Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Ambulans için kırmızıda geçmek

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba forum üyeleri.
    Dün anayolda ışıkta beklerken arkadamdan ambulans geldi ve sağım solum doluydu ki herkes kırmızıdan geçmek zorunda kaldı bu yüzden. Bende arkamda olduğundan dolayı ve kaçabilecek bi taraf olmadığı için kırmızıda geçmek zorunda kaldım. Ceza yermiyim acaba aklımı karıştırdı.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Yiyenler var. Ama uygulama ceza verilmemesi gerektiği yönünde. Ceza gelirse itiraz edip durumu ispat etmeniz gerekir.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yiyenler var. Ama uygulama ceza verilmemesi gerektiği yönünde. Ceza gelirse itiraz edip durumu ispat etmeniz gerekir.
    Anayolda ki ışıkta kamera vardır herhalde. İspat sayılabilir mi ki

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Kamera yoksa ceza da yemezsiniz zaten. Ceza gelirse kamera var demektir, itiraz edersiniz.
    yigozya bunu beğendi.

Normal şartlarda ambulans icin bile olsa kırmızı ışığı geçmemek gerekiyor. Birinin hayatını kurtarmak için başkasının hayatını tehlikeye atmak mantıklıdır değil.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Ambulans geçiyor. Sonuçta siten çalındığı için kavşaktaki diğer araçların geçiş yapmaması gerekir.

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Bu durumda ben çizgiyi geçip diğer bekleyen araçların önüne doğru manevra yapıyorum. Yani kavşaktan karşıya geçmiyorum ki arkadaşın söylediği doğru yeşil yanan taraftan gelen biriyle çarpışma durumu söz konusu olabilir.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal şartlarda ambulans icin bile olsa kırmızı ışığı geçmemek gerekiyor. Birinin hayatını kurtarmak için başkasının hayatını tehlikeye atmak mantıklıdır değil.
    https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/...ekkur-27383304
    Metela bunu beğendi.

Uygulama yanlış.
    Kırmızıda geçtin diyelim, kavşakta başka kazaya sebep oldun ozaman verdiği linkteki gibi bir teşekkür yazısı gelir miydi acaba?
    Elbette ambulansta taşınan hastanın canı kurtulsun isteriz ama bu şekil de değil.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Ben yıllar önce ambulansa yol verirken EDS olan yerde kırmızıda geçmek zorunda kaldım. Geceydi ve flash patlamıştı... ama ceza gelmedi
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Robinson_C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 125 R
    Emniyetin açıklaması vardı bu konuda böyle bir durumda kameraların başında sürekil görevli memur var dediler ceza kesmiyoruz dediler ama ceza gelirse itiraz edersiniz,
    Herif Manyak Yüzünden Belli,

Motosikleti
    ...........!
    Kesinlikle yanılıyorsun. Ambulans, itfaiye, polis bu tip araçlarda bunun için Flaşör ve metrelerce öteden duyulabilen sirenleri var.

Bu sesi duyduğunda kavşak olsun düz yol olsun, çevreyi kontrol edip Acil durum araçlarına yol vermeyen kişi suçludur.

O siren sesini de duymamak art niyettir zaten.
    skucukyazici bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ambulans geçiyor. Sonuçta siten çalındığı için kavşaktaki diğer araçların geçiş yapmaması gerekir.
    Fakat ambulans kavşağa körleme dalamaz, siren yol istemek içindir , gene de trafiği kollamak ve yol verilmezse durmak zorundadır ambulans, kaza olursa da suçlusu Ambulans şoförüdür.

Motosikleti
    ...........!
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fakat ambulans kavşağa körleme dalamaz, siren yol istemek içindir , gene de trafiği kollamak ve yol verilmezse durmak zorundadır ambulans, kaza olursa da suçlusu Ambulans şoförüdür.
    Zaten herkes bunun farkındadır. Sonuçta buna "Kontrollü Geçiş" deniyor.

Dediğin gibi bu tip araçlar trafiği kontrol edip "güvenli" bir şekilde görevini "en hızlı" şekilde yapmakla yükümlüdür.

Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle yanılıyorsun. Ambulans, itfaiye, polis bu tip araçlarda bunun için Flaşör ve metrelerce öteden duyulabilen sirenleri var.

Bu sesi duyduğunda kavşak olsun düz yol olsun, çevreyi kontrol edip Acil durum araçlarına yol vermeyen kişi suçludur.

O siren sesini de duymamak art niyettir zaten.
    Güzel detay.
    Ya duyma engeli olan biriyse, yakında başka yüksek ses kaynağı varsa
    Ya yaz gunu ise
    Ne duyulur ne de görülür
    Avrupa da durum birçok ülke de uygulama farklı ve buna şahsen tanık oldum.
    Trafik kurallarının bile, yasa yapıcılar tarafından tam anlaşıldığına inanmıyorum.

Aklıma eskilerden bir haber görüntüsü geldi.
    Trafik kazasında ağır yaralanmış birini köşede buldukları bir demir saçın üstüne yatırıp, üstü açık bir bmw arabaya yan koyup hastaneye götürmüşlerdi.

Motosikleti
    ...........!
    Güzel detay.
    Ya yaz gunu ise
    Ne duyulur ne de görülür
    Trafik kurallarının bile, yasa yapıcılar tarafından tam anlaşıldığına inanmıyorum.

Trafik kazasında ağır yaralanmış birini köşede buldukları bir demir saçın üstüne yatırıp, üstü açık bir bmw arabaya yan koyup hastaneye götürmüşlerdi.
    Haklısın, inan haklısın.

Fakat duyma engeli veya yüksek ses varsa bunun için flaşör yapılmış. Çevresini kontrol etmeyen aynasına bakmayan sürücüye zaten ehliyet verilmemeli.
    Görme engelli biriyse buna yapacak zaten birşey yok zaten araç kullanamaz.

Dış ülkeleri bilemem fakat acilen hastaneye veya daha özel birime(yanık mikrocerrahi) yetiştirilmesi gereken hasta arkadaşlarımız oldu.

Ambulansı fark etmeme veya Ambulansa yol vermemenin bir mazereti olamaz.

Bunu sadece bu tip olayları yakından gören veya yaşayanlar bilir.
    Anlatmak istediğim bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:41 ----------

Ek olarak keşke yetkim olsa şu orta refüj çiçeklerini kaldırır orayı ambulans yolu yapardım.
    Teknoloji de zaten var ambulansın yaklaştığı tüm ışıklar da ambulansa yeşil diğerlerine kırmızı yanmasını sağlamak çok zor olmasa gerek...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Yahu şurda kaç tane kırmızı ışık cezası yiyen motorcu var ben kırmızıda geçmem ama görüyorum sürekli şu paket ilerin kırmızıda durduğunu görmedim, ceza Yemen çok düşük bir ihtimal

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Burada ambulans ve itfayenin yüksek süratte yol aldığına, durup beklemeden kavşağa atladığına hiç şahit olmadım. Bilakis çok sakin ve temkinli gidiyorlar. Ancak siren ve ışıklar açık. Herkes siren duyduğu anda durup, mümkün olduğunca yolun kenarına çekiyor, varsa kaldırıma çıkıyor. Işık ve trafiğe takılmadığı için de ambulans hem çabuk, hem de güvenli şekilde yerine ulaşabiliyor... Ve tepki süreleri acaip kısa. 911'i aradıktan sonra 5 dakika içinde ambulans, polis, itfaye ve çekici neredeyse aynı anda peydah oluveriyor.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Güzel detay.
    Ya yaz gunu ise
    Ne duyulur ne de görülür

Inanmiyor olmaniz o kurallara uyma zorunlulugunu kaldirmiyor. Evet 1983 yilindan kalma trafik kanununa eklemeler/cikarmalar yaparak ilerlemisiz ama yine de uymak zorundayiz.

Karayollari Trafik yonetmeligi [1]

Madde 142- Geçiş üstünlüğü bulunan bir aracın duyulur veya görülür bir işaretini alan ve araç sürücüleri bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlamak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak ve bu araçlar tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

Bir kavşakta iken böyle bir işaret alan araç sürücüleri derhal kavşağı boşaltmak ve gerekiyorsa emniyetli bir mesafe uzaklaştıktan sonra geçişi engellemeyecek şekilde durmak ve geçiş üstünlüğüne haiz araçlar tamamen geçinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler.

Isik/ses ile ilgili olarak yasa yapici kurallari yonetmelikte belirtmis.

"
    1) Işıklı uyarı işareti,

Ambulanslarda, organ ve doku nakil araçlarında, trafik ve genel zabıtaya ait araçlarda mavi-kırmızı veya mavi, Karayolları Genel Müdürlüğünün sadece trafik hizmetlerine tahsis edilen araçlarında mavi, itfaiye ve afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlarda kırmızı renk ve ışık veren ve normal hava şartlarında 150 metreden görülebilen, dönerli veya aralıklı yanıp sönen lambalı cihazlardır.

2) Sesli uyarı işareti,

Araçların üzerinde veya görülmeyen kısımlarında bulunan canavar düdüğü, siren veya çan gibi en az 150 metreden duyulabilecek şekilde ses çıkaran cihazlardır.

Sesler, afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçlarda devamlı aynı notadan, diğerlerinde değişik notaların seslendirilmesi şeklindedir.
    "

Bunlari ayni anda duy(a)mayan gor(e)meyen arac kullanmasin zaten trafikte.

[1] https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?M...evzuatTertip=5

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    2 şeritli yolda sağa sola çekildimi araçlar zaten ambulans geçebiliyor bunun için ışıkta geçmeye gerek yok.Ben ceza yazılan görmedim ama şimdiye kadar

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)