Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sattığım motorum yeni sahibinde arıza yaptı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    -ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilgisiz insanların bilgili gibi yorum yapmaları beni biraz güldürüyor...
    dostum, bu konu başıma geldi ve kol falan çıkarma bile olmamıştı. iade edildi motor 1.5 sene sonra bana.

buyur bu da duruşma tutanağı: https://eksiup.com/p/ht176263t7hx

çok alengirli bir konu, iyice irdelemek lazım. sonuç hiç belli olmaz.
    dostum olayı biraz açar mısın merak ettim. motor kim satıcı kim motor ne meraklardayım valla.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    dostum, bu konu başıma geldi ve kol falan çıkarma bile olmamıştı. iade edildi motor 1.5 sene sonra bana.

buyur bu da duruşma tutanağı: https://eksiup.com/p/ht176263t7hx

çok alengirli bir konu, iyice irdelemek lazım. sonuç hiç belli olmaz.
    Neye dayanarak iade kararı çıktı ? Yani bi sebep verilmiş olması lazım.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    birşey olmaz korkma bence

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    hocam şimdi şöyle bir şey var.
    Sizin satmış olduğunuz motorda km 50,000 ancak gerçek kmsi 51,000 çıksa dahi mahkeme motorun size iadesini vereceği kesindir.
    onun dışında mahkeme artık alıcıdan yana, motorun grenajlarında boya var ve bu boyalar alıcıya söylenmemişse, alıcı bunu ispatlarsa ( expertise gerek yok herhangi bir şahit yeterli oluyor ) gene motorun size iadesi oluyor.

ancak motosiklet ve otomobillerde araçta satışı yapılırken herhangi bir sorun yok ise, çalışır vaziyette ve motor ile oynanmamışken teslim edildiğinden sonra ki süreç alıcıya ait oluyor.
    ben bir hukuk öğrencisiyim, daha önce Hocalarımız da bu konuda bir kaç şey anlattılar onun dışında tanıdıklarımızında başına geldi.

arkadaşım 2 sene bindiği aracı 200000 km de sattı ve araç aslında 350,000 km çıktı ve araç arkadaşıma iade edildi.
    gene başka bir arkadaşımda aracın komple boyalı olduğunu, ve tavanın işlem gördüğünü öğrendik. bu sefer arkadaşım davacı oldu, mahkeme tam 11 ay sonra davayı lehimize çevirdi ve aracı geri verdik. ( iki olayda da expertise yoktu )
    gördüğüm şeylerde ise ( kulaktan duyma ) mekanikte çıkan bir ağrıza alıcıya aittir.
    kol çıkarma olayı, bugün yeni motor aldığınızda aragazını sürekli verdiğinizde de olabilecek bir şeydir.

sizin burada kazanıp kazanamamanız tamamen işini bilen avukata bağlı.
    tavsiyem, iyi bir avukat ile görüşmeniz.

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dava birkaç yıl sürse, iade kararı çıksa bile motosiklet daha pahalı satılacağından kâr elde edebilirsiniiz.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu forumda cehaletin su yüzüne cıktıgı konu tiplerindendir.

Geçen sefer dava örnekleri kanunları vs. bulmuştum.

Ayıplı mal satışında malı satarken saqlam olduğunu ispatlamak satıcıya aitir.

Açılan davada oluşan kusurun alıcıda mı satıcıda mı olduğu tespit edilir. Satıcı ürünün kusuru var ise bildirmek ile yükümlüdür. Satıcının bilmiyorum demesi birşeyi değiştirmez. Cünkü satışı yapan malın sahibi malın tüm sorumluluguna sahiptir.

Motosikleti
    ...........!
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Geçen sefer dava örnekleri kanunları vs. bulmuştum.

Ayıplı mal satışında malı satarken saqlam olduğunu ispatlamak satıcıya aitir.

Açılan davada oluşan kusurun alıcıda mı satıcıda mı olduğu tespit edilir. Satıcı ürünün kusuru var ise bildirmek ile yükümlüdür. Satıcının bilmiyorum demesi birşeyi değiştirmez. Cünkü satışı yapan malın sahibi malın tüm sorumluluguna sahiptir.
    Dostum kendini beğenmişliğin anlamı yok.

İnsanlar burada yasalardan mı bahsediyor. Hepimizin merak ettiği "Sağlam vermiş olduğum motorda bu başıma gelirse ne yaparım"

Ben motorumu kontrol ettirmişim alıcı kontrol ettirmiş sonra satış yapılmış. 1 ay sonra da aman motor kol çıkardı iadesini al asıl sıkıntı burada.
    Veya adama aldı motoru gitti 1 hafta içinde motor bloğunu değiştirdi veya başka parçalarını.

Yasal olarak bunu nasıl kanıtlarsın bu konuda ne yapabilirsin.

Normal maddeleri saymak kolay asıl karışıklık bu olayın içinden çıkmak.

Yukarıda bir kaç kişi bahsetmişalıntı yapayım.

Anlaşılan; I. geçerli ekspertiz raporu ve II. 2. el araç satış garanti sigortası olmadan araç satışı yapmamak lazım...

Onaylı exper raporu da sıkıntı. Düşünün 10 tane kişi malınıza bakmaya gelecek 10 kişiye ayrı ayrı expertiz yaptırmanız gerekecek.

Neden; çünkü şu bahane edilebilir "o mantıkla" experden sonra bir şey olmuştur. Kaza yapmıştır der işin içinden çıkar.

Değildir de 250 Tl diyelim exper raporuna. 10 kişi ayrı ayrı geldi diyelim 250*10=2500
    Cebinde paran varsa işler kolay. cebindeki paran sınırlıysa o exper raporlarını nasıl yaptıracaksın. Bunları da düşün.
    Italian bunu beğendi.

Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum kendini beğenmişliğin anlamı yok.

İnsanlar burada yasalardan mı bahsediyor. Hepimizin merak ettiği "Sağlam vermiş olduğum motorda bu başıma gelirse ne yaparım"

Ben motorumu kontrol ettirmişim alıcı kontrol ettirmiş sonra satış yapılmış. 1 ay sonra da aman motor kol çıkardı iadesini al asıl sıkıntı burada.
    Veya adama aldı motoru gitti 1 hafta içinde motor bloğunu değiştirdi veya başka parçalarını.

Yasal olarak bunu nasıl kanıtlarsın bu konuda ne yapabilirsin.

Normal maddeleri saymak kolay asıl karışıklık bu olayın içinden çıkmak.

Yukarıda bir kaç kişi bahsetmişalıntı yapayım.

Cebinde paran varsa işler kolay. cebindeki paran sınırlıysa o exper raporlarını nasıl yaptıracaksın. Bunları da düşün.

Konu sahibi motoru saglam verdim demiyor cünkü "bende de olabilirdi bu bilmiyorum" diyor.

Yasalardan bahsettiğim için kendini beğenmiş oluyorsam, yasaları boşverip "ya söyle olsaydı ya böyle olsaydı" demek kendini beğenmişlik olmuyor mu yani?

Zaten yukarda da yazdım ispat kısmı satıcıya aittir. Eğer alıcı birşeyleri kurcalamış ise ortaya cıkarması gerekir.

Bunu bende ilk ağızdan yaşadım yukarda başka bir üyenin de başına gelmiş ki mahkeme sonucunu da paylaşmış. yani varsayım üzerinden ilerlemeye gerek yok.

yani "alıcı ya motor blogunu değiştirmişse" demek bilmişlik oluyor, yasaları / kanunları söylemek değil.

sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    10-20-30 bin liraya araç alıyorsunuz 300 lira eksper parasından kaçınca böyle oluyor.
    Sırf dava olaylarıyla uğraşmamak kafanın rahat olması için bile verilir bu para.
    Valla motosiklet satarken bile şart koşmak lazım alacak kişi ekspertiz yapmadan motosikletimi satıyorum diye.

Alıntı Yunuzey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Ayıplı mal dediğiniz noktayı tam olarak anlayamadım fakat,motorumu çalışır yürür durumda ve kendi sürüşlerine istinaden benden satın aldılar.Kendi isteklerine bağlı ekspertiz yaptırmamalarıda alıcının insiyatifinde olduğunu düşünüyorum.
    Daha sonrasında motorun böyle bir sorun çıkaracağını bilmek sanırım ölümü bilmek gibidir.

Ayıplı mal kısmında bilgilendirebilirmisiniz?
    Sen ayıplı mal satmasan da, bir kaç gün idare edecek şekilde aracı düzeltip sattıktan sonra insanların elinde kaldığı durumları çok duyduk.
    Bunu bahane edip sana dava açabilir ama kanıtı nasıl sunar ne yapar bilemiyorum.
    Italian bunu beğendi.

Italian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 2016
    İnsanlar bildiği kadar yada fikirlerini yazması , heleki forum gibi yerde neden cahillik vs oluyor anlamış değilim, avukatlık bürosu değilya burası sonuçta, insanları rencide etmeyin lütfen.

Alıntı Italian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanlar bildiği kadar yada fikirlerini yazması , heleki forum gibi yerde neden cahillik vs oluyor anlamış değilim, avukatlık bürosu değilya burası sonuçta, insanları rencide etmeyin lütfen.
    Başkan fikirlerini yazabilirler , forum burası sonucta.

"bence birşey olmaz" ile "hiçbirşey olmaz merak etme" demek arasında fark var.

Forumlarda en büyük sıkıntı insanların kendi fikirlerini öznel değil de nesnelmiş gibi aktarması.
    yokon, Italian ve numan bunu beğendiler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkadaşlar birçok yer ekspertizi yarım yamalak yapıyor ve ekspertiz raporu vermiyor diye okumuştum. Yani araba almak gibi basit değil sanki bu ekspertiz işi. Yanlış biliyorsam düzeltin.

Bu tam olarak yasalar ile ilgili bir konu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:54 ----------

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar birçok yer ekspertizi yarım yamalak yapıyor ve ekspertiz raporu vermiyor diye okumuştum. Yani araba almak gibi basit değil sanki bu ekspertiz işi. Yanlış biliyorsam düzeltin.
    Tam olarak bu şekilde. İlla ki işini çok düzgün yapan yerler vardır. Fakat Honda Esengül bile, motoru 10 dk inceleyip, "Ekspertizin sonucu müşteriye sözlü olarak bildirilmiştir" yazan bir ekspertiz raporu verdi. O an ki hengamede o raporumsu şeyin peşine düşememiştim. Aldığım motorun geçmişiyle ilgili bir sorun yaşamadım fakat o raporumsu şeye 500 TL verdiğim için hala pişmanım.
    maktama bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tam olarak yasalar ile ilgili bir konu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:54 ----------

Tam olarak bu şekilde. İlla ki işini çok düzgün yapan yerler vardır. Fakat Honda Esengül bile, motoru 10 dk inceleyip, "Ekspertizin sonucu müşteriye sözlü olarak bildirilmiştir" yazan bir ekspertiz raporu verdi. O an ki hengamede o raporumsu şeyin peşine düşememiştim. Aldığım motorun geçmişiyle ilgili bir sorun yaşamadım fakat o raporumsu şeye 500 TL verdiğim için hala pişmanım.
    O zaman ekspere de soksak işimiz Allah'a emanet. Çok bariz bir problem olmadığı sürece bir kusuru farkedeceklerini düşünmüyorum.

Motosikleti
    ...........!
    [/QUOTE]

Konu sahibi motoru saglam verdim demiyor cünkü "bende de olabilirdi bu bilmiyorum" diyor.

Yasalardan bahsettiğim için kendini beğenmiş oluyorsam, yasaları boşverip "ya söyle olsaydı ya böyle olsaydı" demek kendini beğenmişlik olmuyor mu yani?

Zaten yukarda da yazdım ispat kısmı satıcıya aittir. Eğer alıcı birşeyleri kurcalamış ise ortaya cıkarması gerekir.

Bunu bende ilk ağızdan yaşadım yukarda başka bir üyenin de başına gelmiş ki mahkeme sonucunu da paylaşmış. yani varsayım üzerinden ilerlemeye gerek yok.

yani "alıcı ya motor blogunu değiştirmişse" demek bilmişlik oluyor, yasaları / kanunları söylemek değil.
    Dostum anlatmaya çalıştığım şeye odaklanmanı istiyorum. Yasa kelimseini kullanmam yanlış anlaşıldı belli ki.

Yasalar karşısında herkes eşit değil mi? Sözde herkes eşit. Alıcı da Satıcı da eşit.

Demek istediğim yasaların hepimizi koruması gerektiği.

"alıcı ya motor blogunu değiştirmişse" yasalarla nasıl bunu açıklayacaksın buyur açıkla. Motor no su yazan yeri bırakıp üst blok, kürbütör piston vites dişlileri vs... bunların arızalı halleriyle değiştirildiğini farzet. Bunu nasıl yasalarla açıklarsın bundan bahsediyorum.,
    Sonuçta kötü niyetli insanlar tarfından çok rahatlıkla kötü yöne çekilebilecek bir durum.

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman ekspere de soksak işimiz Allah'a emanet. Çok bariz bir problem olmadığı sürece bir kusuru farkedeceklerini düşünmüyorum.
    abi asagıdaki şekilde birşey okudum

Eğer konu doğru ise almadan önce ekspertize girse bile ekspertiz fark etmediyse daha sonrasında hala iade hakkı oldugu tarzı bir durum var.

Bu durumda ekspertiz hukuki bir bağlama değil kişisel kafa rahatlıgına destek oluyor diyebiliriz gibi geldi.

http://www.akhisarhaber.com/mobi/iki...ugu-1447yy.htm[COLOR="Silver"][COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Bulut_motor hocam

Yasalar hepimizi koruyor evet, ancak dolandırıcılık denen bir durumda var. yasaları ve ya bilirkişileri de atlatabiliyor insanlar ne yazık ki.

Motor blogunu değiştirme kısmıyla ilgileniyorsun, bende diyorum ki net olarak sattıgı malda sıkıntı olmadıgını satıcı ispatlamak zorunda. nasıl oldugu beni ilgilendirmiyor, detaylı ekspertize soksun , motoru söküp taksın kendi problemi.

O zaman tersine cevirelim, satıcı ayıplı malı itelemiş, alıcı fark etmiş. Bu durumda kim nasıl ispatlamaları?
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    MONSTER 696 DUCATİ
    Öncelikle geçmiş olsun. Gerçekten bu alım satım işleri çok riskli işler. Başıma buna benzer bir olay geldi ama dava felan açılmadı.

Geçenlerde motosikletimi satmaya karar verdim.

Ben motosikletimi alırken tanıdık bir tamirciden almıştım italyan motosikletleri konusunda çalışır genelde bende zaten tamirciden alıyorum diye exper yaptırmadım bana 11 bin hasar kaydı olduğunu söyledi egzoz değişiminden dedi. Bende iyi tamam dedim 2011 model ducati monster 696 aldım.

Satmaya karar verdiğim zaman bir bakayım hasar kaydına dedim 11 bin yazıyor ama yanında ek olarak ağır hasar kayıtlı yazıyor

Neyse ben ses etmedim çünkü baya ucuza almıştım. Satmaya karar verince bende tamirciye bıraktım bikaç gün sonra alıcı buldum dedi ve sattım motoru ben sadece notere gittim.

Daha sonrasında alıcı beni aradı dedi ki bu motor her viteste stop ediyor hareket halindeyken bana kızarak sen söyle bu motorda ne var ben kibar cevaplara veriyorum ama kendisi sert yapmaya devam edince motoru alırken exper yaptırsaydın motoru tamirciden aldın ben anlamam motordan dedim ve kapattım kapatırken bana hala arayınca aç kaçma diyor bende bir çift güzel sözle kapattım.

Şimdi dava açılsa ne olur diye düşündüm bende. Motor bendeyken hiç böyle bişey yapmadı. Sadece birkaç kere motosikletle uzun yola giderken uzun dediysem 150 km civarı mola yerinde 5 dk durup motoru çalıştırmak isteyince çalışmadı. Bende tamirciye götürdüm daha sonrasında aküyü değiştirdim sonrasında 3-4 ay boyunca hiç sorun yapmadı. Kaldı ki adamın dediği olayı bir kere bile yaşamadım hareket halinde stop etmesini.

Ayrıca şu da var adam şehir dışından geldi motosikleti alıp gitti ve beni yanlış hatırlamıyorsam 1 hafta 10 gün sonra aradı.

Şimdi burda benim suçum mu olmuş oluyor

Yasalar karşısında herkes eşit değil mi? Sözde herkes eşit. Alıcı da Satıcı da eşit.
    Yasalar karşısında, kanunun çizdiği çerçeveye bağlı olarak herkes eşit değil.

Özel hukukta (kişi-kişi arasındaki ilişki) güçsüz tarafın korunması amaçlanır.

İşçi-işveren ilişkisinde işçi,
    Kadın-erkek ilişkisinde kadın,
    Alıcı-satıcı ilişkisinde alıcı,

gibi.
    arndiol ve maktama bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT25 2016
    arkadaşlar konuyu açan arkadaş 14ünde satmış 15inde motor patlamış. aylarca gezip bozmalık durum yok.

Motosikleti
    ...........!
    abi asagıdaki şekilde birşey okudum

Eğer konu doğru ise almadan önce ekspertize girse bile ekspertiz fark etmediyse daha sonrasında hala iade hakkı oldugu tarzı bir durum var.

Bu durumda ekspertiz hukuki bir bağlama değil kişisel kafa rahatlıgına destek oluyor diyebiliriz gibi geldi.

http://www.akhisarhaber.com/mobi/iki...ugu-1447yy.htm[COLOR="Silver"][COLOR="Silver"]

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:17 ----------

Bulut_motor hocam

Yasalar hepimizi koruyor evet, ancak dolandırıcılık denen bir durumda var. yasaları ve ya bilirkişileri de atlatabiliyor insanlar ne yazık ki.

Motor blogunu değiştirme kısmıyla ilgileniyorsun, bende diyorum ki net olarak sattıgı malda sıkıntı olmadıgını satıcı ispatlamak zorunda. nasıl oldugu beni ilgilendirmiyor, detaylı ekspertize soksun , motoru söküp taksın kendi problemi.

O zaman tersine cevirelim, satıcı ayıplı malı itelemiş, alıcı fark etmiş. Bu durumda kim nasıl ispatlamaları?
    Biraz gerginlikte oldu ama net Anlatmak istediğim buydu.

Her iki durumda da sıkıntılı bir olay. Son sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum.

İnş. kimsenin başına böyle bir olay gelmez.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:52 ----------

Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasalar karşısında, kanunun çizdiği çerçeveye bağlı olarak herkes eşit değil.

Özel hukukta (kişi-kişi arasındaki ilişki) güçsüz tarafın korunması amaçlanır.

İşçi-işveren ilişkisinde işçi,
    Kadın-erkek ilişkisinde kadın,
    Alıcı-satıcı ilişkisinde alıcı,

gibi.
    Bilmediğimiz bir şeydi Sağol.

Yani satıcı haklı bile olsa alıcı 1.0 önde başlıyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler