Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ön frenden gelen ciyaklama sesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Loveless - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar F250
    Öncelikle herkese merhaba 2016 model mondial zone 150 kullanıyorum 15.000da. Motorda giderken ön tekerden ses geliyordu ustaya götürdüm balata sert dedi balatayı değiştirdi ses kesildi ama bir hafta sonra freni sıkınca ses yapmaya başladı. 3 kutu balata spreyi bitirdim bir haftada ama sıktıktan yarım saat sonra tekrar ses başlıyor. Yıkayınca tazzikli su tutuyorum sabaha tekrardan başlıyor fren yaptığımdaki ses hatta 2 gün ilgilenmediğimde ses aşırı şekilde artıyor. Geceleri diski ve kaliperi poşete bağlayıp bırakıyorum yine de ses yapıyor. Disk gayet iyi duruyor üzerindeki birkaç çizgi haricinde incelme yamulma frende tutmama görmedim. Son çare olarak balata yakmayı önerdi usta gaza basarken ön freni de tut dedi 1 kere yaptım sesten durulmuyor. Kışın bu problemi yaşamamıştım. Durduk yere 200tl disk parası da vermek istemiyorum sizce problem nedir şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    balata kalitesiz olabilir. benim düşüncem bu şekilde. ama yanlış düşünüyor olabilirim.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Hocam takılan balata orijinal mondial hatta yeni logolu bayat olması imkansız önceki balatalara göre baya açık renkli ve daha yumuşak görünüyordu sanki. Kışın bile eski balatalarda 1 kere duymadım bu sesi balata spreyi nedir bilmeme rağmen.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    -Diski çarpıp eğmiş olabilir misin ? sert frenlemede gidonda titreşim yapıyor mu ? Disk sıcakken soğuk suyla yıkamanda diskte dalgalanmalar yapabilir.

-Fren kaliperi ve etrafındaki tüm civataları sıktığından emin ol. Diş atlamış doğru basmıyor olabilir.

-fren hidroliğini kontrol ettiniz mi ?
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Motosikleti
    Pulsar F250
    Fren hidrolik yağı yarı seviyede ama yağ eski olabilir hatta hiç değiştirilmemiş olabilir

Sert frende herhangi bir tepme hissetmiyorum kaza da yapmadım yere de düşürmedim yıkamadan önce bekliyorum normalde ama dalgınlığıma gelmiş olabilir ses zaten cııııyyykkk diye değil kesik kesik geliyor

Pek teknik bir bilgim yok ama dediğiniz gibi gevşek de olabilir yanlış birşey yapıp ayarını da bozmak istemiyorum yani frenlemede bir problem yok durma mesafesindede sadece ses böyle giderse 300kmde 2 tane balata değiştirmiş olacağım

Motosikleti
    Dominar D400
    Balata pad'inin ARKASINA: fren pistonunun balatayı ittiği yere ısıya dayanıklı bakırlı montaj pastası sürün.
    Şimdi "Balataya yağ mı sürün diyorsunuz yani niaoahahahhuhaha " diyecek olan güruh için tekrarlıyorum: Balata pad'dinin ARKASINA, fren pistonunun balatayı ittiği yere, ısıya dayanıklı BAKIRLI MONTAJ PASTASI sürün" diyorum.
    Ali Mert bunu beğendi.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Ne işe yarıyor bu işlem ? Çünkü balatanın diskle buluşmasından çıkıyor ses.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Loveless adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne işe yarıyor bu işlem ? Çünkü balatanın diskle buluşmasından çıkıyor ses.
    Çıkan ses genelde balatanın diskle buluşmasından değil; diskin balatayı titreştirmesinden ve balatanın bu titreşimi balata padinin arkasındaki silindirik içi boş fren pistonuna iletmesinden dolayı pistonda oluşur. Bahsettiğim montaj pastası da araya girip kayganlık ve dolgu işlevi görerek titreşimin iletimini azaltır, absorbe etmede yardımcı olur. Bunun için kullanılan pastanın ısıya dayanıklı olması ve akmaz/biraz yapışkan yapıda olması da balataların ısınan doğası gereği gereklidir.

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Balatayı değiştireceksin. Kauçuğun da bir kullanım ve stokta bekleme ömrü var. Motorun orjinal balatası da eskş üretim balata olduğu için sertlikten öter. Yeni taktırdığın balatada aynı şekilde bayatlamış balatadır. Bende z one kullacısıyım. Aldığım gibi kulağı tırmalar derecede ötme başladı. İşlikle birlikte 30liraya değiştirdim. 1.5 yıldır tutkal gibi tutuyor balata 0 ses .

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çıkan ses genelde balatanın diskle buluşmasından değil; diskin balatayı titreştirmesinden ve balatanın bu titreşimi balata padinin arkasındaki silindirik içi boş fren pistonuna iletmesinden dolayı pistonda oluşur. Bahsettiğim montaj pastası da araya girip kayganlık ve dolgu işlevi görerek titreşimin iletimini azaltır, absorbe etmede yardımcı olur. Bunun için kullanılan pastanın ısıya dayanıklı olması ve akmaz/biraz yapışkan yapıda olması da balataların ısınan doğası gereği gereklidir.
    Bu yöntem evet denenebilir amq bunun için diski sökmem gerekiyor elimde de hiç alet edavat yok bunu yapan herhangi bir usta var mıdır acaba gerçi motoru kız götürüyosun dul çıkarıyolar orası ayrı muhabbet de.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:41 ----------

Alıntı Bafrali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balatayı değiştireceksin. Kauçuğun da bir kullanım ve stokta bekleme ömrü var. Motorun orjinal balatası da eskş üretim balata olduğu için sertlikten öter. Yeni taktırdığın balatada aynı şekilde bayatlamış balatadır. Bende z one kullacısıyım. Aldığım gibi kulağı tırmalar derecede ötme başladı. İşlikle birlikte 30liraya değiştirdim. 1.5 yıldır tutkal gibi tutuyor balata 0 ses .
    Ne marka taktınız balataları ? sanırım balatalar da ölçü ölçü bu 2. Balata yeni taktırdığım bir eskisi giderken dahi ses yapıyordu simsiyah bir balataydı bu yeni olanların fotoğrafını yüklemeye çalışacağım. Önerdiğiniz bir balata varsa motorum için li k atabilir misiniz ?

Motosikleti
    Mondial Z-One 150
    Balataların belli bir markası yok ustama söyledim taktı. Önemli olan balatanın tazeliği markacılık varsa EBC balatadan başka balata markası bilmem.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı Loveless adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yöntem evet denenebilir ama bunun için diski sökmem gerekiyor elimde de hiç alet edavat yok bunu yapan herhangi bir usta var mıdır acaba gerçi motoru kız götürüyosun dul çıkarıyolar orası ayrı muhabbet de.[COLOR="Silver"]
    ...
    Diski değil de balataları sökmeniz yeterli. Balatalara kolay ulaşmak istiyorsanız ön fren kaliperini de sökebilirsiniz.
    Resimlerinden yanlış görmediysem 2 adet 12'lik somun ve bir de hız sensörünü tutan 8'lik somun var(Fren yağ hortumunu sökMEyeceksiniz tabi ki).

Ancak kendinizin konu hakkında çok da bilginiz yoksa ve alet edevatınız da bulunmuyorsa siz de araştırmadan yapmaya çalışmayın. Sadece bu iş için ustaya vs vermeyin derim. Hem uğraşmayacaklar/uğraşmak istemeyecekler, verdiğim öneriye de laf sokacaklar, yanlış diyecekler vs vs , hem de ellerinde o pastadan çok büyük ihtimal bulunmayacaktır zaten. Ben bakımlarımı gerekli malzemeleri, alet edevatları alıp kendim yaptığım için araştırıp alıp elimin altında bulunduruyorum bu tür şeyleri.

Diğer arkadaşın da önerdiği gibi daha yumuşak bir balata bulmak daha mantıklı olabilir. Ama sürekli balata ücreti ve sökme takma ücreti vermek istemiyorsanız bu tarz genel bakım ve basit işleri kendinizin öğrenip yapmasını öneririm. Cebinizde kalan usta işçiliği parasıyla çok güzel alet-edevat takımı diziliyor zamanla.

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diski değil de balataları sökmeniz yeterli. Balatalara kolay ulaşmak istiyorsanız ön fren kaliperini de sökebilirsiniz.
    Resimlerinden yanlış görmediysem 2 adet 12'lik somun ve bir de hız sensörünü tutan 8'lik somun var(Fren yağ hortumunu sökMEyeceksiniz tabi ki).

Ancak kendinizin konu hakkında çok da bilginiz yoksa ve alet edevatınız da bulunmuyorsa siz de araştırmadan yapmaya çalışmayın. Sadece bu iş için ustaya vs vermeyin derim. Hem uğraşmayacaklar/uğraşmak istemeyecekler, verdiğim öneriye de laf sokacaklar, yanlış diyecekler vs vs , hem de ellerinde o pastadan çok büyük ihtimal bulunmayacaktır zaten. Ben bakımlarımı gerekli malzemeleri, alet edevatları alıp kendim yaptığım için araştırıp alıp elimin altında bulunduruyorum bu tür şeyleri.

Diğer arkadaşın da önerdiği gibi daha yumuşak bir balata bulmak daha mantıklı olabilir. Ama sürekli balata ücreti ve sökme takma ücreti vermek istemiyorsanız bu tarz genel bakım ve basit işleri kendinizin öğrenip yapmasını öneririm. Cebinizde kalan usta işçiliği parasıyla çok güzel alet-edevat takımı diziliyor zamanla.
    Ne derseniz haklısınız teşekkür ederim cevabınız için. Hız ölçer ön jantın göbeğinde. Diski tutan 2 adet vidamsı şey var sanırım onlar için tork anahtarı gerekiyor. Kaliperdeki balataları sökmek için çubuğu çıkarmak lazım o da alyanla sanırım. Pastanın daha küçük boyutlusunu bulursam deneyeceğim ama yoruldum bu motorla uğraşmaktan açıkçası sürekli biyerine birşey oluyor. Balatalara gelince üretim tarihi yeni ve benim motoruma uyan bir balata nasıl bulurum bilmiyorum internete ve motor parçacılarına bakacağım çünkü bu spreyle tazzikli suyla geçecek birşey değil. Ve dediğiniz gibi artık adam fren ile uğraşmak istemiyor. Benim korkum söküp toplayamamaktan ama videolara baktım çok zor durmuyor zaten kendim yapmak istiyorum hava filtresini değiştirmeyi de kendim denemiştim ama koltuğu sökemediğim için kalmıştı ustalar hep yalapşak yapıyor. En iyisi kaliperi olduğunca temizlemek ve dedikerinizi yapmak umarım diskten değildir bir de onla uğraşmak zorunda kalırım. Zaman içinde para olursa artık daha kaliteli bir motosiklet al ak istiyorum en azından japon grubu.

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Balataları söküp ince zımpara ile hafifçe zımparala, çıkan tozdan kendini koru 😉✌️

Diskler isinmisken mi oluyor yoksa sabah ilk binistede aynisini mi yapiyor

Motosikleti
    Pulsar F250
    Alıntı 125likmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diskler isinmisken mi oluyor yoksa sabah ilk binistede aynisini mi yapiyor
    İlk daha motoru çalıştırmadan kendim iktirip freni sıksam bile yapıyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)