Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza! Sizce kim haklı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Yasin D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Herkese iyi akşamlar diliyorum.

2 Saat önce yaptığım bir kaza sonrası uzlaşamadığımızdan dolayı gelen trafik polis den yediğimiz azarla tutanak tutuldu.

Tutanağı yarın trafik ekipler amirliğin den alabileceğimi söylediler.

Bir kroki çizmeye çalıştım idareten size de danışmak istedim, kim haklı kim haksız diye.

Siyah Ok yönünde dik bir yokuştan çıktığım esnada, solda kırmızı ile işaretlediğim araç iki tarafın da görüşünü engelleyen bir kamyonet, Sarı

olarak işaretlediğim araçlar da park halinde, yeşil araç ise okul servis aracı geniş bir dönüş alarak beni görmeyerek dönerken kendimi ezilmemek
    için aracın sağ tarafına doğru attığımda motorumu altına alarak 2 3 metre ilerleyerek durabilirdi. Karşı taraf aracın sağ tarafına giremezsin diye ısrarla konuştu ama ben yolun ortasından çıkıyordum krokide de gördüğünüz gibi aracın soluna doğru kaçacak mesafede zamanımda yoktu. Bu durumda sizce kim suçlu çıkar? Motor hasar yok diyebiliriz ama araba çizik ve göçme mevcuttu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    ...........!
    Bulunduğun yolda şerit çizgileri varmıydı.
    Ve tali yol tabelası.

Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Yazmayı unutmuşum, sokak arasıydı herhangi bir tabela, şerit yoktu.

Motosikleti
    ...........!
    Durum biraz karışık. Trafik polisinin tuttuğu tutanağı paylaşırsan daha bilgili kişiler cevaplayabilirler belki.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    sene olmuş 2020 halen kara kalem çalışması gayet başarılı ve hiç bişey anlamadım .
    yaw kardeş cep telefonun yokmu çeksene olayı fotosunu ne bilim daha nasıl anlatılır ki olay.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şu krokiyi cizerken yeşilin kırmızının içine servis araç park vs. yazsaydın daha kolay yorumlardık.

Gidiş dönüşlü yol ise geldiğin zaten yol ayrımına gelirken kendi sağlığın için sola yanaşmanda fayda var.

Sarılı araçlar da tam güzel yere park etmiş, iyi halt yemiş.

Kırmızılı araç kontrol etmeliydi dönerken, en büyük hata burada ve genişten sacma sekilde dönen okul aracında.

Fakat merak ettiğim siz mi hızlı gidiyordunuz onlar mı hızlı döndü de kaçamadınız

Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu krokiyi cizerken yeşilin kırmızının içine servis araç park vs. yazsaydın daha kolay yorumlardık.

Gidiş dönüşlü yol ise geldiğin zaten yol ayrımına gelirken kendi sağlığın için sola yanaşmanda fayda var.

Sarılı araçlar da tam güzel yere park etmiş, iyi halt yemiş.

Kırmızılı araç kontrol etmeliydi dönerken, en büyük hata burada ve genişten sacma sekilde dönen okul aracında.

Fakat merak ettiğim siz mi hızlı gidiyordunuz onlar mı hızlı döndü de kaçamadınız

125cc bir scooter ile çıkıyordum, hızım 20-25 km arasıydı ben aracı düz gidecek zannediyordum fakat sinyal vermeden bir anda dönüş yaptı, aracın soluna doğru kaçacak yer yoktu, aracın sağ tarafına kaçmaya çalışırken altına aldı motoru, sağına doğru değil de olduğum yerde dursaydım yine vuracaktı zaten, büyük ihtimal telefon vs bir şeyle uğraşıyordu ki çarptıktan sonra 2-3 metre daha devam edip durabildi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:38 ----------

Alıntı kurubuzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sene olmuş 2020 halen kara kalem çalışması gayet başarılı ve hiç bişey anlamadım .
    yaw kardeş cep telefonun yokmu çeksene olayı fotosunu ne bilim daha nasıl anlatılır ki olay.
    haklısız akşama detaylı paylaşırım, polis tutanağını vs.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Kural olarak kavşaklarda sağdan gelen araca yol verme zorunluluğu var , yolu dönemeyecek ise sizi bekleyecekti. Sizin şeridi terse geçmeniz işi biraz karıştırmış , sıkıntı orada.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Sola yanaşman doğru değil, karşıdan gelenin şeridini ihlal edersin o şekilde.
    Sağdan, kendi şeridince dönebilirsin.
    Yani kendini attığın yer, olman gereken yer.
    Hep yazdığım bir şey var; 1 sene exper işleriyle uğraştım ve %99.9'unda hep şe ibareler vardı : " duracak SANDIM, dönecek SANDIM, kalkacak SANDIM.." sanmayın arkadaşlar. Yavaşlayın, kendinize ve karşıya zaman tanıyın.
    Son olarak, polisin zaptı önemli.
    Ona göre karar verilir.
    İtirazını da ona göre yapman gerekir ( varsa)
    EthanHunt bunu beğendi.

Motosikleti
    22" Bajaj NS 200

Benim çıktığım yol burası.

Aracın döndüğü nokta da burası, siyah ve beyaz aracın arkasında bir kamyonet park halindeydi kaza olunca ne ara kaçtı bilmiyorum ama gitmiş, çarpışma

noktası turuncu dubaların hizasında oldu. Böyle daha anlaşılır oldu sanırım.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Önüne aniden bir araç çıktığında durmaya ve gördüğün boşluğa kaçmaya çalışman gayet doğal ve hata falan değil.
    Olay krokideki gibiyse yeşil araç suçlu.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Kırmızı kamyonet yolu kapatacak şekilde park etmiş. Kaçması da hatasını anladığını gösteriyor. Fakat minibüs kamyonetten dolayı yolu göremediği için geniş alarak yola çıkarken kontrollü çıkmalıydı. Seni görmeyen asıl o. Sende görmemişsin fakat yokuş çıktığın için asli kabahatli minübüsçü bence. Geçmiş olsun. En büyük kazan bu olsun.

Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önüne aniden bir araç çıktığında durmaya ve gördüğün boşluğa kaçmaya çalışman gayet doğal ve hata falan değil.
    Olay krokideki gibiyse yeşil araç suçlu.
    Karşı taraf sürekli aynı şeyi tekrar etti sağıma giremezsin sağıma giremezsin ama çıktığım yolun zaten ne kadar dar olduğu belli oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

Alıntı Mallaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kırmızı kamyonet yolu kapatacak şekilde park etmiş. Kaçması da hatasını anladığını gösteriyor. Fakat minibüs kamyonetten dolayı yolu göremediği için geniş alarak yola çıkarken kontrollü çıkmalıydı. Seni görmeyen asıl o. Sende görmemişsin fakat yokuş çıktığın için asli kabahatli minübüsçü bence. Geçmiş olsun. En büyük kazan bu olsun.
    Aslında tüm olay o kırmızıda bitiyor benimde görüşümü engelliyordu, bakalım bugün 3'te karakola gidip tutanakları alacağım ne sonuç çıkacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

Tutanağı aldım,

Karşı sürücüye 57/1-A Kavşak yaklaşımında kavşaklara uyacak şekilde dikkatli olmamak maddesini, Bana da aynı kanunun 52/1-A Aracın hızını kavşaklara yaklaşırken, tepe üstlerine yaklaşırken azaltmamak maddesini ihlal ettiklerine kaanat getirilmiştir.

Hızım 20-25 di el insaf diyorum başka bir şey demiyorum. Bu durum da kim kusurludur? Masraflar nasıl karşılanacaktır. Bilen biri beni aydılanabilir mi?

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    İkinizede %50 yazarlarsa herkes kendi arabasını yaptirir

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı Yasin D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karşı taraf sürekli aynı şeyi tekrar etti sağıma giremezsin sağıma giremezsin ama çıktığım yolun zaten ne kadar dar olduğu belli oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

Aslında tüm olay o kırmızıda bitiyor benimde görüşümü engelliyordu, bakalım bugün 3'te karakola gidip tutanakları alacağım ne sonuç çıkacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

Tutanağı aldım,

Karşı sürücüye 57/1-A Kavşak yaklaşımında kavşaklara uyacak şekilde dikkatli olmamak maddesini, Bana da aynı kanunun 52/1-A Aracın hızını kavşaklara yaklaşırken, tepe üstlerine yaklaşırken azaltmamak maddesini ihlal ettiklerine kaanat getirilmiştir.

Hızım 20-25 di el insaf diyorum başka bir şey demiyorum. Bu durum da kim kusurludur? Masraflar nasıl karşılanacaktır. Bilen biri beni aydılanabilir mi?
    57/1-A Asli kusur
    52/1-A Tali kusur

Karşı araç %75 kusurlu siz %25 kusurlusunuz. Motosikletinizin onarım masrafının %75'i karşı aracın trafik sigortasından karşılanabilir.
    Tekrar geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.
    emenyasin bunu beğendi.

Motosikleti
    22" Bajaj NS 200
    Alıntı Felis Leo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İkinizede %50 yazarlarsa herkes kendi arabasını yaptirir
    Kısmet artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:07 ----------

Alıntı erensel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    57/1-A Asli kusur
    52/1-A Tali kusur

Karşı araç %75 kusurlu siz %25 kusurlusunuz. Motosikletinizin onarım masrafının %75'i karşı aracın trafik sigortasından karşılanabilir.
    Tekrar geçmiş olsun. Allah beterinden korusun.
    Bilgi için teşekkür ederim. Sağolun.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    52/1-A Aracın hızını kavşaklara yaklaşırken, tepe üstlerine yaklaşırken azaltmamak maddesini ihlal ettiklerine kanaat getirilmiştir.
    Hızı azaltmadığını ne ile tespit etmişler? Mahkemelik olursan buna itiraz edebilirsin. Adalet olan yerde iptal edilmesi gerekir. Radar veya benzeri bir aletle hız tespit edilmedikten sonra hız cezası bile yazılamaz.

Mallaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GS
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hızı azaltmadığını ne ile tespit etmişler? Mahkemelik olursan buna itiraz edebilirsin. Adalet olan yerde iptal edilmesi gerekir. Radar veya benzeri bir aletle hız tespit edilmedikten sonra hız cezası bile yazılamaz.
    Kazaya karışmış isen kesin hızlısındır yoksa durabilirsin gibi saçma bir mantık yürüttüler her halde...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)