Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gaz kolunu çok sıkıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Merhabalar,
    Son aylarda sağ el ve bilek ağrısı çekiyorum, elimi gevşetemiyorum gevşetirsem de gaz veremiyorum... Sadece kendi motorumda değil bütün motorlarda bunu yapiyorum, ozellikle mt07 bileğimi öldürüyor, ne kadar sakin sürsem de Sarıgazi'den Ümraniye'ye 3 molayla geldim...
    Neyi yanlış yapıyorum, daha önceden yaşamış olan varsa yonlendirsin lutfen.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Aynen bende de var o, ben dirsekleri de sıkıyorum, ense köküme ağrı saplanıyor hemen. Bi rahat kullanamadım meredi

gokhan85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR1000RR
    Dirseklerinizi kırmadan, kolunuz dik bir şekilde gidonu tutuyor ve yükünüzü bileğinize, dolayısı ile gidona veriyorsunuzdur. Bu hata üç büyük probleme neden oluyor.
    1. Bahsettiğiniz üzere, yoğun bilek ağrısı
    2. Gidona fazla yük verildiğinden dolayı, özellikle ön fren kullanımı esnasında ön tekerleğin tutuşunu kaybetmek ve düşmek
    3. Dönüşlerde vücut pozisyonu rahat olmadığı için zorlanmak

Çözümü basit; dirseklerinizi kırarak gidonu tutun. Gidonu adeta bir kumanda gereci gibi motosiklete sadece komut verecek kadar tutun, sıkmayın, yük bindirmeyin. Motosikleti dizlerinizle depodan kavrayın, bu sayede bileklerinize yük binmesini engellemiş olursunuz.
    Thesinner83, Guven ve Kerykeion bunu beğendiler.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Bu söyleyeceğimi yanlış anlamayın, elbet tecrübeniz vardır ama yetkili ve kailteli bir kurumdan ileri sürüş teknikleriyle ilgili bir eğitim alın derim.

Gidonu sıkı tutmanın çeşitli sebepleri oluyor. Mesela limitlerinize yakın kullanınca artan stres ve adrenalinle istemsizce sıkıyor da olabilirsiniz, motosiklet üzerinde yanlış oturuş ve hatalı konumlanma yüzünden de fazla sıkı tutuyor olabilirsiniz.

Gaz kontrolünü pürüssüz ve akıcı kontrol edemeyince de gidonu sıkma gibi bir yan etki yapabiliyor.

Net bir şey söylemek zor ancak bu hususlara dikkat ederek, gidonu biraz daha yumuşak tutarak bu sıkı tutma huyunu bırakabilirsin.

Ben yine de sürüş eğitimi almanızı öneririm.
    espresso bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Depoyu dizlerinde sık kendiliğinden ellerin gevşer.
    Justforfun bunu beğendi.

Depoyu dizlerinizle sıkmadığınızdan yük ellere biniyor Depoyu dizlerinizle sıkıca tutun ellerinizin boşa çıkar rahatlarsınız.

hiç bişeyi sıkı tutma
    sıkı tutman gerektiğinde, sıkacak halin kalmaz
    motosiklete tutunman gerektiğinde, bacaklarını kullan

Motosikleti
    Bugün tekrar rahmetli AEA'nın oturuş pozisyonu videosunu izledim, gün boyu uygulamaya çalıştım bileğim şuan gayet iyi. Ara ara gazlamalardan sonra kendimi saldigimda yine sıktığımı farkettim ama yine bilek ağrım yok şuan için

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Sürerken:
    - omuzlarınızı indirin (benim altı ay sürdü).
    - dirseklerinizi içe dışa sallayın.

Kasıldığınız için oluyor. Zorlarsanız hemen olmaz ama uzun süreli tekrarda sakatlığa yol açabilir.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

yalnız bir şey demek istiyorum; nasıl hissettiğinizi biliyorum ve çok iyi anlıyorum. A ehliyet alırken sürdüğüm motor MT07 idi ve gayet gidon kısmı bilekleri ağrıtıyor. Boyum 1.90 ve gövdem haliyle önde kalıyordu. sağ bileğim bir süre sonra ciddi derecede ağrı yapıyordu gazı ayarlamaktan ve gidonu sabit tutmaya çalışmaktan. belki de boyunuz uzunsa benim gibi MT07 motoru size çok uygun değildir, ki ben kullandığımda gayet rahatsızdı (kendi motoruma kıyasla: yamaha dragstar 650.) diğer motorlarla da aynı problemi yaşıyor musunuz acaba? bir enduro, cruiser vs. tarzında?

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    öyle nasıl sürüyorsunuz çok tehlikeli.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Gidonunuzun açısı, yüksekliği acaba bedeninize uygun değil mi? Belki basit bir gidon yükseltme ve yakınlaştırmayla sorununuzun çoğu çözülecektir.

Özellikle sol bacağınız olmak üzere bacaklarınız depoyu sarmıyor, sağ elinize yük biniyor. Bir dikkat edip deneyin.

19051919 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax 250
    Lanet olası durum bende de var, bisiklette bile acaip sıkıyorum ve omzumda, bileklerimde ağrılar oluyor. Motor veya bisikleti zaptedememe veya düşerim korkusu yok aksine çok soğukkanlı biriyim, riske girmekten korkmam ama bir türlü şu gidon sıkma huyumdan vazgeçemedim. 200-300 km yol yapınca bileklerimden ziyade omzum ve kelebek kaskları ağrı yapıyor, ayrıca XMAX teki açılı yere ayaklarımı koyarsam ağrı daha çok ağrıyor, klasik basma yerinde daha rahat ediyorum.

Motosikleti
    Yazılan herşey olağan geliyor, ama benim sadece sağ bileğimde oluyor bu.

Dünden beri sürekli depoyu kavrıyorum evet bilek ağrım azaldı ama yine gaz kolunu sıkmaya devam ediyorum. Farkettikçe elimi gevşetiyorum ama gevşetince gaz kolu elimden kayıyor ve kapaniuor. Sanırım benim sorunum elimin boyutundan dolayı gaz kolunu iyi saramamak.

gokhan85 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR1000RR
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazılan herşey olağan geliyor, ama benim sadece sağ bileğimde oluyor bu.

Dünden beri sürekli depoyu kavrıyorum evet bilek ağrım azaldı ama yine gaz kolunu sıkmaya devam ediyorum. Farkettikçe elimi gevşetiyorum ama gevşetince gaz kolu elimden kayıyor ve kapaniuor. Sanırım benim sorunum elimin boyutundan dolayı gaz kolunu iyi saramamak.
    Nedeni gaz kolunu açılı bir şekilde tutuyor olmanız olabilir. Düzgün tutmaya yardımcı olmak için, fren maneti biraz aşağıya döndürülebilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)