Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ybr Amortisör Onarim

Motovento
    REKLAM ALANI

Ön amortisör olmasi gerektiği gibi çalışmıyor aşağı inerken ve yukarı çıkarken hafif bir takılma yapıyor ,içine 155 CC,10w yağ koyulacak ,onun harici kecelerde sorun varsa değişecek onun harici dikkat etmemiz gereken bir şey var mıdır ?Gaz yağıyla çıkan parçaları temizleyeceğiz,daha önce hiç sökmedim ,eskisinden kotu olacak diye korkuyorum ama cukur tumsekten geçerken tak tak vurmasindan sıkıldım.
    fatih.met bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    yamukluk var mı onu kontrol edin. fabrika verisi neyse o yağı koyun. borularında pas var ise tamamen çıkmasına özen gösterin. koyduğunuz yağın iki amortisörde de eşit miktarda olduğuna emin olun.

Alıntı ahmetmert58 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yamukluk var mı onu kontrol edin. fabrika verisi neyse o yağı koyun. borularında pas var ise tamamen çıkmasına özen gösterin. koyduğunuz yağın iki amortisörde de eşit miktarda olduğuna emin olun.
    Hocam gidon ağırlaştı ve sola çekme var ,nereyi kontrol etmemiz gerekli yağ miktarı 3-5 CC farklı olması bile sağa sola çekme yaratır mı ?(gidonun sertlesmesinin sebebinin yağı az konulmasından kaynaklandığını düşünüyorum ama önceden daha az yağ varken daha az hafifti.)

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    tvs apache rtr 150 - 2012 orta kasa, ön amortisör diye bir şey kalmadı neredeyse, aynı dertten muzdaribim, nasıl bir yağ koymam gerektiğini de bilmiyorum.

10w40 yağ koymuştum ve amortisör esneme özelliğini kaybedince geri boşalttım. dot3 fren yağı buldum mutfakta, onda koydum biraz ama miktarını gelişi güzel yaptım... zaten amortisörün içinden su kıvamında mavi gibi gri gibi baya pis bir yağ çıktı...

amortisörler iğrenç durumdalar şu an. ne yapıcam bilmiyorum... keçeler de yağ kaçırıyor.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tvs apache rtr 150 - 2012 orta kasa, ön amortisör diye bir şey kalmadı neredeyse, aynı dertten muzdaribim, nasıl bir yağ koymam gerektiğini de bilmiyorum.

10w40 yağ koymuştum ve amortisör esneme özelliğini kaybedince geri boşalttım. dot3 fren yağı buldum mutfakta, onda koydum biraz ama miktarını gelişi güzel yaptım... zaten amortisörün içinden su kıvamında mavi gibi gri gibi baya pis bir yağ çıktı...

amortisörler iğrenç durumdalar şu an. ne yapıcam bilmiyorum... keçeler de yağ kaçırıyor.
    Hocam gerçekten motor yağı ve fren yağı mı koydunuz amortisörlere? Amortisör yağı / fork oil diye aratın, amortisörün yağı farklı oluyor. Elinize değdirmeyin zehirli...

Konuyu takipteyim bana da lazım. Amortisörler yumuşamıştı, bugün baktım tekrar düzelmiş biraz. Kendi halinde takılıyor anlamadım
    İnwe Elensar ve fatih.met bunu beğendiler.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Ali Mert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam gerçekten motor yağı ve fren yağı mı koydunuz amortisörlere? Amortisör yağı / fork oil diye aratın, amortisörün yağı farklı oluyor. Elinize değdirmeyin zehirli...

Konuyu takipteyim bana da lazım. Amortisörler yumuşamıştı, bugün baktım tekrar düzelmiş biraz. Kendi halinde takılıyor anlamadım
    şu sıralar motosikletime pek zaman ayıramıyorum... içinde dot3 fren yağı, 10w40 motor yağı ve önceden kaldıysa birazda amortisör yağı var... saçma bir şey oldu...

müsait bir zamanda amortisör bakımı yapıcam, sökmüş iken keçeleri de değiştirmekte fayda var.. amortisör bakımından sonra iyi mi oldu kötü mü oldu paylaşırım ama kim bilir ne zaman yaparım bu işi...

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    Alıntı kygsz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam gidon ağırlaştı ve sola çekme var ,nereyi kontrol etmemiz gerekli yağ miktarı 3-5 CC farklı olması bile sağa sola çekme yaratır mı ?(gidonun sertlesmesinin sebebinin yağı az konulmasından kaynaklandığını düşünüyorum ama önceden daha az yağ varken daha az hafifti.)
    Kusura bakmayın mesajınızı geç gördüm. furş takımını da kontrol ettiniz mi ? gidon göbek bilyası olarakta geçer. o rulman bozulduysa gidonu bıraktığınızda çekme yapar yada gidon sallanmaya başlar. genelde ön amortisör kapanınca (ön frene basınca yada çukura girince) lık-lık diye ses yapar.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben de amortisörleri toparliyorum bitince detaylı anlatırım

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı kygsz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ön amortisör olmasi gerektiği gibi çalışmıyor aşağı inerken ve yukarı çıkarken hafif bir takılma yapıyor ,içine 155 CC,10w yağ koyulacak ,onun harici kecelerde sorun varsa değişecek onun harici dikkat etmemiz gereken bir şey var mıdır ?Gaz yağıyla çıkan parçaları temizleyeceğiz,daha önce hiç sökmedim ,eskisinden kotu olacak diye korkuyorum ama cukur tumsekten geçerken tak tak vurmasindan sıkıldım.
    kanks, senin sorunu buldum sanırım, aynı sorun benim motorda da varmış ve ben hallettim...

ön çamurluğun içerisinde bir metal var, iki amortisör borusu arasında "kule gergisi" görevi görüyor, bu demirdeki yamukluk amortisörlerin hizasını bozuyor ve bu yüzden amortisörler açılıp kapanma esnasında fazla sürtünmeden ötürü açılıp kapanma hassasiyetini bozuyor...

ben yukarıda "ne zaman yaparım belli olmaz" demiştim ve aradan 150 milyar yıl geçtikten sonra yaptım, kule gergisini de iptal etmek zorunda kaldım... yeni keçeler ve "motul" marka 5w fork oil koydum, amortisörlerim şu an kaymak gibiler fakat 50cc koydum her birine, sanırım az koydum, gerekli miktarı bulmam gerek, onu arıyorum şu anda.

edit: tvs apache için ön amortisör yağı 140 ml imiş boru başına, ben 50 koymuştum, 90 ml civarı ekleme yapacağım, tabi ben yine keçe patlar korkusu ile 80 ml falan koyarım...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler