Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

X-MAX 250 ayna yerinden çıktı. Nasıl geri takabilirim ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, dün park ettiğimde aynaya biri çarpmış ve ayna yerinden çıkmış. Dün arkadaşla denedik takmayı fakat bir türlü girmedi. Bunun kolay bir yolu var mıdır ? bilmediğimiz bir yöntem vs.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Isıtarak tekrar yerine koyulabilir.
    SlimeDont bunu beğendi.

Hocam şekli bozulmaz mı ? Bir de nasıl bir ısıdan bahsediyoruz ? Klasik bir çakmakla halledilebilir mi ?

mavrelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB600F Hornet 2007
    Güzel bi şekilde bastırman lazım ama güzel bi şekilde tık diye oturur. Kolay girebilmesi için yağ sürün

Vronski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax / Crf1000l
    Topuzu gres veya herhsngi bir yağ ile yağladıktan sonra bez ile sarıp çekiçle birkaç kere vurduktan sonra yerine oturuyor. WD-40 varsa o da iş görebilir yağlama konusunda. Ek olarak topuzu fön makinesi ile ısıtarak sokan arkadaşlar da var.

Cevap veren herkese teşekkürler. Bu akşam deneyip sonucu buraya yazacağım.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    yağ sıkma işi riskli.
    Daha sonra hiç bir ayarda durmamaya başlayabilir. Herhangi bir tümsekte, sarsıntıda kafası aşağı düşebilir.
    19051919 bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Kaynar suyun içinde ayna kısmını suya sokmadan 2 dakika kadar isit sonra takmayı dene bence oturur
    19051919 bunu beğendi.

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Hala takamadı iseniz;
    Topuzu ısıtmayın, yuvayı ısıtın. plastiklerin genleşme katsayısı yüksektir. Kaynar su doğru öneri. 3-4 dk içinde tutmanız gerekebilir.
    Yağlarsanız aynanız sürekli dönebilir.

Vakit bulamadım maalesef. Kaynar suyu garaja kadar taşıyamam o yüzden yanıma saç kurutma makinesini almayı planlıyorum. Duruma göre topuz tarafını da söker evde işi halleder sonra yeniden takarım. Bakalım akşama zaman bulursam halledeceğim.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Alıntı SlimeDont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vakit bulamadım maalesef. Kaynar suyu garaja kadar taşıyamam o yüzden yanıma saç kurutma makinesini almayı planlıyorum. Duruma göre topuz tarafını da söker evde işi halleder sonra yeniden takarım. Bakalım akşama zaman bulursam halledeceğim.
    Fokur fokur kaynayan suya değil ketil da kaynattın atıyorum ketil ile suyu taşıyıp onun içinde 2 dakika kadar bekletmek bile yeterli gelir diye düşünüyorum. Sakın yağ sürme leyla olur aynan.
    Jeansque bunu beğendi.

Alıntı moonspell07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fokur fokur kaynayan suya değil ketil da kaynattın atıyorum ketil ile suyu taşıyıp onun içinde 2 dakika kadar bekletmek bile yeterli gelir diye düşünüyorum. Sakın yağ sürme leyla olur aynan.
    Bu daha mantıklı geldi. :D

mavrelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB600F Hornet 2007
    Sıcak suya soktuğunuz zaman genleşeceği ve rahat gireceği doğru . Fakat metal olmadığı için genleşip kalacak ve geri daraltamayacaksınız. Buda bollaşma neticesinde aynanız ayarsız kalacak. Benim size tavsiyem yukarıda dediğim gibi yağ ile deneyin taktıktan sonra balata spreyi ile oradaki yağı giderebilirsiniz.

Benimde aynı durum başıma geldi. Güvendiğim bir Ustaya sorduğumda topuzun gireceği kısmı sıcak hava tabancası ile ısıtıp plastik biraz yumuşadiktan sonra takabilirsin dedi
    Bende hava tabancası olmadığı için saç kurutma makinesi ile denedim fakat yeterli sıcaklık olmadığı için yumuşama olmadı. Ben de gözü karartıp ocakta kısık ateşte alev ile temas etmeyecek şekilde uzaktan çok kısa süre ısıtıp denedim ve oldu
    Umarım birinin işini görür bu yazdıklarım
    Çok fazla isitip tamamen erimemesine dikkat edin.

Aynı sıkıntı benim de başıma geldi
    Güvendiğim bir ustaya sordum. Daha once de bu şekilde tamir yapmış kendisi. Sıcak hava tabancası ile topuzun girdiği kısmı ısıt biraz yumuşadiktan sonra yerine oturur dedi. Bende tabanca olmadığı için saç kurutma makinesi ile denedim fakat yeterli sıcaklık oluşmadığı için yumuşama olmadi. Gözü karartıp kısık ateşte ocağın üstünde aleve degdirmeden bir kaç saniye tutup yumuşatıp yerine oturtmayı başardım. Gayette guzel hareket ediyor.
    Umarım bu faydalı olur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)