Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Orta sınıf Motosiklet tartışması V- Strom 650 & Versys 650

Motovento
    REKLAM ALANI
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı yasincig adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba motosikletinizi değiştirmek isteseniz hangi motosikleti alırdınız neden ?
    2020 model son kasa 650 yada 1000 lik Vstrom ile devam etmek isterdim ama Suzuki kusura bakmasın o paraları Vstrom a veremem , ayrıca artık şaftlı bir motor alma niyetindeyim , Africa Twin şaftlı olsa kesinlikle alırdım , ilk çıktığında tubeless lastik olmamasını eleştirmiştim , Honda amca yeni kasada tubeless lastikli modeli de üreterek beni mutlu etti , birdahaki kasada şaftda eklerse alırım :D şu an , sadece uzun yolda kullanmak için Yamaha Super Tenere alırdım , bunun harici yeni kasa Yamaha FJR de ilgimi çekiyor ama TR için bu tip motorlar biraz fantazi..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bn125
    @mavzer-i a hocan vulcan-s nasıl bir motor? Açıkcası şu an naked olsa da kendimi cruiser tarza yönelecekmiş gibi hissetmekteyim. Tavsiye eder misiniz?
    mavzer-i bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @mavzer-i a hocan vulcan-s nasıl bir motor? Açıkcası şu an naked olsa da kendimi cruiser tarza yönelecekmiş gibi hissetmekteyim. Tavsiye eder misiniz?
    tavsiye etme kısmından çok ben niye versys'e geçtiğimi anlatayım. daha doğrusu cruiser den vaz geçip neden enduroya geçtiğim desem daha doğru olur.

ben her gün işe motosiklet ile işe gidip geliyorum.
    yollardaki kasislerde amortisörleri sert kalıyor
    duran trafikte aralardan geçerken çoğu kez ayaklarımı yere koyarak ilerleme durumunda kalıyorum.
    cruiser yere çok yakın olduğu için ördek yürüyüşü yapmak zorunda kalıyorum.
    çanta konusunda sıkıntılı. tabi zevk meseleri. benim zevkime göre çanta bulamadım. bulduklarımda pahalı

tüm bunları saymazsak uzun yolda çok eğlenceli ve rahat bi motosiklet
    tabi asfalttan çıkmayacaksan.
    bide uzun süre yüksek süratlere çıkmak bacaklarını fazla ağrıtıyor.
    rüzgar bacaklarını daha da yanlara açıyor sende daha fazla güç harcıyorsun bacaklarını tutmak için
    ve motordan indiğinde ağrıdan yürüyemiyorsun. he gideceğin yere 120 km nin üstüne çıkmadan gideceksen sorun yok.

ama vulcan s in motoruna gelicek olursak çok güzel tatlı bi gidişi olan motor.
    V blok olan cruiserlere nal toplatıyor. kalkışta bişe diyemem ama kalkıştan sonra tabi..
    aynı motor bloğunu benim versys kullanıyor. er6 larda kullanıyor.
    çok seri ve güçlü motor.
    vulcan s ile 15-20 cm ön kaldırdığım zamanlar oluyor
    o cüsse ve uzunluğa rağmen. bide çok atik olmasın diye krank %30 büyütülmüş.
    ona rağmen çok atik ve seri motosiklet.
    alacaksan kesinlikle tur camı olmalı yadda takmalısın.

aklıma gelenler bunlar
    Justforfun bunu beğendi.
    since 1987

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kaç model aralığı ya da hangi kasa baktığınızı ya belirtmediniz ya da ben kaçırdım. Her iki motorla da fazla haşır neşir olsam da kullanmadığım ve pek feedback alamadığım belli yıllara ait kasalar var, sadece sizin için değil ancak google'dan gelenler için de özet bir yazı yazayım;

DL650 ilk olarak 2004'te çıktı ve 2007'e kadar aynı motosiklet satıldı,2007'de ise euro3 emisyonları sebebiyle motorda ve egzoz sisteminde ufak değişikliklere gidildi, 2012 kasa değişti ve motosiklet ufaldı, ancak ufalan depoya rağmen daha fazla yol katetmeye başlandı.Son kasa ise 2017'de çıktı ancak işte bu kasa ile ilgili bir bilgim yok, ne kullandım ne de kullanan biriyle detaylı konuşabildim..

2007'de ki ilk ufak revizyon silindir başına çift buji teknolojisi ve egzoz sistemi değişiminden kaynaklanıyor,egzoz sistemini emisyonlara uygun şekilde ayarladıklarında motor gücünden taviz vermemek için 4 bujili sisteme geçiş yapıldı,performans olarak arada hemen hiç bir fark yok, hem 2004 sonrası hem 2007 sonrası DL650'ler eşit güvenirlikte ve zamanının en iyi enduro tourer'ı. Motor ömrü aşırı uzun ve sürüşü inanılmaz rahat. O iri hacmine rağmen kullanımı çok kolay. Kronik bilindik bir sıkıntısı yok (tipik konjektör ve sargı problemleri o yaştaki her motor için olağan) titreşim neredeyse 0 ve yakıtı özellikle sakin kullanımda çok ekonomik.

2006'da çıkan Kawasaki Versys ise DL650'e göre çok daha agresif bir kullanım sunuyor,frenleri bariz çok daha iyi,yol tutuş daha sağlan ancak ciddi bir titreşimi var,kawasaki 650 için 'bullet proof' yani kurşun geçirmez dense de özellikle elektrik aksamı (sargı-tesisat-konjektör-alternatör vb) çok hassas. Her ikiside çok iyi motor ancak o yıllara ait motorlara bakacaksanız V-strom daha makul bir tercih olur.

2012'de kasa değişen dl650 hacim olarak ufaldı,deposu bile 2,5 litre azaldı ancak azalan depoyla ile ben aynı yol şartlarında 30-35 km daha fazla yol gidiyordum,kullanım keyfi aynı,heybet azalsa bile sele yükseldiği için verdiği güven daha fazla, alt devirler daha bir doluki habire vites küçültmediğimi hatırlıyorum eskisine nazaran,önceki v-strom mükemmel bir motor olduğu için aşırı bir değişiklik yok zsaten doğru olan da buydu.

2012'de ilan edilen kawasaki devrimi ile her modelini sınıfının en iyi olması için hedef konunca Versys de haliyle nasiplendi ve 2014 model yeni versys 650 tanıtıldı, fren-yol tutuş-performans herşey sınıfının açık ara lideri olması için çok daha geliştirildi ve her nasıl başardılarsa konforuda oldukça arttırmayı başardılar,söz konusu rakibi vstrom zaten çok iyi bir motor ancak daha iyisini yapabilmek adına tipik kawasaki ruhuyla varsa yoksa performansa yönelip konforlu da bir model çıkınca segmentinin 'bana göre' en iyi motosikleti oldu, ilk modellerde yani 2014-15-16 hatta bazı 17'lerde 25-30bin km sonrası ciddi yağ eksiltme problemleri dışında kronik bir problemi yok, işin kötüsü yağ kapasitesi zaten çok az olan versys 650 uzun yolculuklarda yağ yakınca zart diye yağ lambası yakabiliyordu, 2017 ve sonrasında yağ tüketimi daha seyrek demek isterdim ancak çok fazla satılmadığı için sağlıklı bir fb almak zor.Bu arada bazı versysler inatla yağ yakmıyor ayrı konu.

Son kasa DL650 & versys kıyaslaması yapmak isterdim ancak maalesef kullanmadım yeni DL'yi.

Bu arada ilk çıkan DL650 , farklı klasmanlarda olsa dahi Türkiye'de fazer ile birlikte en popüler motosikletti. İnsanlar anlamsızca fazer mı alsam DL650 mi alsam diye konu açardı Kıskançlıktan çatlayan transalpçiler ise oturup DL650'i kötüleyen şiirler yazardı hasetinden :D Transalp o zamanlar 20 sene geriden geliyordu bariz DL'ye göre, onlarda oturup dağda bayırda 'vstrom olsaydı buraya gelemezdik' diye toplanıp dedikodu yapardı kendi aralarında hey gidi günler
    mavzer-i, yasincig, tommygun ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaç model aralığı ya da hangi kasa baktığınızı ya belirtmediniz ya da ben kaçırdım. Her iki motorla da fazla haşır neşir olsam da kullanmadığım ve pek feedback alamadığım belli yıllara ait kasalar var, sadece sizin için değil ancak google'dan gelenler için de özet bir yazı yazayım;

DL650 ilk olarak 2004'te çıktı ve 2007'e kadar aynı motosiklet satıldı,2007'de ise euro3 emisyonları sebebiyle motorda ve egzoz sisteminde ufak değişikliklere gidildi, 2012 kasa değişti ve motosiklet ufaldı, ancak ufalan depoya rağmen daha fazla yol katetmeye başlandı.Son kasa ise 2017'de çıktı ancak işte bu kasa ile ilgili bir bilgim yok, ne kullandım ne de kullanan biriyle detaylı konuşabildim..

2007'de ki ilk ufak revizyon silindir başına çift buji teknolojisi ve egzoz sistemi değişiminden kaynaklanıyor,egzoz sistemini emisyonlara uygun şekilde ayarladıklarında motor gücünden taviz vermemek için 4 bujili sisteme geçiş yapıldı,performans olarak arada hemen hiç bir fark yok, hem 2004 sonrası hem 2007 sonrası DL650'ler eşit güvenirlikte ve zamanının en iyi enduro tourer'ı. Motor ömrü aşırı uzun ve sürüşü inanılmaz rahat. O iri hacmine rağmen kullanımı çok kolay. Kronik bilindik bir sıkıntısı yok (tipik konjektör ve sargı problemleri o yaştaki her motor için olağan) titreşim neredeyse 0 ve yakıtı özellikle sakin kullanımda çok ekonomik.

2006'da çıkan Kawasaki Versys ise DL650'e göre çok daha agresif bir kullanım sunuyor,frenleri bariz çok daha iyi,yol tutuş daha sağlan ancak ciddi bir titreşimi var,kawasaki 650 için 'bullet proof' yani kurşun geçirmez dense de özellikle elektrik aksamı (sargı-tesisat-konjektör-alternatör vb) çok hassas. Her ikiside çok iyi motor ancak o yıllara ait motorlara bakacaksanız V-strom daha makul bir tercih olur.

2012'de kasa değişen dl650 hacim olarak ufaldı,deposu bile 2,5 litre azaldı ancak azalan depoyla ile ben aynı yol şartlarında 30-35 km daha fazla yol gidiyordum,kullanım keyfi aynı,heybet azalsa bile sele yükseldiği için verdiği güven daha fazla, alt devirler daha bir doluki habire vites küçültmediğimi hatırlıyorum eskisine nazaran,önceki v-strom mükemmel bir motor olduğu için aşırı bir değişiklik yok zsaten doğru olan da buydu.

2012'de ilan edilen kawasaki devrimi ile her modelini sınıfının en iyi olması için hedef konunca Versys de haliyle nasiplendi ve 2014 model yeni versys 650 tanıtıldı, fren-yol tutuş-performans herşey sınıfının açık ara lideri olması için çok daha geliştirildi ve her nasıl başardılarsa konforuda oldukça arttırmayı başardılar,söz konusu rakibi vstrom zaten çok iyi bir motor ancak daha iyisini yapabilmek adına tipik kawasaki ruhuyla varsa yoksa performansa yönelip konforlu da bir model çıkınca segmentinin 'bana göre' en iyi motosikleti oldu, ilk modellerde yani 2014-15-16 hatta bazı 17'lerde 25-30bin km sonrası ciddi yağ eksiltme problemleri dışında kronik bir problemi yok, işin kötüsü yağ kapasitesi zaten çok az olan versys 650 uzun yolculuklarda yağ yakınca zart diye yağ lambası yakabiliyordu, 2017 ve sonrasında yağ tüketimi daha seyrek demek isterdim ancak çok fazla satılmadığı için sağlıklı bir fb almak zor.Bu arada bazı versysler inatla yağ yakmıyor ayrı konu.

Son kasa DL650 & versys kıyaslaması yapmak isterdim ancak maalesef kullanmadım yeni DL'yi.

Bu arada ilk çıkan DL650 , farklı klasmanlarda olsa dahi Türkiye'de fazer ile birlikte en popüler motosikletti. İnsanlar anlamsızca fazer mı alsam DL650 mi alsam diye konu açardı Kıskançlıktan çatlayan transalpçiler ise oturup DL650'i kötüleyen şiirler yazardı hasetinden :D Transalp o zamanlar 20 sene geriden geliyordu bariz DL'ye göre, onlarda oturup dağda bayırda 'vstrom olsaydı buraya gelemezdik' diye toplanıp dedikodu yapardı kendi aralarında hey gidi günler
    versys whatsap gurubumuz var. bizim versyslerde yağ yakma yok henüz. yalnız çok duyuyorum bu yağ yakma olayını.
    belli bi km den sonra mı yakmaya başlıyor. yoksa yakan hemen mi yakmaya başlıyor.
    geçen yağ değişimini 8 bin kmde yapmıştım(48k). yağ seviyesi olduğu gibi duruyordu
    Justforfun bunu beğendi.
    since 1987

Motosikleti
    Bn125
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tavsiye etme kısmından çok ben niye versys'e geçtiğimi anlatayım. daha doğrusu cruiser den vaz geçip neden enduroya geçtiğim desem daha doğru olur.

ben her gün işe motosiklet ile işe gidip geliyorum.
    yollardaki kasislerde amortisörleri sert kalıyor
    duran trafikte aralardan geçerken çoğu kez ayaklarımı yere koyarak ilerleme durumunda kalıyorum.
    cruiser yere çok yakın olduğu için ördek yürüyüşü yapmak zorunda kalıyorum.
    çanta konusunda sıkıntılı. tabi zevk meseleri. benim zevkime göre çanta bulamadım. bulduklarımda pahalı

tüm bunları saymazsak uzun yolda çok eğlenceli ve rahat bi motosiklet
    tabi asfalttan çıkmayacaksan.
    bide uzun süre yüksek süratlere çıkmak bacaklarını fazla ağrıtıyor.
    rüzgar bacaklarını daha da yanlara açıyor sende daha fazla güç harcıyorsun bacaklarını tutmak için
    ve motordan indiğinde ağrıdan yürüyemiyorsun. he gideceğin yere 120 km nin üstüne çıkmadan gideceksen sorun yok.

ama vulcan s in motoruna gelicek olursak çok güzel tatlı bi gidişi olan motor.
    V blok olan cruiserlere nal toplatıyor. kalkışta bişe diyemem ama kalkıştan sonra tabi..
    aynı motor bloğunu benim versys kullanıyor. er6 larda kullanıyor.
    çok seri ve güçlü motor.
    vulcan s ile 15-20 cm ön kaldırdığım zamanlar oluyor
    o cüsse ve uzunluğa rağmen. bide çok atik olmasın diye krank %30 büyütülmüş.
    ona rağmen çok atik ve seri motosiklet.
    alacaksan kesinlikle tur camı olmalı yadda takmalısın.

aklıma gelenler bunlar
    Hocam bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. İnşallah ilerleyen dönemde fiyatları uçmazsa şu anki motorumla tecrübe edindikten sonra alma gibi bir hedefim var. Bakalım

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    versys whatsap gurubumuz var. bizim versyslerde yağ yakma yok henüz. yalnız çok duyuyorum bu yağ yakma olayını.
    belli bi km den sonra mı yakmaya başlıyor. yoksa yakan hemen mi yakmaya başlıyor.
    geçen yağ değişimini 8 bin kmde yapmıştım(48k). yağ seviyesi olduğu gibi duruyordu
    illaki kullanılan yağ ile de alakalıdır ancak sizin dediğiniz gibi 50binde olup yağ yakmadığını söyleyenler de var, 32bin'de kendim açtığım yağ karterinden 1 litreden azcık fazla yağ çıkan da var, oysa Vstrom'da hiç görmediğim bir durum bu. Motor teknolojisi hem araba hem motosiklette temelden yeni motor yaptıklarında 'yağ seçiçilik' çok fazla oluyor. Fabrika zaten belli miktarda yağ tüketimini normal karşılıyor.

Motosikleti
    illaki kullanılan yağ ile de alakalıdır ancak sizin dediğiniz gibi 50binde olup yağ yakmadığını söyleyenler de var, 32bin'de kendim açtığım yağ karterinden 1 litreden azcık fazla yağ çıkan da var, oysa Vstrom'da hiç görmediğim bir durum bu. Motor teknolojisi hem araba hem motosiklette temelden yeni motor yaptıklarında 'yağ seçiçilik' çok fazla oluyor. Fabrika zaten belli miktarda yağ tüketimini normal karşılıyor.
    bende hypermotard 796 vardı. benzin gibi yağ yakıyordu. bin km de yarım litreye yakın. 19bin deyken almıştım onu.
    gebzeden aldım ama motorun geçmişini bilmiyorum.
    motor adana çıkışlıydı 01 plaka.

şuan 650 sınıf olarak versys her isteğime cevap veriyor. motorda 2 kişi olup yüklü olduğunda daha fazla güç arasamda genelde tek sürdüğüm için optimum herşeyimi karşılıyor.

ama sonraki motosikletim
    v-strom 1050
    yada
    1290 adv olacak.

oldum olası çift silindir V motorları hep sevmişimdir.
    since 1987

Forumdan Uzaklaştırıldı
    bende hypermotard 796 vardı. benzin gibi yağ yakıyordu. bin km de yarım litreye yakın. 19bin deyken almıştım onu.
    gebzeden aldım ama motorun geçmişini bilmiyorum.
    motor adana çıkışlıydı 01 plaka.

şuan 650 sınıf olarak versys her isteğime cevap veriyor. motorda 2 kişi olup yüklü olduğunda daha fazla güç arasamda genelde tek sürdüğüm için optimum herşeyimi karşılıyor.

ama sonraki motosikletim
    v-strom 1050
    yada
    1290 adv olacak.

oldum olası çift silindir V motorları hep sevmişimdir.
    Ben hic v motor kullanmadim.v motor v motor deyip duruyonuz nedir abicim bu v motor ?

Pskolojik olabilir mi bu v motor sevgisi,hissiyati ?

Vstrom 1050 ayni gucte paralel cift silindir olsaydi tum buyusu gider mi ?

Bi de 1050 ye bakiyorumm,tamam eski ordek kafadan kurtarmislar ama cok klasik olmus be,modern bir goruntu cizmiyor.

1290 zaten evlat olsa sevilmez... cirkinligin dibi dibi.super tenere daha yakisikli o derece..

Motosikleti
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hic v motor kullanmadim.v motor v motor deyip duruyonuz nedir abicim bu v motor ?

Bi de 1050 ye bakiyorumm,tamam eski ordek kafadan kurtarmislar ama cok klasik olmus be,modern bir goruntu cizmiyor.
    belkide pskolojiktir bilmiyorum. V nin çıkardığı motor sesi bi başka güzel geliyor bana
    bide motor bloğun görüntü karakteri hoşuma gidiyo
    bide düşük devirde daha güzel akıyo
    since 1987

Forumdan Uzaklaştırıldı
    belkide pskolojiktir bilmiyorum. V nin çıkardığı motor sesi bi başka güzel geliyor bana
    bide motor bloğun görüntü karakteri hoşuma gidiyo
    bide düşük devirde daha güzel akıyo
    Ya senin abinde africa var,onu neden hic dusunmuuosun.

Yani v nin sesi baska diyosun da africa nin paralel cift silindirden cikan sesi vstrom dan daha mi kotu,bunu kabul etmem

İste kanit,stock egzoz.

mavzer-i ve Motorumu bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ya senin abinde africa var,onu neden hic dusunmuuosun.

Yani v nin sesi baska diyosun da africa nin paralel cift silindirden cikan sesi vstrom dan daha mi kotu,bunu kabul etmem

İste kanit,stock egzoz.

https://www.youtube.com/watch?v=4Lf2FJLrpLQ&t=392s
    afrika bana sıcak gelmedi bilmiyorum ama beğenemedim afrikayı. beni çekmeyen bişey var onda
    Justforfun bunu beğendi.
    since 1987

yasincig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Forza 250 Forza 300 Suzuki DL 650 Forza 250

Merhaba değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.
    2012-2017 V - Strom mümkünse bütçe uygun olursa XT kasa, 2015-2017 Kawasaki Versys
    Justforfun bunu beğendi.

Hay elinize sağlık. Taraftarca, ölçüsüz yorumlar baskın olunca insanın katılası gelmiyor. 2017 Versys e biniyorum yağ yakma dahil hiç bir sorunu yok. 0 km. Versys i alırken vstrom ile arada kalmistim. Orijinal çantalarının pratikliği ve şıklıği, sportifligi, taşıma kapasitesi, fren kalitesi ve dış görünüşü sebebiyle Versys seçmiştim. Bütçe sorunum yoktu, ikisininde sıfırını alabilirdim, fiyatları da ayniydi. Kawasaki yi sectim. Ancak Vstromu da başka artı yönleri sebebiyle pek ala da begenmistim. Ben Versys i seçtim diye Vstroma kötüdür diyemem. Kalite, segment olarak yakın motorlar. Bakıyorum yorumlara bir diğerini seçen bir arkadaş diğerini yeriyor. İkisi de çok iyi motor demek çok mu zor acaba?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Justforfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ......Bakıyorum yorumlara bir diğerini seçen bir arkadaş diğerini yeriyor. İkisi de çok iyi motor demek çok mu zor acaba?.......
    Hangi yorumlara baktınız merak ettim

bu başlıkta kimse kullanmadığı motor hakkında yazmamış , ayrıca ikiside çok iyi motor demek için ikisininde kusursuz olması gerekli ama değiller , herbir motorun muhakkak eksik bir tarafı vardır , laf olsun diye ikiside kusursuz yazsak tüm forum mutlumu olacağız ?

..
    Tek silindirli motor ne kadar balansör de koysan titreşim olur.
    Paralel çift silindir motor da titreşim olur az olur çok olur ama olur. (az olura örnek NC750 ,belli devir aralıklarında , Çok olura örnek versy hilti gibidir)
    PAralel 4 silindirli motorlar da titreşim olur az olur , daha az olur ama olur yapısı geregi olur. (bakınız CBF650 digerlerinde belli devir aralıklarında vardır ama söylenmez rezonans girdigi yer mutlaka vardır dogası bu olmaması imkansız)
    Paralel 6 silindir çok az olur arabalarda vardır ama onda olur..

V motorlar yapısı geregi dogal balansör oluyor silindirler bir birini dengeler.

En titreşimsiz motor ise boxer 6 silindir bakınız Porshe arabaları , bkz Goldving .

GS 1200 ilk çalıştırma esnasında sağa sola salanır , ama çogu kişi tartışmaz konforunun üst düzey oldugunu söyler sebebi boxer motor ..

En temel espirisi budur.
    Hırbonen bunu beğendi.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Aklımda hiç yokken şu başlıktan sonra NC'yi satıp DL 650 ya da 1000-1050 alacağım sanırım. Zaten severdim keratayı.

blueway2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750x ed
    Alıntı yokon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklımda hiç yokken şu başlıktan sonra NC'yi satıp DL 650 ya da 1000-1050 alacağım sanırım. Zaten severdim keratayı.
    İsabet olur doğru karar👍

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı blueway2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsabet olur doğru karar��
    İsabet olacagini hic sanmiyorum,hatta ciddi bir amatorluk olur bana gore..

https://www.bennetts.co.uk/bikesocia...iew-price-spec

Yeni africa twin 118.000 TL 1050 xt ise 159.000 TL.

Bir de linteki standart at ve 1050 xt fiyatina bakin..

Hadi diyelim suzuki size gore her bakimdan ezer gecer,tamam eyv sizin gorusunuzdur.Fakat abicim su kazigi yerken hic mi caniniz sikilmayacak ?

Daha ucuza satilmasi beklenen bir motora 40.000 tl fazla vermek kolay mi ?

ben bir motoru ne kadar begenirsem begeniyim bu tur bir kazigi kendime reva goremem..

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:16 ----------

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek silindirli motor ne kadar balansör de koysan titreşim olur.
    Paralel çift silindir motor da titreşim olur az olur çok olur ama olur. (az olura örnek NC750 ,belli devir aralıklarında , Çok olura örnek versy hilti gibidir)
    PAralel 4 silindirli motorlar da titreşim olur az olur , daha az olur ama olur yapısı geregi olur. (bakınız CBF650 digerlerinde belli devir aralıklarında vardır ama söylenmez rezonans girdigi yer mutlaka vardır dogası bu olmaması imkansız)
    Paralel 6 silindir çok az olur arabalarda vardır ama onda olur..

V motorlar yapısı geregi dogal balansör oluyor silindirler bir birini dengeler.

En titreşimsiz motor ise boxer 6 silindir bakınız Porshe arabaları , bkz Goldving .

GS 1200 ilk çalıştırma esnasında sağa sola salanır , ama çogu kişi tartışmaz konforunun üst düzey oldugunu söyler sebebi boxer motor ..

En temel espirisi budur.
    Tabii bu v motorum eksileri de olmali ki ureticilerin geneli tercih etmiyor.

Maliyet,denge,sogutma gibi konular devreye giriyor olmali..guzelllik varsa bedel de olmali

Motosikleti
    aynen maliyeti illaki var. ama denge daha iyi sıralıya göre. soğutma da dediğin gibi silindirlerde nbiri arkada kaldığı için bitanesi daha yavaş soğuyor.
    bende ducati varken dengesine hayrandım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)