Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Selamlaşmasının Azalması ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Arkadaşlar bir süredir zaten farkındayım ama bugün tekrar tecrübe ettim. Motorcuların her zaman övünerek bahsettiği korna ile selamlaşma gitgide azalmaya başladı.

Ben şahsen bir süredir ben korna basmadığım sürece kimsenin basmadığını gözlemliyorum. Hatta bassam bile karşılık bulamadığım da çok oluyor. Genelde büyük motorluların selam vermediği önyargısı vardır ama ben benden küçük olan büyük olan her motorluya selam veriyorum.

Sahip çıkmamız gereken bu değerlerin neden gün geçtikçe azaldığı ile ilgili bir yorumunuz var mı merak ediyorum ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Sevindirici bir olay bu.
    Bu kornaya basma hastalığı tamamen bittiğinde muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmış olacağız.
    Yani hem ayıp hem yasak.
    Yapmayın!
    cıbılduck, Osm@n, computeus ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    eskidendi o. motosiklete "şeytan icadı" dendiği zamanlardı. şimdi bu kadar yaygın bir şeyi kullanmanın herhangi bir ayrıcalığı kalmadı çünkü artık "farklı azınlık" değilsiniz.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    istanbulda çok motor var her geçene korna basmaya kalkarsak elimiz kornadan inmez bide karşı şeritte olursa anlık geçiyorlar zaten yoldan gözümü ayırıp başka bir yere kitlenmek istemiyorum ben pek ama aynı yönde olduğumuza genelde korna selamı veriyorum

Bence hem gereksiz bir alışkanlık hemde sadece motorda değil hayatın her alanında selamlaşma bizim toplumda azaldı.
    Komşu komşuya bile selam vermiyor
    Albertorun bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Kornaya basmıyorum zorunda kalmadıkça. Araba sürerken de öyle. Başka motorcunun arkamdan vınn diye geçerken korna çalması beni tedirgin ediyor. Birini görmeden manevra yapmışım hissine kapılıyorum. Selam verecekseniz başınızla veya elinizle selam verin lütfen. Bazen selam veriyorum bazen de yola bakmam gerektiğinde vermiyorum. Bu kadar basit aslında.

Motosikleti
    Bn125
    Her araba birbirine nasıl korna çalmıyorsa motorun da çalmasının bir amacı da maksadı da yok. Trafikte selamlaşma adabı diye saçma bir kültür oluştu Türkiye'de gereksiz. Gerekli durumlarda çalınması gereken bir şey korna. Aynı tanıdık görünce üstüne sürmek gibi saçma bir şey.
    computeus bunu beğendi.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Yola konsantre olmaya uğraşıyoruz. Babam geçse görmem, görsem de gözümü yoldam ayırmam.
    Zaten kornanin yeri kötü, selektörün yeri kötü.
    BMWde selektör sol işaret parmağı altında iken kolaydı. Şimdi hayatta yapmam

Motosikleti
    xmax250
    gecenlerde de benzer bir konu vardı trafikte selamlasmak kadar sacma bir sey yoktur hrld... avrupanın bir cok sehrinde sürüs yaptım sehir icinde durdugunda yanına biri yaklasırsa bir kafa selamı verirsin devam edersin.. hee uzun yolda özellikle can sıkıntısına birebirdir selam verip almak onun dısında hem kendini hem de trafigi tehlikeye atmaya gerek yk..

Motosikleti
    Honda
    Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her araba birbirine nasıl korna çalmıyorsa motorun da çalmasının bir amacı da maksadı da yok. Trafikte selamlaşma adabı diye saçma bir kültür oluştu Türkiye'de gereksiz. Gerekli durumlarda çalınması gereken bir şey korna. Aynı tanıdık görünce üstüne sürmek gibi saçma bir şey.
    Öyle değil.
    Selamlaşmak saçma bir mevzu değildir.
    Aksine gayet güzel bir olay.
    Sorun selamlaşma değil.
    Sorun korna ve selektör gibi ikaz işaretlerinin selamlaşmak için kullanılması.
    Eğer korna ve selektör selamlaşma olarak yaygınlaşırsa, örneğin yolda gördüğünüz bir yağ birikintisi ya da çukur veya radar için karşıdan gelen motosikletliyi nasıl uyaracaksınız?
    Ya da biri size korna çalıyor veya selektör yapıyor.
    Siz de selam veriyor diye ona yapıp geçtiniz.
    Sizi ikaz ediyor olabileceği aklınıza bile gelmedi ve az ilerde bir yağ birikintisinde kayıp düştünüz!
    Anlatabiliyormuyum bilmem.
    Selamlaşın
    ama başka şekilde.
    İkaz için konulmuş aygıtlarla değil.
    Onları bir tehlike durumunda ikaz için kullanın
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    önümüzü zor görüyoruz İstanbul da trafikten birde selamlaşma ile uğraşamam
    uzun yolda veriyorum sadece

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konu sahibi yanlıs anlamasın görmemiş olabilir de niye 2 haftada bir selamlaşma ile ilgili konu acılıyor merak ediyorum.

cok mu önemli?

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Her gördüğüm motorcuya ısrarla selektör ve korna basarak selam vereceğim varsın olsun mağara adamı kadar medeni olayım insanların gözünde umuruna katanın motoru kol çıkarsın :D

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her gördüğüm motorcuya ısrarla selektör ve korna basarak selam vereceğim varsın olsun mağara adamı kadar medeni olayım insanların gözünde umuruna katanın motoru kol çıkarsın :D
    selam vermeyeni de U cekip yakalayıp dövelim
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam vermeyeni de U cekip yakalayıp dövelim
    Selam almayanı dövmeyelim ya görmemiştir ayıkamamıştır yada çok medeni bir motorcu arkadaştır :D Neyse işin şakası selam verilir el ve selektör ikilisi ile ortam müsaitse.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bu selamlama işini bir gelenek olarak görebiliriz. Gerçi eskiden daha yaygınmış bu geleneğin uygulanması. Günümüzde yeni jenerasyon bazı motosiklet sürücüleri ya da eski sürücü olup da konuya daha farklı perspektiften bakan sürücüler bu geleneği benimsememiş de olabilir. İyi gelenekler de vardır, kötü ya da bize uymayan gelenekler de. Ben bu geleneğin faydalı olduğunu düşünüyorum. Uzun yolda ya da köy, dağ yolu gibi nispeten tenha yollarda denk geldiğim motosiklet sürücülerinden selam beklemeden işaret ve orta parmağımı açarak selamımı veririm eğer tehlikeli bir pozisyonda değilsem. Kimisi alır, kimisi almaz. Çok da dert değil. Motosiklet tipi ya da cc.ye göre farklı iş yapmam. Eskiden ekipmanı olmayanın selamını almıyor, selam da vermiyordum ama artık o huyumdan da vazgeçtim. Bilgiye ulaşmanın çok çok kolay olduğunu günümüzde adam ekipmanın önemini hala öğrenememişse benim selam almama tribimden de öğrenemez.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Karşıdan gelen motora ne selam veririm nede alırım , iki saniyelik bir karşılaşmada gereksiz bir davranış , sırf motosikletliler selamlaşır kafası yaşamak adına yeni başlayanların mutlu olduğu bir ritüel , yan yana gelip aynı yöne gittiğim motosikletli ile ise selamlaşır , yavaşlamışsak vizörü açar ne tarafa gittiğini nerden yola çıktığını vs sorarım..

Motosikleti
    Honda
    Biz böyle selam veriyoruz

Yanından geçtiğimiz motosikletliye de şöyle selam veriyoruz.

Bu hareketi bize yol veren otomobil sürücülerine teşekkür etmek için de kullanıyoruz.

Yıllar önce bunu tartışmaya açmıştım.
    Hatta anket bile düzenlemiştik.
    Acaip enteresan tartışmalar dönmüştü.
    Korna hastalığından bir türlü vazgeçemedik.
    Yani oturmadı.
    Tabi aklında başında motosiklet sürücüleri korna ve selektörü gerekmedikçe kullanmıyorlar.
    Bu da burada sürekli tartışma yaratıyor.
    Vay selam verdim almadı.
    Vay büyük motor sürücüleri bizi küçümsüyor.
    bla bla bla

Yıllardır aynı terane.
    Senin ortak belirlediğin bir selamın bile yok.
    Kornadan medet umuyorsun.
    Polis cezayı basınca;
    ama ben selam veriyordum dersin.
    Bak bu bir trafik levhası.

Avrupada çok nadir görürsün.
    Türkiye'de bol miktarda var.
    Acaba neden?
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Honda Transalp xl 700
    Korna ile selam verme doğru değil, el ile vermek daha doğru.

Motosikleti
    Bn125
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle değil.
    Selamlaşmak saçma bir mevzu değildir.
    Aksine gayet güzel bir olay.
    Sorun selamlaşma değil.
    Sorun korna ve selektör gibi ikaz işaretlerinin selamlaşmak için kullanılması.
    Eğer korna ve selektör selamlaşma olarak yaygınlaşırsa, örneğin yolda gördüğünüz bir yağ birikintisi ya da çukur veya radar için karşıdan gelen motosikletliyi nasıl uyaracaksınız?
    Ya da biri size korna çalıyor veya selektör yapıyor.
    Siz de selam veriyor diye ona yapıp geçtiniz.
    Sizi ikaz ediyor olabileceği aklınıza bile gelmedi ve az ilerde bir yağ birikintisinde kayıp düştünüz!
    Anlatabiliyormuyum bilmem.
    Selamlaşın
    ama başka şekilde.
    İkaz için konulmuş aygıtlarla değil.
    Onları bir tehlike durumunda ikaz için kullanın
    Ağabey saçma deme sebeplerim sizinkiyle aynı. Daha açmam lazımdı cümlemi. Yine de trafikte nasıl selamlaşılır bilmem ama haklısınız. Bunu da diğer yazınızda öğrenmiş oldum.
    COQ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)