Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Ekipman Alışverişi İçin Tavsiyeleriniz Var Mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba ağustostaki direksiyon sınavına giriyorum. Muhtemelen en geç eylülde motorumu almış olacağım. Alışveriş konusunda hem uygun fiyat hem de kalite konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var.
    Şuan ekipman ve motor param hazır. Motorumu ve ekipmanlarımı şimdiden uyguna buldulça toparlamak istiyorum.
    İstediğim motor: Yamaha Wr125R veya uygun denk gelir ise Honda CRF250L
    İstediğim kilit: Parasından ziyade beni her türlü koruyabilecek bir kilit. Disk ve zincir iki farklı kombinasyon düşünüyorum. Zinciri de motorun ordan ortadan geçirmeyi düşünüyorum.
    İstediğim ekipmanlar: Enduro motora uygun. Dag ve normal ortamda kullanabilecegim, F/p olacak. Ne kalitesiz ne de abartılı fiyatlarda olmasını istemiyorum. Fiyatını hakedecek ürüne para vermeye hazırım. Sonucta kendimizi koruyoruz. En alt seviye de istemiyorum. Ama yeterli koruma ve kalite sağlandıktan sonra da çok aşırı para harcamak istemiyorum.
    Araç takip: tr de satılanlar ile aliexpressteki arasında kararsız kaldım. Arada çok fark var.
    Başka önereceğiniz her türlü tavsiyeye açığım.
    Şuanda almaya başlamamdaki amaç uygun bulduğumu alayım. Yoksa normal piyasa fiyatı aldımtan sonra şuan almanın bir mantığı yok.
    Ek olarak 2 ay süre oldugundan yurtdışından ucuza alınabilen her ekipmanı şimdiden şipariş verebilme imkanım var.
    Yine söyleyim her türlü tavsiyeleriniz benim için değerli.
    Zaman ayırıp okudugunuz için teşekkürler
    İyi forumlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ben de zincir düşünüyorum fakat sabitleyecek bir yerim yok , motoru kendi kendine zincirlersek ne gibi bir güvenlik oluyor yerinden hareket ettirmiyorsa eğer disk kilidinden bir farkı yok diyebilir miyiz

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı lansing34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de zincir düşünüyorum fakat sabitleyecek bir yerim yok , motoru kendi kendine zincirlersek ne gibi bir güvenlik oluyor yerinden hareket ettirmiyorsa eğer disk kilidinden bir farkı yok diyebilir miyiz
    Kendi kendine sabitlersen kaldırır götürürler
    Ali Mert bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı lansing34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletiniz ne bilmiyorum ama agirligina bagli olarak, on teker ya da arka tekerden 2 kisi tutup goturebilir Ornegin bir ustte arkadasin yazdigi WR125, fabrika verilerine gore 125kg, CRF250L ise 146kg.

yok mu tavsiye verebilecek ? Her türlü tavsiyeye açığım

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Zincir olarak Grade80 13mm bakla kalınlığı olan yük zinciri alırsan ünlü markaların yarı fiyatına çok sağlam ve güvenlikli bir zincir almış olursun.

Motorunu mutlaka zincir ile bir noktaya sabitlemeni öneririm. Almayı düşündüğün motorlar hafif, zincirle bir yere sabitlemezsen motorunu gece bir kamyonetin arkasına atıp götürürler, aman dikkat.

Disk kilidi de bilindik markalardan birinin alarmlı olanını alman yeterki olacaktır. Asıl koruma işini zincir yaparken alarmlı disk kilidi de ses yapıp caydırıcılık sağlar.

Ekipman konusunda bir fikrim yok, diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Albertorun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660r+xtz660+honda cy50+monkey z50+mobylet
    İstanbul'da çalınma korkularıyla yaşayan bir arkadaş daha.. Umarım o korktuğun başına gelmez, önerim ls2, 4riders markalarının kask+mont+eldiven ve botu ile başlaman. Zincir konusunda önerim şu olacak alacağın zincire ek olarak muhakkak alarmlı kilit de al derim ve en az 2-3 farklı kombinasyon ile kilitle ki hareket eder etmez alarm çalsın. Şimdiden moto dünyasına hoş geldin..

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir olarak Grade80 13mm bakla kalınlığı olan yük zinciri alırsan ünlü markaların yarı fiyatına çok sağlam ve güvenlikli bir zincir almış olursun.

Motorunu mutlaka zincir ile bir noktaya sabitlemeni öneririm. Almayı düşündüğün motorlar hafif, zincirle bir yere sabitlemezsen motorunu gece bir kamyonetin arkasına atıp götürürler, aman dikkat.

Disk kilidi de bilindik markalardan birinin alarmlı olanını alman yeterki olacaktır. Asıl koruma işini zincir yaparken alarmlı disk kilidi de ses yapıp caydırıcılık sağlar.

Şu an benim ekipmanların fiyatı motorun fiyatını geçti, motor değiştirirsem şimdiki zinciri satıp/birine verip gemileri bağladıkları zincirlerden falan alırım herhalde. Ama şu anki zinciri motorda taşıması bile sıkıntı, 15 kilo ne taşınıyor ne bağlaması kolay. Küçük / orta kalınlıkta zincirleri de kesmeleri bir elmas uçlu kesiciye bakar.

Öneriniz için tesekkurler. Fakat aklıma takılan bir konu var. Ünlü markalara göre dayanıklılıkta fark nasıl olur? Açıkcası güvenlikte para için kaliteden fedakarlık yapmak istemiyorum.
    Bir de bağlama konusunda hic açıklayıcı bir video yazı göremedim. En guvenli zincirle bağlama tarzı nedir? Lastik desek sökebilir. Ortadan motor şasenin olduğu yerden geçirmek mantıklı mı?

Alıntı Albertorun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul'da çalınma korkularıyla yaşayan bir arkadaş daha.. Umarım o korktuğun başına gelmez, önerim ls2, 4riders markalarının kask+mont+eldiven ve botu ile başlaman. Zincir konusunda önerim şu olacak alacağın zincire ek olarak muhakkak alarmlı kilit de al derim ve en az 2-3 farklı kombinasyon ile kilitle ki hareket eder etmez alarm çalsın. Şimdiden moto dünyasına hoş geldin..
    Teşekkür ederim. Dediğiniz markanın ürünlerini inceliyordum fakat kalite konusunda acaba diye dusuncelerim vardı. Daha detaylı sizin markalara bakmalıyım sanırım.

Alarmlı kilit konusunda aklima bir şey takılıyor. Araba gibi belli bir süre sonra susuyor mu? Yoksa anahtarla açana kadar susmuyor mu?

Motosikleti
    Alıntı Ali Mert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu an benim ekipmanların fiyatı motorun fiyatını geçti, motor değiştirirsem şimdiki zinciri satıp/birine verip gemileri bağladıkları zincirlerden falan alırım herhalde. Ama şu anki zinciri motorda taşıması bile sıkıntı, 15 kilo ne taşınıyor ne bağlaması kolay. Küçük / orta kalınlıkta zincirleri de kesmeleri bir elmas uçlu kesiciye bakar.
    Hocam zaten 13mm baklalı grade 80 zinciri taşıma akıl işi değil. O zinciri motoru sürekli park ettiğiniz evinizin önündeki sabit noktaya kilitleyip motorunuzla gideceğiniz yere gidin. Dönüşte yine kilidi açar motorunuzu kitlersiniz. Merak etmeyin, kilitleyip bıraktığınız zincir zaten kesilemez yapıda olduğu için çalınma ihtimali yok. Gün içi alarmlı disk kilidiyle idare etmenizi öneririm, ben öyle yapıyorum.

Motorumu bağladığım zinciri yanımda taşımıyorum, sürekli evimin önünde sabit bir noktada kilitli duruyor. Motorla gelince motora takıyorum, büyük kolaylık, tavsiye ederim.

Alıntı StreetStiLLs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öneriniz için tesekkurler. Fakat aklıma takılan bir konu var. Ünlü markalara göre dayanıklılıkta fark nasıl olur? Açıkcası güvenlikte para için kaliteden fedakarlık yapmak istemiyorum.
    Bir de bağlama konusunda hic açıklayıcı bir video yazı göremedim. En guvenli zincirle bağlama tarzı nedir? Lastik desek sökebilir. Ortadan motor şasenin olduğu yerden geçirmek mantıklı mı?
    İlk sorunuza cevap olarak; grade80 13mm baklalı zincirler gemi zinciri diye tabir edilen ve demir makasıyla kesilemeyen zincirlerdir. Spiral taş motoruyla ancak kesiliyor. Üst kalite markaların birçoğuyla eşdeğer korumaya sahip olursunuz. Zinciri bağlamak için de çok kaliteli bir asma kilit tercih etmeniz gerekiyor. Zinciri kesemezler belki ama ucundaki kilidi kolay kırarlarsa zincirin bir hükmü kalmaz.

Ayrıca zincire ilave olarak motorun ön diskine takacağınız kaliteli bir alarmlı disk kilidi çok yüksek caydırıcılık sağlar. Alarmlı kilitler 100db üzeri ses çıkardığı için hiçbir hırsız gece yarısı alarm çalarken motorun zincirini kesmeye çalışmaz. Hele hele crf250 için hiçbir hırsız bu uğraşa girmez. Motoru küçümseme olarak algılamayın sadece maddi açıdan söylüyorum, 150-200bin tl lik bir motor olsa daha fazla çalmaya uğraşan çıkacaktır, o sebeple sizin motorunuz daha güvende olacaktır.

2. sorunuza cevap olarak; Hocam zinciri arka tekerden geçirmen yeterli olacaktır. Arka tekeri sökmek ön tekeri sökmekten daha fazla vakit alır. Ayrıca alarmlı disk kilidi olan bir motorun arka tekerini sökerek çalmaya pek uğraşmazlar. Arka tekere zinciri takarken dikkat edilecek husus zinciri sadece tekerin tellerinden değil direkt janttan dolayarak geçirmek.

Şaseden geçirerek bağlamak en güvenlisi, eğer zor gelmez derseniz şaseden bağlamanızı öneririm.

Hocam zaten 13mm baklalı grade 80 zinciri taşıma akıl işi değil. O zinciri motoru sürekli park ettiğiniz evinizin önündeki sabit noktaya kilitleyip motorunuzla gideceğiniz yere gidin. Dönüşte yine kilidi açar motorunuzu kitlersiniz. Merak etmeyin, kilitleyip bıraktığınız zincir zaten kesilemez yapıda olduğu için çalınma ihtimali yok. Gün içi alarmlı disk kilidiyle idare etmenizi öneririm, ben öyle yapıyorum.

Motorumu bağladığım zinciri yanımda taşımıyorum, sürekli evimin önünde sabit bir noktada kilitli duruyor. Motorla gelince motora takıyorum, büyük kolaylık, tavsiye ederim.

İlk sorunuza cevap olarak; grade80 13mm baklalı zincirler gemi zinciri diye tabir edilen ve demir makasıyla kesilemeyen zincirlerdir. Spiral taş motoruyla ancak kesiliyor. Üst kalite markaların birçoğuyla eşdeğer korumaya sahip olursunuz. Zinciri bağlamak için de çok kaliteli bir asma kilit tercih etmeniz gerekiyor. Zinciri kesemezler belki ama ucundaki kilidi kolay kırarlarsa zincirin bir hükmü kalmaz.

Ayrıca zincire ilave olarak motorun ön diskine takacağınız kaliteli bir alarmlı disk kilidi çok yüksek caydırıcılık sağlar. Alarmlı kilitler 100db üzeri ses çıkardığı için hiçbir hırsız gece yarısı alarm çalarken motorun zincirini kesmeye çalışmaz. Hele hele crf250 için hiçbir hırsız bu uğraşa girmez. Motoru küçümseme olarak algılamayın sadece maddi açıdan söylüyorum, 150-200bin tl lik bir motor olsa daha fazla çalmaya uğraşan çıkacaktır, o sebeple sizin motorunuz daha güvende olacaktır.

2. sorunuza cevap olarak; Hocam zinciri arka tekerden geçirmen yeterli olacaktır. Arka tekeri sökmek ön tekeri sökmekten daha fazla vakit alır. Ayrıca alarmlı disk kilidi olan bir motorun arka tekerini sökerek çalmaya pek uğraşmazlar. Arka tekere zinciri takarken dikkat edilecek husus zinciri sadece tekerin tellerinden değil direkt janttan dolayarak geçirmek.

Şaseden geçirerek bağlamak en güvenlisi, eğer zor gelmez derseniz şaseden bağlamanızı öneririm.
    https://www.zincirsepeti.com/urun/13mm-grade-plus-motosiklet-kilidi-kesilmez-sertlestirilmis-zincirli_7627.aspx?CatId=339

https://urun.n11.com/mobilya-hirdavati/grade-80-zincir-13-mm-P323571649

Dediğinize göre bu ikisini buldum ve arada çok fark var. Sizin tavsiye ettiğiniz bunlardan biri veya farklı ürün var mı?

Ek olarak ben bu ürünü alayım diye düşünüyordum. Sizin kesilemez dediğinizden sonra fikrim değişti. Sizce buradaki ekstra para reklam mı yoksa gerçekten parasını hakeden durumlar var mı? Açıkcası motorum çok pahalı bir motor olmasa da riskli bir durum olussun istemiyorum
    https://www.motomax.com.tr/securage-guardian-kesilmez-zincir-kilit-16x200-11430

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet ekipman alisverisi icin onerim var. Almayin. O fiyatlar ne oyle yav. Ben hala 4 senelik kaskimla geziyorum. Bindigin motor oyle degil ama demeyin ben parasini hakeden seyler aliyorum.

Motosikleti
    Alıntı StreetStiLLs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.zincirsepeti.com/urun/13mm-grade-plus-motosiklet-kilidi-kesilmez-sertlestirilmis-zincirli_7627.aspx?CatId=339

https://urun.n11.com/mobilya-hirdava...-mm-P323571649

Dediğinize göre bu ikisini buldum ve arada çok fark var. Sizin tavsiye ettiğiniz bunlardan biri veya farklı ürün var mı?

Ek olarak ben bu ürünü alayım diye düşünüyordum. Sizin kesilemez dediğinizden sonra fikrim değişti. Sizce buradaki ekstra para reklam mı yoksa gerçekten parasını hakeden durumlar var mı? Açıkcası motorum çok pahalı bir motor olmasa da riskli bir durum olussun istemiyorum
    https://www.motomax.com.tr/securage-...t-16x200-11430

Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.
    Hocam direkt şu firmadan al diyebileceğim bir firma yok. Ama gerçek grade80 13mm zinciri en uygun fiyatlı satan firmadan almanda bir mahsur yok. Ancak elbette gerçek grade80 ise.

Yaşadığın şehrin sanayii bölgesinde mutlaka kaldırma aparatı vs satan firmalar vardır, bizzat gidip yerinde görüp, hatta demir makasıyla kesilip kesilmediğini deneyerek satın alabilirsin.

Büyük firmalara, bilindik ünlü markalara fazla para vermeye değer mi konusu tartışmaya açık bir konu.Bu firmalar kâr etme amaçlı kurulmuş nihayetinde. Satmak istedikleri ürünler ithal olduğundan ek gümrük vergisi, kadv, ötv vs ile fiyatları gayet yükseliyor...

Örneğin en son yolladığın motomax securage zincirin açıklama kısmından bir kesiti hiç ellemeden paylaşıyorum :
    Zincir;
    • GRADE80 makasla kesilmeyen çelik zincir
    • Korozyona karşı galvenize edilmiş
    • Motora zarar vermemesi için yüksek dayanıklı Cordura kılıf

ÖLÇÜLER:
    16MM ZİNCİR BAKLA ÇAPI
    2MT ZİNCİR UZUNLUĞU

yazıyor. Açıklama birebir bu şekilde.

Yani adamlar grade80 16mm baklalı zincire güzel bir kılıf giydirip, güzel bir kilit takıp, taşıma çantası da ekleyip satışa sunmuşlar.

"Bilindik markadan almaya değer mi?" sorusunun cevabını yorumlarınıza bırakıyorum.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    kilit olarak aşağıdakini öneririm. anahtarı ford tipi olduğu için bizim dızo hırsızlar anlamaz mevzudan. ayrıca su geçirmez olduğu için paslanma derdin de yok. kenarları korumalı olduğu için double wrench tekniği ile kırılması mümkün değil.

https://urun.n11.com/kapi-kilidi/kal...141-P244456255

Hocam direkt şu firmadan al diyebileceğim bir firma yok. Ama gerçek grade80 13mm zinciri en uygun fiyatlı satan firmadan almanda bir mahsur yok. Ancak elbette gerçek grade80 ise.

Yaşadığın şehrin sanayii bölgesinde mutlaka kaldırma aparatı vs satan firmalar vardır, bizzat gidip yerinde görüp, hatta demir makasıyla kesilip kesilmediğini deneyerek satın alabilirsin.

Büyük firmalara, bilindik ünlü markalara fazla para vermeye değer mi konusu tartışmaya açık bir konu.Bu firmalar kâr etme amaçlı kurulmuş nihayetinde. Satmak istedikleri ürünler ithal olduğundan ek gümrük vergisi, kadv, ötv vs ile fiyatları gayet yükseliyor...

Örneğin en son yolladığın motomax securage zincirin açıklama kısmından bir kesiti hiç ellemeden paylaşıyorum :
    Zincir;
    • GRADE80 makasla kesilmeyen çelik zincir
    • Korozyona karşı galvenize edilmiş
    • Motora zarar vermemesi için yüksek dayanıklı Cordura kılıf

ÖLÇÜLER:
    16MM ZİNCİR BAKLA ÇAPI
    2MT ZİNCİR UZUNLUĞU

yazıyor. Açıklama birebir bu şekilde.

Yani adamlar grade80 16mm baklalı zincire güzel bir kılıf giydirip, güzel bir kilit takıp, taşıma çantası da ekleyip satışa sunmuşlar.

"Bilindik markadan almaya değer mi?" sorusunun cevabını yorumlarınıza bırakıyorum.
    Yorumlarınız ıcın tesekkurler. Kendim grade 80 zincir almaya karar verdim. 13mm yerıne 16mm grade 80 yerıne 100 almamın faydası olur mu?
    Ek olarak bir çok kişi grade 80 diye aldıgı zinciri makasla kendısının kestıgını yazmış. Nasıl emin olabılırım. Sanırım İzmir'de gıda çarşısına gidip alacam fakat yanıltmamaları ıcın makasla deneme harıcınde neye bakmam gerek? Mesela canavar ile ne kadar surede kesmesı lazım aldıgım yerin

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kilit olarak aşağıdakini öneririm. anahtarı ford tipi olduğu için bizim dızo hırsızlar anlamaz mevzudan. ayrıca su geçirmez olduğu için paslanma derdin de yok. kenarları korumalı olduğu için double wrench tekniği ile kırılması mümkün değil.

https://urun.n11.com/kapi-kilidi/kal...141-P244456255
    Açıkcası sadece kilit yapısı farklı. Kalite olarak daha yüksek kilit bakıyorum. Teşekkür ederim tavsiyeniz için

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Sadece kask sıfır almalısınız. İkinci el çok güzel mont, eldiven, bot, pantolonlar satılıyor.

Revit eclipse siyah 500 liraya aldım sıfır kondisyon (1500tl sıfırı)

Dainese d1 carbon long eldiven aldım 500 TL (sıfırı 1700 civarı)

Yds Diablo 7.4 gtx 43 numar aldım 200tl ye giyilebilecek kondisyonda ( sıfırı 500 600 tl)

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Zincir kilit vs. motosikletin ekipmanı. Önceliği kendi ekipnanınıza verin derim. 2 tane güzel bilindik markanın kilidini ikinci el 1000 tl civarına bulabilirsiniz.

azönce kask siparişi verdim 2200tl fiyatlar fena uçmuş. ha aldım alıcam derken üzerine ekleniyo zamlar, elinizi çabuk tutun
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Arkadaşlar son olarak onguard 8016 mı önerirsiniz yoksa gidip normal bu grade 80 mi alalım sanayiden

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)