Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ledler patlar mı?(Kapak kapalıyken, havasızlıktan)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBR 500
    İyi sürüşler herkese, ben motoruma fotoğraftaki ledleri taktım. Kapaklar tam oturdu. Fakat ucu ucuna oturduğu için hava alacak yeri yok gibi geliyor ve ısınıp ledleri patlatır mı diye aklıma takıldı.

Kapakları biraz delip hava akışı sağlamalı mıyım? Bu seferde su alacak diye tereddüt ediyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    hava akisi gelirse iyi gelmezse no problem

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Ledler halojen ampullere gore daha az isiniyor sorun olmaz. Zaten hava girmemesi lazim far tasi icine. Toz toprak yuzunden farın saydamligi bozulur

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Grupta takan arkadaşlar ben hep üst kapak kısmını kestim ve fan filtresi gibi bir şey yapıştırdım demiş kimi bombe yaptırdım biraz daha alan büyük olsun diye demiş.

Kimi de gerek yok delmeye delersen daha kötü olur diyor kafam karıştı o yüzden danışmak istedim sizlere.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ledler halojen ampullere gore daha az isiniyor sorun olmaz. Zaten hava girmemesi lazim far tasi icine. Toz toprak yuzunden farın saydamligi bozulur
    Siz yanan ve açıktaki bir led (light emitted diode) ampule el sürmediniz sanırım. Umarım sürmezsiniz.

Ledler elbette ısınır ama patlamaz yani patlayıp parçacık falan fırlatıp far çanağına hasar vermez.

Farlarda hava girişi toz olmasına sebep olur ancak hava çıkışı vardır. Bu da demek oluyor ki bir yerden hava girişi olacaktır.

Hava çıkışı olmazsa buğu yapar! Kapağı kapatınca fan durmuyorsa (dokunup) sorun yok.

Motosikleti
    YZFR25
    Aynı endişe ile taktım bende sürekli sıcak havayı üfleyecek bu farın içine hava girmeyecek kapağı kapatınca dedim. Ayrıca kapak bastırdı fanın hava çekebilmesindende şüphe ettim. Ama çok uzun süredir kullanıyorum yanmadı.

Bu arada ledler halojenlere göre çok daha fazla ısınır. Isındıkça fazla akım çeker. Çok akım çekip çok ısınırsa bi yerden sonra yanar. Kaliteli bir led aldıysanız sürücüsü bunu engelleyecektir.

LostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Star Fire 48
    Şu ledlerin yasal olarak kullanılabileni yok. Osram philips gibi firmalar bile led h4 lerine trafikte kullanılmaz damgası vuruyorlar.Bir de bu ne idüğü belirsiz ledleri takıp yolda karşıdan gelenleri kör edip bol bol hayır duası alıyorsunuz . Takmayın şunları adam gibi halojen ampul kullanın, gözümüzü almayın.
    espresso ve mattiadestro bunu beğendiler.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha az ısındığı için arkasına koca koca fan koyuyor adamlar
    Ve evet ero__'nun da dediği gibi o hatayı yaptım ben, siz yapmayın bencede
    hasmet bunu beğendi.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6

1 - Bu tarz kapaklardan kullanmalısınız.
    2 - Etik olarak TUV onaylı iyi hizalanmış,aynaya göre netlemiş led ampule çevirmesiliniz.Trafikte karşı yönden gelen kişi kendimiz gibi davranmalıyız.
    Gece sürüşlerinde hız düşürün mümkün olduğunca gece sürüşünden kaçının.
    Ek sis farları yol boşken yakılabilir ve daha efektifler.

espresso bunu beğendi.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    1 yıldır led kullanıyorum
    orjinal holojenleri çıkartıp ledleri takınca cuk diye oturuyor.
    hava alması için de bi yer açmadım
    kendi içinde devirdaim yapıyor havayı

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bu arada far camini matlastiran toz toprak degil, kotu malzeme ve gunes isigidir.

Motosikleti
    yamaha mt-25
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz yanan ve açıktaki bir led (light emitted diode) ampule el sürmediniz sanırım. Umarım sürmezsiniz.

Ledler elbette ısınır ama patlamaz yani patlayıp parçacık falan fırlatıp far çanağına hasar vermez.

Farlarda hava girişi toz olmasına sebep olur ancak hava çıkışı vardır. Bu da demek oluyor ki bir yerden hava girişi olacaktır.

Hava çıkışı olmazsa buğu yapar! Kapağı kapatınca fan durmuyorsa (dokunup) sorun yok.
    kendi motoruma led ampul takarken acaba tası eritir mi endişesi vardı. klasik halojen ampul ile led ampulu dışarda çalıştırıp ısı ölçerle ile
    karşılaştırmıştım. led ampul 100 dereceyi geçmiyordu. halojen ise 180 dereceyi gördü.

kendi motoruma led ampul takarken acaba tası eritir mi endişesi vardı. klasik halojen ampul ile led ampulu dışarda çalıştırıp ısı ölçerle ile
    karşılaştırmıştım. led ampul 100 dereceyi geçmiyordu. halojen ise 180 dereceyi gördü.
    Yok şöyle kastettim aslında, led ampulu soğutucu ünitesi bağlamayın bakalım neler oluyor

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Halojen'in daha cok isi yaydigi dogru. O yuzden LED daha verimli. Lakin isinin kaybagi farkli. Birinde filaman ciddi sicakliklara cikiyor. Digerinde LED yuzeyi ve LED'i suren elektronik devre ciddi isi uretiyor. Halojen lambanin isisi kendisine ve dizayn edildigi tasa zarar vermez. Gel gelelim LED oyle degil. O yuzden orijinal LED farlarin arkasinda isiyi yayan buyuk heatsink'ler olur. Fan biraz kiytirik bir cozum.
    mattiadestro bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Alıntı MrJ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://ae01.alicdn.com/kf/H7a7ff9fd...f067d7e77d.jpg

1 - Bu tarz kapaklardan kullanmalısınız.
    2 - Etik olarak TUV onaylı iyi hizalanmış,aynaya göre netlemiş led ampule çevirmesiliniz.Trafikte karşı yönden gelen kişi kendimiz gibi davranmalıyız.
    Gece sürüşlerinde hız düşürün mümkün olduğunca gece sürüşünden kaçının.
    Ek sis farları yol boşken yakılabilir ve daha efektifler.

https://ae01.alicdn.com/kf/H04d2f3ce...be1206ff3a.jpg
    Bu tarz kapakların olduğunu bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu. N11'de 44 TL'ye satılıyor en kısa sürede almayı düşünüyorum.
    Bir kaç gündür kullanıyorum daha bir sıkıntı yaşamadım yolda umarım gözünü almıyordur insanların. Kendim baktığım zaman bir sorun yok gibi gözüküyordu.
    Yoksa bende istemem kalitesiz led kullanıp karşı tarafı kör etmeyi.
    Bol bol yorum gelmiş yardımcı olan, olmayan herkese teşekkür ederim.

Ben orjinal tas ile mercek olmadan kullanıyorum. Ancak benim farım 3 noktadan bağlantılı. Üstte bulunan 2 vida ile araya bir kaç tane pul atarak far tasının aşağıya bakmasını sağladım. Çizgi de olduğu gibi duruyor. Normal yükseklik ayarı bu şekilde ledleri absorbe edebilmek için az geliyor.

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    arkadaslar..20liralik s2 led taktim..gaz vermeden rölantide gür ve çakar gibi yanıyor..gaz verince ışık azalıp sabit yanıyor..arıza nerdedir..

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Alıntı Emron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarz kapakların olduğunu bilmiyordum, öğrendiğim iyi oldu. N11'de 44 TL'ye satılıyor en kısa sürede almayı düşünüyorum.
    Bir kaç gündür kullanıyorum daha bir sıkıntı yaşamadım yolda umarım gözünü almıyordur insanların. Kendim baktığım zaman bir sorun yok gibi gözüküyordu.
    Yoksa bende istemem kalitesiz led kullanıp karşı tarafı kör etmeyi.
    Bol bol yorum gelmiş yardımcı olan, olmayan herkese teşekkür ederim.
    Adı ne olarak geçiyor

Motosikleti
    Honda CBR 500
    Alıntı E.Yzr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adı ne olarak geçiyor
    https://urun.n11.com/led-far/arac-fa...SABEgJMzPD_BwE
    E.Yzr bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)