Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

istop ettiğimde gelen sesler

Motovento
    REKLAM ALANI
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sibop; Siboptur, subapta supabtır. Bunda Külbütorun hiç bir suçu yoktur Bende Egzos diyordum burada apaçinin biri egzoz diye doğrusunu öğretti Olur böyle şeyler.. Ne demiş Neşet Ertaş; "Tel kırılsın, gönül kırılmasın"
    TDK sozlugunde egzoz yazilmis, aslinda o da yanlis Ingilizce okunusuna gore degerlendirirsek Ama daha Turkce oldugunu dusundugumuz "poğaça" 'yi bile ulkede duzgun yazan az kisi olunca, ingilizce'den gelme kelimeleri biraktim ben

https://en.wiktionary.org/wiki/exhaust
    IPA'ya gore okunusu /ɪɡˈzɔːst/
    tarikcapar bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TDK sozlugunde egzoz yazilmis, aslinda o da yanlis Ingilizce okunusuna gore degerlendirirsek Ama daha Turkce oldugunu dusundugumuz "poğaça" 'yi bile ulkede duzgun yazan az kisi olunca, ingilizce'den gelme kelimeleri biraktim ben

Ah sen bir de stepne nin çeşitlerini bilsen..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de sandvic var tabii

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Bu kadar atışmadan sonra merak ettim, TDK'nın sözlüklerine baktım.
    Herkes TDK'ya atıfta bulunmuş. Ama kimse bakmamış.
    Üstelik kelime de İngilizce değil, Fransızca kökenliymiş.
    Bunlar da örnek kullanımları.

TÜRKÇEDE BATI KÖKENLİ KELİMELER SÖZLÜĞÜ
    stop
    Fransızca stop
    1. Dur!: § "Ama tam fırtınanın ortasında depozitonun motoru stop etti." -Halikarnas Balıkçısı, Deniz Gurbetçileri, 92; § "Yalnız bi kez motor stop etti."-Aziz Nesin, Seyyahatnâme, 71. 2. Telgraf ve telefonla olan haberleşmelerde cümleleri birbirinden ayırmak için kullanılır: § "Haftalardır haber alamıyorum stop. Meraktayım stop." -Pınar Kür, Bitmeyen Aşk, 213.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu başlık altında geçen kelimelerin hiç biri onunla yarışamaz. Hadi diğerlerinin okunuşla alakalı bir yanlış söylenme durumu var da, ''işletme'' nedir ya veya ''istetme''?

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Annem, 52 yaşında. Yazışırken, "değil" yazması gerekirken, hala daha "deyil" yazmakta. Çok kere söylemişimdir, hala deyil yazar. "yağlı" diyecek mesela, "yavlı" der. Sebebini de çok kuran okumaya bağlar. Canım anneciğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:51 ----------

Alıntı figoksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar atışmadan sonra merak ettim, TDK'nın sözlüklerine baktım.
    Herkes TDK'ya atıfta bulunmuş. Ama kimse bakmamış.
    Üstelik kelime de İngilizce değil, Fransızca kökenliymiş.
    Bunlar da örnek kullanımları.

TÜRKÇEDE BATI KÖKENLİ KELİMELER SÖZLÜĞÜ
    stop
    Fransızca stop
    1. Dur!: § "Ama tam fırtınanın ortasında depozitonun motoru stop etti." -Halikarnas Balıkçısı, Deniz Gurbetçileri, 92; § "Yalnız bi kez motor stop etti."-Aziz Nesin, Seyyahatnâme, 71. 2. Telgraf ve telefonla olan haberleşmelerde cümleleri birbirinden ayırmak için kullanılır: § "Haftalardır haber alamıyorum stop. Meraktayım stop." -Pınar Kür, Bitmeyen Aşk, 213.
    Rica ederim . Ben sadece stop olması gerektiğini söyleyerek kuyuya taş atmış oldum kelimenin hangi dilden geldiğini bilmiyorum. Güüüzelll kaynaklı bilgi için teşekkürler.
    alp_tunay bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25, Versys650, GV250 (Satıldı) Çinlilere muhtaç
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üf bu forumda sizin gibilerden bıktım. Ben telefondan foruma giriyorum ve "mükemmel" bir şekilde imla yazım kurallarına uyuyorum gibi bir iddiam yok. O halde "Türkçeden" yazarken ne yazdığınıza da dikkat edin bari birine gözünüzün üstünde kaşın var derken
    Asıl ben bıktım sizin gibilerden. Konuyu açan kişi merakından birşey sormuş. Sanki Türk dili ve edebiyatına (ki özellikle İngiliz filolojisi sanırım) atıfta bulunmuş gibi alakasız sözler... Yahu burası motosiklet forumu. Ben de hep telefondan yazıyorum. Soran kişinin sorusuna cevabınız varsa söyleyin yoksa susun. Sizin gibiler yüzünden (alakasız cevaplar okumaktan sıkıldığımdan dolayı) foruma giriş sürem azaldı. Yok stopmuş, yok istopmuş. Vaktiniz bol sanırım alakasız şeylerle uğraşmaya.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:27 ----------

Alıntı Zeybeks adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asıl ben bıktım sizin gibilerden. Konuyu açan kişi merakından birşey sormuş. Sanki Türk dili ve edebiyatına (ki özellikle İngiliz filolojisi sanırım) atıfta bulunmuş gibi alakasız sözler... Yahu burası motosiklet forumu. Ben de hep telefondan yazıyorum. Soran kişinin sorusuna cevabınız varsa söyleyin yoksa susun. Sizin gibiler yüzünden (alakasız cevaplar okumaktan sıkıldığımdan dolayı) foruma giriş sürem azaldı. Yok stopmuş, yok istopmuş. Vaktiniz bol sanırım alakasız şeylerle uğraşmaya.
    Yemin ederim insan sizin gibi boş insanlar yüzünden foruma cevap yazmaya korkuyor. Tekrar bakıyorum ne yazdığıma. Acaba imla hatası var mı? Yahu bu forumun amacı bu değil. Eğitim düzeyi cok farklı kişiler var bu forumda. Gidiniz kendinizi başka forumlarda ispat etmeye çalışınız. Birşey ispat etmeniz gerekiyorsa bu forumda ispat edilmesi gereken tek şeyin motosiklet! olduğunu düşünüyorum.

Motosikleti
    MT-25

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:27 ----------

Yemin ederim insan sizin gibi boş insanlar yüzünden foruma cevap yazmaya korkuyor. Tekrar bakıyorum ne yazdığıma. Acaba imla hatası var mı? Yahu bu forumun amacı bu değil. Eğitim düzeyi cok farklı kişiler var bu forumda. Gidiniz kendinizi başka forumlarda ispat etmeye çalışınız. Birşey ispat etmeniz gerekiyorsa bu forumda ispat edilmesi gereken tek şeyin motosiklet! olduğunu düşünüyorum.
    Hahahaha İngiliz filolojisi dedi.
    Ben istop değil, doğru kelime stop diyince kendimi ispat ettim değil mi, sizin gibi boş bir kafaya göre, haklısınız.
    alp_tunay bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25, Versys650, GV250 (Satıldı) Çinlilere muhtaç
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hahahaha İngiliz filolojisi dedi.
    Ben istop değil, doğru kelime stop diyince kendimi ispat ettim değil mi, sizin gibi boş bir kafaya göre, haklısınız.
    Evet İngiliz filolojisi dedim. İngilizce kelime olduğunu düşündüm. İyi derecede İngilizcem ve Almancam, başlangıç seviyesinde Rusçam var. Fransizca sanırım kelime hata ettim galiba. İnanın size ayıracak ne vaktim var ne sabrım... Bu forumda da, normal yaşantıda da zaten size cevap vermezdim. Ancak açılan konunun çözümünü merak etmeme rağmen konuyu baltaladığınız için dayanamadım, muhatap aldım. Lütfen konuları baltalamak yerine yardımcı olmaya çalışınız. Lütfen cevap yazmanıza gerek yok. Tamam siz haklısınız.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Evet İngiliz filolojisi dedim. İngilizce kelime olduğunu düşündüm. İyi derecede İngilizcem ve Almancam, başlangıç seviyesinde Rusçam var. Fransizca sanırım kelime hata ettim galiba. İnanın size ayıracak ne vaktim var ne sabrım... Bu forumda da, normal yaşantıda da zaten size cevap vermezdim. Ancak açılan konunun çözümünü merak etmeme rağmen konuyu baltaladığınız için dayanamadım, muhatap aldım. Lütfen konuları baltalamak yerine yardımcı olmaya çalışınız. Lütfen cevap yazmanıza gerek yok. Tamam siz haklısınız.
    Acikcasi kendi adima mukemmel Turkce beklemiyorum kimseden ama motosiklet ehliyeti alan birinin Turkce okuyup yazabilmesini, imla isaretleri (ozellikle virgul) nasil kullanilir, buyuk/kucuk harf nasil kullanilir bilmesini bekliyorum. Sonucta manavdan almadi o ehliyeti, yazili bir sinava girdi. Size bir kac ornek gosterebilirdim ama kimseyi direkt hedef almak bana gore degil bu konuda. Adam bir kamyon yazi yazmis, icinde 1 (bir) tane bile isaret yok.

Forumun amaci motosiklet olabilir ama benimle ayni yolda, ayni trafik isaretlerini/yazilarini okuyacak adamlardan da ilkokul Turkce yetenegi beklemek hakkim diye dusunuyorum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Bu Konu MT Site Yönetimi Tarafından Kapatılmıştır.
    Sebep:  İkili tartışmalar ve konunun amacından sapması.
     Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
     Foruma üye olan herkes forum kurallarını kabul etmiş sayılır.
     Forum Kurallarını okumak için tıklayın..
     Şikayetleriniz için tıklayın

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)