Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motoru satacağın kişinin motor sürmeyi bilmemesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    2009 model bir cbr125r motorum var alalı çok olmadı ve memnunum kendisinden. Fakat yeni kasa almayı duşündüğüm ve uygun fiyatlı bir yeni kasa bulduğum için motorumu dün ilana koymuştum. Bir arkadaş yazdı alıcam edicem bi motora bakaym cinsinden konuştu tamam dedim. Neyse geldi oturduk çay içtik motorla gezdirdim her şeyini anlattım vs. Arkadaş boş bir parkta motoru sürmek istedi olur dedim. Ama bana motor sürmeyi bildiğini dsha once 600'lük kullandığını vs söyledi yersen tabi. Arkadaş motorun üstüne oturdu motor çalışır vaziyette vites boşta. Baktım debriyaja basmadan direk vitesi aşşağı itti tabi motor bi kükreyip istop etti. Böyle olunca bende anahtarı kontaktan cıkardım. Bu sefer yok 10.000 liralık motorun için yaptığın ayıp vs laflarını duydum son zamanlarda arkadaşlarıma vermeyincede duyuyorm kimseye vermiyorm motorumu çünkü. Neyse çok uzattım
    Velhasıl kelam arkadaş baktım ısrarcı kesinde devirecek motoru mazallah grenajlara bişe felan olacak motorun olayı çok temiz olması zaten sonra fiyatı duscek. Ben gel dısarıda surdureyim diyip motorun ustune bindim adam arkama tam binecekken kökledim gazı gittim. Sonrasında elaman sen beni yanlış anladın diye vs mesaj atmış. Burda sormak istedigim bu adama zaten satmicam vazgectim satmaktan ilandanda kaldirdim ama satarken bilmeyene nasıl satılacak ben kaçarak ayıp mı ettim? Ne yapılması doğru sizce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    ...........!
    Bu olayın çok güzel 2 yolu var.

Birincisi: artçı olarak siz sürersiniz. Yola çıkar tüm viteslerde motoru kullanırsınız.

İkincisi: Motoru onun istediği veya ortak istenen bir ustaya götürürsünüz usta kullanır. Usta baktı parasını almak isteyen öder.

Her zaman yanınızda birisi olsun ve sürmek isterse ve siz de sürmesine razı olursanız, kimliğini almanızı tavsiye ederim..

Bazılarına ters gelebilir ama en güzeli motoru istediği bir ustaya götürmek buna razı olmazsa artçı olması daha iyi.

Geçenlerde bir konuda okumuştum. Motoruna bakmaya gelen kişi motoru redline da kullandı motorda problemler çıkardı diye.
    Çok konu var böyle.
    espresso bunu beğendi.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Cr1Enis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2009 model bir cbr125r motorum var alalı çok olmadı ve memnunum kendisinden. Fakat yeni kasa almayı duşündüğüm ve uygun fiyatlı bir yeni kasa bulduğum için motorumu dün ilana koymuştum. Bir arkadaş yazdı alıcam edicem bi motora bakaym cinsinden konuştu tamam dedim. Neyse geldi oturduk çay içtik motorla gezdirdim her şeyini anlattım vs. Arkadaş boş bir parkta motoru sürmek istedi olur dedim. Ama bana motor sürmeyi bildiğini dsha once 600'lük kullandığını vs söyledi yersen tabi. Arkadaş motorun üstüne oturdu motor çalışır vaziyette vites boşta. Baktım debriyaja basmadan direk vitesi aşşağı itti tabi motor bi kükreyip istop etti. Böyle olunca bende anahtarı kontaktan cıkardım. Bu sefer yok 10.000 liralık motorun için yaptığın ayıp vs laflarını duydum son zamanlarda arkadaşlarıma vermeyincede duyuyorm kimseye vermiyorm motorumu çünkü. Neyse çok uzattım
    Velhasıl kelam arkadaş baktım ısrarcı kesinde devirecek motoru mazallah grenajlara bişe felan olacak motorun olayı çok temiz olması zaten sonra fiyatı duscek. Ben gel dısarıda surdureyim diyip motorun ustune bindim adam arkama tam binecekken kökledim gazı gittim. Sonrasında elaman sen beni yanlış anladın diye vs mesaj atmış. Burda sormak istedigim bu adama zaten satmicam vazgectim satmaktan ilandanda kaldirdim ama satarken bilmeyene nasıl satılacak ben kaçarak ayıp mı ettim? Ne yapılması doğru sizce?
    kaçarak ayıp etmişsin tabi. pulsar200 abs vardı bende şu anki r25'ten önce.
    ilk alacak adam arkaşıyla geldi baktı. arkadaşını arkama bindirdim gezdirdim. ok alıyorum dedi ama sonra para sıkıntısı oldu alamadı.
    ondan sonra biri daha geldi bakmaya. alacak adam yine yanında arkadaşıyla gelmişti. arkadaşına verdim sürdü. ekspere dahi sokmadı. anlaştık ve toplam 2 saat içinde satış, para alışverişi v.s. herşey bitti.

alacak adam her türlü alır. bu işler biraz karşılıklı güvene bağlı. biraz da senin insan sarrafı olman lazım ki cebinde kuruş olmayan apaçi tayfayla gerçek alıcıyı ayırabil.

nicknamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayaller Tracer 9 Gt, gerçekler Metro/Metrobüs
    Motorumu vermem. bir sürü kayıt videom var, gösterirdim. zaten yetkili bakımlı.

ha bunlar yoksa arkaya alır gösterirdim ancak satışını noterden alıncaya kadar anahtarı teslim etmezdim.

hiç bilmiyorsa adresine bırakıp, taksi ücretimi alırdım. kimsenin vebaline de giremem. o evladın bir annesi belki bir eşi-seveni-çocuğu olduğunu unutmadan hareket ederdim.

not: yazdıklarım, yaşanmış kötü tecrübelerle sabittir. kararan çok yakın bir hayat gördüğüm için böyleyim. bazı şeyler yapısal kötüleşiyor ve dönüşü yok.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    ilk motorumu alırken bende bilmiyordum. motoru aldığım kişiden öncesinden rica ettim, biliyordu bilmediğimi. Sarıyerden sancaktepeye kadar beni bırakıp, sonrada otobüsle evine gitti. iyi insandı, bende düğününe kadar gittim hala görüşürüz kendisiyle, işin nezaketi budur. tabi kimse bırakmakta zorunda değil, adam iyi kalpliydi
    sutlusoda bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    bende ilk motorumu alırken "ducati hypermotard 796" avrupa yakasından gebzeye gittim motoru görmeye
    yaklaşık 3 sene önce sanırım. belkide 3 seneyi geçti
    o vakte kadar daha önce kullandığım motosikleti 2002 yılında kullanmıştım.
    arada ciddi bi vakit ve bilgi unutkanlığı ve pratiksizlik var.

motordan da anlamıyordum. fiyatı iyiydi gücü yüksekti. gücüne oranla en uygun fiyatlı motordu.
    bende her cahil gibi gittim motoru o bilgisizliğimle aldım :D

adam beni artçı olarak gezdirdi etti falan derken notere gittik satışı aldık
    sonra ben adama dedimki, 15 yıldır motor kullanmıyorum pratik yapacağım bi yer varmı.

motoru satan adamın bana bi bakışı vardı. o bakışı asla unutamam
    akşam haberlerinde çıkar bu der gibi bakmıştı :D

o yüzden motoru satacağın kişinin motor kullanmasını bilmemesi çok ta garibime gitmedi :D

Motosikleti
    Bn125
    Bana kalırda ekpertize sokturmadan almak da satmak da oldukça yanlış. Ekpertiz raporu alacının da satıcının da haklarını korur. Anahtar vesaire de hiçbir şekilde vermem. Sürülmesini istiyorsa ekpertiz gider sürer gelir. Bana göre doğru olan da budur.

Motosikleti
    Apaçı değildi ama çok ısrar ediyordu ve yalan söylüyordu hala biliyorum ayaklarına yatıyordu bende zaten işten cıkmısım yorgunum hiç uğraşasım gelmedi bastım gittim. Motoru almış alalı her allahın kulu sürmek icin istiyor. Tabiki vermiyorum ama ben kötü oluyorm arkadaşa eşe dosta. Sırf bu sebepten satasım bile geliyor. Vermeyince de acizligine düştü oluyor. Grenajlı motor bu düşşen sorun olur desemde anlatamıyorum kimseye.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Her türlü alışverişte aklına takılan bir şey varsa karşı tarafa açık açık sormalısın veya söylemelisin. Özellikle motorlu araç alışverişinde alıcıya hangi ustaya göstereceksen oraya geleyim diye sormalısın ve onun dediği ustaya götürmelisin. Sonra bizim millet çamura yatmayı sever en ufak bir şeyde mırın kırın yapar aradan sıyrılmaya bakar. Sürüş yapılacaksa usta sürsün sürmeden önce sor bir kaza bela olursa ne olacak dünyanın bin bir türlü hali var de. Aldığın cevap tatmin ederse sürdür.

Birde kafana yatmayan bir şey olup ta alışverişten vazgeçersen nazikçe kusura bakma ben vazgeçtim de. Öyle kaçmakla veya haşin hareketlerle olmaz. Sonuçta belki bir daha görmeyeceğin bir kişi olsa bile kendini bilene yakışmaz ayıp olur.

Motosikleti
    Işte bende onun suçluluk duygusunu hissettim. Ama kendisine vermek istemediğimi açık açık söylememe rağmen arkadaş ısrarcı oldu. Pek laftan anlayan cinsten değil erzurumun insanı.

Motosikleti
    ...........!
    At, Avrat, Silah,

Kimseye emanet edilmez. Bunun çok örnekleri vardır. Büyüklerinize sorun.

Vermeyin arkadaş. Düşerse ona birş ey olursa sen üzülürsün, Motora bir şey olursa o üzülür başı eğik gezer. (Tabi normal durumda)

Tavrınızı net belli edip dik durursanız kimse sizden bir daha motorunuzu istemez zaten.

Motosikleti
    Alıntı Bulut_Motor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    At, Avrat, Silah,

Kimseye emanet edilmez. Bunun çok örnekleri vardır. Büyüklerinize sorun.

Vermeyin arkadaş. Düşerse ona birş ey olursa sen üzülürsün, Motora bir şey olursa o üzülür başı eğik gezer. (Tabi normal durumda)

Tavrınızı net belli edip dik durursanız kimse sizden bir daha motorunuzu istemez zaten.
    Gönül koyuyorlar maalesef ama yapacak bise yok tabiki

Exectus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA R25
    Hocam motoru alacam deyip kullanırken kaçıp giden insanlar var. Bu devirde kimseye motorunu verme. Ya arkana bindir (Corona var önermem) yada servise götür. Servis ekspertiz yaptıktan sonra aslında satıcı kendini garantiye almış oluyor. 1-2 hafta sonra bir sıkıntı çıkarsa sorumluluk sizde olmuyor çok.

Motosikleti
    Haklısınız yaptığım hareketten sanırım pişman olmamalıyım bidahikene daha net olacağım alıcıya karsı

Motosikleti
    düldül(z-one)
    Apaçı değildi ama çok ısrar ediyordu ve yalan söylüyordu hala biliyorum ayaklarına yatıyordu bende zaten işten cıkmısım yorgunum hiç uğraşasım gelmedi bastım gittim. Motoru almış alalı her allahın kulu sürmek icin istiyor. Tabiki vermiyorum ama ben kötü oluyorm arkadaşa eşe dosta. Sırf bu sebepten satasım bile geliyor. Vermeyince de acizligine düştü oluyor. Grenajlı motor bu düşşen sorun olur desemde anlatamıyorum kimseye.
    Aynı sorun bende de var yaşım küçük olduğu için sürekli arkadaşlarım motoru istiyolar adeta yalvarıyolar "motoru versene", "Ben sürmeyi biliyorum kanka" vs diye tabii ki hiç bir şekilde vermiyorum motosikleti satarken bile alacak kişiye sürmesi için vermeyi de düşünmüyorum eksper veya usta sürebilir bir sıkıntı var mı diye ya da arkama artçı olabilir

sutlusoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Ben motosikletimi aldığımda sadece ehliyet sınavında sürmüştüm.
    Çocuğa rica ettim çantamı ve telefonumu çocuğa verdim.
    Kaldırımdan bile inmeden 3 4 dk gittim geldim, çokta bişey anlamadım :D
    Arkadaşla anlaştık çalıştığım yere getirdi birlikte servise gittik.
    Bir şey çıkmayınca çalıştığım yere yakın notere yürüdük işleri hallettik bitirdik.
    3 4 gün yakın bir otoparkta fren, dur kalk alıştırması yaptım, biraz biraz mahalleye çıktım derken alışınca trafiğe çıkmaya başladım.

Omerius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt25 - XJ6N - cb650f - Speed Triple 1050
    ilk mt25'imi alırken ehliyet yoktu bende de hatta daha önce sadece kursta 1 2 tur kullanmıştım tabii satıcı bunu biliyordu. gittim denemeden ustaya da göstermeden aldım. beylikdüzünden ümraniyeye kadar getirdi beni sağ olsun artçı olarak sonra kendisi metrobüsle geri dönmüştü. motorda hiç bir sorun çıkmadı şansıma iyi bir satıcıya denk geldim ama her zaman böyle güzel yürümüyor işler tabii. eğer burayı okuyorsa özkan beye selam olsun.

Motosikleti
    MT-09 SP
    En iyisini yapmışsın boşver.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Aynısı benim başıma geldi. Çok ısrarcı bi çocuk geldi süreceğim edeceğim diye. Ben de semti bilmiyorum, çocuğu bilmiyorum ulu orta sokakta da vermek istemedim sinirlendim bastım gittim. Yaşamayan anlayamaz. Tek başına almamız gereken bir önlem malesef.
    skucukyazici bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Zaten kullanmayı bilmiyor bir. Arkanda artçı olarak binmiş iki. Motorun nesinden anlayacak o zaman? En iyisini yapmışsın. Gerçekten alıcı olsa bile, ya bir yere girse? Ölse? Gerçi tohumuna para saymadık ama senin niye durduk yere başın belaya girsin? Malından olasın. Vicdan yapasın.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler