Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Koruma Ekipmanları

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Selamlar herkese... Ellerinizden öper bir adet forza 250'm var. Şu an kask ve eldivenle kullanıyorum motosikleti. Ancak artık eşim ve kendim için koruma ekipmanları bakmaya başladım. Dizlik, dirseklik, eldiven üçlüsüyle başlamak istiyorum. Motosikletimin de forza olduğunu düşünürsek bu performanstaki bir motosiklette kullanmak için belirttiğim ekipmanlarda ne gibi özelliklere bakmalıyım?

Veya hangi marka/model önerebilirsiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Dizlik,dirseklik yerine motosiklet için üretilmiş pantolon ve mont tavsiye ediyorum. O dizlik ya da dirseklik sizi kaza anında ilk darbeden korusa bile asfaltta sürtünmeden kaynaklı problemden koruyamaz. Şahsen kemik kırılmasından korkmuyorum ama asfalt yanığı beni epey tırstırıyor. Motosiklet botunu da atlamayalım.
    tayfunley, espresso ve mustafaat bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Bir de "bu performansta" diye kendinizi yanıltmayın. Sonuçta 50km/saat hızda gidebilen ve rahatça 90km/saat hıza çıkabilen bir motor, 1200cc BMW tepesinde dünya turu yapandan bir farkınız yok ekipman olarak da olmamalı.

Kask ve eldivene ilave olarak, içinde sırt koruması da eklenmiş mont şart, yazı, çok sıcak diyorsanız yazlıklara bakın. Pantalon da en makulu dizlerinde korumaları olan, sürtünmede yırtılmasın diye kevlar türü iç kaplaması olan kot pantalonlar rahat, hatta bütün gün ofiste oturunca rahatsız etmiyor.

Bot da, oldu 50km kızla kaza yaptınız, ayak bileklerinde kemikler çok karmaşık, kırılırsa sorun büyük, kask kadar dikkat edin, korumalı botu da ihmal etmeyin.

Ben kısa yol yapıyorum diye de düşünmeyin, dünya turu yapan da önce bi 10km yol gidiyor sonra bi 10km daha gidiyor, sonra 10km daha gidiyor. Bakkala giderken bile bütün ekipmanları giymek şart. Giymediğiniz zamana denk gelir kaza.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Mt-125
    Bütçenizi söylerseniz ekipman tavsiyesinde bulunmamız daha rahat olur.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Aslında net bir bütçe belirlemedim. Tabii bir de iki kişi olunca elimdeki bütçeyi de ikiye bölmek gerekecek. Doğrusu hepsini birden almak ancak bu da zor benim için. Bu yüzden eldiven + mont şeklinde bakıyorum öncelikle. 1000-1500 tl diyelim iki kişi için.

Ama beye dikkat etmeliyşm bu önemli. Zira 6 bine de mont var 500e de.

Fiyatları etkileyen çok unsur var ama başlıcaları

Marka: Dainese, Alpinestar vs gibi çok ünlü markalarda etiket fiyatı yükselir

Malzeme: Deri - Goretex - Tekstil farkları, iç astar, rüzgarlık gibi artılar, metal omuz korumaları vs vs gider

Tasarım iççilik: kesim, boya kalitesi, dikişlerdeki işçilik vs.

Tekstil en ucuzudur hem de en çok tercih edilen. Her işini görecektir, deri hem pahalı hem konforsuz ama sürüklenmeye karşı en dayanıklısı. daha çok spor motosiklet ve Cruiser montlarında tercih ediliyor, goretex aslında özel bir tekstil su/rüzgar geçirgenliği az ama nefes alan az terleten diyelim normal şehiriçi kullanımda hiç gerek yok bence.

Bütçene göre hoşuna giden tekstil montları listele. Montun dikişlerine bak güven veriyor mu sürüklenme durumunda kolayca sökülmeyecek şekilde mi? Yine kumaşı dayanıklı duruyor mu, sürüklenme durumunda yırtılıp işlevini kaybetmemeli. Dirsek, omuz korumalarına bak bunlar zaten cırtlıdır çıkarıp bakabilirsin üzerlerinde marka, CE logosu vs var mı? sırt koruması takacaksan sırtında bunun için cep var mı. Kesimi uygun mu, hava geçirgenliği iyi mi içinde rahat ediyor musun? Montun önü açık gezmenin bir manası yok malum. Bunlar bence yeterli kriterler mont için.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    @tommygun'a katılıyorum. Dizlik, dirseklik gibi korumalar motosikletten ziyade kay kay, dağ bisikleti gibi aktiviteler için uygun. Bence sırayla önce mont, sonra pantolon, sonra bot.
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Aha Forza kullanicisi, acilin

Motosikletinizin Forza olmasi ile ekipmanlarinizin arasinda bir baglanti yok kask disinda [1], sonucta altinizdaki scooter duz yolda 140km/saat ile gidebiliyor. Arkadaslarin dedigi gibi 40km/saat ile dusseniz bile yaralanma riski var ki ben oyle yaralandim, eski scooterim ile 30-40 ile giderken on freni mal gibi sIkInca yere yapistim dizim yaralandi.

@tommygun'a pantolon konusunda katiliyorum, dizlik yerine bedeninize uygun, diz ve bel korumalarinin hareket etmediginden emin olacaginiz, motosiklet pantolonu daha mantikli. Denim/kevlar pantolonlara en son baktigimda Turk markalari 650-900 araliginda gibiydi. Bana buyuk geldigi icin benimkini satip Riderdenim almak fikrindeyim ben.

Mont konusunda Prohel, Venom gibi markalarin yazlik montlarina bakabilirsiniz, icine bir de sirt koruma takacaksiniz. Sirt korumalari 300TL civarinda olmali.

[1] Scooterda otururken dik oturdugumuz icin buna uygun kask alinmali, yoksa boyun agrisi, ruzgar sesi, kisin buz gibi ruzgar
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Pantolon konusunda şmyle bir durumum var: öğretmenim ve işe motosikketle gidip geliyorum. Bu yüzden okula gidince pantolonumu değiştirmem biraz sıkıntı benim için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

son derece haklısın. şu düşünceden yola çıkarak açılın forza kullanıcısıyım dedim şimdi hız olarak benimkinin beredeyse iki katını gören bir motosiklet kullanıcısıyla benim 140lık motosiklrtimin koruma ekşpmanları arasında fark olabilir. Yani beni 6 binlik mont da korur tabii ama atıyorum 2 binlik de yeterince korur. Yani kaskta nasıl ki kullandığımız aracın tipine göre bir seçim yapıyoruz işte diğer ürünlerde de yapabiliriz diye düşündüm

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı vakdag adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pantolon konusunda şmyle bir durumum var: öğretmenim ve işe motosikketle gidip geliyorum. Bu yüzden okula gidince pantolonumu değiştirmem biraz sıkıntı benim için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

son derece haklısın. şu düşünceden yola çıkarak açılın forza kullanıcısıyım dedim şimdi hız olarak benimkinin beredeyse iki katını gören bir motosiklet kullanıcısıyla benim 140lık motosiklrtimin koruma ekşpmanları arasında fark olabilir. Yani beni 6 binlik mont da korur tabii ama atıyorum 2 binlik de yeterince korur. Yani kaskta nasıl ki kullandığımız aracın tipine göre bir seçim yapıyoruz işte diğer ürünlerde de yapabiliriz diye düşündüm
    Elbette gidin Dainese'nin kanguru derisinden, pist icin yapilmis deri tulumlarini alin demiyor kimse. Orta halli, gunluk kullanilabilecek, guven verecek bir urun onermeye calisiyoruz, maalesef ulkenin ekonomik durumu ve insanlarin harcamalari belli, bu yuzden de ilk sorulacak soru butce sorusu. Gecen yil Hasanpasa'da bir yerden indirim yakalayinca Held Tropic yazlik mont almistim, simdi fiyatlar yukselmis.

Benim almayi dusundugum pantolonun korumalari, en azindan diz korumalari, distan cikarilabiliyor. Kaldi ki motosikletinizin sele alti oldukca buyuk, gunluk bir pantolon koyup okulun tuvaletinde degistirmeniz de mumkun. Ben ofise gidip gelirken bu sekilde yapiyorum, her sabah ve her aksam.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    teşekkür ederim. tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım. şimdi ürün araştırmaya başladım. son olarak şunu sorayım: pantolunun günlük kullanımı şu sıcaklarda nasıl hissettiriyor? normal şartlarda yazı şorttan başka bir şey giymeyen bir insanım ancak motosiklete binerken en azından kot pantolon giyiyorum. alacağım pantolonu yazın motosikletten inince de rahatlıkla kullanabilir miyim?

Motosikleti
    Honda Forza 250
    teşekkür ederim. tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım. şimdi ürün araştırmaya başladım. son olarak şunu sorayım: pantolunun günlük kullanımı şu sıcaklarda nasıl hissettiriyor? normal şartlarda yazı şorttan başka bir şey giymeyen bir insanım ancak motosiklete binerken en azından kot pantolon giyiyorum. alacağım pantolonu yazın motosikletten inince de rahatlıkla kullanabilir miyim?
    Bildiginiz kot pantolon ama kalin diyelim. Terletir bugun Istanbul sicaginda ama yapacak bir sey yok, demire binen terlermis Yaz icin fileli isterseniz 400TL civarinda Prosev veya Venim pantolon bulabilirsiniz. Ben de dusunmuyor degilim acikcasi uzun yol icin. Ornek olmasi acisindan;

https://www.feyizoglu.com/Pantolon-229?filtre[10000][722]=722&filtre[10001][25]=25&filtre[10001][520]=520

Nicksizabla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok pahalı, zam da gelmiş...
    Abi scooter sürüyor olsan bile bence dizlik vs gibi ekipmanları düşünme. Düştüğümüz zaman sadece kolumuz bacagimiz kırılmıyor. Asfalt zımpara gibi mübarek. Bütçe çok değilse orta halli bir sürü ekipman var ben üç sene evvel 500 tlye mont almıştım o fiyat aralığından başlıyor zaten.

Bana zamanında motosikletten önce ehliyet, ekipman en son motosiklet al demişlerdi. Haklılar. Kevlar pantolon kot görüntüde olduğu için günlük kullanıma uygun. Bence böyle düşün.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:20 ----------

Pantolon terletiyor hatta şorta alışık biriysen bu ne sıcak yarabbi dedirtecek türden. Olsun en azından asfalt sıcağından iyidir

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Çözüm: overpants... Pantolonun üzerine giyiyorsunuz, işe gidince çıkarıyorsunuz. Boydan boya fermuarlı. Dayanıklı ama.

Kot giyebiliyorsanız o da güzel. Lakin ne kadar ekmek, o kadar köfte. Normal kottan çok daha kalın ve ağır olmasına rağmen kullandığım Revit kot, tipik bir Levi's kottan daha sıcak değil. Dokumada Coolmax diye bir iplik kullanıyorlarmış. İşe yarıyor bir şekilde. Bulunduğum yer gün içerisinde 30 dereceyi geçiyor. Ancak iş yeri klimalı. Rahatlıkla kullanabiliyorum. Görüntü olarak ise normal kottan farksız, sertifikalı diz ve kalça korumalarına rağmen.

Motosikleti
    Mt-125

https://urun.n11.com/pantolon/spidi-...4aAojCEALw_wcB
    bir bakın derim.Sürtünmeye ne kadar dayanıklı bilemem ama en azından darbelerden korur

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben riderdenim'in Bora modeli içi kevlarlı kot pantalonundan almıştım. Kışın hiç üşümedim, zaten xmax kullanıyorum, scooterda bacaklar rüzgar almadığı için bana yetti. Yazın da ofiste klima olduğu için bütün gün ofiste otururken kışın sorun olmuyordu, yazın da yanımda bir şort bi tişort bulunduruyuyordum, zaten işyerine gelince tişortu değiştiriyordum, bazen üşenmezsem pantalonu da değiştirdiğim olmuştu, ama çoğu zaman üşendim bütün gün üzerimde riderdenim pantalonla oturdum.
    Bot meselesi de, difi'nin uzun botlarından almıştım, hani şu dünya turu yapan BMW GS'li amcaların giydiklerinden. indirimde ve ucuza almıştım ama çok faydasını gördüm (kazada bile). İlk başlarda çok rahatsız gelmişti ama bir kaç ayda alıştım, hatta ilk başlarda işyerinde hefif bir spor ayakkabı bulunduruyordum, işyerine gidince değiştiririm diye sonra ondan da vazgeçtim.

Yine pantalon alacak olsam yine tech-90 veya riderdenim gibi markalara bakardım, yerli oldukları için biraz daha ucuzlar.

MOnt olarak bende revit'in 4 mevsim montu var, yazın içliğini çıkarıp giyiyorum ama sırtındaki koruma cebine taktığım ekstradan korumaya denk gelen yeri sırtımı çok terletiyor. Kardeşim riderdenim'in kot fileli montunu almıştı yazın püfür püfür çok rahat ettiriyor diyordu ama ben bütçe ayarlayıp almadım bir türlü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:47 ----------

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aha Forza kullanicisi, acilin

Motosikletinizin Forza olmasi ile ekipmanlarinizin arasinda bir baglanti yok kask disinda [1], sonucta altinizdaki scooter duz yolda 140km/saat ile gidebiliyor. Arkadaslarin dedigi gibi 40km/saat ile dusseniz bile yaralanma riski var ki ben oyle yaralandim, eski scooterim ile 30-40 ile giderken on freni mal gibi sIkInca yere yapistim dizim yaralandi.

@tommygun'a pantolon konusunda katiliyorum, dizlik yerine bedeninize uygun, diz ve bel korumalarinin hareket etmediginden emin olacaginiz, motosiklet pantolonu daha mantikli. Denim/kevlar pantolonlara en son baktigimda Turk markalari 650-900 araliginda gibiydi. Bana buyuk geldigi icin benimkini satip Riderdenim almak fikrindeyim ben.

Mont konusunda Prohel, Venom gibi markalarin yazlik montlarina bakabilirsiniz, icine bir de sirt koruma takacaksiniz. Sirt korumalari 300TL civarinda olmali.

[1] Scooterda otururken dik oturdugumuz icin buna uygun kask alinmali, yoksa boyun agrisi, ruzgar sesi, kisin buz gibi ruzgar
    Forza 250 de sürüş olarak xmax 250'ye benzer. Ben Nolan N87 kask ile rahat etmiştim, 120'yi geçmeyince rüzgar sesi fazla sıkıntı olmuyor. Ama kazada kaskım pert oldu (kafamı koruyup görevini yaptı, helali hoş olsun) yeni kask bakacağım zaman en azından çenesi açılır olsun da benzin istasyonu vb gibi kısa süreli duraklamalarda kaskı çıkarmakla uğraşmayayım, çeneyi açar öyle dururum düşüncesindeyim. Bu yüzden scooter ve kask geçen mesajları ayrı ilgiyle okuyorum, kask aldığınız zaman marka-model ve kullanım izlenimlerinizi yazarsanız sevinirim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben riderdenim'in Bora modeli içi kevlarlı kot pantalonundan almıştım. Kışın hiç üşümedim, zaten xmax kullanıyorum, scooterda bacaklar rüzgar almadığı için bana yetti. Yazın da ofiste klima olduğu için bütün gün ofiste otururken kışın sorun olmuyordu, yazın da yanımda bir şort bi tişort bulunduruyuyordum, zaten işyerine gelince tişortu değiştiriyordum, bazen üşenmezsem pantalonu da değiştirdiğim olmuştu, ama çoğu zaman üşendim bütün gün üzerimde riderdenim pantalonla oturdum.
    Bot meselesi de, difi'nin uzun botlarından almıştım, hani şu dünya turu yapan BMW GS'li amcaların giydiklerinden. indirimde ve ucuza almıştım ama çok faydasını gördüm (kazada bile). İlk başlarda çok rahatsız gelmişti ama bir kaç ayda alıştım, hatta ilk başlarda işyerinde hefif bir spor ayakkabı bulunduruyordum, işyerine gidince değiştiririm diye sonra ondan da vazgeçtim.

Yine pantalon alacak olsam yine tech-90 veya riderdenim gibi markalara bakardım, yerli oldukları için biraz daha ucuzlar.

MOnt olarak bende revit'in 4 mevsim montu var, yazın içliğini çıkarıp giyiyorum ama sırtındaki koruma cebine taktığım ekstradan korumaya denk gelen yeri sırtımı çok terletiyor. Kardeşim riderdenim'in kot fileli montunu almıştı yazın püfür püfür çok rahat ettiriyor diyordu ama ben bütçe ayarlayıp almadım bir türlü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:47 ----------

Forza 250 de sürüş olarak xmax 250'ye benzer. Ben Nolan N87 kask ile rahat etmiştim, 120'yi geçmeyince rüzgar sesi fazla sıkıntı olmuyor. Ama kazada kaskım pert oldu (kafamı koruyup görevini yaptı, helali hoş olsun) yeni kask bakacağım zaman en azından çenesi açılır olsun da benzin istasyonu vb gibi kısa süreli duraklamalarda kaskı çıkarmakla uğraşmayayım, çeneyi açar öyle dururum düşüncesindeyim. Bu yüzden scooter ve kask geçen mesajları ayrı ilgiyle okuyorum, kask aldığınız zaman marka-model ve kullanım izlenimlerinizi yazarsanız sevinirim.
    Kask sorusunu bana sormussunuz gibi olmus, Shoei Qwest Bloodflow TC-3 kullaniyorum, havalandirmasi guzel, mekanizmasi guzel, fiyati guzel degil, cene pedi olmasina ragmen ses bana fazlaymis gibi geliyor. Parcalari pahali oldugu icin koyu renk vizor almamistim, cine gunes gozlugu takiyorum, gozluk cercevesinin kollari icin yerler de var, bu da bir arti ozelligi. Saglamligini test edecek duruma gelmem umarim

Ben de ayni sekildeyim, ofiste yedek ayakkabim ve tshirtum var, ayni sekilde Held Tropic montumun tek terleten yeri, ekstra taktigim sirt korumasi takilan kismi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler