Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

3 tekerli elektrikli motorlar otobana çıkabiliyor mu?

Motovento
    REKLAM ALANI

Araştırdım ama gazete haberlerinde dahi net bir ifadeye rastlayamadım. Yakın zamanda kısmet olursa 3 tekerli ve iki kişilik elektrikli bir motor almayı planlıyorum. Diyelim ki plaka ve ruhsata gerek olmadı (bazı modellere bu şekilde binilebiliyor diye duydum), bu motorla otoyola çıkabilir miyim? Veya ruhsat ve plaka çıkardım, bu şekilde çıkabilir miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı denizari82 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araştırdım ama gazete haberlerinde dahi net bir ifadeye rastlayamadım. Yakın zamanda kısmet olursa 3 tekerli ve iki kişilik elektrikli bir motor almayı planlıyorum. Diyelim ki plaka ve ruhsata gerek olmadı (bazı modellere bu şekilde binilebiliyor diye duydum), bu motorla otoyola çıkabilir miyim? Veya ruhsat ve plaka çıkardım, bu şekilde çıkabilir miyim?
    Yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlerin otoyola girmesi yasaktır.

Otoyolda mecburi asgari hız 40 km/saat olup; azami hız, geometrik standartların müsaade ettiği limitler ve ilgili trafik işaretlerinde belirtilen sınırlar haricinde binek araçlar için 120 km/saattir.

kaynak
    denizari82 bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    - Ruhsat yoksa otoyola cikamazsiniz.
    - Ruhsatiniz varsa ruhsatta sinifiniz yazar, o sinifa gore otoyola cikip cikamayacaginiz belirlenir. Ornegin mopedler plaka ve ruhsati olsa bile cikamaz.
    - Saatte 45km/sa hizi asamayan bir aracla otoyola cikmazdim ben. (Ki elektrikli bisikletim varken E5'e bile cikmadim.)

Bu arada 1Kw/sa gucu asan elektrikli bisikletlere ruhsat ve plaka zorunlu yasal olarak, bilginiz olsun.
    espresso ve denizari82 bunu beğendiler.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kanunen mümkün olsa bile çıkmazdım. Tehlikeli çünkü. Akan trafiğe karşı duruyor gibisiniz resmen. Eninde sonunda gelip birinin çarpmasını bekliyor olmak demek. Kanunen haklı olsanız bile ölü ya da sakat olma durumu söz konusu...
    denizari82 ve Ali Mert bunu beğendiler.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    Saatte 40 km'nin altına düşersen trafiği tehlikeye düşürmekten ceza yazarlar. Hem de ilk çıkışta otoyoldan atarlar. Aracının sınırlarını bilip ona göre kullanmalısın. Dersen ki benim 3 tekerlekli gider sen bilirsin.
    denizari82 bunu beğendi.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    3 tekerlekliyi 4 kolluya dönüştürme projesi galiba
    computeus ve yaşlıveacemi bunu beğendiler.

Cevaplarınız ve yardımınız için teşekkürler.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Ruhsat yoksa otoyola cikamazsiniz.
    - Ruhsatiniz varsa ruhsatta sinifiniz yazar, o sinifa gore otoyola cikip cikamayacaginiz belirlenir. Ornegin mopedler plaka ve ruhsati olsa bile cikamaz.
    - Saatte 45km/sa hizi asamayan bir aracla otoyola cikmazdim ben. (Ki elektrikli bisikletim varken E5'e bile cikmadim.)

Bu arada 1Kw/sa gucu asan elektrikli bisikletlere ruhsat ve plaka zorunlu yasal olarak, bilginiz olsun.
    1kw değil 200watt diye biliyorum, ehliyet plaka ruhsat hepsi zorunlu. 200Watt da oldukça güçsüz, en küçük olanları oluyor. 25km/s.
    Kimse sallamıyor orası ayrı. Otobana da bisikletle çıkan çok gördüm, yol bisikletleri ile uygun yolda 80km hızlara kadar çıkıyorlar...

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Ali Mert adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1kw değil 200watt diye biliyorum, ehliyet plaka ruhsat hepsi zorunlu. 200Watt da oldukça güçsüz, en küçük olanları oluyor. 25km/s.
    Kimse sallamıyor orası ayrı. Otobana da bisikletle çıkan çok gördüm, yol bisikletleri ile uygun yolda 80km hızlara kadar çıkıyorlar...
    Ben 2017'de elektrikli scooter kullanirken 1kw olarak biliniyordu, sonra degisti dediler ama mevzuatta ait bir bilgi goremedim. Bulabildigim bilgiler soyle:

Eletrikli bisikletlerin tanimi:

9) Motorlu bisiklet (Moped): (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Elektrikli bisikletlerin siniflandirilmasi (Soruyu soran arkadas 3 tekerli dedigi icin onu da ekledim.)

1) L Sınıfı – İki ve üç veya dört tekerlekli motorlu araçlardır.
    1.1) L1 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen iki tekerlekli araçtır.
    1.2) L2 Sınıfı: Azami hızı 45 km/s’i, kıvılcım ateşlemeli motor ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü, içten yanmalı motorlu ise azami net gücü 4 kW’ı, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen üç tekerlekli araçtır.

Motorsuz Taşıtların Tescili

Madde 35- Karayolları Trafik Kanunun 22 nci maddesi (d) bendi uyarınca gerekli görülmesi halinde belediyelerce tescili yapılacak motorsuz taşıtlar için aşağıdaki esaslar uygulanır.

a) Taşıt sahiplerinin kimlikleri ve taşıtların cins ve özelliklerinin kaydedildiği bir defter tutulur.
    b) Her araç için, tescil ve trafik belgesi tek belge olarak düzenlenir ve “Tescil Belgesi” adı altında taşıt sahiplerine verilir. (Ek:8)
    c) Bu araçlardan bisikletlerin plakaları 10x15 santimetre, hayvanla çekilen ve elle sürülenlerin 15x20 santimetre en ve boyunda olur ve saçtan veya uygun bir maddeden yapılır.

Tescil plakalarının zemini beyaz, harf ve rakamları siyah renkte olur, plaka numaraları belediyelerce belirlenir ve taşıtların arkalarına takılır.
    Belediyelerce tescili zorunlu kılınan araçların belge ve plaka alınmadan trafiğe çıkarılması yasaktır.
    Bu araçları sürenlerin belgeleri ve belgelerinde gösterilen şartlara uyup uymadıkları belediye trafik birimlerince de denetlenebilir.

Bu durumda aslinda belediyeler isterse bisikletler icin de plaka ve tescil isteyebiliyor bu durumda.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?M...evzuatTertip=5

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)