önce ufak tefek araç sürmüştüm ama motosiklet sürebileceğim kimsem yok.

Öğrenip sınavı ilk seferde geçebilir miyim acaba ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

kursa yazil, pek bir para tutmuyor zaten
    sinavlarda okadar zor degil, ilk defa motora binip 3-4 ders alip sinavi gecen cok kisi biliyorum
    yasini bilmiyorum ama mumkunse A ehliyeti al.

sonrasinda ise trafige cikmadan guvenli surus egitimini mutlaka al ki bu egitimin aslinda ehliyet kurslari tarafindan verilmesi gerekiyor ve sinavlarda teyit edilmesi... ama kim takar.

ehliyet kursuna yazıldım zaten ders verilecek ama yeterli olur mu emin değilim çünkü 1 kez bile olsun sürmedim. yaşım 23.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bisiklet sürmeyi biliyorsan zorlanmazsın, bilmiyorsan biraz zorlanırsın.

motosiklet ehliyeti cok kolay veriliyor bizim ülkede bence.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    İstanbuldaysan Yamaha riding academi veya honda safety başlangıç eğitimi alıyorsun. Değilsen de kursu sıkıştır bisiklet sürmeyi biliyosan denge sorunun yoksa kolayca öğrenirsin

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Zaten Bye a2 ekletme olduğundan yazılı sınava girmeyeceğiniz için sözlü derslere de katılmayacaksınız. Eee kursa ne kaldı. Direksiyon dersi kaldı. Size sınavı geçecek kadar motosiklet kullanmayı öğretmek zorundalar. Sınav sırasında bir aksilik olmadığı sürece kalmazsınız. Ben de a2 için kayıt olduğumda daha önce hiç motosiklet kullanmamıştım. İlk sınavda düştüğüm için kaldım o ayrı
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    A2 ehliyet almayın almışken A alın. Kursla konuşursanız hallederler.İlerleyen dönemde 250cc bir motor aldığınızda aldıktan 3 4ay sonra bile para varken alsak mı bi 600cc kafasına girme ihtimaliniz %90. Motosiklet araba gibi değil maalesef insan doyamıyor.
    Motor almayı planlıyorsanız bu başlıkta o konu hakkında da sorularınız varsa cevaplayalım. Üst üste konu açıyor çoğu arkadaş kirlilik olmaz en azından. Yamaha riding akademi, honda vesaire gibi birçok akademi var. Maddi durumunuz uygunsa alın. Hem sınav hem de trafiğe çıktığınızda çok rahat edersiniz. Youtube Altın Elbiseli Adam kanalından teorik bilgi edinebilirsiniz. "Yol sanatı" adında OMMRİDERS tarafından satılan kitap var tavsiye ederim. Şimdidrn ekipmanlarınızı dizmeye başlayın ve motoru aldıktan sonra da masrafı başta gerçekten yoruyor. Bunu da göz önünde bulundurarak hareket ediniz. İyi forumlar.
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı msefa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar. Ben B2 ehliyet sahibim A2 ye kayıt oldum dersler henüz başlamadı ama benim hiç ve hiç tecrübem yok. Sadece debriyaj vites falan işaret olarak gösterebilirim. B2 ehliyete kayıt olmadan önce ufak tefek araç sürmüştüm ama motosiklet sürebileceğim kimsem yok.

Tavsiyem once duzgun bir egitim alip sonra ehliyet sinavina girmeniz. Ulkemizdeki cogu surucu kursu duzgun bir egitim vermiyor, gorevleri icerisinde oldugu halde hem de. Ben kendimden ornek vereyim;

Bisiklet-> Elektrikli bisiklet -> Honda Safety Guvenli Surus 1 -> Ehliyet sinavi (Kurs motosiklete bile bindirmemisti)

* Motosiklet Guvenli surus egitimleri trafik dersi vermez, kapali alan hakimiyet dersi verir genelde.
    espresso bunu beğendi.

Kursu seçerken umarım bu durumu belirtmişsinizdir.

Birçok ehliyet kursu "zaten biliyor" olarak varsayıp direksiyon dersi vermiyor. Kısaca parkuru tanıtıp geçiyorlar. Kursa ödediğiniz ücret içinde yanlış hatırlamıyorsam 12 saatlik dersin de faturası var. Yasak hakkınızı talep edin.

Daha önce hiçbir motorlu araç kullanmamıştım, iki haftalık dersle direksiyon sınavını geçecek kadar öğrendim. Pek öyle zor bir yanı yok.

Hocanızdan ek bir ücret karşılığında ekstra ders de talep edebilirsiniz. Anladığım kadarıyla çoğu bu işi yapıyor zaten.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    öncelikle yeni almış biri olarak kendi durumumu anlatıcam ancak herkes inadına çok kolay ehliyet veriliyor denmiş geçmişe bakarsak şu an gerçekten sınav rotasının ve trafikte izlemelerinin gayet iyi olduğunu düşünüyorum.
    şöyle söyleyeyim benim arkadaşım zamanında bundan 5 yıl önce falan scootera binmiş 20 metre falan sürmüş dümdüz tamam biliyorsun demişler a2 ehliyeti almış bu kadar basit.
    o zamanın a2 ehliyeti şu anın a'sı unutma.

ehliyet kurslarına gelirsek inan bana hiçbir şey öğretmiyorlar. bol bol videolar izlemen ve kitaplar okuman lazım.
    motosiklet teorileri ve bileği bükmek 2yi okumakla başlayabilirsin.

ben 2 defa kurs aldım ve hiç rotada sürmedim.
    böyle olmayacağını varsayarak yamaha riding academy kursuna yazıldım. yazılmadan önce inan bana frenlemem o kadar kötüydü ki iki de bir frene değil debriyaja basıyordum gerçekten çok saçma şekilde. kafam karışıyordu. aynı zamanda sadece ön freni kullanıyordum bisikletten dolayı sağ önü kullanmaktan gelen alışkanlıktan. zerre arka freni kullanmıyordum. bakışım sıfırdı. bakış kazandırdı. ki son sürüşlerimde fark ettim bakışlarım çok kötü yine bozulmuş. ona önem göstermem gerekecek. yani o yüzden bu eğitim benim çok işime yaradı.

yukarıda dediğim kursu öneririm öncelikle ama paran yoksa kitapları ve videoları okuyarak sınavda yapman gerekeni söyleyeyim.
    "yarım debriyaj + gaz + fren"
    ki bunu herkes söylese de benim ehliyet kursundaki hocam söylemedi yarım debriyajdan kastım debriyaj ile kalkarken motor titrer o kısma getireceksin zaten alışırsın gaz ver yarım debriyaj yap bir de fren yap. fren yapacağın an motor uçmayacak o esnada zaten ileri geri yaparak debriyajı bulursun.

bunu tabii ki sadece sekiz çizerken yapacaksın. tabi başka şekil de yapanlar var ama bence acemi için en iyisi bu diye düşünüyorum. gaz belli bir şekil verilir ve el sabit tutulur. debriyajın kavrama noktasında da el sabit tutulur. sadece frenlı hızını ayarlarsın. inan çok basit. bir dene anlayacaksın. gerisi zaten ilk sürüşünde dahi yapabileceğin şeyler.
    parkur bittikten sonra 30dkya yakın trafikte süreceksin.

şahsen ben çok beğendim sınavı. daracık alanda ciddi yavaş sürerek dönebilme şansı veriyor yukarıda dediğim yarım debriyaj gaz ve fren ilişkisi.
    o yüzden kolay olduğunu düşünmüyorum sınavın.
    yetkinlik kazandırdığını da düşünmüyorum ve şunu net şekilde söyleyebilirim ki hiçbir ülkede bence yetkinlik kazanılacağını düşünmüyorum. yetkinlik pratik yapa yapa kazanılır. temeli kazandırmak amaçtır diye düşünüyorum o yüzden sınav güzel.

ha eleştireceksek birilerini bence ehliyet kurslarını eleştirmeliyiz zerre eğitim vermiyorlar.
    eğitim adam akıllı vermeleri lazım hem de üstüne 2-3 kez en azından trafikte sürüş eğitimi vermeleri lazım.
    sınavı değil ehliyet kurs yerlerini eleştirelim derim ben. yav 2 kez eğitim verdiler onu da rotada değil normal boş yolda ileri geri sürdüm. üstüne üstlük bana sadece debriyajdan çek gaza bas dediler. yaptım tamam dediler bir kez dahi izlemediler arada hocaya baktım.
    kursları eleştirin.

OnixsyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 500R
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A2 ehliyet almayın almışken A alın. Kursla konuşursanız hallederler.İlerleyen dönemde 250cc bir motor aldığınızda aldıktan 3 4ay sonra bile para varken alsak mı bi 600cc kafasına girme ihtimaliniz %90. Motosiklet araba gibi değil maalesef insan doyamıyor.
    Motor almayı planlıyorsanız bu başlıkta o konu hakkında da sorularınız varsa cevaplayalım. Üst üste konu açıyor çoğu arkadaş kirlilik olmaz en azından. Yamaha riding akademi, honda vesaire gibi birçok akademi var. Maddi durumunuz uygunsa alın. Hem sınav hem de trafiğe çıktığınızda çok rahat edersiniz. Youtube Altın Elbiseli Adam kanalından teorik bilgi edinebilirsiniz. "Yol sanatı" adında OMMRİDERS tarafından satılan kitap var tavsiye ederim. Şimdidrn ekipmanlarınızı dizmeye başlayın ve motoru aldıktan sonra da masrafı başta gerçekten yoruyor. Bunu da göz önünde bulundurarak hareket ediniz. İyi forumlar.
    şöyle birşey var yeni yasada önce a2 alıp sonrasında 2 yıl deneyim vede 24 yaş istiyolar

Ben sürücü kursuna yazıldığımda daha hayatımda motosiklet üzerine oturmamıştım. Bisiklet kullanmaktan kaynaklı denge alışkanlığım vardı iki teker üzerinde, bununla birlikte motosiklette dur kalk prensibini teorik olarak videolardan vesaire öğrenmiştim gitmeden bilgim olsun diye. Motorun üzerine oturdum ve sakince teorik olarak bildiğim şeyleri yapıp yavaş bir tur atıp kurs hocasının yanında durmuştum. Hoca bana sen bilmiyorum diyorsun ama kesin kullanmışsın daha önce bir defa demişti.

Yani kısacası, herkes nihayetinde ilk tanışmasını yaşadı motorla. Kurs bu iş için en uygun yer. Dışarıda eğitim verme becerilerine sahip olduğu mechul kişilerden direktif alarak kelle koltukta ve tehlikeli bir şekilde öğreneceğine kursta öğreniyor olman bence daha iyi bir ayrıntı.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben 2017 yılında daha önce hiç motosiklet sürmemişken A sınıfı ehliyet almıştım. 24 yaşın üzerindeyseniz direkt A ehliyet alabiliyorsunuz. Kurs masrafı aynı olacak A2 ile uğraşmayın demişti, yoksa kursa yazılmadan önce 255cc scooter alıp ehliyetim olmadığı için garajda tutuyordum, yani bana A2 yeterdi.

Kurs sınavdan önce 4 haftasonu 2 gün sınavın yapılacağı parkurda gayet güzel eğitim verdi. İlk gün 125cc ile başlayıp 200cc ve sonrasında sınava A sınıfı ehliyet için gireceğim için 500cc motorla parkurda türkiye şartlarında gayet güzel eğitim aldım. O zamanlar bana normal gelmişti maa sonradan kurslar hakkında yazılanları okuyunca gerçekten işini iyi yapmaya çalışan bir kurs seçmişim şansıma dedim.

Sınavda 35 dakika boyunca parkurda döndük durduk, kaç tur döndük sayısını unuttum ama zor gelmedi zaten bol bol yapmıştık daha önceden. SOnrasında trafiğe çıkıp öndeki hocayı takip edip tur atıp döndük.
    Kendi motoruma artçı olarak gitmiştim sınav alanına, sınavdan sonra ilk kez kendi motorumla trafiğe kapalı alanda turladım, sınavı geçene kadar sürmemiştim.
    Sınavdan sonra ehliyetimi alınca kursların verdiği eğitim iyi güzel de trafik için yetersiz, en iyisi bile anca sınavı geçecek motoru sürecek kadar eğitim verebiliyor deyip bir günlü hakimiyet eğitimi almıştım. Hoca sağolsun o bir gün içinde öyle dön böyle git falan derken askeri eğitimde bile bu kadar yorulmamıştım ama değdi, korkmadan trafiğe çıkabilir oldum, öncesinde trafiğin sakin aaatlerinde çıkabiliyordum.

Kurs eğitim vermiyorsa başka kurs bulun, eğitim vermek zorundalar. Benim güzel eğitim aldım dediğim kurs da diğerlerinden çok da pahalı değildi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı OnixsyS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şöyle birşey var yeni yasada önce a2 alıp sonrasında 2 yıl deneyim vede 24 yaş istiyolar
    Ve de değil ya da 24 yaş isteniyor. 24yaş doldu ise direkt a sınıfına başvuru yapılabiliyor.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Alıntı msefa adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şehir neresi? İzmirde Mustafa Mermerci hocamız haftada bir gün ücretsiz motosiklete başlangıç dersleri veriyor, şehrinizde bu tip eğitim veren kişileri araştırın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)