Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Zincir Yağları ( Yaz - Kış )

Motovento
    REKLAM ALANI
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar zahmet etme, sözün yeter sağolasın

Gruba paylaşayım dersen youtube'tan falan izlemek isteriz. Bunun 40.000 versiyonunu da merak ederiz. Amme hizmeti olur.
    videodaki gibi kontrol etmeye çalıştım.

detaylı bi bilgi olması açısından şöyle sıralıyorum.

motor 24 binde alındı ve 26-27 bin olana kadar alındığı zincirle kullanıldı.
    27 binde zincir dişli seti değiştir "did o ring ve esjot dişli seti"
    30-32 bin gibi yağlama sistemi takıldı
    motor şuan 52 binde

videodaki gibi zinciri kontrol ettiğimde zincirde biraz bollaşma olduğu aşikar.
    ama motosiklet orta sehpada iken ki zincir bolluğu videodakinden fazla gibi geldi bana.
    belki az da olsa bi germe istiyor olabilir.
    Cyan bunu beğendi.
    since 1987

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her motosiklette bu hesap tutmayabilir. Zincir fiyatı 700 Tl olup ön-arka dişli setinin 300 TL'ye alınabildiği durumlarda bu hesap geçerli olur.

NC kullandığım için onun üzerinden konuşacağım:

Piyasada en ucuz dişli set 500 TL diyelim. Çok detaylı araştırma yapmadım, geçen sene en ucuz olduğunu görüp satın aldığım Wemoto üzerinden fiyatlar aşağıdadır. Ürün+Vergi+Kargo 500 TL civarı yapıyor.
    https://www.wemoto.com/bikes/honda/nc_750_s/15/picture/sprocket_rear_-_jt
    https://www.wemoto.com/bikes/honda/nc_750_s/15/picture/sprocket_front_-_jt
    Not: RK marka dişliler de yerli sitelerde hemen hemen aynı fiyatlarda.

Zinciri de DİD aldığımızı varsayalım. 700-800 TL civarında. Ben de sizin gibi 700 TL olarak hesapladım.

Sizin hesabınız şu şekildeydi:
    https://i.hizliresim.com/y7glNx.png

NC için DID zincir kullandığımızda ve dişli setinin 500 TL olduğunu dikkate aldığımızda hesap bu şekilde:
    https://i.hizliresim.com/rHrp6o.png

NC için CZ zincir kullandığımızda ise:
    https://i.hizliresim.com/JyzSpY.png

Yani sizin hesabınıza göre benim tezim %2 zarar ediyor. Fakat NC'nin dişli setinin fiyatını dikkate aldığımızda ben %5 karlı oluyorum. Üstüne DID değil de CZ zincir kullandığımızda kar %18'e çıkıyor.

Tabi bunlar tamamen tahmin. Gerçekler, yaşayacaklarımız, bize çok daha farklı kar ya da zararlar çıkarabilir.

Bu arada CZ zincirin 20.000-30.000 km'ler dayanacağı ile ilgili bir iddiam yok. İlk kez satın aldım, deniyorum. Oturduk hesap yapıyoruz işte. İşler bu sıralar biraz sakin
    500TL NC dişli seti için pahalı sanki, ben geçen seneki fiyatlar üzerinden yapmıştım, CB500F için geçen sene dişli seri 330TL idi...

Doğrudur, hesap +/- değişebilir ama uzun vadede bile farklar çok fazla değil, o sebeple komple değiştirmek en güzeli olur. Kafada şüphe kalmaz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:58 ----------

Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    videodaki gibi kontrol etmeye çalıştım.

detaylı bi bilgi olması açısından şöyle sıralıyorum.

motor 24 binde alındı ve 26-27 bin olana kadar alındığı zincirle kullanıldı.
    27 binde zincir dişli seti değiştir "did o ring ve esjot dişli seti"
    30-32 bin gibi yağlama sistemi takıldı
    motor şuan 52 binde

videodaki gibi zinciri kontrol ettiğimde zincirde biraz bollaşma olduğu aşikar.
    ama motosiklet orta sehpada iken ki zincir bolluğu videodakinden fazla gibi geldi bana.
    belki az da olsa bi germe istiyor olabilir.
    Eyvallah, bu kontrolu zincir gerginliği düzgün ayarlanmış ve motosiklet yan ayakta iken yapmak en uygunu. En kritik kontrol arka dişlideki, orada gevşeklik varsa geçmiş olsun; ömrü bitmiş zincir kullanıyorsunuz.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ula ayda 1 zincir yağlayacam diye de onla mı ugrascam. zinciri yağlamak zaten 20 saniye sürüyor. o sistemi kuracagım vakiti bölsem 30 senelik zincir yağlama süremden fazla olur
    Dostum biraz da yaptığın km ile de ilgili, Sym Wolf varken ayda minimum 3000 km yapıyordum. Wolf varken otomatik zincir yağlama kullansam süper olurdu, haftada 2 defa yağlama, 1 defa temizleme yapıyordum. Lakin ayda 500-600 km keyfe keder sürüyorsan klasik temizleme ve yağlama yapılır,sıkıntı olmaz.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı Ogretmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimisi forumları bilgi almak için kullanır ( benim gibi ) gerekirse 10 kerede sorarım 20 kerede sorarım. Bundan 3 4 ay sonra bir daha konu açıp yine sorup güncel bilgileri alacağım.

Kimisi ise forumları sadece milleti trollemek, dalga geçmek, alay etmek, laf atmak vs gibi işler için kullanır. Çünkü başka işleri yoktur. Oysa ki çok kolaydı ( şu zinciri kullandım iyiydi bu zincir kötü gibi yorum yapabilmek ) Ama daha zor olanı seçip bir insan ile dalga geçmeyi seçmek ... Size tavsiyem ... Neyse tavsiye falan vermiyorum.
    Karar ver ? Hangi zincir iyi diye mi soruyorsun , hangi zincir yağı iyi diye mi ?
    Üşenmeyip sende yazdığım mesajları okusaydin bildiklerimi yazmayı sevdiğimi sende görürdün, ilk mesajına dönersek, ya piyasadaki her yağı kullanmissin performans alamadığını söylemişsin, nasıl olcumledigini merak ediyorum onu da geçtim birde baştan pazarlik otomatik yağlama onermeyin, 90 numara onermeyin, Eeee ne demelerini bekliyorsun? Bı Cinci hocaya git zinciri okuyup üflet 50bin km hiç yaglamadan kulllanirsin mi diyecekler 🤣. Ben buna tepki veriyorum.

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karar ver ? Hangi zincir iyi diye mi soruyorsun , hangi zincir yağı iyi diye mi ?
    Üşenmeyip sende yazdığım mesajları okusaydin bildiklerimi yazmayı sevdiğimi sende görürdün, ilk mesajına dönersek, ya piyasadaki her yağı kullanmissin performans alamadığını söylemişsin, nasıl olcumledigini merak ediyorum onu da geçtim birde baştan pazarlik otomatik yağlama onermeyin, 90 numara onermeyin, Eeee ne demelerini bekliyorsun? Bı Cinci hocaya git zinciri okuyup üflet 50bin km hiç yaglamadan kulllanirsin mi diyecekler ��. Ben buna tepki veriyorum.
    çok gereksiz bir insansın. Faydadan çok zararın var.
    Sürüş eğitimleri alın. Kendinizi asla yeterli görmeyin. Her zaman Ham'ız ve pişmeye ihtiyacımız olacaktır.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı Ogretmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok gereksiz bir insansın. Faydadan çok zararın var.
    İnsan yaftalamaya meraklı bir aciz daha Yav he he
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Gaz yağı ve motul C2. Fazla kafa yormaya gerek yok.
    Ogretmen bunu beğendi.

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan yaftalamaya meraklı bir aciz daha Yav he he
    yaftalama yapan sensin. başlığımın altına demediğini bırakmadın. yardım eden bu kadar insan var ve sana gerçekten ihtiyaç yok. Foruma fayda sağlamak için değil. insanlara hakaret edip rahatlamaya çalışan yalnız birisin. ( yav he he ) diyecek bir yaşta olduğuna göre ve saygısız tavırlar sergileme devam ettiğine göre daha fazla muhattap olmaya da gerek yok
    Sürüş eğitimleri alın. Kendinizi asla yeterli görmeyin. Her zaman Ham'ız ve pişmeye ihtiyacımız olacaktır.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    zaten olması gerekeni yapıyormuşsunuz aynısına devam edin...

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Tartışmadan uzaklaşıp, başlıktaki konuya geleyim;

Öncelikle Zincir olayında gözle kontrol esastır. Zamandan bağımsız bir olaydır zincir bakımı.

2 ay boyunca hiç zincire bakım yapmadığım oldu. Kapalı otoparkta park ettiğim motorumu yazın haftada 1 çıkarıp 40-50 km gezinip geldim. 2 ay sonunda 350 km kadar yol yaptım ve zincirimi yağladım.

Geçtiğimiz haftasonu yağmur vardı. 1 gün önce zincir temizliğini ve yağlamasını yapmıştım. Yağmurda 60 km lik bir sürüşün ardından zincirip pislendi. Eve döndüğümde sadece 1 gün önce ve 60 km önce yapmış olmama rağmen tekrar zinciri temizleyip yağladım.

Zinciri kışın 75 numara şanzıman yağı ile, yazın 90 numara şanzıman yağı ile yağlıyorum. 1 litre yağ o kadar uzun süre gidiyor ki kaça aldım unuttum.

Temizlik gaz yağı ile.

Tercih meselesidir. Paranız varsa spreylerden alın. Ben zincir bakımına "gereksiz" çok para vermek istemiyorum. Gazyağı ile temizlik + şanzıman yağı ile yağlayıp ortalama 1 set zinciri 40 bin km kadar kullanıyorum.
    Ogretmen bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Ben motul c2 falan deneyeyim diyorum da kutusu 60 lira zincirim de 60 lira.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motul c2 falan deneyeyim diyorum da kutusu 60 lira zincirim de 60 lira.
    Yukarıda yazdım işte
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Kawasasaki ZX-6R

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)