Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Mt-09 titreme

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-09
    Selamlar arkadaşlar

2019 Mt-09 sahibiyim. Henüz 8300 KM'de. Son 1000 kmdir titreşim söz konusu. Servise danıştığımda herhangi bir problem olmadığını söyledi!? Fakat sağ ayak peg ve gaz kolu tarafında bariz şekilde titreşim var. 4 bin devirde başlıyor. 1000 km önce son hıza kadar titreşim söz konusu değildi. Yağını kontrol ettim sorun yok eksilme vs. Rodaj bakımında da Motul 7100 10w40 kullanmıştım serviste. Zincir çok bol veya çok gergin durumda da değil orta düzeyde. Böyle bir durumla karşılaşan var mı acaba ? Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Edit: 10 bin bakımında tekrar Motul 7100 kullanmayı düşünüyorum. Ayrıyeten 10 bin bakımda 33 kontrol/ayar ve senkronizasyon gösteriyor bakım tablosunda. Titreşime faydası olacak mı bakacağız o zaman artık.

Tekeriniz düz bassın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Merhaba. Mt09 un km aralığını bilmiyorum. Ama eğer 1000km de rodaj bakımına girdiyse ve 8000km dir aynı yağ var ise ondan dolayı olabilir. Ben şahsen mt09 kullansam 3bin km de bir yağı değişirim.
    Mertx bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09
    Merhaba. Mt09 un km aralığını bilmiyorum. Ama eğer 1000km de rodaj bakımına girdiyse ve 8000km dir aynı yağ var ise ondan dolayı olabilir. Ben şahsen mt09 kullansam 3bin km de bir yağı değişirim.

Cevabın için teşekkür ederim. Bakımları servise göre 10bin de bir, fakat 3bin 5bin kmde de değişilebilir. Sert kullanmadığım için ve yıl bazında dolmadığı için ellememiştim.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Erkenden yağ değiştirmek doğaya zarar. 3 binde yağ mı değişir? Nasıl bir tavsiye bu?
    Kitapçıkta yazan değerlere uyun ancak titreşim için başka bir servise daha görünün.
    muhammetcon ve Mertx bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Erkenden yağ değiştirmek doğaya zarar. 3 binde yağ mı değişir? Nasıl bir tavsiye bu?
    Kitapçıkta yazan değerlere uyun ancak titreşim için başka bir servise daha görünün.
    Herkes motosikleti aynı şekilde kullanmıyor. Bu tarz motosikletler yüksek kompresyonlara mağruz kalan deli gibi devir çeviren makinalar. E mecburen sağlam kullanılıyor genel kullanıcı kitlesi. Ne yapsın insanlar kitaba uyup 10bin de bir yağ mı değişsin? Ben 5bin km yaptım yapmadım castrol 10w40 yağ ile ustaya götürdüm zamanı geçmiş keşke erken gelseydin dedi. Eee nerde kaldı kitapçığa uymak?
    Mertx bunu beğendi.

Alıntı fb__ömer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkes motosikleti aynı şekilde kullanmıyor. Bu tarz motosikletler yüksek kompresyonlara mağruz kalan deli gibi devir çeviren makinalar. E mecburen sağlam kullanılıyor genel kullanıcı kitlesi. Ne yapsın insanlar kitaba uyup 10bin de bir yağ mı değişsin? Ben 5bin km yaptım yapmadım castrol 10w40 yağ ile ustaya götürdüm zamanı geçmiş keşke erken gelseydin dedi. Eee nerde kaldı kitapçığa uymak?
    motoru üreten mühendisten daha iyi bilen birini bulmuşsun tabiki onu dinleyeceksin
    muhammetcon, Mertx ve fz6_fazer bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru üreten mühendisten daha iyi bilen birini bulmuşsun tabiki onu dinleyeceksin
    Siz değişin kardeşim kitabına göre. Benim param değersiz. Sokağa atıcam. O yüzden erken değişicem motorun yağını.
    Mertx bunu beğendi.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilen motor mt9? Öyle pist için özel tasarlanmış çokta deli gibi devir çeviren bir makine değil.

Abartmayın
    Mertx bunu beğendi.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    iyide mühendislerden iyimi biliyorlar bende bunu anlamıyorum bakım 10 binde bir ama sen 5 binde gel ara bakım yaptır oldu sende para kazan ne güzel dünya

motul pek tavsiye etmiyorlar mt7 için 9 u bilmiyorum ben yamalube performans koydum gayet iyi bence
    Mertx bunu beğendi.
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kitapçığa uyulduğu sürece bir sorun olmaz
    Mertx bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsedilen motor mt9? Öyle pist için özel tasarlanmış çokta deli gibi devir çeviren bir makine değil.

Abartmayın
    Sıkıştırma oranı (compression) da çok yüksek falan değil. Ama "usta"nin neden "geç gelmişsin erken gel" diyebileceğini tahmin edebiliyorum
    Mertx bunu beğendi.

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R
    Sorun muhtemelen senkron ayarı ile ilgili. Gaz kolu açık, motor ivmelenme baskısı altındayken değil de 4-7000 sabit devirde elcik ve peglerde 'zın'lama veya düşük sabit devirde her zamankinden fazla silkeleme ile belli ediyor. 1000-10000-20000-30000 km diye gider kitapçıkta fakat 7-8000 civarı yukarıdaki gibi kendini belli eder. 3 silindirin 2sini, vidası beyazla işaretlenmiş (en sağdaki) olana göre eşitleyecekler. Ayar vidası işaretlenmiş silindire dokunmayın. Sonra zayıf rölanti, kolay marş almama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Zaten yaşayacaksınız da, şimdiden başlamayın.

İyi ve sık değiştirilen yağa da fazla ve olumlu tepki veriyor motosiklet. Ben 4000km civarında değiştirirdim. 6000'i geçmeye de içim el vermezdi. Motor titreşimi olarak geri dönüyor. Ayrıca hava filtresi de istanbul şartlarında ömrünü doldurmuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:21 ----------

Ek:

Yağın ömrünü de km hesabı üzerinden ölçmek İstanbul şartlarında mümkün değil bence. Taksim>maçka>nişantaşı>şişli>mecidiyeköy tripmetrede 20km ama kol saatinde 2 saat boyunca 110c'de çalışan bir motor anlamına geliyor. 2 saatte buradan uçmakdereye gider yolun yarısını dönersin motor sıcaklığı da 75c'yi geçmez. Aynı şey değil. 2000kmde yağ zift gibi çıkarken, 6000kmde bu yağ daha kullanılırmış dediğim çok oldu.

SN standardı yağlar da hissedilir fark yaratıyor. Katana, 300v, nano-tech, yeni power1racing az da olsa titreşime hissedilir ölçüde etki ediyor.

40000km 2016 xsr900.
    Mertx ve Green Arrow bunu beğendiler.

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Alıntı BAIIHAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun muhtemelen senkron ayarı ile ilgili. Gaz kolu açık, motor ivmelenme baskısı altındayken değil de 4-7000 sabit devirde elcik ve peglerde 'zın'lama veya düşük sabit devirde her zamankinden fazla silkeleme ile belli ediyor. 1000-10000-20000-30000 km diye gider kitapçıkta fakat 7-8000 civarı yukarıdaki gibi kendini belli eder. 3 silindirin 2sini, vidası beyazla işaretlenmiş (en sağdaki) olana göre eşitleyecekler. Ayar vidası işaretlenmiş silindire dokunmayın. Sonra zayıf rölanti, kolay marş almama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Zaten yaşayacaksınız da, şimdiden başlamayın.

İyi ve sık değiştirilen yağa da fazla ve olumlu tepki veriyor motosiklet. Ben 4000km civarında değiştirirdim. 6000'i geçmeye de içim el vermezdi. Motor titreşimi olarak geri dönüyor. Ayrıca hava filtresi de istanbul şartlarında ömrünü doldurmuş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:21 ----------

Ek:

Yağın ömrünü de km hesabı üzerinden ölçmek İstanbul şartlarında mümkün değil bence. Taksim>maçka>nişantaşı>şişli>mecidiyeköy tripmetrede 20km ama kol saatinde 2 saat boyunca 110c'de çalışan bir motor anlamına geliyor. 2 saatte buradan uçmakdereye gider yolun yarısını dönersin motor sıcaklığı da 75c'yi geçmez. Aynı şey değil. 2000kmde yağ zift gibi çıkarken, 6000kmde bu yağ daha kullanılırmış dediğim çok oldu.

SN standardı yağlar da hissedilir fark yaratıyor. Katana, 300v, nano-tech, yeni power1racing az da olsa titreşime hissedilir ölçüde etki ediyor.

40000km 2016 xsr900.
    Bu saydığınız yağlar iyimi kötümü etki ediyor anlayamadım?
    Birde senkron ayarında bu sagdaki vidayı da kurcalamıştim ben, vakumetre değeri kaç olmalı?
    Mertx bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09
    Alıntı BAIIHAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ek:

40000km 2016 xsr900.

Bu güzel bilgilendirme için teşekkür ediyorum.
    BAIIHAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sıkıştırma oranı (compression) da çok yüksek falan değil. Ama "usta"nin neden "geç gelmişsin erken gel" diyebileceğini tahmin edebiliyorum
    Aynen kardoli. Ben malım beni yoluyor usta. Ahauahauhan ne kompleksli adamlarsınız lan. Adama gazlamışsındır abicim o yağ ile gidilmez o kadar diyoruz. Yok ondan mı iyi biliyorsun? Yok bundan mı iyi biliyorsun? Sana bir şey diyim mi? Onu diyen ustaya sadece ben işçilik ödedim. Aklına gelebilecek tüm parçaları internetten sipariş verdim. Ama dur ya siz tabi yi biliyorsunuz bu işleri ausjusjsusjsısod8wjdaod. Dur ya ben bi el kitapçığına bakayım da öyle yağ değiştreyim. Nede olsa hiç gazlamadım, yüksek devirde kullanmadım

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Aynen kardoli. Ben malım beni yoluyor usta. Ahauahauhan ne kompleksli adamlarsınız lan. Adama gazlamışsındır abicim o yağ ile gidilmez o kadar diyoruz. Yok ondan mı iyi biliyorsun? Yok bundan mı iyi biliyorsun? Sana bir şey diyim mi? Onu diyen ustaya sadece ben işçilik ödedim. Aklına gelebilecek tüm parçaları internetten sipariş verdim. Ama dur ya siz tabi yi biliyorsunuz bu işleri ausjusjsusjsısod8wjdaod. Dur ya ben bi el kitapçığına bakayım da öyle yağ değiştreyim. Nede olsa hiç gazlamadım, yüksek devirde kullanmadım
    Peki sence adamlar o bakım aralığını mt09 la gazlamadan hep 80 le filan gidileceğini zannederek mi koydular ben şimdi ara bakım yapmıycam motoruma nasıl Bi zarar gelir?

Motosikleti
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki sence adamlar o bakım aralığını mt09 la gazlamadan hep 80 le filan gidileceğini zannederek mi koydular ben şimdi ara bakım yapmıycam motoruma nasıl Bi zarar gelir?
    Ben bir şey olur demiyorum hocam. Ama o kadar para verip bindiğim motora ben şahsen yağ değişimini erken yaparım. Kendim devirli kullanıyorum. Bekletmem. Gözle görülür bir zarar göremeyiz belki. Ama ben kendim tedbirimi alırım sonra ilerde pişman olmamak için. Herkesin kendi bileceği iş tabi. Ben sadece kendimce bir iki kelam ediyorum. Benim için mt09, mt10, r1 vs. gibi makinalar araç olarak düşünürseniz Ferrari tarzı arabalar gibidir. Bu tarz araçların bakımını 1.5 dizel clio bakımı yapar gibi yapmamalıyız bence.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Katalogdaki yağ değişim periyotları max şartlar dikkate alınarak belirlenir , sentetik yağ teknolojisi de ilerledikçe değişim periyotları yıllar içinde uzuyor elbette , maalesef bazı ustalar eskisi gibi 3000 ila 6000 km arasında yağın değişmesi gerekir zannediyorlar , yukarıda yazıldığı gibi gereksiz tüketilmesi öncelikle çevreye zarar ayrıca sık sık yeni yağ kullanmanın motora da zararı var , bazı arkadaşlar hadi ordan yepyeni yağ ne zararı olur diyecektir yağların içinde çeşitli deterjanlar var , bunlar ilk 100 km boyunca motorun içinde temizlik yapar sonra kaybolurlar , gereksiz yere yeni yağ koyup motoru bu deterjanlara aşırı maruz bırakırsanız silindirlerdeki faydalı karbon tabakasınıda yok edersiniz , daha fazla detay yazıp kafanızı karıştırmak istemiyorum kısaca parlak yüzeyli bir sehpayı Cif gibi temizlik maddeleriyle aşırı şekilde ovalamaya benzetebiliriz bu durumu..

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben bir şey olur demiyorum hocam. Ama o kadar para verip bindiğim motora ben şahsen yağ değişimini erken yaparım. Kendim devirli kullanıyorum. Bekletmem. Gözle görülür bir zarar göremeyiz belki. Ama ben kendim tedbirimi alırım sonra ilerde pişman olmamak için. Herkesin kendi bileceği iş tabi. Ben sadece kendimce bir iki kelam ediyorum. Benim için mt09, mt10, r1 vs. gibi makinalar araç olarak düşünürseniz Ferrari tarzı arabalar gibidir. Bu tarz araçların bakımını 1.5 dizel clio bakımı yapar gibi yapmamalıyız bence.
    paran varsa doldur boşalt sürekli yağı kral takma kafaya hiç. gezici zırvaları bunlar

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Bir yerden birkaç saatligine bir adet 650f bulun.. Gezin tozun sonra mt-09 a sarılıp özür dileyin
    Green Arrow bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)