Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İkinci eline gücünüz yetmiyorsa sıfırını alın

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    İkinci eller sıfırından daha pahalı satılır olmuş. Malum sitede millet keriz avcısı. Herkes birbirinin fiyatına bakarak fiyat belirliyor ikinci el son kasa bir xmax alayım dedim tech max 250 aracın sıfırı 46 bin lira sıfırından ucuzunu bulmak ne mümkün.
    2019 iron max 250 lere baktım kasko degeri 34.5 olan motosiklet 40 dan aşagı yok 50 bile isteyen utanmazlar var.
    Ayıp yav bir araç bayiden çıkıp plakalandıktan sonra ikinci eldir ve %10-15 arası daha ucuz olmalı. Aksine o oranlarda pahalı.
    birbilent bunu beğendi.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Bu olayı bundan daha iyi anlatan yok.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Talep yüksek ve bayilerdeki sıfır araçların hepsi satılınca haliyle ikinci elde de fiyat yüskeliyor. Satıcı istediği fiyatı isteyebilir, çok yüksek istiyorsa satamaz, demek alıcı buluyorlar ki bu fiyatlara satabiliyorlar. Yapacak bir şey yok, serbest piyasa ekonomisi böyle bir şey. Talep olursa fiyat yükselir.

Uzaktan eğitim vb. başlayınca Eylül başında 5bin lira olan laptop şu an 7bin'e yaklaşmış durumda. Talep artıyor yapacak bir şey yok. Haa, bunu çaresi komunist bir toplumda yaşamak ama ona da gelemiyor insanlar. Hem serbest piyasa ekonomisi olsun ama fakirler de istediğini satın alabilsin gibi bir şey yok dünyada.
    NERO2810 bunu beğendi.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yazdıklarımı okuduktan sonra büyük bir kısım "şu anki ekonomik koşullarda" ikinci elin ne kadar anlamsız/mantıksız olduğunu anlayacak

şimdi bir tane kurşun kalem düşünün. bu kalem 1000 lira olsun.
    eğer sen bu kalemi aldıktan sonra ikinci el değeri olacak ve bu kalemi ikinci el olarak aldığın fiyata hatta belki de fazlasına satabileceksen; kalkıp da ikinci el kalem almanın bir mantığı kalmıyor çünkü aslında bedavaya sıfır mal alıp kullanmış oluyorsunuz verdiğiniz parayı geri aldığınız için.

şimdi gelelim ikinci el araçlara.

eskiden neden sıfır araç alınmazdı?
    çünkü 50 bin liraya aldığın aracın kontağını çevirdiğiniz an değeri düşerdi. belli bir zaman kullandıktan sonra da 50 bin liraya aldığınız aracı belki 35 40 bin liraya satardınız. yani sizin aracı kullanmak için aslında verdiğiniz para 10 15 bin lira olurdu.
    dolayısıyla insanlar sıfır malın kaybedeceği değeri karşılayıp karşılayamamaya göre sıfır araç alırdı.

FAKAT ARTIK TÜRKİYE'DE İŞLER DEĞİŞTİ.

"GÜNCEL EKONOMİK KOŞULLARDA" bir araca verdiğimiz değerin çok daha fazlasını geri alabiliyoruz.
    geri alamadığımız tek şey o araca yaptığımız masraflardır. Yani 50 bin liraya bir araç aldınız. araç bir sorun çıkardı, 5-10 bin lira harcadınız. ikinci elde aynı aracın temizi de 50 bin lirayken siz kalkıp arızasını yaptırdığınız için 60 bin liraya satabilir misiniz?
    bırakın o paraya satmayı belki arızasını yaptırdığınızı bile söyleyemezsiniz alıcıda kötü intiba bırakmamak açısından.
    VEYA
    aracınızın değerinin 60 bin liraya çıktığını düşünelim. 60 bin liraya aracınızı satarsınız ama kâr edemezsiniz. halbuki ikinci el alırken uygun fiyata aynı araca sıfırından ucuza binmeyi düşünmüştünüz. sıfırını alsaydınız, araca bir masraf yapmamış oluğunuz için kâr etmiş olacak ve sanayide bir yığın insanla muhattap olmayacak, işinizden gücünüzden geri kalmayacaktınız.

Geçen temmuz ayında 40 bin liraya sıfır r25 aldım. şu an sıfırı 49 bin lira.
    büyük kâr etmedim ama zarar da etmedim.
    elimde 0 km aldığım bir motosikletim var. satarken de belki iyi bir fiyata satarım.
    e herkes sıfır alırsa ikinci elleri kim alacak diye sorabilirsiniz. Tabii ki de gerçekten sıfıra imkanı yetmeyenler olacak doğal olarak.

şimdi kafam rahat işime gücüme gidip geliyorum. seceresini biliyorum. satarken de vediğim paranın fazlasını geri alacağım.
    ama sıfırını 40'a değil ikinci elini 35'e alsaydım belki sorunla karşılacaktım, belki sağa sola yatmış motora para vermiş olacak ve satarken sorunla karşılacaktım. e tabi bi de o ilk kontağa basıp jelatinleri çıkarmanın hazzı da işin tuzu biberi oluyor.

şu anki enflasyonla birlikte (satarken verdiğim paradan fazlasını geri alacağımı da göz önüne alırsak) 0 (sıfır) lira maliyetle 0(sıfır) km motosiklete binip, kafam rahat dolaşıyorum.

sizce tüm bunlara baktığımızda; şimdi sıfır mı yoksa ikinci el mi kârlı/mantıklı olmuş oldu?

Bir de bunlarin ''Satılmıştır...'' yazip ilani yayindan kaldiran versiyonları var, 1-2 ay sonra tekrar ilana giriyor. Favoriye aldığım bütün ilanlar durur belki 1 senelikten fazla olanlar vardir. Satamadiklarini gördükçe haz alıyorum. Benimki biraz psikopatca.
    erensel bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750X
    tam 30bin param var. sıkıp sıfır xmax alayım diyorum, sıkamıyorum. ikinci el bakıyorum yaşadığım şehirde yok, dışarda olsa da temizi çok nadir. sürtmüş, düşürmüş, bakımı mı gelmiş belli değil. arada kaldım yani.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    standart acılan aglama başlıgına hoşgeldiniz.

arkadaşım size ne, isterse 2 katı fiyatına cıkar.

Adamın bizzat tüm kullanım hakları üstünde olan araca koyacagı fiyata karışma hakkınız yoktur. ben istersem kendi motorumu sıfırından pahalıya koyarım.

zorla mı alıyorsun? bıcak mı dayadık bogazına? alma arkadaşım.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli trk 502 & tvs neo x3i
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Adamın bizzat tüm kullanım hakları üstünde olan araca koyacagı fiyata karışma hakkınız yoktur. ben istersem kendi motorumu sıfırından pahalıya koyarım.

Zaten almıyoruz kimsede almasın. Sizin gibi insanlar yüzünden piyasa böyle oldu. Sıfırı 46 bin olan aracı 50 bine satmak isteyenler var. Gidip sıfırına yazılırım belki birkaç ay sıra beklerim kafamda rahat olur. Kendimide enayi gibi hissetmem. Hali hazırda 2 arabam ve bir motosikletim var onlarla ulaşım saglarım teslim alana kadar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Alıntı cgokhana adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tam 30bin param var. sıkıp sıfır xmax alayım diyorum, sıkamıyorum. ikinci el bakıyorum yaşadığım şehirde yok, dışarda olsa da temizi çok nadir. sürtmüş, düşürmüş, bakımı mı gelmiş belli değil. arada kaldım yani.
    Sıfıra yazıl kardeşim ben öyle yapacam
    birbilent bunu beğendi.

Alıntı sezer aykaç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten almıyoruz kimsede almasın. Sizin gibi insanlar yüzünden piyasa böyle oldu. Sıfırı 46 bin olan aracı 50 bine satmak isteyenler var. Gidip sıfırına yazılırım belki birkaç ay sıra beklerim kafamda rahat olur. Kendimide enayi gibi hissetmem. Hali hazırda 2 arabam ve bir motosikletim var onlarla ulaşım saglarım teslim alana kadar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

Sıfıra yazıl kardeşim ben öyle yapacam

piyasanın böyle olması benim gibiler yüzünden mi?
    gecen gün 50 dolar almıştım, desene dolar sayemde 8 tl olmuş.

pardon gencler hemen bozduruyorum.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Serbest piyasa ekonomisine hoşgeldiniz...
    espresso bunu beğendi.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Adam koymuş dükkanın önüne 3-5 motor 3-5 araba malum yerlerini kantarlaya kantarlaya alırsan bu fiyat diyor

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Serbest piyasa ekonomisine hoşgeldiniz...
    Serbest piyasa S*?%+-! hoşgeldiniz olacaktı

otomobilde bu iş saadet zincirine döndü fiyatlar yükseliyor diye herkes araba alıp tekrar ilana koyuyor alan tekrar fiyat yükseltip ilana koyuyor öyle öyle gidiyor.

Motosiklet tarafı ayrı saçmalık, zaten sezon bitmiş, kış gelmiş. Bayide sıfır motor olsa ne olur olmasa ne olur. Şu mevsimde sıfırından pahalıya ikinci el motosikleti gerçekten alan var mı sanmıyorum varsa da çok nadirdir heralde. Ya tutarsa hesabı koyuyorlar ilana.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tr'de taşıt piyasası ponzi şemasına döndü. Adeta bir saadet zinciri oluştu. Bu zincir bir yerde kırılır, kabak bakalım kimin kıçında patlayacak?

Bu arada tr'de serbest piyasa ekonomisi demek, kör tuttuğunu zker misali kim kimi düdüklerse kâr sayar demektir.

Bu ülkeye serbest piyasa ekonomisi girmeden önce evrensel ahlak öğretileri girmeliydi. Kundaktaki bebeğin sütüne el uzatan mahluklar birbirini zkerken bunu da serbest piyasa ekonomisi diye adlandırıyorlar yerseniz..
    Italian bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Piyasa aynen böyle yükseliyor.

Thesinner83 ve Italian bunu beğendiler.

" İkinci eline gücünüz yetmiyorsa , sıfırını alın "

Marie Antoinette

Loveless - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

senin gibiler yüzünden zaten piyasa böyle oldu. Herkes senin gibi bencil olduğu için. Gerizekalı olmak lazım kullanılmış mala sıfırdan fazla para istemek için. Hiç aracı olmayanın elindeki para sürekli eriyor artan piyasa yüzünden. sıfırı 8700 olan ybryi adam binip canını çıkartıp 18.700e satıyor. Bu paraya satsa bile almak istediği motor 15000tl artıyor belki de. Kimse karda değil yani. Alım gücünün düştüğü bu zamanlarda kimse başkasının para etmez malına sıfırdan fazla vermez.

NERO2810 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 Rally
    Fahiş ikinci el piyasasını desteklemiyorum.
    Ama ''serbest'' ekonomilerde, satıcı istediği fiyatı talep edebilir. O fiyatlara alanlar var demek ki, adamlar o fiyata satışa sunuyor.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Loveless adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senin gibiler yüzünden zaten piyasa böyle oldu. Herkes senin gibi bencil olduğu için. Gerizekalı olmak lazım kullanılmış mala sıfırdan fazla para istemek için. Hiç aracı olmayanın elindeki para sürekli eriyor artan piyasa yüzünden. sıfırı 8700 olan ybryi adam binip canını çıkartıp 18.700e satıyor. Bu paraya satsa bile almak istediği motor 15000tl artıyor belki de. Kimse karda değil yani. Alım gücünün düştüğü bu zamanlarda kimse başkasının para etmez malına sıfırdan fazla vermez.

kibarca anlattım ama olmadı, madem "senin gibiler" - "bencil" tabirini kullanıyorsunuz bende size kibarca değil gerektiği gibi cevap vereyim

-Arkadaşım sanane ! Sen kimsin de tüm kullanım ve mülkiyet hakları üzerime olan araca biçtiğim fiyata karışıyorsun? Alooo mal benim malım. İstediğim fiyata satarım. Benle bir mi ödedin kredi taksitlerini birader?

bu ne anasını satayım, tiplere bak gelip benim malımı satışa koydugum fiyata karışıyor.

Gidin agzınız biraz hükümete calıssın. ikinci el fiyatları değil sıfır fiyatları sıkıntı.

Ben sene başında 9.5 k a ns200 aldım, amacım 1 sene içerisinde mt25 e geçmek idi. ns200 o zaman sıfırı 16bin tl idi, simdi 26 bin tl.
    O zamanla r ikinci eli 17 18 bine mt25 bulunuyordu simdi fiyatlar ucmus sıfırları 50 binlerde dolanıyor. Kusura bakma güzel kardeşim, bir sonraki hedefimi hükümet bu fiyata yükseltti ise ben kendi motorumu 19 20 bine koyarım ilana. sen de karışamazsın.
    espresso ve BloodyBaron bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)