Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

JANT Boyama | Soru

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar, bordo renk jantlarımı beyaz yapmak istiyorum.
    Tekerlekleri sökmeyeceğim, jelatinle heryeri izole edeceğim oralara bulaşmasın diye. Sanırım biraz zor olcak ama uğraşacağım.

Araştırmalarım sonucu alacağım 2 ürün:
    Boya:

https://urun.n11.com/sprey-boyalar/hammerite-direkt-pas-ustu-puruzsuz-metal-boyasi-sprey-400-ml-P207561642
    bu arada, 1 kutu yeter mi 2 jant için ? 400 ml. yoksa 2 kutu mu almam gerekiyor

Boya Öncesi Temizlik için:
    https://urun.n11.com/boya-incelticiler-ve-cozuculer/mobel-selulozik-tiner-11-900-ml-P403930249

Vernik vs almam gerekiyor mu, eğer alınacaksa hangi aşamada vernik atmam gerekiyor.
    Su zımparası filan da yazmışlar, bunun numarası kaç hangisini alacağım

*bir makalede, tiner ile temizle + boyayı yap + vernik at + vernikten sonra su zımparası yap diye okumuştum. zımpara yapınca yaptığım boya gitmeyecek mi ? o başta yapılmıyomuydu kafam karıştı

teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Lastik havalarını indir. Jant kenarına en ucuz iskambil kağıdı sıkıştır. Tekrar havayı bas.

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    öncelikle anlattığın şekilde boyar isen yolunmuş tavuğa döner o jantlar. önce jantın üzerindeki boyayı zımparalar bir güzel alırsın. daha sonra yıkayıp tamamen temizlendiğine emin olduktan sonra astarını atarsın. sulu zımparayla güzelce zımparalayıp pürüzsüz bir zemin elde edersin. daha sonrasında da kat kat olacak şekilde boyanı atarsın artık kaç kat isterse. ben genelde 3-4 katta bitiriyorum boyama işini. en sonunda da verniği atıp kurumaya bırakırsın. tertemiz bir şekilde işin içinden çıkarsın. başka türlü boyamaya kalkarsan o boya zor tutar ve en nihayetinde de dökülmeye başlar. kaldı ki jantlarını sökmeden nasıl bir boya yapacaksın çok merak ediyorum. yani o kadar amortisör, zincir, dişli, kaliper, maşa vs. var boyaman gereken yerlerde. çalışma alanın olmadığı için de ulaşamadığın yerler de boyayı biraz daha yakından sıkmaya çalışacaksın. bu sefer de boya akıcak yakından sıktığın için. bence gerçekten uğraşmak istiyorsan söküp öyle boyamalısın.
    drtayfun bunu beğendi.

Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle anlattığın şekilde boyar isen yolunmuş tavuğa döner o jantlar. önce jantın üzerindeki boyayı zımparalar bir güzel alırsın. daha sonra yıkayıp tamamen temizlendiğine emin olduktan sonra astarını atarsın. sulu zımparayla güzelce zımparalayıp pürüzsüz bir zemin elde edersin. daha sonrasında da kat kat olacak şekilde boyanı atarsın artık kaç kat isterse. ben genelde 3-4 katta bitiriyorum boyama işini. en sonunda da verniği atıp kurumaya bırakırsın. tertemiz bir şekilde işin içinden çıkarsın. başka türlü boyamaya kalkarsan o boya zor tutar ve en nihayetinde de dökülmeye başlar. kaldı ki jantlarını sökmeden nasıl bir boya yapacaksın çok merak ediyorum. yani o kadar amortisör, zincir, dişli, kaliper, maşa vs. var boyaman gereken yerlerde. çalışma alanın olmadığı için de ulaşamadığın yerler de boyayı biraz daha yakından sıkmaya çalışacaksın. bu sefer de boya akıcak yakından sıktığın için. bence gerçekten uğraşmak istiyorsan söküp öyle boyamalısın.
    Antipas, astar ve son kat boyayı tek bir kutuda barındıran Hammerite, benzersiz uygulama kolaylığı ile 3 günlük işin 1 günde bitmesini sağlıyor.
    Alacağım spreyin açıklamasında bunlar var, hepsi içinde sanırım.
    Ozaman önce zımpara yapacağım sonra selulozik tiner ile temizleyeceğim. Sonra da boya atacağım 2-3 kat, boya bitince de en son vernik sıkıp rafa kaldırcam anladığım bu yönde.

Fakat su zımparasını kaç alacağım ? hangi numara
    Numarası kaç olacak, ortalama kaç adet zımpara gider.
    400 ml boya spreyi 2 janta yeter mi sizce?
    2 kutu mu alsam.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kutu üzerinde yazanlara çok güvenmeyin. Boyada sorun malzemeden ziyade teknik ve tecrübe. Sorduğunuz sorular bu konuda eksiklik olduğuna işaret ediyor. Tavsiyem ya parasını verip tertemiz yaptırın birine, ya da ciddi vakit harcayıp, bir sürü video izleyip, öğrenmeye çalışıp, riskinizi azaltın.
    numan bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    sağlıklı ve güzel bir görünüm için önce 80lik zımpara ile temizlik ardından sırasıyla 400 veya 600lük zımpara ile yüzey pürüzsüzlüğü, astar, 2-3 kat boya, vernik, 1000 1200 lük zımpara ile sulu parlatma

üstte yazdıklarım boyanın güzel gözükmesi + boyanan parçanın göze hitap etmesi için, sizin uygulamak istediğiniz sistemi isterseniz koruma demiri/takozunda bir deneyin içinize sinerse jantta uygulayın. Koruma demirini 100-200e alabilirsiniz ama jant için aynısı geçerli değil, ayrıca boyacılar genelde böyle uğraşılmış üstünde bir şey denenip en son boyacıya gelen ürünlerden %50-%75 daha fazla ücret alır çünkü son çare boyacıdır :=)

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Hammerait ile balkon demiri, kepenk demiri gibi kaba işler yaparsın. Pütür satır paslı maslı bir yüzey vardır sen buna zımpara astar zımpara boya vernik gibi prosedurleri uygulamadan hameraiti vurur geçersin. Güzel bir sonuç istiyorsan boya ciddi emek ve bilgi istiyor

Alıntı hasangazili adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hammerait ile balkon demiri, kepenk demiri gibi kaba işler yaparsın. Pütür satır paslı maslı bir yüzey vardır sen buna zımpara astar zımpara boya vernik gibi prosedurleri uygulamadan hameraiti vurur geçersin. Güzel bir sonuç istiyorsan boya ciddi emek ve bilgi istiyor
    selam, hangi boyadan almam gerekiyor hocam. Bu hammerait ile olmaz mı ?
    Su zımparası aldım her numaradan şuan.
    Geriye vernik ve astar almak kaldı bide şu sprey boyayı netleştirirse iyi olcak

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:10 ----------

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sağlıklı ve güzel bir görünüm için önce 80lik zımpara ile temizlik ardından sırasıyla 400 veya 600lük zımpara ile yüzey pürüzsüzlüğü, astar, 2-3 kat boya, vernik, 1000 1200 lük zımpara ile sulu parlatma

üstte yazdıklarım boyanın güzel gözükmesi + boyanan parçanın göze hitap etmesi için, sizin uygulamak istediğiniz sistemi isterseniz koruma demiri/takozunda bir deneyin içinize sinerse jantta uygulayın. Koruma demirini 100-200e alabilirsiniz ama jant için aynısı geçerli değil, ayrıca boyacılar genelde böyle uğraşılmış üstünde bir şey denenip en son boyacıya gelen ürünlerden %50-%75 daha fazla ücret alır çünkü son çare boyacıdır :=)
    şu boya konusuna takıldım olmadı boyacıya gidip sprey doldurtayım ben. hangisini alcam karar veremiyorum çünkü

sercanyucel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA Xcity 250
    Merhaba,

1 kutu sprey boya (oto boyacısından bastırtmanı tavsiye ederim) ve polisanın akrilik verniği işini fazlasıyla görecektir.

kolay gelsin.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    1 kutu boya ile arabanın 4 jantını boyadım ben

mesmeyut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Çalışma sürecini ve sonucunu bizimle paylaşırsan süper olur. Sonucu merak ettim açıkçası.
    Kolay gelsin

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı knuis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu boya konusuna takıldım olmadı boyacıya gidip sprey doldurtayım ben. hangisini alcam karar veremiyorum çünkü
    ben kendim koruma demirimi polisan spreyle boyadım ama dökülme yaptı bazı yerlerde muhtemelen ilk işçiliğim olduğundan zımparayı becerememiş olabilirim. Ankara'da oto boyacısı buldum spreye basıyor oradan alacağım ama vakit olmadı hiç.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)