Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletime hangi benzini almalıyım?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT-25 2020 ABS
    Merhabalar, motorumu aldığımdan beri hiç dikkat etmediğim benzin konusu bugün aklıma takılmıştı. Biraz araştırma yaptım ve motorumun kitapçığını okudum. Kitapçıkta;

FUEL, OIL AND ENGINE COOLANT RECOMMENDATIONS
    ⊙ FUEL
    Gasoline should be used a graded 91 octane (Research Method) or higher.
    An unleaded gasoline type is recommended.

Yazmakta. Daha yüksek oktan kullansam sıkıntı olur mu? Katkılı 95 oktan veya 97 oktan gibi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Dostum standart bilindik bir markanın benzinini kullanman yeterli olacaktır.

Oktan performansı etkiler, ağırlıklı olarak çok, çok yüksek HP araçların peşine düştüğü bir hesaplama bu. O da aslında pek makul bir bakış açısı değil, takıntı.

600 HP yerine 540 HP alırsın örneğin, pompa benzini ile eee? Profesyonel olarak piste çıkmıyorsan 540 HP olmuş 600 HP olmuş ne fark eder?

Güvendiğin bir markadan al, yoluna devam et.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    benzini shell den alışverişi kelden yapcan
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25 2020 ABS
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum standart bilindik bir markanın benzinini kullanman yeterli olacaktır.

Oktan performansı etkiler, ağırlıklı olarak çok, çok yüksek HP araçların peşine düştüğü bir hesaplama bu. O da aslında pek makul bir bakış açısı değil, takıntı.

600 HP yerine 540 alırsın örneğin, pompa benzini ile eee profesyonel olarak piste çıkmıyorsan, 540 olmuş 600 olmuş ne fark eder?

Güvendiğin bir markadan al, yoluna devam et. Benim tavsiyem bu dur.
    Shell ve BP ile yola devam anlaşılan . Teşekkürler cevabınız için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:03 ----------

Bir de, konuya eklemeyi unutmuşum. 2 Hafta önce Petrol Ofisi'nden benzin almak zorunda kaldım. Petrolden çıktım 145 km/h civarında motor birden stop etti. Gaz veriyorum gitmiyor vs. Elektriği kapatıp açmak zorunda kaldım. Benzinden midir bilemem ama sadece bir kere başıma geldi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Rica ederim. Kirli benzin neden olmuş olabilir. Bende Opet te aynı sorunu yaşamıştım ama burada aslında markaların da suçu yok, işletmeler özel ve hepsi aynı namus seviyesine sahip değil.

Güvenilir bir yer bulup, düzenli olarak oradan satın almak en güzeli. Marka olarak da bende bir çok kişi gibi Shell tercih ediyorum.

Motosikleti
    Yamaha MT-25 2020 ABS
    Alıntı U.KALKAVAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim. Kirli benzin neden olmuş olabilir. Bende Opet te aynı sorunu yaşamıştım ama burada aslında markaların da suçu yok, işletmeler özel ve hepsi aynı namus seviyesine sahip değil.

Güvenilir bir yer bulup, düzenli olarak oradan satın almak en güzeli. Marka olarak da bende bir çok kişi gibi Shell tercih ediyorum.
    2 yıl önce arkadaşımın motorunun karbüratörünü söküp temizlemiştik. İçi sakız gibiydi. Sunpet'ten alıyordu. O günden beri Shell ve BP dışında benzin almayı düşünmedim. Yarın Shell'deki V-Power Nitro+ benzini deneyeceğim. Teşekkürler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    BP den alıyorum hep.

Motosikleti
    petrol ofisinden shelle geçtim.
    po düşük devirde sarsıntı çok yapıyordu

ne zaman shell v-power e geçtim. düşük devirde temiz tepki vermeye başladı.
    geçenlerde de liqui moly nin yakıta karıştırılan zımbırtısını kullandım. enjeksiyon temizleme miydi motor temizlememiydi neydi.

1 seneye yakındır hep v-power kullandım kullanmaya da devam ederim

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    petrol ofisinden shelle geçtim.
    po düşük devirde sarsıntı çok yapıyordu

ne zaman shell v-power e geçtim. düşük devirde temiz tepki vermeye başladı.
    geçenlerde de liqui moly nin yakıta karıştırılan zımbırtısını kullandım. enjeksiyon temizleme miydi motor temizlememiydi neydi.

1 seneye yakındır hep v-power kullandım kullanmaya da devam ederim
    enjektör temizleyiciyi benim motora koyunca 250 cc gibi oluyor yırtıyor maşallah ama bizim bu benzinlerde enjektör temizleyiciye pek gerek yok gibi

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bütün benzinler aynı rafineriden çıkıyor (sanırım Ambarlı) Tüm şirketler aynı benzini alıp içine en fazla yasalarla belirlenmiş çok cüzi oranda katkı koyabiliyorlar. Yani benzinle aynı.

Hangi istasyon daha ucuzsa (PO artık Türk değil OMV ye ait, Shell, BP, Total, Alpet, TP Socar!!Azeri) gibi yerlerden alırsan pek sıkıntı olmaz. Zaten sen 95 yerine 98 alırsan işletim sistemi yine kendini ona göre ayarlıyor. 28 yıldır bu işlere meraklıyım, halen daha "abi Opet alıdım 40 km fazla gittim, olm valla Shell aldım araba çok iyi çekti geyikleri duyar ve aldırmam. Daha önceden aldığın kötü yakıttan sonra temiz yakıt alırsan belki araba sessizleşir o kadar.

Bor, kor, enjektör temizleyici, oktan booster gibi keriz silkeleme odaklı geliştirilmiş şeylerden de uzak durun.
    Voltaren, ferhatkars, Motorumu ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    son 10 senedir shell'den yakit aliyoruz. ailecek bir arac da degil. surecte 5'i sirket araci 7 otomobil ve 3 ü motosiklet ve son 5 yildir servis minubusu olmak uzere; 11 farkli araci uzun sure kullanima ragmen en ufak sorun yasamadik.

bp ve opet'i de onermislerdi bana hatta scooterim varken bp'nin bir yakitini onerdiler ama hic gidip deneyimleme firsatim olmadi.

yawuz58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bütün benzinler aynı rafineriden çıkıyor (sanırım Ambarlı) Tüm şirketler aynı benzini alıp içine en fazla yasalarla belirlenmiş çok cüzi oranda katkı koyabiliyorlar. Yani benzinle aynı.

Hangi istasyon daha ucuzsa (PO artık Türk değil OMV ye ait, Shell, BP, Total, Alpet, TP Socar!!Azeri) gibi yerlerden alırsan pek sıkıntı olmaz. Zaten sen 95 yerine 98 alırsan işletim sistemi yine kendini ona göre ayarlıyor. 28 yıldır bu işlere meraklıyım, halen daha "abi Opet alıdım 40 km fazla gittim, olm valla Shell aldım araba çok iyi çekti geyikleri duyar ve aldırmam. Daha önceden aldığın kötü yakıttan sonra temiz yakıt alırsan belki araba sessizleşir o kadar.

Bor, kor, enjektör temizleyici, oktan booster gibi keriz silkeleme odaklı geliştirilmiş şeylerden de uzak durun.
    Büyük şirketlerin kendi rafinerisi var ham petrolü alıp üretir üretim aşamasındaki tankların depoların temizliği bile çok önemli ayrıca tenha yerlerden benzin almayın çünkü kalitesiz ve kaçak olma durumu çok oluyor

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Shell V-Power ciddi fark ettiriyor, özellikle torku etkilediğini düşünüyorum.

BP * Opet - Lukoil i beğenmedim.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Shell V Power benim motorumda 5 bin devirde hafif tekleme yapıyor o yüzden beğenmedim çok fazla.

TempesTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 RS
    Öncelik sıralamam Petrol Ofisi, BP ve Aytemiz şeklinde. Petrol Ofisi ülkenin en köklü ve en çok bayi sayısına sahip dağıtıcısı. Aytemiz'i motosikletlilere ayrıcalıklar düşündüğünden tercih ediyorum. BP'nin benzini sanki daha çok km yaptırıyor veya bana öyle geldi, bilmiyorum. O sebepten sempatim var BP'ye. Shell'in benzini ise nedense aşırı hızlı bitiyor. (BP ve Shell hakkında düşüncelerim kesin test veya ölçümlere dayanmamaktadır.)

Motosikleti
    Alıntı TempesTr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelik sıralamam Petrol Ofisi, BP ve Aytemiz şeklinde. Petrol Ofisi ülkenin en köklü ve en çok bayi sayısına sahip dağıtıcısı. Aytemiz'i motosikletlilere ayrıcalıklar düşündüğünden tercih ediyorum. BP'nin benzini sanki daha çok km yaptırıyor veya bana öyle geldi, bilmiyorum. O sebepten sempatim var BP'ye. Shell'in benzini ise nedense aşırı hızlı bitiyor. (BP ve Shell hakkında düşüncelerim kesin test veya ölçümlere dayanmamaktadır.)
    motordan motora değişiyor.
    bp ultimate kullanıp 40 km daha uzun gittim diyen arkadaşımın dediğine kanarak bp ultimate almıştım bende
    30 km erken bitmişti. o kadar sakin kullanmama rağmen
    o zaman ducati vardı
    versys varken po aldığımda şehir içi sakin kullanımda 450 km yi geçemiyordum
    shell vpower alınca 500 km yaptığım oldu tek depoyla
    since 1987

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim motor da RON 91 diyor. Opet (%40), BP (%50) ve Shell'den (%10) 95 oktan benzin alıyorum, hepsinde de 3,6 l/100km yakıyorum. (Kullandığım istasyonlar hep aynı, merkezi yerlerde ve kalabalık istasyonlar...)

Alıntı ErdemFX adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, motorumu aldığımdan beri hiç dikkat etmediğim benzin konusu bugün aklıma takılmıştı. Biraz araştırma yaptım ve motorumun kitapçığını okudum. Kitapçıkta;

FUEL, OIL AND ENGINE COOLANT RECOMMENDATIONS
    ⊙ FUEL
    Gasoline should be used a graded 91 octane (Research Method) or higher.
    An unleaded gasoline type is recommended.

Yazmakta. Daha yüksek oktan kullansam sıkıntı olur mu? Katkılı 95 oktan veya 97 oktan gibi.
    91 oktan altında yakıt kullanırsan motoruna zarar verirsin.(gerçi 86 artık yok)yüksek oktanlı yakıt kullanman motoruna zarar vermediği gibi fabrika verisinden fazla yakıt yakacağını göz önünde bulundurmalısın.Yüksek oktanlı yakıtla ekstra bir güç artışı olmayacaktır.
    95-98 oktanın numarası ne?Yüksek sıkıştırma oranına sahip araçlarda detonasyonu engellemeye yardımcı olur.Güç artışı sağlamaz.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Motosikletiniz ne bilemiyorum, mobilden yazınca da bakamadım. Kullanma kılavuzunda ve motosikletin üzerinde hangi tip yakıt kullanmanız gerektigi yazar. Motosikletin deposu üzerinde ya da depo kapağında yazabilir. E10 gibi ibareler göreceksiniz. Benzin istasyonlarında da her pompada aynı yaziyi/etiketi (E10) gördüğünüzde o pompadan almalısınız.

Marka konusunda yorum yapacak kadar bilgim yok.
    Eski scooterimin servisi, " bu aletler Euro3, o yüzden Shell/BP sevmez onlar genelde katkılı yakıttır, sen OPET ya da PO al derdi". Ne kadar doğru bilemedim hiç. Son scooterim ise Euro4 olduğu ve zaten genelde benzini şirketin verdiği yol yardımı ile aldığım için belli bir markadan aldım.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    91 veya üzeri diyor zaten. 95 veya 98 kullanabilirsiniz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)