Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

HALK SİGORTA PERT MOTOSİKLETİME ALTERNATİF ONARIM KARARI

Motovento
    REKLAM ALANI
    gsr600Furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSR600
    Selam dostlar. 04.06.2020 tarihinde yaralanmalı bir trafik kazası geçirdim, motosikletim ağır hasarlı 4 aydır otoparkta yatıyor. Karşı taraf asli kusurlu, aracım ihaleye çıkarıldı ama hasarından dolayı kimse almadı. Hal böyle olunca sigorta şirketi alternatif onarım yani çıkma ve yan sanayi parçalardan onarım tarafına yönelmiş ve bursadan anlaşmalı olduğu bir servisten 18.500 + KDV şeklinde bir fiyat almışlar buna istinaden onarım kararı verilmiş. Motosikletim 2010 model 2012 trafik çıkışlı Gsr600 abs. Henüz 26 binde ful orjinaldi. Kaza sonucu motor bloğu ve şasede hasar var. Onarıma itiraz ettim, e devlet üzerinden ve Türkiye sigortaya şikayet oluşturdum. Hasarlı halinin fotoğraflarını da yükleyeceğim, birşey çıkar mı nasıl bir yol izleyelim nasıl bir durumla karşı karşıya kalırız tecrübeli arkadaşlarım, abilerim bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Herkesin tekeri düz bassın, kazasız belasız günler dilerim..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

sigorta policende detaylara bak, yan sanayi ve cikma/eski parcalarin kullanilmasina dair bir ibare var mi?
    bunu kabul etmis olman halinde sanirim gecmis olsun demek gerekir, aksi halde kesinlikle kabul etme.
    sigorta sirketleri bu sekilde hakkini arayamacaklari öperler.
    ayrica motor orjinal parcalar ile tamir edilse bile, hasar kaydinda dolayi ikinci el degeri dusecektir, bu nedenle ayrica sana ödeme yapmalari gerekir.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sigorta policende detaylara bak, yan sanayi ve cikma/eski parcalarin kullanilmasina dair bir ibare var mi?
    bunu kabul etmis olman halinde sanirim gecmis olsun demek gerekir, aksi halde kesinlikle kabul etme.
    sigorta sirketleri bu sekilde hakkini arayamacaklari öperler.
    ayrica motor orjinal parcalar ile tamir edilse bile, hasar kaydinda dolayi ikinci el degeri dusecektir, bu nedenle ayrica sana ödeme yapmalari gerekir.
    tamam da karşı tarafın sigortası ödemiyecek mi motorun masrafını? öyle bi madde hiç bir sigortada olduğunu zannetmiyorum..

yani ben sigorta yaptırıyorum ucuz olsun diye sigorta poliçesi çıkma yan sanayi kabul ediyorum madde. az ödüyorum.sonra gidip bi arabaya arkada tosluyorum. benim sigortam arabanın masrafını ödemek zorunda. sigorta da. motosiklet sürücüsü sigortasında çıkma yan sanayikabul etmiş bana ne kardeşim senin masrafının giderini çıkmadan öderim mi diyecek?

sence bu mantıklı mı
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    GSR600
    Sigorta poliçelerinde değil de genel bir kararmış bu. 3 yaş ve üzeri olan araçlarda bu tarz onarım yapılabiliyormuş. Dilekçeden de göreceğiniz gibi bu aracı tekrar trafiğe çıkarmak şaseden dolayı büyük sıkıntı olacağı için perte çıkarılması taraftarıyım. Perte çıkartmaya uğraşıyorum sonuç alabilir miyiz bunu merak ediyorum üstad. Yoksa alternatif onarım yapabilirler, kanuni olarak hakları var. Ama full orjinal boyasız aracım kazadan sonra bana nasıl dönecek bilmiyorum. Motor bloğu parçalanmış, 26 binde olan motosikletime nasıl bir motor takılıp bana verilecek. Trajikomik bir durumla karşı karşıyayım anlayacağın

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:05 ----------

Bilgili, tecrübeli iki tekere gönül vermiş dostlardan cevap bekliyorum..

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'na göre
    2.2. Hak sahibi aracının, bu madde uyarınca Hazine Müsteşarlığınca belirlenen ölçütleri karşılayan, dilediği onarım merkezinde onarılmasını talep edebilir. Bu durumda sigortacı, araç kaza tarihi itibariyle anlaşmalı olduğu onarım merkezinde onarılsaydı uygulanacak parça, tedarik, işçilik ve diğer hususlara göre belirlenecek bedele göre ödeme yapabilir. Sigortacı söz konusu bedel uygulaması hakkında hak sahibini hasar ihbarından itibaren 2 iş günü içinde bilgilendirir. Sigortacı bu süre içinde anılan bildirimi yapmadığı takdirde bildirim konusu bedeli hak sahibine karşı ileri süremez.
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20150514-5.htm

Yetkili bir Suzuki servisinde bütün hasarlı parçaların orjinali parça kullanılarak oluşan tamir masrafına dair eksper raporu hazırlansa büyük ihtimal araç kasko bedelini kat kat geçer.Aluminyum şase kesinlikle tamir olmaz.Eğer eksper tamir olur diye rapor çıkardıysa burada ciddi bir sorun vardır.Eğer sigorta şirketi aracı tamir etme konusunda ısrar ederse bence iyi bir avukat tutup hakkınızı mahkemede arayın.Motosiklet o şekidle tamir edilirse hem şaseden dolayı riskli hemde değer kaybından dolayı mağdur olursunuz.

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam da karşı tarafın sigortası ödemiyecek mi motorun masrafını? öyle bi madde hiç bir sigortada olduğunu zannetmiyorum..

yani ben sigorta yaptırıyorum ucuz olsun diye sigorta poliçesi çıkma yan sanayi kabul ediyorum madde. az ödüyorum.sonra gidip bi arabaya arkada tosluyorum. benim sigortam arabanın masrafını ödemek zorunda. sigorta da. motosiklet sürücüsü sigortasında çıkma yan sanayikabul etmiş bana ne kardeşim senin masrafının giderini çıkmadan öderim mi diyecek?

sence bu mantıklı mı
    bana niye atar yapiyorsun
    sahsim fikrim elbette bunun mantiksiz oldugu ama sanirim bu durumda da oldugu gibi, sen karsi tarafin sigorta sirketi ile degil, kendi sirketin ole muhattap oluyorsun, ve onlarin arasinda ne gectigini tam bilmiyorsun. allah bilir ne dolaplar ceviriyorlardir.
    bu olay motor belki 30-40bin tl ediyordur, ama yuzlerce binlik arabalarin oldugu durumlarda dönen cakalliklarin hadii hesabi yoktur.

Motosikleti
    GSR600
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları'na göre

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20150514-5.htm

Yetkili bir Suzuki servisinde bütün hasarlı parçaların orjinali parça kullanılarak oluşan tamir masrafına dair eksper raporu hazırlansa büyük ihtimal araç kasko bedelini kat kat geçer.Aluminyum şase kesinlikle tamir olmaz.Eğer eksper tamir olur diye rapor çıkardıysa burada ciddi bir sorun vardır.Eğer sigorta şirketi aracı tamir etme konusunda ısrar ederse bence iyi bir avukat tutup hakkınızı mahkemede arayın.Motosiklet o şekidle tamir edilirse hem şaseden dolayı riskli hemde değer kaybından dolayı mağdur olursunuz.
    İlk olarak yetkili servisten fiyat çıkardık, tüm hasarlı parçaları yazmamamıza rağmen 100bini geçtik bir meblağ oluştu zaten. Araç ihaleye çıktı satılmayınca Daha sonra alternatif onarım yoluna gidildi bende onarmak istemiyorum bu haldeki motosikleti. Durumu fotoğraflarda mevcut

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:46 ----------

sahsim fikrim elbette bunun mantiksiz oldugu ama sanirim bu durumda da oldugu gibi, sen karsi tarafin sigorta sirketi ile degil, kendi sirketin ole muhattap oluyorsun, ve onlarin arasinda ne gectigini tam bilmiyorsun. allah bilir ne dolaplar ceviriyorlardir.
    bu olay motor belki 30-40bin tl ediyordur, ama yuzlerce binlik arabalarin oldugu durumlarda dönen cakalliklarin hadii hesabi yoktur.
    Bu motor demeyelim kızım alınır yanlız Nadir kalan gsrlardan ve trde trafiğe en geç çıkmış asil bir attı kendileri )

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Motorunu sigortadan yaptır, sonra da sat. Pert , itiraz vs ile uğraşılmaz.

Motosikleti
    GSR600
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle mi diyorsun 🙄 bu beni üzer

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:01 ----------

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şasede problem olup olmadığını da bilmiyorum açıkçası gidip görmedim kazadan sonra ama ciddi bir kaza olduğu için olma ihtimalinin çok yüksek olduğuna dayanarak ve motor bloğu parçalandığı için perte çıkarılması için direnmek istemiştim. Nasıl bir motor tamiri yapılacak sanayiden çıkamadıktan sonra veya randıman alamadıktan sonra motosikletin onarımı bana tamamen zarar olacak

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şasede hasar var mı yok mu onu öğrenmek lazım baştan.Eğer hasar yoksa,motosikletin değer kaybını sigorta şirketinden talep edin,motosikleti yaptırıp satın.Ama Hasar varsa biraz sıkıntı.Bu arada motosiklet perte ayırırlarsa size verecekleri para yani kasko bedelinin motosikletin piyasa bedelinini çok altına olabilir.Şu anda 2.el fiyatları gereğinden fazla arttığı için kasko bedelli düşük kalıyor.Atıyorum sizin motosikletin şu anda piyasası 45.000 TL civarı ise kasko bedeli 30.000 TL civarı olma olasılığı var.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    atar yapmıyorum estafurullah..

ama karşı taraf suçlu ise, ben kendi sigortamla değil. karşı tarafın sigortayıyla muhattap olurum. benim sigortam olaya dahil olmaz. onu ilgilendiren bişey yok. eğer ben suçluysam karşı tarafın masraflarını karşılamak için ben değil karşı taraf benim sigortamla muhattam olur.. ben suçluysam zaten benim sigorta benim masrafımı ödemez. (kasko olayı farklı)
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    GSR600
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şasede hasar var mı yok mu onu öğrenmek lazım baştan.Eğer hasar yoksa,motosikletin değer kaybını sigorta şirketinden talep edin,motosikleti yaptırıp satın.Ama Hasar varsa biraz sıkıntı.Bu arada motosiklet perte ayırırlarsa size verecekleri para yani kasko bedelinin motosikletin piyasa bedelinini çok altına olabilir.Şu anda 2.el fiyatları gereğinden fazla arttığı için kasko bedelli düşük kalıyor.Atıyorum sizin motosikletin şu anda piyasası 45.000 TL civarı ise kasko bedeli 30.000 TL civarı olma olasılığı var.
    Sigorta şirketleri ödemeyi kasko bedeli üzerinden yapamaz. 2.el fiyatları ne kadar şişerse şişsin piyasa bedeli üzerinden ödeme yapmak zorunda ama konu o değil öyle bir teklif almamış olmam. Sanırım onarıma daha sıcak bakmaya başladım mecburen. Şasede problem olmaması için dua edip onarıma başlatayım en iyisi..

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

Alıntı gsr600Furkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta şirketleri ödemeyi kasko bedeli üzerinden yapamaz. 2.el fiyatları ne kadar şişerse şişsin piyasa bedeli üzerinden ödeme yapmak zorunda ama konu o değil öyle bir teklif almamış olmam. Sanırım onarıma daha sıcak bakmaya başladım mecburen. Şasede problem olmaması için dua edip onarıma başlatayım en iyisi..
    Ama araç 4 aydır otoparkta yemediği yağmur çamurda kalmadı nasıl olacak bunun onarımı çingene motosikleti gibi toplanıp almaktanda korkuyorum çünkü yetkili serviste onarılamayacak. Takılacak parçalar, yapılacak işlemler hakkında en ufak bilgim yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:30 ----------

Yaptırmalı mıyım direniyim mi arkadaşlar destek lütfen..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence tüketici haklarına başvurun.

Güzelim motor yerine size kimbilir nasıl bir motor geri gelecek, evet uğraştırır ama bu sekilde almak da büyük sıkntı
    skucukyazici bunu beğendi.

Motosikleti
    GSR600
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence tüketici haklarına başvurun.

Güzelim motor yerine size kimbilir nasıl bir motor geri gelecek, evet uğraştırır ama bu sekilde almak da büyük sıkntı
    Ekspertiz arkadaş çok ilgili, çok yardımcı olmaya çalışıyor sağolsun. Biz onarımı kabul etmezsek muhtemelen hasar karşılığını bize ödeyip dosyayı kapatır sigorta şirketi diyor. Yani hurda bir motosiklet ve elimde 20 bin lira gibi bi para olacak öyle olursa. Daha sonra mı tahkim kuruluna başvuru yapabileceğim detayları bilsek güzel olacak

Alper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HARLEY DAVİDSON İRON 883
    Dostum öncelikle geçmiş olsun. Ben sigorta acentesiyim sana şöyle bi bilgi vereyim. trafik sigortalarında buyuk hasarlarda ilk önce o aracı perte cıkarıp ihale üsulu satmaya calısırlar satamadıkları zamanda onarıp verirler.parçaların orj olması icin belli bir yaş üstü olması lazım 3-4 gibi hatırlıyorum. sana bu konuda tavsiyem motorunu yan sanayi olsada yaptır sana carpan sahsın sıgortasından. daha sonra karsı tarafın sigorta şirketini ara değer kaybı talebınde bulun motorun değer kaybı parasınıda ayriyetten alırsın daha sonra sat yada bin o senın kararın.

Motosikleti
    MT-25, Versys650, GV250 (Satıldı) Çinlilere muhtaç
    Alıntı Alper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum öncelikle geçmiş olsun. Ben sigorta acentesiyim sana şöyle bi bilgi vereyim. trafik sigortalarında buyuk hasarlarda ilk önce o aracı perte cıkarıp ihale üsulu satmaya calısırlar satamadıkları zamanda onarıp verirler.parçaların orj olması icin belli bir yaş üstü olması lazım 3-4 gibi hatırlıyorum. sana bu konuda tavsiyem motorunu yan sanayi olsada yaptır sana carpan sahsın sıgortasından. daha sonra karsı tarafın sigorta şirketini ara değer kaybı talebınde bulun motorun değer kaybı parasınıda ayriyetten alırsın daha sonra sat yada bin o senın kararın.
    Şahıs onarımı kabul etmez ise sigorta şirketinin bu yola başvurması imkansızdır. Motosikletin bedelini bilmiyorum ama yapılması gereken koşulları oluşmuş ise perte çıkarılarak bedelinin şahsa verilmesidir. Umarım onarımı kabul ettiğine dair belge imzalamamistir.

Motosikleti
    GSR600
    Alıntı Zeybeks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahıs onarımı kabul etmez ise sigorta şirketinin bu yola başvurması imkansızdır. Motosikletin bedelini bilmiyorum ama yapılması gereken koşulları oluşmuş ise perte çıkarılarak bedelinin şahsa verilmesidir. Umarım onarımı kabul ettiğine dair belge imzalamamistir.
    Sonuna kadar gitmeyi düşünüyorum, reddettim onarım talebini ve her yerden şikayette bulundum..

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Geçmiş olsun.

Hocam aşağıdaki videoda bu durumu güzel bir anlatmış. Hepsinin pisliği aslında. (Hepsi vatandaşı sömürme peşinde)

Peşini bırakmayın.

Konu 18:42 den itibaren başlıyor.

Motosikleti
    GSR600
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.

Hocam aşağıdaki videoda bu durumu güzel bir anlatmış. Hepsinin pisliği aslında. (Hepsi vatandaşı sömürme peşinde)

Peşini bırakmayın.

Konu 18:42 den itibaren başlıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=iO-G0TGgN2A
    İzledim hocam sağol, hasar kaydı şişirmesine, Para yeme muhabbetlerine oldum olası inanmamıştım birde başıma gelince daha iyi anladım Onarımı reddettik bakalım nasıl bir süreç bekliyor bizi..
    Yaralanmalı ciddi bir kaza geçirdim, yaklaşık 4.5 aydır çalışamıyorum birde bunlarla uğraşmak iyice yoruyor adamı ama geçte olsa halk sigortadan öcümü alacağım bedensel yaralanmadan istedikleri kadar yokuş yapsınlar son gülen iyi güler

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)