Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Sattığım motorum yeni sahibinde arıza yaptı.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

16.06.20 tarihinde bir bayiden 2015 model 2.el olarak satın aldığım motorsikletimi belirlediğim Türkiye turumdan sonra 14.09.20 tarihinde sattım.
    Motorsikletimin bildiğim kadarıyla 5.sahibi olarak 6.sahibine sattım.Satış işlemleri alıcının şehir dışından gelmesi ve duyu organlarıyla kontrolleri sonucu tamamlandı.Ertesi gün beni arayarak motorun kol çıkardığını çok büyük masraf yarattığını söyledi.Vicdanen çok üzülmüş şekilde kendisine yardımcı olmaya çalışmama rağmen motorun şuan ki km'sini bilmediğimi ve nasıl bir şekilde kullanıldığınıda bilmediğimi ilettim.Kendisi motorun iadesi ve ödediği parayı geri almak için avukata başvurmuştur.Kendisine motorun kol çıkaracağını benim bilemeyeceğimi ve bunun satmasaydım bendede olabileceğini yada olmayacağını bilmemizin mümkün olmadığını ilettim.
    Değerli forum üyeleri daha önce başına böyle bir olay gelenlerden yorumlarını ve bilgilerini rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Çok büyük ihtimalle kendisi ekspertiz yaptırmadığı için eline bir şey geçmeyecek.
    Ayıplı mal satmayla ilgili bir işlem yaptırabilir mi abilerden gelecek cevabı bende merak ediyorum.

Merhaba,
    Ayıplı mal dediğiniz noktayı tam olarak anlayamadım fakat,motorumu çalışır yürür durumda ve kendi sürüşlerine istinaden benden satın aldılar.Kendi isteklerine bağlı ekspertiz yaptırmamalarıda alıcının insiyatifinde olduğunu düşünüyorum.
    Daha sonrasında motorun böyle bir sorun çıkaracağını bilmek sanırım ölümü bilmek gibidir.

Ayıplı mal kısmında bilgilendirebilirmisiniz?

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Motosiklet nedir ? " Kol çıkarma " diyince aklıma hep CBR 250R geliyor, farklı bir model mi ? merak ettim.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motorsiklet triumph daytona 675 headersların arkasında kalan blok kısmında koca bir delik ve koca bir çatlağı mevcut fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax250
    hukuki anlamda size olacak bir sey yok.. noter satısını yaptıktan sonra satış sözleşmesinde kendi rızasıyla görerek begenerek vs vs aldığını beyan etmiş oluyor zaten..

vicdani olarak derseniz de size kalmış bir durum...

gecmiş olsun..

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Tam olarak bilmiyorum ama devir ve satış işlemlerinde motorlu araçlar: "o anki "haliyle" kabul ediliyor sanırım.
    Sizin verdiğiniz ama yanlış bilgiler ayrı (boyasız denen aracın boyalı çıkması gibi).

Kaldı ki yeni sahibinin nasıl sürdüğü, zorlayıp hasar yaratmadığı da kanıtlanamaz; dolayısıyla mahkeme olsa bile bir şey çıkmayacaktır.
    Fakat dediğim gibi konunun uzmanı değilim; son kanuni durumu ve haklarınızı siz yine de bir avukata danışın.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    3 ayda motora ne yaptığı belli değil.Sen normal sürdüm diyorsan normal sürmüşsündür.Uğraştırır ama bişi çıkcağını sanmam

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 ayda motora ne yaptığı belli değil.Sen normal sürdüm diyorsan normal sürmüşsündür.Uğraştırır ama bişi çıkcağını sanmam
    Hocam abimiz bayiden 3 ay önce almış. 2 gün önce satmış. dün kol çıkarmış. Ufak bi yanlış anlaşılma olmuş sanırım.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam abimiz bayiden 3 ay önce almış. 2 gün önce satmış. dün kol çıkarmış. Ufak bi yanlış anlaşılma olmuş sanırım.
    Aynen reis yanlış okumuşum.Pardon.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    son değişiklerden sonra exper raporunu bile noter soruyor diye biliyorum. hatta tse onaylı experler var ve yüksek fiyat ilstiyorlar sırf bu nedenden.. onların verdiği belgeyi mahkemeye sunabiliyorsun ama diğerlerini geçersiz sayıyor.. satış 2 gün önce olduğu için başınız ağrıyabilir.. fakat mahkemelik olsanız bile bilirkişi motorun kol çıkarmasından sizi sorumlu tutmayabilir.. yüksek devirli makinayı ikinci el alırken kol çıkarmama garntisini kimse veremez bana göre (servis veya exper olarak)

daha önce başımdan böyle bir olay geçti, avukata verdiyse işin sonunda 3 şıkkın var.
    Motosikleti sorunsuzuyla değiştirmek
    motosikletin bedelini alıcıya tamamen ödemek
    motosikletin bütün onarım masraflarını ödemek.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    bilgisiz insanların bilgili gibi yorum yapmaları beni biraz güldürüyor...
    dostum, bu konu başıma geldi ve kol falan çıkarma bile olmamıştı. iade edildi motor 1.5 sene sonra bana.

buyur bu da duruşma tutanağı: https://eksiup.com/p/ht176263t7hx

çok alengirli bir konu, iyice irdelemek lazım. sonuç hiç belli olmaz.
    engin_deniz bunu beğendi.

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum, bu konu başıma geldi ve kol falan çıkarma bile olmamıştı. iade edildi motor 1.5 sene sonra bana.

Hocam biraz açar mısınız? İlginç bir konu. Neler oldu neler başınıza geldi. Gerçekten çok sıkıntılı bir durum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:21 ----------

Ek olarak karara itiraz ettiniz mi acaba?

Sizin konunuzda da çok yanlı bir karar olmuş sanki. Detayları bilmek iyi olurdu.

Yani sıkıntılı bir durum.

Motoru alan kişi 3 gün 5 gün son gaz gitse, teker yapsa veya daha kötü şeyler yapsa o motor zaten çok kötü duruma gelir.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

O zaman kimse 2. el araç satmasın. Adam benim 3 yılda çatlatamadığım motoru alıp 2 ayda mahvedecek sonra da ben ayıplı mal satmış olacağım ve aldığım bütün parayı geri vereceğim ? Olan benim motoruma olacak. Where is the adalet
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Mamba09 senin durumda aracı yaptırıpmı verdi arızalı şekildemi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Anlaşılan; I. geçerli ekspertiz raporu ve II. 2. el araç satış garanti sigortası olmadan araç satışı yapmamak lazım...

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Onaylı exper raporu da sıkıntı. Düşünün 10 tane kişi malınıza bakmaya gelecek 10 kişiye ayrı ayrı expertiz yaptırmanız gerekecek.

Neden; çünkü şu bahane edilebilir "o mantıkla" experden sonra bir şey olmuştur. Kaza yapmıştır der işin içinden çıkar.

Değildir de 250 Tl diyelim exper raporuna. 10 kişi ayrı ayrı geldi diyelim 250*10=2500 . Mantığa çok ters bir olay, mahkeme nasıl oldu da karşı tarafı haklı buldu garip bir durum.

Karşı tarafın Avukatı çok sağlamdı düşüncesi geliyor insanın aklına.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Çok iyiymiş...
    Ben yazın tatile giderken bir araba yada motosiklet alayım..
    Gidip geleyim işimi göreyim. Sonra durduğu yerde bas gaza sonuna kadar redline...
    Vuduvuduvudu..
    10 dakika değilse yarım saat,değilse bir saatte motor sana kolu da verir bacağıda...
    Ama giren eski sahibine banane?
    Ben tatilime gittim gezdim geldim. Paramıda geri alıcam nasılsa... Ne ala memleket...

Motosikletlerde durum nasıl bilmiyorum ama otomobillerde olay anındaki motor devri, vites vs herşeyi görüyorlar. Motosikletlerdede benzer bir sistem olması muhtemel. Yeni nesil bir motorsa Servisine bir sorun bilgisayara bağlayıp görebiliyorlar mı diye? Açıkçası arızanın nedenini bilmeden sen haklısın veya o haklı demek doğru değil. Eksperede götürseniz motorun içini açıp bakacak değil sonuçta. Muhtemelen blok ömrünün son demlerindeydi yeni alan biraz sıkıştırınca elinde patladı.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler