Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yıldım Bu Zincir Mevzusundan (Zincir Belası İçerir)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Neredeyse satın aldığım tüm ikinci el motosikletler eski sahibi tarafından SFR marka zincir takılmış ve takılan zincirler yeniydi.

HAFTADA BİR ZİNCİR GERMEKTEN YILDIM !

Eski motoruma (tvs apache) 428 Oringsiz RK zincir aldım zincir germeyi unuttum.

Şimdi gene bir SFR macerası ve gene haftada bir germe mevuzusu gündeme geldi...

Bu sefer 5 günde bir zincir geriyorum. Sağ olsun SFR!

520 ölçüde ekonomik ve kaliteli zincir bulamıyorum.

SSS marka 350 TL,
    RK marka 500 TL,
    Orijinal DİD 700 TL civarı.

Allah rızası için beni bu SFR belasından kurtaracak ucuz ve kaliteli zincir önerilerinizi bekliyorum.

Motor: Pulsar 200...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha mt25
    ORIJINAL D.I.D

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı ilhan5757 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ORIJINAL D.I.D
    Dostum motorun ikinci eli 10.000 TL. Ekonomik olmasını rica etmiştim.

Motosikleti
    Yamaha mt25
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum motorun ikinci eli 10.000 TL. Ekonomik olmasını rica etmiştim.
    FARKETTİM AMA BENCE ZİNCİR ÖNEMLİ EKONOMİĞE KAÇMAMAK LAZIM. Bİ KERE ALACAKSIN KAFAN RAHAT OLACAK.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hem ucuz, hem kaliteli?

fb__ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MonsterR25(x)- 450SR(x)- Street Triple 765RS(&#998
    Hocam benim motorda 2014 pulsar. Zincir dişlisi sfr idi sanırım markasına bakmadım. Aldığımdan beri geçcen hafta ilk defa gerdirdim.

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    dostum, en dandirik zincir bile yeni takıldığında bu şekilde haftada bir germe payı istemez.

maalesef yanlış bilinen bir mevzu var, tek başına zincir değişimi doğru değil. zincir dişli takım olarak değişmeli. dişlileri değiştirmeyip zinciri değiştiriyorsan o zincirde zaten bozulur kısa sürede.

zincir dişli değiştirdikten sonra haftada 1 germe payı istiyorsa aklıma şu soru geliyor, gergiyi sen mi ayarlıyorsun? çünkü yeterince sıkmadıysan kendi kendine gevşeyebilir. çok ilginç.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    CZ 520 O-ringli zinciri 250-300 TL civarında bulabilirsin. Sym Wolf'te 2 defa kullandım ve memnun kaldım. İlk 10.000 km gerdirdiğimi bile hatırlamıyorum.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum her hafta zincir germe olmaz. Muhakkak bir yerde bir problem var. Sorunun nerede olduğunu bulmaya çalış.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Her hafta zincir gerdirirsen iki ayda gerdirecek mesafe kalmaz , zincirin her yerini eşit şekilde yağlamıyorsun , bu lokal uzamaya sebep olur , sen zinciri gerdirirsin ama diğer tarafı bol kalır , sonraki kontrolde bol yerine denk gelirsin yine gerdirirsin , bu sefer diğer taraf çok gergin olur zincirde dişlide çabucak bozulur..

ahmetmert58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nc 700 S
    ben bu güne kadar neyin ucuzuna kaçmaya çalıştıysam hep elimde patladı. sonra gidip kalitelisini alıncada ucuzuna verdiğim para havaya uçmuş oluyor. halbu ki iyi olanını alsam cebimden daha az para çıkacak. artık öyle de yapıyorum zaten.

Motosikleti
    Dominar D400
    ben de bu güne kadar neyin ucuzuna kaçmaya çalıştıysam %90'ından beklediğim performansı, hatta daha fazlasını aldım.
    Çünkü almadan önce en az 2-3 hafta araştırıp(bazı ürünler için 3-5 ay hatta daha da fazla, aceleye getirmemeye çalışırım hep ), vidyo izleyip, forum okuyup, kıyaslamaları görüp, artıları-eksileri hakkında bilgilenip "ne istediğim- ne beklemem gerektiği" arasındaki bağlantıyı kurup ona göre alıyorum. Alma kıstasınız sadece "ucuz" olursa Hülya Avşar reklamındaki gibi "ucuz ürün alacak kadar zengin değilim" durumu kaçınılmaz olur.

Arkadaşın yukarıda pulsarında "her hafta gerdiği SFR zincir" SFR'nin hangi modeli bilmiyorum ancak ben Dominarımda SFR'nin 520H (bakla üstünde HPO yazan) modelini 15bin km kullandım, daha da giderdi ancak çok önceleri arka dişlimi 45'ten 43'e küçülttüğüm için zincir sıfır iken bile zaten yarıdan başlayan germe payım bitti. Zinciri de hor kullandım sayılır; zincirin temizliğine yağlamasına çok da dikkat etmedim bu sefer, dikkat etsem 20bin km civarı gidiyor zaten. Sadece her 5bin km'de bir ek baklasını yenisiyle değiştiriyorum kesinlikle, en zayıf kısım o ek bakla çünkü, 5bin km'de bir değişimi önerilir.

Yine gidip 200tl'ye 1 ay önce aynısından aldım, yine keyifle kullanıyorum. Bi 15-20 bin km sonra dişli takımı ile birlikte değiştiririm. 3defa SFR zincir değiştirsem 1 DID parası ediyor-etmiyor; bilmem kaç km sonrasında bile eski DID zincir kullanmaktansa her 15bin km'de bir yeni zincir almak daha mantıklı geliyor. Ama bu benimki Dominar/pulsar tarzı görece gibi düşük güçteki motorlar için düşüncem. Daha torklu/beygirli 500/600 cc ve üstü motorlarda bu riske girmem kolay kolay.

Aslında SFR'nin bu zincir grubu "kendi sitesinde yazdığına göre" maksimum 250cc'lik görece düşük torklu motorlar için ama Dominarda da yukarıda yazdığım şekilde kullanıyorum.

HA, CZ falan denesem belki daha da hoşuma gidecek ama şimdilik fiyat/performansını bildiğim/beğendiğim üründen gidiyorum diyelim. Beğenmezsem kaybım maddi olarak daha az olacaktı ama beğendim, işimi görüyor.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Zinciri her hafta uzuyor ve sen geriyorsan çok kısa sürede germe payı tükenir zincir kullanılmaz hale gelir. Acaba zincirin uzamıyor da ayar vidaların gevşek olduğu için teker öne doğru kayıyor olabilir mi?

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Aynı sorun bende de vardı. CZ Zincir taktım 300TL'ye 5 aydır bir kere bile gerdirmedim

karaköy'e git
    "dinamik zincir"den istediğin bakla sayısını söyleyerek zincirini al. (google da bilgiler var.)
    izmir'de yaşıyorsanız telefonla arayın adrese kargolar.
    hiç sıkıntısı olmayan bir zincir.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    yorumlar için çok teşekkür ederim. bir noktaya açıklık getirmeye çalışayım,

pulsar motorun gergi mekanizmasının üzerinde numaralar var. motoru ilk aldığımda (mart 2020-16000km) 10 numaralı tırnakta idi. gere gere geçen hafta 25 nolu tırnaktaydı, bu gün 26'ya aldım (20000km). toplamda 50 tırnak var ve hepsi numaralı.

kendi kendine gevşemesinin pek mümkünü olmayan bir mekanizmaya sahip olduğu gibi, şahsen ben tek başıma motor indirip binidiriyorum, şanzımanımı kendim topluyorum vesaire. yani o kadar deneyimim var

- motora artçılı biniyorum ben 100 kg, eşim 80 kg.
    - ani gaz açma, kesicide gezme gibi apaçiliklerim yok.
    - 500km'de bir würth drylube ile yağlayıp, 2000km'de bir kovanın içinde gaz yağı ile temizliyorum.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    dostum 4 bindir km cz kullanmaktayim. 2 defa sıktım. 270 tlyr aldım. dinamik zincir den bulabilirsin
    HRider bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum 4 bindir km cz kullanmaktayim. 2 defa sıktım. 270 tlyr aldım. dinamik zincir den bulabilirsin
    fiyatı uygunmuş. telefonla bi sorayım...

+

rk'ların kalitesi nasıl?

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fiyatı uygunmuş. telefonla bi sorayım...

+

rk'ların kalitesi nasıl?
    japon diyorlar. memnun kalan ile kalmayan esit sayida.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fb__ömer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam benim motorda 2014 pulsar. Zincir dişlisi sfr idi sanırım markasına bakmadım. Aldığımdan beri geçcen hafta ilk defa gerdirdim.
    dosrum ben motoru sattığımda 29 bin km'deydi. zincir fabrika çıkış orjinaldi ve dişliler falan sapasağlamdı. sen kaç binde değiştrdin zinciri

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)