Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaza anında neden hemen kontak kapatılıyor ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    YakupAlp_01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt125
    Merhaba değerli abilerim az önce 06Doruk adlı bir motovloggerin kaza anını izledim daha doğrusu videolarını izliyordum ve kaza yaptığını gördüm ve motordan düştü direk kontağa koşup hemen kapattı sadece bu abimiz değil tüm kişiler öyle neden kapatiyorlar kapatmazsak ne olur ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:35 ----------

Yokmu cevap

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Kaza anında ne kadar hasar alındığı motosiklete bakmadan anlasilamayacagi için önce kontağı kapatıp yağ akmasına karşı motosikleti benzin akmasına karşı hem motosikleti hem kendinizi sağlama almış oluyorsunuz. Motosikletin yatık vaziyette çalışması da iyi yaglanmamasi sebebiyle ek hasara sebep olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:55 ----------

Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletin yatık vaziyette çalışması da iyi yaglanmamasi sebebiyle ek hasara sebep olabilir.
    Bundan emin değilim
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı YakupAlp_01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba değerli abilerim az önce 06Doruk adlı bir motovloggerin kaza anını izledim daha doğrusu videolarını izliyordum ve kaza yaptığını gördüm ve motordan düştü direk kontağa koşup hemen kapattı sadece bu abimiz değil tüm kişiler öyle neden kapatiyorlar kapatmazsak ne olur ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:35 ----------

Yokmu cevap
    Bosuna benzin yakmasin diye kapatiyor tabiki.

Motosikleti
    MT 25
    Hem yukarıdaki sebeplerden hem de olası sıkışmaların önüne geçilebilmesi için gerekli bence.

Yan yatan motosiklette arka tekerlek yere temas etmediği durumda motor stop etmez ve çalışmaya devam eder. Genelde viteste kaldığı için tekerlek hareket halindedir. Ola ki olay yerinde biri tekerleğe veya zincire dokunursa ciddi zarar görebilir veya bilinçsiz biri motosikleti kaldırmaya kalktığında arka tekerlek yere değdiği an elinden fırlayıp ikinci bir kazaya yol açabilir. Karbüratörden akan benzinin olduğu yerde ateş olmadan tutuşması zor ancak yine de sıcak motora fazla benzin akıtmamak lazım. Bunun için motoru dik konuma getirmek gerekiyor. Yatay pozisyonda yağlama az olsa da hemen motora zarar vereceğini sanmıyorum. Zarar verse bile kaza yapan yada tanıkların aklına bunun geleceğini sanmıyorum.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Scooterlarda denge sensorunden dolayi otomatik kapaniyor diye biliyorum. Benim eski scooterin denge sensorunu iptal etmisler benden onceki sahipleri. Ilk kazamda hava filtresinin oldugu kisim yaglandi, motor yaginin bir kismi yere akti. Calismaya devam etse yagi bitirebilir, zaten 1 lt aliyordu.

Motosikleti
    Yamaha Mt125
    Cevap veren tüm abilerime sonsuz tesekkur ederim merakımı giderdiginiz için

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Bahsettiği video bu galiba. 6.dk'da gerçekleşiyor. (herkeste videocu olmuş.)

arkadaş motoru yatırmıştı. Hafif bir şekilde. Hızıda düşüktü. Tam arka teker ayağına denk gelmişti ve teker patinaj çekiyordu ayak bileğinin üstünde. Allahtan bot vardı birşey olmadı. Bot olmasa, hasarsız atlattığımız düşmeyi, iyi bir yanıkla ödeyecekti. MEsela orada da daha motoru ve çocuğu kaldırmadan direkt kontağı kapatmak gerek.
    hahha, öyle bir anlattım ki. Sanki ayağının üstüne motoru kaldırıyormuşuz falan.
    Kapatın işte kontağı. nedeni yok.
    En basiti, yağ pompası boşta kalır. motor yağlama yapmaz, yatak sarar. Nedeni bu

Motosikleti
    Yamaha Mt125
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiği video bu galiba. 6.dk'da gerçekleşiyor. (herkeste videocu olmuş.)
    https://www.youtube.com/watch?v=GOyjBVEBHx8

arkadaş motoru yatırmıştı. Hafif bir şekilde. Hızıda düşüktü. Tam arka teker ayağına denk gelmişti ve teker patinaj çekiyordu ayak bileğinin üstünde. Allahtan bot vardı birşey olmadı. Bot olmasa, hasarsız atlattığımız düşmeyi, iyi bir yanıkla ödeyecekti. MEsela orada da daha motoru ve çocuğu kaldırmadan direkt kontağı kapatmak gerek.
    hahha, öyle bir anlattım ki. Sanki ayağının üstüne motoru kaldırıyormuşuz falan.
    Kapatın işte kontağı. nedeni yok.
    En basiti, yağ pompası boşta kalır. motor yağlama yapmaz, yatak sarar. Nedeni bu
    Evet evet dediğim video bu :D

Modern motosikletlerin zaten hepsinde düşme anında ateşlemeyi kesmek için eğim sensörü mevcut. Bunun amacı hem güvenlik(yangın, hareketili parçalar vs.) hemde motor yatay konumda hiç yağlama yapmadığı için motorun zarar görmesini engellemek. Yağ pompası, yağı karterin en alt noktasından tek bir yerden çeker. Bu sebeple yatay pozisyonda yağlama olmaz.
    brkkrtt bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    ABS'nin engelleyebilecegi bir kaza daha...

Bu arada yaglama sistemi kartersizse (dry sump) motor yan yatsa bile yaglamaya devam eder

Belli açıdan sonra onlar da yağlama yapmaz. Sonuçta yağ rezervuarı ayrı olsada pompa her zaman en aşağıdan çeker.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS'nin engelleyebilecegi bir kaza daha...

Bu arada yaglama sistemi kartersizse (dry sump) motor yan yatsa bile yaglamaya devam eder
    uzun bir viraj düşünsek 250 300 metre falan motor maksimum yatış açısında viraj çıkışına kadar dönse sürekli o zaman ne olur ?
    yatış açısı atıyorum 55-60 derece olacak

Merkezkaç kuvvetinden dolayı bir sıkıntı olmaz.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşlar zaten işin teknik boyutunu güzelce anlatmışlar, bana da sanki kaza sonrası insanın canıyla cebelleşirken o hengamede gundinin tekinin motoru çalmaya yeltenmemesi adına kontak kapatılır, anahtar çıkarılır gibi geliyor.

Motosiklet az yaksın diye, durduğu yerde çalışırsa giderken 100km de 4lt yakıyorsa atıyorum yatık halde 100km de kaç lt yakar kestiremeyiz çünki km yapamıyoruz :D

kaza anında motor devrildiğinde motorun yağlanamaması,çalınma riskine kadar bir çok fikir beyan edilmiş.Video'dan bağımsız olarak söyleyebilirim ki yağ pompasının görevini yapamaması , çalınma riski,yakıt sarfiyatından daha büyük bir risk var .Kaza yapan ,yan yatan motorların yakıt şamandıraları takılı kalabiliyor.şamandıranın takılı kalmasıyla yakıt tahliyeden boşalır.en önemli faktör yangın riskidir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben teknik sebeplerden değil yerde devrilmiş halde hala calısır halde durdugunda sinirimi bozdugu sanki cok daha hasar alacakmıs hissi verdiği için kapatmıstıöm

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    bu kadar basit kazada kötü olmuş sadece taksi değil bütün araçlar frene basmış hepsinde stoplar yanıyor biraz daha dikkatli olsa cillop gibi kurtarırmış biraz da bu tarz kazalar sanırım arkadaşın video çekerken dikkatinin dağıldığından oluyor o an ne desem ne yapsam modu oluyor ister istemez birde hyosung kullanmışlığım frenleri çok saçma yerde kitleyen bir motor kendisi abs olsa muhtemel kurtarırdı gibi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)