Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Sattığım motorum yeni sahibinde arıza yaptı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
     MT Site yönetimi bilgi mesajı
    Bilgilendirme:   Forumda kavga çıkartmaya varacak tartışmalar yaratmak, diğer üyelere ve okurlara saygı gostermemek, konu içerisinde ikili diyaloglar veya sürtüşmelere sebep olmak, kişileri küçümser mesajlar göndermek,forum kurallarını ve ahlakını bozan davranışlar sergilemek yasaktır, bu şekilde davranan üyelere gerekli uyarı/ceza verilmiş olup, herkesin birbirine saygı göstermesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. Lütfen kurallara uyun, kurallara uymadığını düşündüğünüz mesajları bildir butonu ile bizlere iletin.
     Şikayet sahibi üyemiz, şikayet konusu hakkındaki gelişmelerin mesaja eklemesini istiyorsa site yöneticileri ile iletişime geçmelidir.
     Şikayet konuları yoruma kapalıdır.
     Site yöneticileri ile iletişime geçmek için tıklayın
     Forum Kurallarını okumak için tıklayın..
    Forum'da Adaletin işlediğini görmek çok güzel.
    Teşekkürler Levent abi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı atillatopal9 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forum'da Adaletin işlediğini görmek çok güzel.
    Teşekkürler Levent abi.
    Adam once bana salak diyerek hakaret ediyor,cevabini veriyorum bu sefer baslik aciyor ve beni kastederek it kopek diyor.(iade ediyorum)

Ve sadece uc gun ceza aliyor..yetersiz bir ceza.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Bu Forumda ne adalet işliyor ne de doğru düzgün bir denetleme var. Her dönem istisnasız 2-3 kişi troll konular açabiliyor ve bu kişiler hiç kısıtlanmıyor.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Troll'ü var eden, o konuya cevap verip, prim yapmasına neden olanlardır. Neden cevap vermekten kendinizi alamıyorsunuz? Ben hoşuma gitmeyen başlıklara cevap yazmıyorum, hiç de bir derdim yok.. Siz de öyle yapmayı başaramaz mısınız? Herkes her konuya cevap vermek zorunda değil... İnsanlar kendi üzerine düşeni yapacak, sonrasında yönetimden beklenti içerisine girecek. Troll olduğunu düşündüğünüz konuyu yönetime bildirin, ve o konuya cevap yazmayın. Bu o kadar da zor bir şey değil.

Trolleri büyütüp besleyen, onlara cevap verip, yönetime bildirmeyenlerdir. Yönetimin açılan her konuyu okuyup takip etmek gibi bir şansı yok...

Herkes üzerine düşeni yaparsa, ortada bir problem kalmaz.
    fz6_fazer ve atillatopal9 bunu beğendiler.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Evet Levent bey burada bizim de sorumluluklarımız var da, bu konudaki bütün mesajların tamamını okudunuz mu bilmiyorum hırbonenin de cezayı hak ettiğini düşünüyorum. Amatör diyerek kışkırtma, dandik motor olayı, troll konular.. Fakat kime göre neye göre troll? Ben yapacağım bildirmenin yerine ulaşmayacağını düşündüğüm için yapmıyordum fakat bundan sonra ben de bu forumda görevimi yapacağım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet Levent bey burada bizim de sorumluluklarımız var da, bu konudaki bütün mesajların tamamını okudunuz mu bilmiyorum hırbonenin de cezayı hak ettiğini düşünüyorum. Amatör diyerek kışkırtma, dandik motor olayı, troll konular.. Fakat kime göre neye göre troll? Ben yapacağım bildirmenin yerine ulaşmayacağını düşündüğüm için yapmıyordum fakat bundan sonra ben de bu forumda görevimi yapacağım.
    Amator:

1. sıfat Bir işi para kazanmak için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı (kimse), özengen, profesyonel karşıtı:
    "Bu topluluklar arasında amatör ve profesyonel çizgisini de tam olarak çizebilmek kolay değildir." - Metin And

2. sıfat Bir işi meslek veya alan uzmanı olmadan yapan:
    "Bu, çok ucuz bir amatör ressam tüzüğüdür." - Haldun Taner

3. sıfat Acemi.

4. sıfat, alay yollu Beceriksiz

Burada ne var simdi ? Adamin biri sacma sapan konusuyorsa ben ona amator diyorum.Birak da o kadar da diyelimm.

Dandik motor dedim dogru.Fakat soze baslarken zaten adamin zeka seviyesine inerek cevap verecegimi acik acik belirttim.Burada adamina gore muamele var anlayacagin.

Trol konular demisin.. fakat sonra kime gore trol diyerek kendini duzeltmisin adeta.

Simdi soyle bakalim ben neden ceza almaliymisim ?

Senin gicik kaptigin biri baslik aciyor diye aglayip sizlayacagina Levent in dedigini uygula,yani uzaklas ordan.

Bu arada son cumlene cok guldum.."gorevimi yapacagim" afferin yap tabi.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Üstüne alınmana sevindim. Çok agresif bir insansın sakin ol biraz. Honda şatış ve övücülük başkanına göre iddali sözler. Sana gıcık kapıyorum doğrudur fakat açtığım konuları sevmememin nedeni sen değilsin seni sevmememin nedeni o konular. Olabilidiğince uzak duruyorum zaten konularından fakat her zaman konuyu açarken konuyu açanın kim olduğuna bakmayı unutuyorum. Umarım en yakın zamanda bırakırsın şu forumu da 'Hoohohoh Honda oyle soktu böyle çıkarttı ahahaha' konularından kurtuluruz.
    Ha bu arada birilerine amatör diyebilmek için o kişinin usta olması gerekiyor fakat sen kendini usta olarak görüyorsan orada bana laf düşmez.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Forumda puanlı ceza sistemi mevcut. Kendisinin ceza almadığını nereden biliyorsunuz? Ceza sistemi puan üzerine çalışır, ve belirli puanda ceza alanlar, aldıkları ceza puanına göre süreli olarak veya süresiz olarak forumdan otomatik olarak uzaklaştırılır.

Absürt bir durum olmadığı sürece, biz insanları forumdan uzaklaştırmak için bir çaba içerisinde değiliz, ihlal edilen kural doğrultusunda ceza alınır, ve ceza puanlarına göre uzaklaştırma gerçekleştirilir.

Forum kurallarını okudunuz mu?

Ceza Puanı Sistemi

Ceza sistemde ön tanımlı olarak bazı cezalar vardır, tanımlı cezaların bir ceza puanı olmakta ve buna bağlı olarak belli bir ceza puanına tanımlanmış olan bir ceza bulunmaktadır.

Forumdaki hareketlerinizden alacağınız ceza puanları ve buna bağlı cezaları bilmeniz gerektiğini düşünüyoruz.
    Üyenin aldığı ceza puanını üye profil alanında sadece kendi ve site yöneticileri görebilir.
    Hareketlere verilen ceza puanları ve buna bağlı cezalar aşağıdaki gibidir :

Kod:
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    HAREKET							CEZA PUANI      GEÇERLİLİK SÜRESİ
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Anlamsız, alakasız ileti göndermek				3                   2 Ay
    Kişiye özel başlık açmak					3                   2 Ay
    Konu dışı mesaj yazmak						3                   2 Ay
    Konuları yanlış foruma açmak					3                   2 Ay
    Mesajlarda gereksiz renk/font kullanımı				3                   2 Ay
    Sansürlenerekte olsa küfür, argo terim yazmak veya benzer içeriklere yönlendirme yapmak yasaktır.	3                   2 Ay
    Tamamı büyük harfle başlık açmak ya da mesaj yazmakta yasaktır	3                   2 Ay
    Zaman aşımına uğramış güncelliğini yitirmiş konuya cevap yazmak	3                   2 Ay
    KONU başlığının konudan alakasız olması				3                   2 Ay
    +1, :), süper, bencede gibi mesajlar				3                   2 Ay
    Kesin kilitlenecek, konudaki online üyeleri yazma		3                   2 Ay
    Düzgün Türkçe kullanılmaması					3                   2 Ay
    İmza kurallarına uymamak					3                   2 Ay
    Zaman aşımına uğramış güncelliğini yitirmiş konuya cevap yazmak	3                   2 Ay
    Kod:
    Huzur bozucu tartışmalar yaratmak				5                   2 Ay
    Ozel mesajla üyeleri rahatsız etmek				5                   2 Ay
    Diğer üyelere hakaret etmek					5                   2 Ay
    Sitede arama yapmadan aynı konuyu açmak				5                   2 Ay
    İmza kurallarına uymamak					5                   2 Ay
    Konularda ikili sohbetler ve mesajlaşmala			5                   2 Ay
    TAMAMI BÜYÜK, BüYüK kÜçÜk, tamamı kalın yazışma			5                   2 Ay
    Aynı Konuyu/Mesajı Birden Çok Foruma/Konuya Göndermek		5                   2 Ay
    Gereksiz yere konu hortlatma					5                   2 Ay
    Cezalar hakkında mesaj yazmak veya yeni konu açmak		5                   2 Ay
    Kişiye özel başlık açmak					5                   2 Ay
    Cinsel içerikli yazılar yazmak					5                   2 Ay
    Her türlü telif hakkı içeren paylaşım yasaktır.			5                   2 Ay
    Üye ad soyad profil alanının amacı dışında kullanılması		5                   2 Ay
    Kod:
    Foruma kişisel problemleri, anlaşmazlıkları taşınma		10                   2 Ay
    Ticari amaçlı mesaj göndermek	       				10                   3 Ay
    Forumu reklam aracı olarak kullanmak				10                   2 Ay
    Küfür vb. içerikli mesaj göndermek				10                   3 Ay
    İçerik veya alıntıları değiştirerek diğer üyeleri yanıltmak	10                   2 Ay
    Cinsel içerikli yazılar yazmak					10                   2 Ay
    Kod:
    Forum yöneticilerini küçümser davranışlar sergilemek		20                   3 Ay
    Kavga ve tartışma çıkaracak yazı				20                   3 Ay
    Kod:
    Başka üyeyi tehdit etmek					30                   3 Ay
    Özel mesajla spam yapmak					30                   3 Ay
    Kod:
    Yasa dışı içerik yayınlamak					40                   3 Ay 
    Yöneticinin üyeden umudu kesme durumu				40                   3 Ay 
    Birden fazla üyelik hesabı açmış olmak				40                   3 Ay 
    İlk mesajlarda tanıtım, reklam vb.				40                   3 Ay 
    Kod:
    PUANA GÖRE UZAKLAŞTIRMA TİPLERİ
       PUAN        SÜRE
    10 PUAN        3 GÜN
    20 PUAN        7 GÜN
    30 PUAN        1 AY       
    40 PUAN        3 AY
    50 PUAN        5 AY
    60 PUAN        6 AY       
    70 PUAN        1 YIL
    Kod:
    Gündem ve Siyaset forumu dışında politik, siyasi ve dini konuların konuşulması yasaktır.		10             3 Ay 
    Siyaset Forumu Kurallarına Uymamak	1	Birinci ceza 1 hafta Gündem ve Siyaset forumu giriş yasağı
    Siyaset Forumu Kurallarına Uymamak	2	İkinci tekrar 1 ay Gündem ve Siyaset forumu giriş yasağı
    Siyaset Forumu Kurallarına Uymamak	3	Üçüncü tekrar süresiz Gündem ve Siyaset forumu giriş yasağı

Ceza sistemi nasıl çalışıyor?

1 ) Süreli ceza puanları 2 ay da bir silinen ceza puanlarıdır. Yani 3 puanlık bir ceza almışsanız, iki ay sonunda bu cezanız otomatik olarak silinecektir.

2 ) Eğer uzaklaştırma tipleri için gerekli olan puanları yakalarsanız (ki biz yakalamamanızı umuyoruz) foruma erişiminiz otomatik olaran engellenecektir.

4 ) Burada yazan ceza puanlarından hariç olarak yöneticilerin kendi uygun gördüğü bir cezayı her zaman için verme hakkı saklıdır. Yöneticiler dilerse kişiye özel bir ihlal düzeyi belirleyerek farklı bir ceza puanı verebilirler.

Örnek vermek gerekirse 2 ay içinde üç kere yanlış yerlere konu açarsanız ceza puanınız 9 olacaktır. Eğer bir kere daha bunu tekrar ederseniz 3 gün uzaklaştırma alacaksınız. Eğer üç gün uzaklaştırmadan sonra bir de forumu reklam aracı olarak kullanmaya yeltenirseniz hemen peşine 7 günlük bir ceza alacaksınız.

Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    Anlıyorum okumuştum daha doğrusu göz gezdirmiştim. Umarım forum daha iyi bir yer olur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Üstüne alınmana sevindim. Çok agresif bir insansın sakin ol biraz.
    Benden bahsediyorsun sonra da ustune alinmana sevindim diyosun..?!

Agresif kesinlikle degilim..her etki bir tepki yaratir..

Biri bana hakaret etmiyorsa kesinlikle agzimdan kotu soz cikmaz..bir tane bile istisna gosteremezsin.

Bu konunun da icine ettik, daha da bisey yazmayacagim

hisvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Hukuken alıcı epey uğraşır ama işin ucu size kesin dokunacaktır. Otomotiv sektöründe bu iş böyle çünkü. En azından sattıktan 1 ay sonra falan olsa kurtarma şansınız vardı. Lakin benim doğru bulmadığım bir yöntem.

Bende zamanında borusan çalışanından servis bakımlı bmw aldım, noterden eve gelemedim. Elektrik kesti yolda kaldı meğerse kontak kablosu kırıkmış lehimledik geçti.

Bir alet blok kıracak kadar kötü durumdaysa zaten en anlamayan adam bile sesinden gariplik sezer. Anlamıyorsan expere sokar alırsın. Ancak sonucta mekanik bir alet, şansa yada alıcı zorlayarak bloğu kırmış olabilir.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merak ettiğim husus şu; bir motorun 2 km sonra kol çıkaracağını, blok patlatacağını söyleyebilecek, tespit edebilecek bir eksper var mı?
    Örneği karşımıza çok çıktı; motoru bitik, yakıttan çok yağ yakan araçlara kalın yağ konuluyor, araç ekspertiz de performansı iyi çıkıyor, ertesi gün çalışmıyor bile.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletlerde durum nasıl bilmiyorum ama otomobillerde olay anındaki motor devri, vites vs herşeyi görüyorlar. Motosikletlerdede benzer bir sistem olması muhtemel. Yeni nesil bir motorsa Servisine bir sorun bilgisayara bağlayıp görebiliyorlar mı diye? Açıkçası arızanın nedenini bilmeden sen haklısın veya o haklı demek doğru değil. Eksperede götürseniz motorun içini açıp bakacak değil sonuçta. Muhtemelen blok ömrünün son demlerindeydi yeni alan biraz sıkıştırınca elinde patladı.
    ducati de var diye biliyorum.
    piste girenler için pist bitiminde bişey bağlayıp nerde fren yaptı nerde tapa gaz yaptı gösteriyor.
    tabi bu tüm ducatilerde varmı yoksa bunun için ayrı cihaz mı takılıyordu bunu unuttum
    since 1987

Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ducati de var diye biliyorum.
    piste girenler için pist bitiminde bişey bağlayıp nerde fren yaptı nerde tapa gaz yaptı gösteriyor.
    tabi bu tüm ducatilerde varmı yoksa bunun için ayrı cihaz mı takılıyordu bunu unuttum
    muhtemelen yeni nesil motorların hepsinde vardır ama benim dediğim sistem ile sizin dediğiniz muhtemelen farklı. Otomobillerde araç arıza tespit ettiği anda bir çok veriyi kaydediyor LOG alıyor. Net olarak içeriğini bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla hangi viteste, hangi devirde, hangi sistem arıza verdi, silindir sıcaklığından ateşleme zamanlamasına vs herşeyi görüyorlar ama bunu anca yetkili servis görebiliyor. Benim böyle bir maceram oldu Honda marka araçta vites kaçırıp redline'ı geçirdim mesela ve hemen motor arıza ışığı yaktı. Serviste kaç kilometre hızda, hangi vitese attığımı aracın kaç devir çevirdiğini vs hepsini söylemişlerdi. Yine BMW'de yazılım yaptırıp arıza alınca orjinal yazılımı yükletip servise giden bir çok kişinin serviste yakalandığını biliyorum (orjinal yazılım olsa bile motor arızası anındaki bir çok parametreyi görebiliyorlar).

Bu olayın özelinde ise hiç böyle bir şey başıma gelmedi ama mahkemelik olanlar aydınlatırsa sevinirim. Muhtemelen mahkeme bilirkişi raporu istiyordur ve durum ona göre şekilleniyordur. Yoksa eksper raporu vs çözüm değil, eksper motor içine mi bakıyor? En fazla kompresyon testi yapıp gönderiyor. Motor incelenmeden neden kırıldığı bilinmeden o haklı bu haksız tartışmasının bence bir mantığı yok. Burada herkes kendini satıcının yerine koymuş bir de alıcının yerine koyun bakalım. Aldığınız motor 1 gün sonra blok kırsın, ne yapalım noterde satışı aldık artık benim sorunum deyip kabullenip geçer misiniz? Açıkcası iki taraf için de zor bir durum ama ben olsam bu işi mahkemeye taşımadan servise ya da iyi bir ustaya götürüp inceletirim, bariz kullanıcı hatası sebebiyle kırılmadıysada tamir ettirmeyi ya da geri almayı teklif ederim 1 günlük motorun kırılması normal değil ben sattım benden çıktı banane demek de bence doğru değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

Mesajı tekrar düzenleyemedim ama dediğim sistemin açıklaması şurada güzelce yapılmış

Link

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    muhtemelen yeni nesil motorların hepsinde vardır ama benim dediğim sistem ile sizin dediğiniz muhtemelen farklı. Otomobillerde araç arıza tespit ettiği anda bir çok veriyi kaydediyor LOG alıyor. Net olarak içeriğini bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla hangi viteste, hangi devirde, hangi sistem arıza verdi, silindir sıcaklığından ateşleme zamanlamasına vs herşeyi görüyorlar ama bunu anca yetkili servis görebiliyor. Benim böyle bir maceram oldu Honda marka araçta vites kaçırıp redline'ı geçirdim mesela ve hemen motor arıza ışığı yaktı. Serviste kaç kilometre hızda, hangi vitese attığımı aracın kaç devir çevirdiğini vs hepsini söylemişlerdi. Yine BMW'de yazılım yaptırıp arıza alınca orjinal yazılımı yükletip servise giden bir çok kişinin serviste yakalandığını biliyorum (orjinal yazılım olsa bile motor arızası anındaki bir çok parametreyi görebiliyorlar).

Bu olayın özelinde ise hiç böyle bir şey başıma gelmedi ama mahkemelik olanlar aydınlatırsa sevinirim. Muhtemelen mahkeme bilirkişi raporu istiyordur ve durum ona göre şekilleniyordur. Yoksa eksper raporu vs çözüm değil, eksper motor içine mi bakıyor? En fazla kompresyon testi yapıp gönderiyor. Motor incelenmeden neden kırıldığı bilinmeden o haklı bu haksız tartışmasının bence bir mantığı yok. Burada herkes kendini satıcının yerine koymuş bir de alıcının yerine koyun bakalım. Aldığınız motor 1 gün sonra blok kırsın, ne yapalım noterde satışı aldık artık benim sorunum deyip kabullenip geçer misiniz? Açıkcası iki taraf için de zor bir durum ama ben olsam bu işi mahkemeye taşımadan servise ya da iyi bir ustaya götürüp inceletirim, bariz kullanıcı hatası sebebiyle kırılmadıysada tamir ettirmeyi ya da geri almayı teklif ederim 1 günlük motorun kırılması normal değil ben sattım benden çıktı banane demek de bence doğru değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:24 ----------

Mesajı tekrar düzenleyemedim ama dediğim sistemin açıklaması şurada güzelce yapılmış

Link
    Basligi acan arkadas kusura bakmasin,kendisinin sucu olmayabilir gercekten ama bence motorda problem varmis.

Simdi,bu benim gorusum.Fakat is mahkemeye gittiginde hakim benim gibi karar vermiyordur herhalde.

Merak ettigim konu su;motorun kusurlu olarak satisi yapildigina nasil karar verilebilir ?

Basimiza gelen bir ornek;
    Ford ranger aracimizi 2018 yilinda 52.000 e sattik.

1 ay gecmeden adam aradi..abi triger kayisi koptu, servis 16 - 20 bin arasi masraf cikariyor dedi.

Simdi,bu arac bizde 2 yil sorunsuz kullanildi,ama bu sahis kullanirken trigger i kopardi diye suc bizim mi oldu ?

Biz de dedik,daha 16 ay once trigger seti yetkili ford serviste degisti hakkinizi arayabilirsiniz dedik,sonra ne oldu bilmiyorum..

Yani trigger seti yeni veya eski olmasi da onemli degil bence..yani 100k da bile degistirmemis olsam kime ne ? Mecbur muyum ?

Simdi trigger konusunu bu olaya benzettim,belki yanlis olmus olabilir.ama bence fark yok.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Sonucu ben sabırsızlıkla bekliyorum. Düşünsenize, gıcık olduğum bir adamın arabasını onun tanımadığı bir arkadaşıma aldırıyorum ve 1. vites tapagaz makine yanana kadar gidiyorum.. ve aracın kusurlu deyip iade ediyorum.. oh mis...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler