Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Artçı Taşıma Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Faruk Terzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar,

Bugün ilk artçı taşıma deneyimimi yaşamayı planlıyorum, nelere dikkat etmem lazım? özellikle yapılan hatalar konusunda bilgisi olan var ise paylaşabilir mi?

Teşekkürler şimdiden

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    sanırım ilk defa artçı alıcan böyle konu açtığına göre

*kilosu senden 20 kilo daha hafif değilse alma
    *daha önce artçı olmadıysa ve nasıl artçı olunur bilmiyorsa alma
    Faruk Terzi ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

Umarım artçının ilk defa artçı alacağınızdan haberi vardır. Forumda bu konuyu açtığınıza dair bir bilgilendirme de yapsanız keşke.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Motor daha ağır olacak, ağırlık merkezi daha yukarı taşınacak. Bundan dolayı denge problemleri olabilir. Yavaş giderken özellikle dikkat edin. Onun haricinde artçı ayak bastığı yere ayağını topuğa yakın olacak şekilde bassın, koysun. Sıkı tutunsun ve bacaklarını kapalı tutsun. Aralardan geçerken ayanaya maynaya çarpar uğraşmaya gidersiniz. Viraj yapacaksanız o da sizin gibi viraj çıkışına bakıp hafiften vücudunu eğsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:16 ----------

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Umarım artçının ilk defa artçı alacağınızdan haberi vardır. Forumda bu konuyu açtığınıza dair bir bilgilendirme de yapsanız keşke.
    Yapar yapmaz bu sizi ilgilendirmez. Bayılıyorsunuz boş yapmaya. Yardımcı olmayacaksanız boşa yazmayın yahu.
    atillatopal9 ve Justforfun bunu beğendiler.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Merhaba,

artçısıysa, zaten arkadaşıdır. Ben bugun arkadaşımı arayıp " ganga seni forumda paylaşıyom haberin olsun haaa" mı diyeceğim.
    accık mantık acıcık hani çok değil..

Hocam Mavzer-i arkadaşımız çok doğru söylemiş.
    kilo çok önemli. kendinden ağır birini alırsan eğer, düz giderken sorun yaşamazsın ancak ışıklarda ve virajlarda seni çok yoracak ve hatta devrilmene bile sebep olabilir. çok tehlekeli.
    Lütfen dikkat

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Faruk Terzi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Bugün ilk artçı taşıma deneyimimi yaşamayı planlıyorum, nelere dikkat etmem lazım? özellikle yapılan hatalar konusunda bilgisi olan var ise paylaşabilir mi?

Teşekkürler şimdiden
    Bu konuda cok fazla video/yazi bulabileceginize eminim, hangisi dogrusu hangisi yanlis elbette ayirmak zor.

- Ilk defa artci almadan once ne kadar surus tecrubeniz var?
    - Artcinin ekipmanlari neler?
    - Artci daha once artci olarak binmis mi ?

Egitmen olmasa da Motorcu Muhabbeti'nin bu konudaki anlattiklari bana mantikli geliyor, yanlisi olabilir. Cokca video var izleyin derim.

https://www.youtube.com/watch?v=TwQXbezt7qs

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Artçı daha önce artçılık yapmadıysa trafiğe çıkmadan önce boş bir alanda turlamanızı tavsiye ederim.
    espresso bunu beğendi.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Arka teker basıncını artırın. Örnek: 29Psi'da kullanıyorsanız 32 yapın.

Fazla yüksek hıza çıkmayın. 70-80 bandını geçmeyin. Fren mesafeniz artar. Ortalama araç hızında seyredin en güvenlisi o olur.

Siz viraja yatarken artçı ters yöne veya dik durmaya çalışmamalı doğal olmalı hafif viraja doğru yatmalı.

Bacaklarıyla sizi kavramalı. Eğer motorunuzda artçı tutma yeri varsa bir eliyle onu bir eliyle sizi tutması en sağlıklısı.

------ Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:16 ----------

Yapar yapmaz bu sizi ilgilendirmez. Bayılıyorsunuz boş yapmaya. Yardımcı olmayacaksanız boşa yazmayın yahu.
    Lütfen birbirimize sataşmayalım hoş olmuyor.
    tarikcapar bunu beğendi.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Lütfen birbirimize sataşmayalım hoş olmuyor.
    Haklısınız. Yazdıktan sonra pişman oldum ama iş işten geçti. Konuya girenlerden ve bilhassa 'oluroyle'den özür diliyorum. Kusura bakmayın.
    Justforfun bunu beğendi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Ben tecrübesiz artçıma şu tavsiyeleri veriyorum;

-Motora ben bin demeden binme, in demeden inme. Işık vs gibi yerlerde durduğumuzda ayaklarını yere koyma.
    -Çuval gibi salma kendini omuzum üstünden yola bak, çukura falan girecek gibi olursam ona göre sende kendini hazırla, dengemizi bozma.
    -Ayağını peglerden ( basamaklardan) kaldırma, bacaklarını kapalı tut. arabalara yakın geçersem dizin çarpar veya takılır.
    -Yapabiliyorsan bir elinle arka çanta demirinden ( yolcu tutunma yeri) bir elinle omzumdan tutun. sert frende demiri sağlam tut ve bacaklarınla motoru ve beni sık...selede kayarak beni öne sıkıştırma. Arkadan tutunamıyorsan iki elinle beni kemerimden tut. (uzanıp depodan tutun diyemiyorum çünkü bende kiloluyum depoya uzanamaz, doğrusu depoya uzanıp ellerini depoya koymak)
    - Virajda motor yatacak, korkma, dik durmaya çalışma, göğsünü bana yasla ve benle uyumlu olarak biraz yat. korkarsan sadece boynunu çevir kafanı dik tut. Kafanı yere paralel tutmak düşme korkunu azaltır.
    - Viraj da totonu düzeltmek için kendini hareket ettirme dengemizi bozma. düz yolda önce bana haber ver, sonra kendini düzelt.

Bana gelince;

-Artçın var, sakin sür, sakin hızlan, sakin yavaşla
    -Artçın viraj bilmiyor olabilir, mümkün mertebe viraja yavaş gir, motoru fazla yatırıp artçıyı korkutma.
    -Sakın artçıya şaka yapma.

temelde aklıma gelenler bunlar.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor daha ağır olacak, ağırlık merkezi daha yukarı taşınacak. Bundan dolayı denge problemleri olabilir. Yavaş giderken özellikle dikkat edin. Onun haricinde artçı ayak bastığı yere ayağını topuğa yakın olacak şekilde bassın, koysun. Sıkı tutunsun ve bacaklarını kapalı tutsun. Aralardan geçerken ayanaya maynaya çarpar uğraşmaya gidersiniz. Viraj yapacaksanız o da sizin gibi viraj çıkışına bakıp hafiften vücudunu eğsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:16 ----------

Sana ne?

İlgilendirdi ama adama akıl verin siz, sizin burda verdiğiniz akılla gitsin artçısına artçı nasıl olur, olunur vs eğitim versin olur mu bence BANA GÖRE boş yapan sizsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:22 ----------

Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    artçısıysa, zaten arkadaşıdır. Ben bugun arkadaşımı arayıp " ganga seni forumda paylaşıyom haberin olsun haaa" mı diyeceğim.

kilo çok önemli. kendinden ağır birini alırsan eğer, düz giderken sorun yaşamazsın ancak ışıklarda ve virajlarda seni çok yoracak ve hatta devrilmene bile sebep olabilir. çok tehlekeli.
    Lütfen dikkat
    Merhaba atillatopal,
    Eski üyelerdensiniz sizden bu mesajı okuyunca hafiften etkilendim. Azcık mantık diyerek tüm mantıksızlığımla (size göre) sizi mantığa davet ediyorum.

Yaptığınız şeye benziyor.. Gel kardeşim ben sana nasıl motosiklet sürülür öğreteyim gibi. Ancak bilgi denen birinci elden ve doğru bilgi ise malbüldür. Neyse sürücü arkadaş bir zahmet öğrensin sayenizde, gider öğretir artçısına

Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanırım ilk defa artçı alıcan böyle konu açtığına göre

*kilosu senden 20 kilo daha hafif değilse alma
    *daha önce artçı olmadıysa ve nasıl artçı olunur bilmiyorsa alma
    Hocam, kilosu benden 17-18 kilo kadar az. Daha önce artçı olmadı, kendiside nasıl olunur bilmiyor haliyle (:

Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Lütfen dikkat

Motor süren arkadaşlarım bu durumdan bahsettikleri için bi ön bilgi edinme amaçlı siz bilenlere sormak istedim

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuda cok fazla video/yazi bulabileceginize eminim, hangisi dogrusu hangisi yanlis elbette ayirmak zor.

- Ilk defa artci almadan once ne kadar surus tecrubeniz var?
    - Artcinin ekipmanlari neler?
    - Artci daha once artci olarak binmis mi ?

Egitmen olmasa da Motorcu Muhabbeti'nin bu konudaki anlattiklari bana mantikli geliyor, yanlisi olabilir. Cokca video var izleyin derim.

https://www.youtube.com/watch?v=TwQXbezt7qs
    Sürüç tecrübem toplamda 3 aylık diyebilirim. Çok fazla bir deneyimim yok, fakat artçı ile kullanmaya alışmak istiyorum ki ulaşımda sorun yaşamamak için
    Artçının kask dışında bir ekipmanı yok şu anlık.
    Videoyu izliyor olacağım.

Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artçı daha önce artçılık yapmadıysa trafiğe çıkmadan önce boş bir alanda turlamanızı tavsiye ederim.
    Bu tavsiyenize uyuyra olacağım, ilk olarak trafiksiz bir alanda denemeler yapıyor olacağız, uyarı için teşekkür ederim.

Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben tecrübesiz artçıma şu tavsiyeleri veriyorum;

-Motora ben bin demeden binme, in demeden inme. Işık vs gibi yerlerde durduğumuzda ayaklarını yere koyma.
    -Çuval gibi salma kendini omuzum üstünden yola bak, çukura falan girecek gibi olursam ona göre sende kendini hazırla, dengemizi bozma.
    -Ayağını peglerden ( basamaklardan) kaldırma, bacaklarını kapalı tut. arabalara yakın geçersem dizin çarpar veya takılır.
    -Yapabiliyorsan bir elinle arka çanta demirinden ( yolcu tutunma yeri) bir elinle omzumdan tutun. sert frende demiri sağlam tut ve bacaklarınla motoru ve beni sık...selede kayarak beni öne sıkıştırma. Arkadan tutunamıyorsan iki elinle beni kemerimden tut. (uzanıp depodan tutun diyemiyorum çünkü bende kiloluyum depoya uzanamaz, doğrusu depoya uzanıp ellerini depoya koymak)
    - Virajda motor yatacak, korkma, dik durmaya çalışma, göğsünü bana yasla ve benle uyumlu olarak biraz yat. korkarsan sadece boynunu çevir kafanı dik tut. Kafanı yere paralel tutmak düşme korkunu azaltır.
    - Viraj da totonu düzeltmek için kendini hareket ettirme dengemizi bozma. düz yolda önce bana haber ver, sonra kendini düzelt.

Bana gelince;

-Artçın var, sakin sür, sakin hızlan, sakin yavaşla
    -Artçın viraj bilmiyor olabilir, mümkün mertebe viraja yavaş gir, motoru fazla yatırıp artçıyı korkutma.
    -Sakın artçıya şaka yapma.

temelde aklıma gelenler bunlar.

Ben direk bu yazıyı kendisine okuyacağım, teşekkür ederim

Bu arada kusura bakmayın, yazılanları biraz geç gördüm. Malum pandemi süreci ve evden çalışmaktayım
    tarikcapar bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Artçına söyle sana yaslansın sen ne yaparsan onu yapsın sorun olmaz.

Motosikleti
    MT-25
    Tık tık tık tık
    https://youtu.be/rrWj-6lBmkM

Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka teker basıncını artırın. Örnek: 29Psi'da kullanıyorsanız 32 yapın.

Fazla yüksek hıza çıkmayın. 70-80 bandını geçmeyin. Fren mesafeniz artar. Ortalama araç hızında seyredin en güvenlisi o olur.

Siz viraja yatarken artçı ters yöne veya dik durmaya çalışmamalı doğal olmalı hafif viraja doğru yatmalı.

Bacaklarıyla sizi kavramalı. Eğer motorunuzda artçı tutma yeri varsa bir eliyle onu bir eliyle sizi tutması en sağlıklısı.
    İlk deneyimler oalcağı için hızlı gitmeyi düşünmüyorum hiç, yine de uyarı için teşekkür ederim

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    yeteri kadar tecrübe kazandığında bunları dert etmene gerek kalmıcak.
    ama ne kadar tecrübe edinirsen edin. artçı senden izinsiz inmeye kalkarsa düşersiniz.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Faruk Terzi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Teşekkürler şimdiden
    Bu arada, Honda Turkiye'nin yolculu surus egitimi (https://safetyturkiye.com/gelisim-calismalari#gelisim-seviyesi-5-yolculu) var, ona da katilabilirsiniz artci ile birlikte. Ancak bu egitim icin oncelikle 2 ve 3. seviyeleri tamamlamaniz bekleniyor. Haliyle mali olarak biraz zorlayabilir. Ama maliyetten once beklentilerine odaklanirsak, 2 ile 3 arasinda bile en az 5000km tecrube gerekiyor demek onlara gore.

3 aylik surus tecrubenizle artcili bir surus oneremiyorum kisisel gorus olarak. Yaklasik 23.000km kadar tecrubem var benim de, o kadar fazla degil yani, bir kez bile artci almis degilim. Esim cok kizdi bana, otomobil kullanmiyorsun anliyorum ama niye motosiklete onu bindirmiyorum diye. Esim benden kiymetli, artci daha buyuk sorumluluk.
    espresso bunu beğendi.

Bu arada, Honda Turkiye'nin yolculu surus egitimi (https://safetyturkiye.com/gelisim-calismalari#gelisim-seviyesi-5-yolculu) var, ona da katilabilirsiniz artci ile birlikte. Ancak bu egitim icin oncelikle 2 ve 3. seviyeleri tamamlamaniz bekleniyor. Haliyle mali olarak biraz zorlayabilir. Ama maliyetten once beklentilerine odaklanirsak, 2 ile 3 arasinda bile en az 5000km tecrube gerekiyor demek onlara gore.

3 aylik surus tecrubenizle artcili bir surus oneremiyorum kisisel gorus olarak. Yaklasik 23.000km kadar tecrubem var benim de, o kadar fazla degil yani, bir kez bile artci almis degilim. Esim cok kizdi bana, otomobil kullanmiyorsun anliyorum ama niye motosiklete onu bindirmiyorum diye. Esim benden kiymetli, artci daha buyuk sorumluluk.
    Evet haklısınız büyük sorumluluk, bu konuda size katılıyorum. Şu anlık sadece deneme yapacağız, umarım bir aksilik yaşanmaz.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Bu arada, Honda Turkiye'nin yolculu surus egitimi (https://safetyturkiye.com/gelisim-ca...yesi-5-yolculu) var, ona da katilabilirsiniz artci ile birlikte. Ancak bu egitim icin oncelikle 2 ve 3. seviyeleri tamamlamaniz bekleniyor. Haliyle mali olarak biraz zorlayabilir. Ama maliyetten once beklentilerine odaklanirsak, 2 ile 3 arasinda bile en az 5000km tecrube gerekiyor demek onlara gore.

Imla hatasi yapmisim cokca.

'Esim cok kez, "Hadi otomobil kullanmiyorsun anliyorum ama niye motosiklete bindirmiyorsun" diye, kizdi bana.'

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Tık tık tık tık
    https://youtu.be/rrWj-6lBmkM
    Yaşadığını görmek güzel, nereden esti forum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)