Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sattığım motorum yeni sahibinde arıza yaptı.

Motovento
    REKLAM ALANI
    yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bu çetrefilli bir konu ancak; motoru satın alan birkaç gün sonra büyük bir mekanik sorun yaşamışsa, muhtemelen hukuken ayıplı mal kategorisine girecektir. Mahkemeye gittiğinizde avukatınızın tek savunması aıcının motoru doğru kullanmadığını iddia etmek olacaktır ki bunu da ispat zordur. "Ekspertize soksaydın madem" tüketici hakları kanununa göre doğru bir savunma değildir.
    Alıcı ve satıcıyı yer değiştirelim, siz olsanız satın aldığınız motosiklet birkaç gün sonra kol çıkarsa, şanzıman dağıtsa nasıl davranırdınız ?

Geçmiş olsun, zor bir durum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ayıplı mal dediğin motorun bir sorunu vardır ben bu sorunu gizlerim yada alıcının fark etmeyeceği bir şey yaparım adamı kandırmaya çalışırım amenna.

Şimdi ben bindiğim kullandığım hiç bir sorun yaşamadığım motorumu satacak olsam.Alıcıya nasıl güvence vereyim.Bende motor ustası değilimki. Belki benimde tespit edemediğim bir sorunu var motorun.Alacak olan yaptırsın expert alsın.
    Yada desinlerki bireysel satış yasak.Bu işi yetki belgesi olan kurumlar yapıp garanti vermek zorunda.O iş döner dolanır maliyetler yine motorcuya girer.
    Sonra ağlarız ikinci el niye böyle diye.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Motorun blok patlatması hiç normal bir durum değil. Normal kullanım şartlarında asla blok patlamaz. Fabrikasyon bir üretim hatası olabilir, alan kişi motor yağı az iken zorlamış olabilir, alındıktan sonra çok zorlanarak kullanılmış olabilir veya motorun siz harici diğer sahipleri çok kötü kullanmış olabilir. Ben fabrikasyon hata olduğu kanısındayım. Zorlamayla blok patlayacak olsa piyasada eski model sağlam japon kalmazdı. Hepsi yüz binlerce km kullanılmış üstüne hangi kertenkelenin oturduğu belli olmayan makineler. Bu olayda bilirkişi raporu çok önemli. Ben fabrikasyon hata olduğunu düşünüyorum.

Tekrardan Merhabalar,
    Yorumlarını yazan,bilgilerini ileten herkese teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.Fakat tam olarak reklam yapmamak adına gizlediğim firma isimlerini bildirerek daha net bir açıklama yapmak ve konunun benim açımdan düşünülmesini rica ederim.
    Satın aldığım tarih ve satışı aracı olarak üstlenen firma KORLAS firmasıdır.Bilindiği üzere ve çoğumuzunda bayiden heleki KORLAS gibi bir üst grup firmadan aracıda olsa mal almayı herkes düşünebilir ve firmanın isim ve güvenilirliği söz konusu olunca kimse mekanik olarak bir sorunla karşılacağını düşünmez.Motorumu satın aldıktan sonra üzerinde 3.900 km yol yapıp bu sorun belki benim kullanıcı hatam yada kısmet diyebileceğimiz şekilde benimde başıma gelebilirdi.Satışı bana gerçekleştiren bayinin tek kelimesi sana sattım benden gitti kelimesi.Ben motorumu çalışırır yürür durumda kendilerine teslim ettiğimi sadece satıştan önce almış olduğum benzin fişiyle yapabilirim onun dışında hukuken bunu kanıtlayacak belgem olamaz ve kim çalışmayan bir motoru satın alır bununda cevabını merak ederim.(şayet komple motor değiştirmeyecek yada özel after marketle toplamayacaksa).Ben bilemediğim 6.sahibi olarak ayıplı mal sattığımı nasıl bilebilirim?Kim bunun garantisini verebilir?Kim motorunu satın alırken dur hemşerim ben bunu bi sökeyim üst kapağına,piston ve krank koluna,emme ve egzoz subaplarına,bloğa,egzantrik miline ve zincirine bakayım diyor?

Hukukun alıcının(tüketicinin) yanında olduğunu biliyorum.Fakat bende bir tüketiciyim bende 3 ay önce satın aldım ve sattım.Bu konuda gerçek anlamda hukuk bilgisi bulunan kişilerin yorumlamalarını rica ederim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yunuzey hocam, birinci elden durumu yaşayan insanların örneklerini kabul etmeyip hukuk bilgisi arıyorsanız yanlış forumdasınız.

Aracı alma süreniz 1 yıl (2de olabilir) gecmemiş ise sizde sizden önceki satıcıya aynı süreci yaşatabilirsiniz.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    desmosu bi kaç bin km önce yapılmış motor kayış kopartıp motor iç aksamı dağıtıyorsa. ve bu durum korlasta yaşanıyorsa demekki korlasa çok ta güvenmemek lazım. ikinci el sattığı motorun tramerini bile gizleyen firmaydı. biyerde okumuştum onuda tramerine baktırmamıştı bişeyler olmuştu eski bi konuydu belki 2 yıl. ama kayış mevzusu taze

Arndiol bey,

Ben yaşanılan bu tür durumları kabul etmiyor değilim.Fakat motorun bilmem kaçıncı sahibi olarak mekanik olarak böyle koca bir sorun yaratacağını bilmem yada ön görüde bulunmam nasıl olabilir?

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnsanlar sıkışınca mahkeme, hukuk vs. gevelemeye bayılıyor. Diyalog diye de bir şey var.

Düzgün bir adam(kaldıysa) sattığı motorun 2 gün sonra patlamasına duyarsız kalmaz.

Korlas'ta motorun ne masraf çıkardığını baktırıp karşılıklı konuşarak masrafın belirli bir kısmını karşılamak üzere anlaşmaya çalışırdım. Bu masraf karşılama olayına Korlas'ı da mutlaka katardım. Ya da aynı şekilde iadesini konuşurdum.

Alıntı Yunuzey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arndiol bey,

Ben yaşanılan bu tür durumları kabul etmiyor değilim.Fakat motorun bilmem kaçıncı sahibi olarak mekanik olarak böyle koca bir sorun yaratacağını bilmem yada ön görüde bulunmam nasıl olabilir?
    Sizde haklısınız ve sizde hakkınızı önceki satıcıdan arayabilirsiniz.
    Sizin döneminizde gelişen bir ayıp nedeniyle bu sorun oluşmuş ise sorumluluk size ait. "Nasıl olabilir" diye sormanız yeterli değil. Ürününüzü satarken sorunsuz olarak düşünüp fiyat verebiliyorsa insanlar, o fiyatı yazmanın sorumlulugunu da alması gerekir.

Aynı şeyi kendi acınızdan düşünün, birikim yapıp motor alıyorsunuz ve 2. gün elinizde kalıyor. Siz de ilk olarak "satıcı beni kazıkladı" demez misiniz? Hakkınızı aramaz mısınız?
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    YZF R25
    Arkadaşlar şimdi bu motosikleti satılırken ekspertize soksalardı ve arızalansaydı alıcı hiçbir hak talep edemeyecekti değil mi ? Çünkü satıcının sorunsuz sattığına dair belge değil mi bu ? Benim kafam yandı herkes bir şey söylüyor. Şimdi kanunlarda bilmem kaç km 2.el garantisi var insan motosikletini satmaya korkuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:26 ----------

O zaman herkes gittiği yerde motosiklet alıp, arızalandı deyip satsın araç kiralamacı kurnazlar gibi..

Noterde araç satış sözleşmesini imzalarken yazan -aracı hali hazırda görüp beğenerek aldığını- yazısı neye istinaden yazılıyor bu durumda ben bunu anlayamıyorum.

Benim bildiğim alıcı aracı inceler, gerekli ekspertiz durumuna baktırır veya isterse ustaya götürür. Eğer bir sorun varsa ve ekspertiz bunu söylemediyse burada suçlu ekspertiz olmaz mı? Ustaya götürürse alıcı risk almış sadece ustaya güvenmiş ve yasal durumdan vazgeçmiş durumundadır.

Ustaya yada ekspertize gitmeyip kendisi görüp beğenip aldıysa burada da risk alıcının değil midir? Eğer satıcı usta veya ekspertizi kabul etmiyorsa bu durumda aracı almaktan vazgeçmek de alıcının hakkı olan bir durum.

Bunlar haricinde ikinci el zaten risk olan bir durum. Eğer garantili bir şekilde satılacaksa neden sıfır araç alalım?

Aynı şekilde araç hakkında belirli prosedürleri karşılaması gereken ve garanti verebilen bir galeri mağazasından alım da söz konusu değil. Araç şahıstan alınmış.

Bu durumda ikinci el araç galerileri ve ekspertizler ne için var?

Alıcı burada 3 tür riske girmiş; aracın ikinci el olması, ekspertize gitmemesi, şahıstan alması.

Girilebilecek her türlü riske giren alıcı yüzünden satıcının sorumlu tutulması bana absürd geliyor.

İkinci eli ucuz olduğu için tercih ediyorum. Ucuz olunca da riskleri de az veya çok almış oluyorum.

Daha önce aldığım bir araçta ben de sorun yaşadım ama bunu satıcıya yükleyebileceğim aklımın ucundan geçmedi. Aynı şekilde satışını yaptığım araçta alıcının aracı her türlü incelemesi ve incelettirmesi için müsaade ediyorum. Bu durumda buna ben de müsaade etmemeliyim. Sonuçta bir sorun olsa da olmasa da satış yaptığım aracı sorumluluğu ben de olmuş oluyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Eray G. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noterde araç satış sözleşmesini imzalarken yazan -aracı hali hazırda görüp beğenerek aldığını- yazısı neye istinaden yazılıyor bu durumda ben bunu anlayamıyorum.

Benim bildiğim alıcı aracı inceler, gerekli ekspertiz durumuna baktırır veya isterse ustaya götürür. Eğer bir sorun varsa ve ekspertiz bunu söylemediyse burada suçlu ekspertiz olmaz mı? Ustaya götürürse alıcı risk almış sadece ustaya güvenmiş ve yasal durumdan vazgeçmiş durumundadır.

Ustaya yada ekspertize gitmeyip kendisi görüp beğenip aldıysa burada da risk alıcının değil midir? Eğer satıcı usta veya ekspertizi kabul etmiyorsa bu durumda aracı almaktan vazgeçmek de alıcının hakkı olan bir durum.

Bunlar haricinde ikinci el zaten risk olan bir durum. Eğer garantili bir şekilde satılacaksa neden sıfır araç alalım?

Aynı şekilde araç hakkında belirli prosedürleri karşılaması gereken ve garanti verebilen bir galeri mağazasından alım da söz konusu değil. Araç şahıstan alınmış.

Bu durumda ikinci el araç galerileri ve ekspertizler ne için var?

Alıcı burada 3 tür riske girmiş; aracın ikinci el olması, ekspertize gitmemesi, şahıstan alması.

Girilebilecek her türlü riske giren alıcı yüzünden satıcının sorumlu tutulması bana absürd geliyor.

İkinci eli ucuz olduğu için tercih ediyorum. Ucuz olunca da riskleri de az veya çok almış oluyorum.

Daha önce aldığım bir araçta ben de sorun yaşadım ama bunu satıcıya yükleyebileceğim aklımın ucundan geçmedi. Aynı şekilde satışını yaptığım araçta alıcının aracı her türlü incelemesi ve incelettirmesi için müsaade ediyorum. Bu durumda buna ben de müsaade etmemeliyim. Sonuçta bir sorun olsa da olmasa da satış yaptığım aracı sorumluluğu ben de olmuş oluyor.
    Kesinlikle durum dedigin gibi olmali.Yukarda cok bilmis amatorun teki satici ispatlasin demis ahaga saka gibi adamlar var burda.

Yav herseyi gectim,garantisi gecmis bir motor bu.

Problem cikarsa uretici artik ben sorumluluk almam demiyor mu ? Ee uretici bile garanti veremezken sen nasil olurda benden boyle bir garanti isteyebilirsin ?

İkinci el alirken satan adamin tipine,egitimine,yasina.aldigi motorun tipine,servis kayitlarina,kac defa el degistirdigine bosuna mi bakiliyor..

Burda satici ayipli mal satmis olabilir,olmaz diyemem.ama bu risk ikinci el de vardir ve alici aracini alirken gerekli kontrolleri yaptirmak zorunda.

Satici kanitlayacakmis motorunun saglam oldugunu..vay anasinii..gerizekalinin biri sattigim motoru asiri zorlayarak ariza yaptiracak ama suclu ben olacagim oyle mi ?

işin komik yanıda bu.

yukardaki gibi bebeler yasalardan kanunlardan haberi yok şahsi fikirlerini anayasa gibi söylüyor.

Satıcının ispatlaması haklı ya da haksız bu tartışılır bir konu, 2 sayfa önce adam mahkeme kararını paylaşmış, ben başıma geleni paylaştım, ilgili kanun maddesini paylaştım hala "amatör" diyor. yazılı kararı kabul etmiyor tip kendi hükümetini ilan etmiş de yasaları düzenliyor

salak olup da salak oldugunu fark edememek üzücü, bu tiplere üzülüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işin komik yanıda bu.

yukardaki gibi bebeler yasalardan kanunlardan haberi yok şahsi fikirlerini anayasa gibi söylüyor.

Satıcının ispatlaması haklı ya da haksız bu tartışılır bir konu, 2 sayfa önce adam mahkeme kararını paylaşmış, ben başıma geleni paylaştım, ilgili kanun maddesini paylaştım hala "amatör" diyor. yazılı kararı kabul etmiyor tip kendi hükümetini ilan etmiş de yasaları düzenliyor

salak olup da salak oldugunu fark edememek üzücü, bu tiplere üzülüyorum.
    Olm sen cidden gerizekalisin sanirim.

Ben boyle bir kanun olamazzz,rahat olun yahuu mu dedim ? Yukarda yazdiklarimi, boyke bir hukum verilmesinin adaletli olmadigini anlatmak icin soyledim.

Kanun dedigin de yanlis olabilir.Adam 1 ay evli kaliyor,ayriliyor ama kadina nerdeyse omur boyu nafaka oduyor.

Adam birinin agzini burnunu kiriyor,hastanelik ediyor hatta bicakliyor ama bir gun bile icerde kalmiyor..

Benim elestirdigim nokta bu iste.ama sen bunu oyle bir anlatiyosun ki bununn gayet yerinde ve dogru bir karar oldugunu dusundugun belli oluyor.. simdi "saticinin ispatlamasi hakli ya da haksiz olmasi degil" diyerek hic kivirma..bu hukmu mantiksiz bulan bir insan senin gibi yazmaz..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:02 ----------

Bu arada,

"müddei iddiasını ispatla mükelleftir"

Burda iddia sahibi kim ? Aracin kendisine kusurlu satildigini soyleyen kisi degil mi ?

Burda alici kisi malin kusurlu oldugunu ispatlamasi gerekir..

Bunu yapabiliyorsa ki nasil yapacagi hakkinda fikrim yok, o zaman tamam.

ahahahhahah

bebe.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Satış sözleşmesine satışın gerçekleşmesinden ve aracın alıcıya teslim edilmesinden itibaren araçta oluşabilecek tüm sorunların sorumluluğunun alıcıya ait olduğu şeklinde bir madde eklesek böyle saçmalıklardan kurtulabiliyor muyuz acaba?

Yani sizin sorunsuz kullanıp sattığınız ve sonrasında nasıl kullanıldığını bilmediğiniz bir malın bozulmasının ceremesini siz çekmiyor olmalısınız...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    ahahahhahah

bebe.
    Noldu la ? Cevap veremeyince ben cok rahatim goruntusu vermek icin kahkahalar atiyosun bakiyorum..

Bak simdi,bu konu onemli oldugu icin senin zeka seviyene inerek durumu aciklayalim..

Senin dandik bir motorun vardi su an modeli aklima gelmiyor neyse,iste o motoru bana sattigin gun anasini belleyebilir miyim istesem ?

Bak benim africa yi istesen bile ariza yaptiramazsin cunku o bir africa twin ve honda.

Ama senin dandik motorun cani ne zaten ! bozulmak icin bahane ariyordur.

Gordun mu bak,senin hic bir kusurun olmadigi halde bu isten sen zararli ciktin..

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:52 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satış sözleşmesine satışın gerçekleşmesinden ve aracın alıcıya teslim edilmesinden itibaren araçta oluşabilecek tüm sorunların sorumluluğunun alıcıya ait olduğu şeklinde bir madde eklesek böyle saçmalıklardan kurtulabiliyor muyuz acaba?

Yani sizin sorunsuz kullanıp sattığınız ve sonrasında nasıl kullanıldığını bilmediğiniz bir malın bozulmasının ceremesini siz çekmiyor olmalısınız...
    Kesinlikle cok mantikli ve benim de aklima geldi bu.

İmzalatirim kagidi olur biter.

cevap verememek ile vermemek arasında fark var bebe

Forumdan Uzaklaştırıldı
    cevap verememek ile vermemek arasında fark var bebe
    "suskunluğum asaletimdendir"

"Her lafa verecek cevabım vardır. ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye"

Bu sekilde devam etseydin keske..kezban seni ;)

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
     MT Site yönetimi bilgi mesajı
    Bilgilendirme:   Forumda kavga çıkartmaya varacak tartışmalar yaratmak, diğer üyelere ve okurlara saygı gostermemek, konu içerisinde ikili diyaloglar veya sürtüşmelere sebep olmak, kişileri küçümser mesajlar göndermek,forum kurallarını ve ahlakını bozan davranışlar sergilemek yasaktır, bu şekilde davranan üyelere gerekli uyarı/ceza verilmiş olup, herkesin birbirine saygı göstermesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. Lütfen kurallara uyun, kurallara uymadığını düşündüğünüz mesajları bildir butonu ile bizlere iletin.
     Şikayet sahibi üyemiz, şikayet konusu hakkındaki gelişmelerin mesaja eklemesini istiyorsa site yöneticileri ile iletişime geçmelidir.
     Şikayet konuları yoruma kapalıdır.
     Site yöneticileri ile iletişime geçmek için tıklayın
     Forum Kurallarını okumak için tıklayın..
    atillatopal9 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler