Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

HERkesin altında son model araç herkeste son model telefon var diyen mallar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Yoo , dişinden tırnağından kesip çocuğunu doktor yapıyor. Çoğu Doktor fakir aile çocuğudur , o yüzden dövmek serbest , sırtını dayayacağı bir babayiğit yoktur çünkü.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doktor da olmak istiyor ama beceremeyince onu zengin etmiyor, dövüyor.
    Bence istemiyor. Isteyen olur. Ama calisarak hakkederek bir sey elde etmek istemiyor ki. Avantadan olmali. Hakka, egitime, emege saygi sifir. Malesef genel olarak durum boyle.

Daha once defalarca yazdim. Batinin devlet erkani ucakta ekonomi sinifinda ucuyor. Bizimkiler ozel ucak ustune ozel ucak, saray ustune saray yaptiriyor. Ve bizim umrumuzda degil. Zaten tepki gelecegini bilseler yaptirmazlar da.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    eğitim; yaz boyu okulların açılması için herhangi bir hazırlık yapılmadı, online eğitim altyapısı yetersiz, öğrencilerin online eğitime erişimi yetersiz, eba dün çöktü, milli eğitim bakanı akıllara zarar ama mensup olduğu ideolojiye uygun bir açıklama yaptı.

hukuk; yurtlarda kalan kız çocuklarının bir şebeke tarafından nüfuzlu kişilere satıldığı haberi ortalığı kaynatması gerekirken öncelikle cumhuriyet savcıları sessiz kalıyor, bugünlerde gündemde olan bir cumhuriyet savcısı var, takip edin sebebini anlarsınız. müşteriler arasında devlet görevlileri, bürokratlar, iş adamları, rektörler vs. aklınıza gelebilecek her türlü insan var. çete ise kendisini milliyetçi olarak tanımlıyor.

sağlık; pandeminin gidişatı ortada, devlet aldığı tıbbi malzeme ve ilaçların parasını ödemiyor. abd büyükelçisi "borcunuzu ödeyin" diyor. devlet ise firmaların alacaklarının bir kısmından vazgeçmelerini talep ediyor, yabancı firmalar buna yanaşmıyor. kullanılan maskelerin ve dezenfektanların sahte olduklarına dair bir çok haber var. kullanılan kitlerin isabetsiz oldukları ve alımlarında yolsuzluk yapıldığına dair haberler gündemden düşürüldü. sağlık bakanı sürekli aynı şeyleri tekrarlıyor, pandeminin yükselişini milletin üzerlerine yıkarak sıyrılmaya çalışıyorlar. işlerine geldiğinde milletin gücü gelmediğinde milletin suçu.

ekonomi; ekonomi şaha kalktı, türk lirası çöküyor, merkez bankası etkisiz, hazine boş. ödemeler dengesi krizinden bahsediliyor. yine de kendi yarattıkları kurgu içerisindeki propagandaya bir takım primatlar cevaz veriyor. ne idüğü belirsiz, sadece nepotizmden dolayı makam işgal edenler ömürlerinde görmedikleri lüksü ve şatafatı devlet sayesinde yaşıyorlar.

daha bunun göçmenleri de var, gündemde olmasalar da buradalar.

türkiye hızlı bir şekilde mafya devleti olma yolunda, hatta çoğunca oldu dahi.
    halen "eskiden şöyleydi, böyleydi" diyenlere kulak asmayın, saflar yıkılmasın diye uğraşıyorlar. bu bezirgan saltanatının değirmenine taşıyacak suları yok ama belki bize de düşer umudundalar.
    Italian ve wing41 bunu beğendiler.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Tam ilave tv youtube kanalını izlerken bu konuya denk geldim

Adamların bazıları ezbere konuşuyor ama ben biraz ters pencereden de olaya bakıyorum.

Standart bir gelir ile yaşayanların da kahve, kıyafet, ayakkabı v.b. giderlerinden vazgeçmediğini görebilirsiniz. ( gereksiz tüketim / ihtiyaç dışı )

Ben mesela günde 10 TRY, 15 TRY dandik Sturbuck kahvesi alanlara ( ki ben kahve delisiyimdir ), aylık kahve masrafı maaşının %10'unu geçen kitleyi eleştiriyorum .. Çünkü yerini daha uyguna doldurabilirsin ama yapmıyorsun .. bunun temelinde kişilik ile alakalı çok sebep var aslında ..

Bu telefonda da böyle,yeri geliyor kıyafet hatta motosiklet malzemelerinde bile böyle .. O ay tasarruf yapman gerekiyorsa ,gerekirse zincir yağı alma, çıkma yağ ile zincir yağla .. böyle tasarruf edilir ..

Verdiğim kahve ve zincir yağı örneği sadece konuyu açıklamak içindir, kısaca " ikame mal " çok ama neden almıyorsun ? .. bunun da temeli dediğim gibi kişiliği oluşturan parçaların parçalanmış parçalarında saklı ..

Kendim ile alakalı konuşursam, telefonum Huawei ( istesem i phone alırdım, almadım ) , motosikletim Cbr 500R ( istersem Cbr 650r alırdım, almadım ) .. " ikame / verimli olma " faktörü önemli, ikame kaynaklı elde ettiğim tasarruflarla da genelde hafta sonları yeni yerler görürüm ..

Bir de dünya şartlarında yanlış anlaşılan bir asgari ücret tanımı vardır, asgari ücret = 1 kişinin geçinebileceği minimum rakamdır. Bu dünyanın her yerinde de böyledir, istisnalar çok değildir.

Yani, evlisin, 1 çocuğun var, eşin çalışmıyor ve evin kira ne oldu ? asgari ücret *3 hatta kirayı da kat *4 gelirin yoksa .. yaşayamazsın zaten .. bu hep böyleydi ..

Sadece bunun gerekliliği, yeni nesil gençlere aktarabilirsek, " geçinme " işi biraz daha mantıklı yürütülebilir ..

Neyse umarım konudan çok sapmamışımdır ..
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sorun şurada:
    İktidarın dediği gibi herşey çok iyiyse insanlar standart şeylerden tasaaruf etmek zorunda değildir (edip etmemek kişinin tercihi olarak kalır), bunu argüman gösteremezsiniz.
    Yok, milletin ciddi bir bölümü asgari ücret alıp bir sürü şeyden tasarruf yapmak zorunda kalıyorsa iktidar çıkar "Fakiriz" der, eyvallah deriz, iktidarın da lüks harcamalarını kısmasını talep ederiz.

Ama yok, bir yandan çok güçlüyüz, ekonomi şaha kalktı derken öbür yandan millet tasarruf ederse geçinir demek abesle iştigaldir.
    Italian bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Sorun şurada:
    İktidarın dediği gibi herşey çok iyiyse insanlar standart şeylerden tasaaruf etmek zorunda değildir (edip etmemek kişinin tercihi olarak kalır), bunu argüman gösteremezsiniz.
    Yok, milletin ciddi bir bölümü asgari ücret alıp bir sürü şeyden tasarruf yapmak zorunda kalıyorsa iktidar çıkar "Fakiriz" der, eyvallah deriz, iktidarın da lüks harcamalarını kısmasını talep ederiz.

Ama yok, bir yandan çok güçlüyüz, ekonomi şaha kalktı derken öbür yandan millet tasarruf ederse geçinir demek abesle iştigaldir.
    Benim yazıma cevap olduğunu düşünüp birkaç şey eklemek istiyorum. İktidarın dediği gibi her şey çok iyi değil, birçok şey iyi değil hatta berbat durumda ama bazı şeylerin nasıl " ucuz " olabileceğini açıklayayım.

Gerçi ben spor ile ilgilendiğim için vereceğim örnek herkese hitap etmeyebilir ama deneyeyim ;

Şimdi ben Maslak'da çalışıyorum, burada en dandik yerde öğle yemeği 40 TRY, şirket sodexo verse bile günde 15 TRY cebimden koymam lazım ki yediklerimin sağlık boyutu da tartışılacak .. Ben ne yapıyorum ?

Mercimek, bulgur v.b. karbonhidratlar
    Barbunya, Nohut v.b. baklagiller
    Sebze olarak kabak,patlıcan,brokoli
    Et olarak kıyma ya da kuşbaşı
    Tavuk olarak göğüs ya da but
    Balık olarak karides ya da tonbalığı .. vs vs .. uzatılır bu liste de maksat " ikame " işini anlatabilmek ..

Ben bunlardan mesela öğünler hazırlayabiliyorum " kıymalı patlıcan, tonbalıklı salata, bulgur & nohut, mercimek & tavuk " v.b. ... ve AYLIK verdiğim bedel Maslak'ta bir haftada harcayacağım yemek paramdan daha az ... ha benim buna ihtiyacım var mı ? yok .. ama mantıklı ve sağlıklı olan bu ..

Diğer Örnek ; Her gün kahveye para vermek yerine, sevdiğim kahveyi filtre kahve, moka pot v.s. ne ile içeceksem artık ona göre çektiriyorum .. normal şartlarda aylık vereceğim bedelin yine yarısından bile daha az maliyetli oluyor .. ha benim buna ihtiyacım var mı ? yok .. ama mantıklı olan bu ...

En başta da belirttiğim gibi 1 asgari ücret = 1 adet kişi .. bu şekilde olmadıkça tasarruf etmek zorunda .. bile diyemem .. yapamaz çünkü bitmez o ay ..

Benim vermeye çalıştığım mesaj buydu en başında .. " ikame / diğer alternatifler "
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Almancılarla ilgili şöyle bir olay var. Çalışmıyor , devletten sosyal yardım parası alıyorlar. Ama bu arada kaçak olarak başka işte çalışıyor ya da yasadışı bir şeyler getirip satıyor , bu parayı orada harcayamıyor çünkü devlet hemen nerden bulduğunu soruyor , onlar da gelip burada harcıyor. Çok ukalalık eden olursa "Seni Alman vergi dairesine söylerim" deyin , hemen toz olurlar. Çünkü bu şekilde vatandaşlıktan çıkarılmaları mümkün.

Motosikleti
    speederbike
    Sizin dediğinizde sorun yok. Herşey iyi denip herkes iyi yaşıyorsa sorun yok. Ortalık berbat ama ben şöyle şöyle tasarruf edebiliyorum deniyorsa da sorun yok (Bu siz oluyorsunuz). Mesajımın (ilham kaynağı sizsiniz, doğru) asıl muhatabı olan kesim herşey iyi dedikten sonra millet tasarruf ederse bal gibi geçinir diyen kesimdir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Moto43 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    youtube de gerizekalı bi topluluk var o üstte dediğim şeyleri tekrar edip duruyor herkesin altında son model araç telefon varmı yazsın ayrıca bu gerizekalı topluluk o parayı alınteriyle kazandığını bilmiyormu böyle aptal aptal laflar edebiliyor benim altımda son model motor yok 50 cc motor var telde xiomia telefon o gerizekalı mal topluluğuna duyurulur burda varsa onada duyurulur kusura bakmasın

31 yaşındayım, orta gelirliyim. altımda ns200 var, bu sene 9,5bin tl'ye aldım. elimde samsung bir telefon var 2 sene önce 1400 tl'e eşim hediye almıştı.

isyan ettiğin insanlar kısmen haklı. calıstıgım yerde asgari ücretle calısan insanların büyük cogunlugu en az 5 bin tl lik cep telefonu ve 40 bin tl lik arabayla geziyor(arabalar su an 70bintl civarıdır sanırım) . benim gelirim daha yüksek oldugu halde kriterlerim düşük.

Bu ekonominin iyi oldugu anlamına gelmiyor ama cahil kısım "para var insanlarda" diye düşünüyor.

herif gitmiş iphone bilmemne almış 36 ay taksitle. 36 ay ne lan ! sen krediyi ödeyene kadar telefon hurda olacak.

10 yıl kredi ile araba alıyor adam. 10 yıl kredi ile ev alınmalı.

Cep telefonu için 3 taksit, motosiklet için 12 taksit, araba için 24 ay taksitten fazla taksit/ kredi olmamalı
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Sizin dediğinizde sorun yok. Herşey iyi denip herkes iyi yaşıyorsa sorun yok. Ortalık berbat ama ben şöyle şöyle tasarruf edebiliyorum deniyorsa da sorun yok (Bu siz oluyorsunuz). Mesajımın (ilham kaynağı sizsiniz, doğru) asıl muhatabı olan kesim herşey iyi dedikten sonra millet tasarruf ederse bal gibi geçinir diyen kesimdir.
    Eyvallah. Her şey iyi diyen için " iyi " kavramı muhtemelen mahallesinde rahat gezmek, kahvede oturmaktan falan ibarettir. İyi tabii ki değil, bugün İstanbul - İzmir git-gel 500 TRY sadece ücretli yol masrafı ( benzin v.s. hariç ), gezecek olsan arabayı almak ve bakmak ayrı bir macera zaten ki fakir kesim arabayı bırak metrobüse para yetiştiremez olmuş .. Demek ki " ulaşım " anlamında büyük sıkıntılar var ..

" herşey iyi dedikten sonra millet tasarruf ederse bal gibi geçinir diyen kesimdir " bunlara gelince de muhtemelen evleri kira olmayıp peyniri, tereyağı, sütü falan köyünden geliyordur .. onlara göre " karın douyrmak " = yaşamak olduğu için sorun yoktur .. mercimeğin, bulgurun kilosu belli .. hayat boyu bunları yerler " hayat güzel " der ve geçerler ..

Bir süre yurt dışında da yaşadığım için benim " iyi " diyebileceğim şeyler .. sanırım ev kiraları ve hastane ücretleri olabilir .. diğer ülkelere göre gelir / gider anlamında bir nebze düşük ..

Motosikleti
    speederbike
    Bir de liderimiz iyi diyor.
    Gerçek Bakanlığı'na benzer bir oluşum da gündemde. 1984 yakındır.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    George Orwell,Türkiye'nin şu halini görse poposu ile gülerdi.Bilim kurguydu gerçek oldu.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Gerçek Bakanlığı uzun suredir yurulukte zaten... Temelleri taa 2007'de Sabahin damada satilmasiyla atildi... Butcesi Diyanetten bile yuksek muhtemelen...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)