Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor almak istiyorum. Bilgi almam gereken çok şey var.

Motovento
    REKLAM ALANI

Es selamü aleyküm.

19 yaşında üniversite öğrencisiyim.
    Daha öncelerden motor veya o tür şeylerle uğraşmışlığım yok.
    Bir kaç kere vitesli mondiel kullanmıştım. 12-13 yaşlarındayken.
    Fakülteye beni götürüp-getirecek bir motor almayı düşünüyorum.
    Hem part time bir iş bulursam oraya gider gelirim.

Araştırma yapınca tipleri olduğunu öğrendim.
    Scooter / Commuter
    Bunlar başlangıç için iyi olanları ve işimi görebilecek türler galiba.
    Scooter otomatik vitesi Commuter manuel vites olarak gördüm.

Aradığım özellikler;
    Az yaksın.
    Hız olmasına gerek yok. 70-80 yapsın bana yeterde artar.
    Şık bir görünüme sahip olsun.
    Yedek parçaları ucuz olsun.
    1000 Tl ye kadar 2. el olur. (Daha yüksek fiyatlı önerileri alabilirim. Eğer iş bulursam düşünürüm.)
    Normalde en uzun yolculuğum 10 km olur. Ama iller arası gidersem napıcam bilmiyorum.
    Genellikle kullanacağım yol asfalt. Ama kışın kar olan bir yerdeyim. Okulum Yozgat'ta. Motor tekerleri ona göre olmalı.

Ne tür motorlar önerirsiniz?

Tavsiyeleriniz var mı?

Mondiel 150 RF
    Kanuni Windy
    Bunların tipi ve fiyatı hoşuma gitti. İşimi görürmü?
    Okuduğum yerle ailemin yaşadığı yer arası 550 km. Motoru kullanmadan götürüp getirmenin yolu var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kar olması işi karıştırdı kışın kullanıcak mısın

Yol işlek olduğu için tuzluyorlar. Kar yolda pek kalmıyor. Zaten falülte ile yurt arası taş çatlasın 1 km. Çarşıda 7-8 km.
    He kar olur, buzlanma riski olursada kullanmam bekler. O şekilde yani.
    Heves ettim kullanmaya ama. Risktende uzak dururum açıkçası.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Lifan tay-100
    işini görebilecek tip bence cup motor al. mondial çok agrıza çıkarıyor benim bi arkdaş aldı 1 ayda 3 defa servise götürdü. Kendi kullandıgım motoru öneriyim lifan tay 100 bi araştır tipide hoş. kafana yatabilir. 5 tl lik benzinle 60 km gittim. www.lifan.com.tr bi gir bak belki hoşunuza gidebilir. fiyatları uygun sıfırları 2bintl. 2.elini bilmiyorum. ama almışlıgı 0 alın çalışarak parasını rahat bi şekilde ödeye bilirsiniz adamlar 12 taksite bölüyor aylık 150 filan :D

cross alsan iyi olur gibi

önerileriniz için teşekkür ederim.
    araştırmaya geçiyorum.
    efecan0303 bunu beğendi.

merhaba arkadaşlar. sizlere birkaç sorum olacak beni bilgilendirirseniz çok sevinirim...
    öncelikle ben 20 yaşında bi üniversite öğrencisiyim hem çalışıyorum hem okuyorum askerliğime de daha çoook var
    neyse benim KYMCO CK 125 motorum var ve 2-3 yıldır üzerindeyim çok fazla uzun yol yapmışlığım yoktur genel olarak şehir içi sürüş yaprım.
    ayriyeten kuzenimde Mondial Drift var 125cc onunla uzun yol da yaptım çarşı içi de kullandım.
    şimdi bu iki motordan başkasına binmedim fırsatım da olmadı açıkcası yani pek bilgili değilim.
    söylediğim üzere genç biri olduğum için yarış motoru hastalığım var haliyle. ama çok büyük motorlara ulaşabilme imkanım yok şuan için cesaretim de yok.
    ama bi 250 lik motor almak istiyorum. bir çok araştırma yaptım hemen hemen her gün başka bitanesine karar kıldım ama her an değişiyor fikrim.
    bütçem taş çatlasa 6.000 tl oda taksitle :D
    sıfır motor düşmüyorum açıkcası. neden derseniz yarış motoru yani racing mi ne diyolar o tip tip motorlara düşkün biriyim yamaha yzf var benzin deposu çok büyük bence abartı ama yamaha. cbr da güzel ve kaliteli motor ama bana göre kalıplı deil uzaktan bile gören düşük motor olduğunu anlaya biliyor bence.
    ben motor kullanırken şehir içinde gayet temkinli giderim anca düz ve geniş yollarda hız yaparım. yani alacağım motor düz yolda hız yapsın ve sürüşü rahat olsun çarşı içinde zaten bi derece rahat oluyosun debriyaj firen debriyaj firen. tabiki gösterişli olmasını da istiyorum. şu ara düşündüğüm Bumoto Calibre 250R .sizce benim istediklerimi bana sağlaya bilir mi benim gibi birine tavsiye edermisiniz? bide motor nası ebatlarda tam bilemiyorum ama üzerine yakışırmıyım idare edebilirmiyim rahatça motoru bilemiyorum. Boyum 1.80 kilom 68k. Bana yol göstermenizi bekliyorum. ani karar verip pişman olmak istemem

iyi düşün bence motoru alıp bitmiyor benzin haliyle 5 tl oldu

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    1- ehliyetin varmı?
    2-Kışın kullanacağım demişsin. Karın bol bulunduğu memlekettir kışları. Kar erise bile haliyle yollar ıslak olucaktır. Islak yolda motor kullanmak başlı başına tecrübe ister. Bunu düşünerek kararlar almalısın. Aldığın motorun üzerinde çan çin çin naylon lastik olucaktır büyük ihtimal. Sen bu lastiği değiştirmez isen %70 suda fren mesafen düşecektir aşağı yukarı. Kayıcaktır, g.t atıcaktır... yol tutuşu %10 olucaktır bla bla. Kimse tartışmasın tecrübe ile sabittir. Asfaltta kayıyor, suda paten yapıyordum zamanında.
    3- Uzun yollar scooter ile işkence olucaktır. 150RF 3-4 senelik motor mesela. Çin faktörü eklenince sorun çıkartması muhtemel. Ki illa ufakda olsa sorunların olucaktır. Subap ayarı, tesisatla ilgili sorunlar, alternatör vs vs...
    4- Kanuni ronny s 150 bak. 1000-1500 arası güzel motorlar var. 200 km hiç durmadan gidersin Şehir içi 6litre/220 agresif kullanımda Normal kullanımda 6litre/250 km gidiyor.
    Ayrıntılı bilgi istersen konu başlığı var. Aradığın her bilgiye ulaşırsın.

5- Ehliyetin yok ise, ehliyeti al gel öyle tavsiye iste... Bizde motor önerelim,

Lifan tay 100 parası biraz beni aşıyor ve pekte içim ısınmadı. Ama önerin iöin teşekkürler. @efecan0303

Cross ise benim aradığım bir tip değil. Ve zaten beğensemde parasıda güzel. :D Önerin için teşekkürler yinede. @shooter1

Ehliyetim henüz yok. Ehliyet almadan motorda almam zaten. Polisle falan başımı derde sokmak isemem. Birde bu ıslak
    zemin olayını falan anlatmışsınız. Dediğim gibi. Ben zaten usta değilim ve yavaş kullanıcam. Gene de korkup yapamayacak gibi olursam,
    Kış boyu motor yatar umrum değil. Kendimi riske atamam kısacası. Motor kullanmak istedim. Ama beni aşacaksada kendimi firenlerim.
    Birde çin malı almak istemiyorum. Herkes şikayet etmiş. Mondiel tümden çin malı mı? Tüm önerilerin, açıklamaların için teşekkürler.
    Motoru henüz araştırmadım. İşe gidiyorum. Dönünce bakıcam. Son olarak windy 125 falan işimi görmez mi.? Oturduğum yerde 1000 liraya var.
    Mavi. Hoş duruyor. Ne kadar yakar. Uzun yol yapılır mı. Nasıl bir motordur. Onuda sana sormak istedim. @tr_select
    efecan0303 bunu beğendi.

Camo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650 F
    Bana kalırsa biraz daha para biriktir 100 lük BWS al bide kış lastiği taktır,En azından satcağın zaman alıcısı çok rahat çıkıyor...

Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Tekrar okudumda su olayını biraz fazla abartmışım
    Ehliyetsiz motor kullanmanın cezası 1.400 küsür TL
    Kask takmamanın cezasını ise hayatınla ödeyebilirsin. Kaskını markete giderken bile tak, ben öyle yapıyorum... Sende yap,
    Çin lastikleri naylon olduğu için acayip yakıyor. Örnek vermek gerekir ise şu yaz aylarında esnaflar dükkan önünü sularlar, bilirsin. Ufak bir fren, gaz, hafif sola yatırmada yeri boylaman garantidir. Bu yüzden ıslak zemin görünce frenlere asılıp yavaşla. Şimdiden söylüyorum, yarın bir gün kaza yaptım diye konu açma diye...
    Ben sağanak yağmurda ronny dediğim motorla uzun yollar aldım. Üzerinde paten yaptığım lastiklerim vardı... Otoban olduğu için, dümdüz yol bir sorun çıkmadı. Ama şehir içerisinde ister istemez dur-kalklar oluyor. Hafif gaz verdiğinizde veya dönemeçlerde arkayı attırabiliyorsunuz... Ben adabımla çok dikkatli giderim-takip mesafemi ayarlarım derseniz sorun yok.

2.500 tl altı çin malı olmayan motor bulamazsınız. Bu yüzden çin alıcaksınız
    Windy hakkında çok çok bilgim yok. Kanuni bölümünde konusu mevcut. Konuyu okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz
    1.000 lira verip 500 Tl de masraf yapıcaksanız eğer hiç bulaşmayın. Size cartı curtuyla düzgün bir motor fiyatına gelicektir muhtemelen.
    Az kilometre yapmış 2011-2012 modeller tercihiniz olsun. Çin malı sonuçta Çin diye gözünüzü korkutmayın sakın. Bende çin sahibiyim ve çok memnunum. Gerek parça fiyatı, gerek yakıt, gerek sağlamlığı !
    Yurt dışındayım, mesajdan ulaşın.

Alıntı Camo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana kalırsa biraz daha para biriktir 100 lük BWS al bide kış lastiği taktır,En azından satcağın zaman alıcısı çok rahat çıkıyor...
    Motor hoşmuş. Özelliklerini araştıracağım.

Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar okudumda su olayını biraz fazla abartmışım
    Ehliyetsiz motor kullanmanın cezası 1.400 küsür TL
    Kask takmamanın cezasını ise hayatınla ödeyebilirsin. Kaskını markete giderken bile tak, ben öyle yapıyorum... Sende yap,
    Çin lastikleri naylon olduğu için acayip yakıyor. Örnek vermek gerekir ise şu yaz aylarında esnaflar dükkan önünü sularlar, bilirsin. Ufak bir fren, gaz, hafif sola yatırmada yeri boylaman garantidir. Bu yüzden ıslak zemin görünce frenlere asılıp yavaşla. Şimdiden söylüyorum, yarın bir gün kaza yaptım diye konu açma diye...
    Ben sağanak yağmurda ronny dediğim motorla uzun yollar aldım. Üzerinde paten yaptığım lastiklerim vardı... Otoban olduğu için, dümdüz yol bir sorun çıkmadı. Ama şehir içerisinde ister istemez dur-kalklar oluyor. Hafif gaz verdiğinizde veya dönemeçlerde arkayı attırabiliyorsunuz... Ben adabımla çok dikkatli giderim-takip mesafemi ayarlarım derseniz sorun yok.

2.500 tl altı çin malı olmayan motor bulamazsınız. Bu yüzden çin alıcaksınız
    Windy hakkında çok çok bilgim yok. Kanuni bölümünde konusu mevcut. Konuyu okuyarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz
    1.000 lira verip 500 Tl de masraf yapıcaksanız eğer hiç bulaşmayın. Size cartı curtuyla düzgün bir motor fiyatına gelicektir muhtemelen.
    Az kilometre yapmış 2011-2012 modeller tercihiniz olsun. Çin malı sonuçta Çin diye gözünüzü korkutmayın sakın. Bende çin sahibiyim ve çok memnunum. Gerek parça fiyatı, gerek yakıt, gerek sağlamlığı !
    Eyvallah ustam. Zaten motor alırsam taktikler, öneriler, uyarılar falan ne kadar konu varsa girip bakıcam. Kaza yapmak istemiyorum. :D
    Birde bu ronny s ile 200 km durmadan gidersin dedin ya. 200 km den sonr ne kadar beklersem motor kendine gelir. Yeniden hareket ederim.

Kışın kullanacağım için lastikleri değiştirmem gerekir mi?

Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Sigara, çay molası verirsin... Hem sen hem motor dinlenir. Ortalama 15 dakika diyelim. Lastikler fabrika çıkış olarak berbat. Bütün markalarda bu böyle...
    Yurt dışındayım, mesajdan ulaşın.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    yazdılarmı bilmiyorum butun yorumları okumadım ama bir soruna cevap vereyim motoru sürmeden götürebilirsin evet.

otobüse atıyorsun şöförle anlaşıyorsun fiyatta benzin ve yagını boşaltarak otobüsün bagajına koyuyorsun.. fiyat aralıgı genelde 50-150tl arası birşey.

birde burdan yukardaki arkadaşa söylüyorum ( tolgacvk) adam konu açmış sende kendine konu açman gereken yerde arkadaşın konusunun içine kendi derdini yazıyorsun konu dagılıyor başkasının konusuna salça olmak yerine kendine konu açmayı denemelisin.

Yada site içi arama yaparak benzer konuları okuyarak bilgi edinip paylaşılan tecrübeleri kendine katabilirsin.

saygılar..

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı dambuldore adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lifan tay 100 parası biraz beni aşıyor ve pekte içim ısınmadı. Ama önerin iöin teşekkürler. @efecan0303

Cross ise benim aradığım bir tip değil. Ve zaten beğensemde parasıda güzel. :D Önerin için teşekkürler yinede. @shooter1

Ehliyetim henüz yok. Ehliyet almadan motorda almam zaten. Polisle falan başımı derde sokmak isemem. Birde bu ıslak
    zemin olayını falan anlatmışsınız. Dediğim gibi. Ben zaten usta değilim ve yavaş kullanıcam. Gene de korkup yapamayacak gibi olursam,
    Kış boyu motor yatar umrum değil. Kendimi riske atamam kısacası. Motor kullanmak istedim. Ama beni aşacaksada kendimi firenlerim.
    Birde çin malı almak istemiyorum. Herkes şikayet etmiş. Mondiel tümden çin malı mı? Tüm önerilerin, açıklamaların için teşekkürler.
    Motoru henüz araştırmadım. İşe gidiyorum. Dönünce bakıcam. Son olarak windy 125 falan işimi görmez mi.? Oturduğum yerde 1000 liraya var.
    Mavi. Hoş duruyor. Ne kadar yakar. Uzun yol yapılır mı. Nasıl bir motordur. Onuda sana sormak istedim. @tr_select
    Drift kullanıcısıyım plastik parcaları az oldugu icin yok surası döküldü olayı pek yasamassın

Motor blogu cok saglam bazıları gibi yag yakmaz taşş gibi motor blogu var

1000 liraya temiz az kullanılmıs bi capon bulursan getir 2 tanede ben alacam

Üzerinden 6 yıldan fazla zaman geçmiş.
    O yaz biriktirdiğim parayı farklı yerlerde kullandım. Motosiklet alamadım. Daha sonraları da motosiklet, gündemime tekrardan oturmadı. En azından bundan 2 ay öncesine kadar.

Önümüzdeki yaza doğru eğer bir aksilik olmazsa sırayla; ehliyet , ekipman ve sonra da motosiklet (fikrim değişmezse abs'li pulsar 150ns) alıcam.
    Araştırmalar yaparken foruma denk geldim. Üye olmaya çalışınca bir de ne göreyim. E-mail adresiniz sistemimizde mevcut diyor.

Benim için nostalji oldu.

Buraya bir kaç satır yazmadan geçemedim.

Madrap2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25 2017
    6 sene sonra cbf1550 ile görüşmek üzere hocam😀😀😀😀
    dambuldore bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dambuldore adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üzerinden 6 yıldan fazla zaman geçmiş.
    O yaz biriktirdiğim parayı farklı yerlerde kullandım. Motosiklet alamadım. Daha sonraları da motosiklet, gündemime tekrardan oturmadı. En azından bundan 2 ay öncesine kadar.

Önümüzdeki yaza doğru eğer bir aksilik olmazsa sırayla; ehliyet , ekipman ve sonra da motosiklet (fikrim değişmezse abs'li pulsar 150ns) alıcam.
    Araştırmalar yaparken foruma denk geldim. Üye olmaya çalışınca bir de ne göreyim. E-mail adresiniz sistemimizde mevcut diyor.

Benim için nostalji oldu.

Buraya bir kaç satır yazmadan geçemedim.
    6 sene sonra bu baslıga gelip "yine alamadım" diyeceksiniz bence
    dambuldore bunu beğendi.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6 sene sonra bu baslıga gelip "yine alamadım" diyeceksiniz bence
    Çok şükür aldım.
    Honda CBF 150.
    Sıra ekipmanlarda.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)